Proiect Contab

download Proiect Contab

of 58

  • date post

    25-Sep-2015
  • Category

    Documents

  • view

    216
  • download

    3

Embed Size (px)

description

Proiect Contab

Transcript of Proiect Contab

ASE Bucureti

Facultatea: CIGDEPARTAMENTUL: CONTABILITATE i AUDIT PROIECT DE SEMINAR

CONTABILITATE FINANCIAR

pentru studenii anului 2 ID BuzuTitular de Curs: Conf. Univ. Dr. SGRDEA FLORINEL MARIAN2013-2014Student: Purcrea Mihai CristianAn II

CUPRINSUL LUCRRII1. Indicaii teoretice si metodologice 22. Balana de verificare la 31.12.2013. 33. Operaii economico- financiare privind capitalurile, imobilizrile, stocurile,decontrile cu tertii, trezoreria, cheltuielile, veniturile i rezultatele n exerciiul financiar 01.01.2013- 31.12.2013 ... 54. Registrul jurnal.. 325. Model Fia de cont. 336. Balana de verificare. 347. Planul de conturi.. 35 8. Bibliografie....... 45

1. Indicaii teoretice i metodologice

Obiectul de baza al micromonografiei contabile din acest proiect l constituie familiarizarea studenilor cu categoriile economice, metodele, nstrumentele i tehnicile specifice activitii contabile ca urmare a cerinelor impuse de legea contabilitatii (Legea 82/1991 i Ordinul MFP 3055/2009).

Problemele practice sunt axate pe activitatea societii comerciale DELTA S.A. cu sediul n BLD Iuliu Maniu 110, Sector 6 Bucureti. Operaiile economico-financiare se deruleaza pe parcursul exerciiului financiar 2013 pentru a putea ntocmi situiile financiare la 31.12.2013. Datele de identificare ale firmei sunt CUI: RO 16517764, J40/6657/2000, COD IBAN: RO44 BRDE 450S V033 3889 5000, Banca BRD SMCC.

Societatea comerciala DELTA S.A. a luat fiin n 15 mai 2000 prin subscrierea la capitalul social a 10 acionari. Capitalul social vrsat se ridic la suma de 1.000.000 ron divizat n 10.000 aciunideinute n mod egal de cei 10 acionari. ntreprinderea este specializat n producerea de produse de ceramic (izolatori ndustriali Cod CAEN 2343- fabricaia de izolatori si piese izolante din ceramic) dar i alte produse pentru ndustria electrotehnic sau pentru construcii civile .

Pentru fabricaia acestor produse, ntreprinderea utilizeaz materie prim din ar i din import. Produsele sunt vndute clienilor nterni i pe piaa U.E. Deasemenea, ntreprinderea are n vedere amenajarea unui spaiu comercial n ncinta magazinului Unirea Center din Bucureti. Pentru aceste mrfuri, adaosul comercial este de 30%. Evaluarea mrfurilor la magazin se face la pre de vnzare cu amnuntul. Preurile utilizate n lucrare nu conin TVA.

Menionm c ntreprinderea, practic n cazul stocurilor, metoda nventarului permanent la COST DE ACHIZIIE. Cumprrile de materii prime, materiale, obiecte de nventar, ambalaje se nregistreaz n contabilitate la preul din factur plus cheltuielile de transport aprovizionare i alte cheltuieli accesorii pentru aducerea bunurilor n stare de utilitate. Produsele obinute n ntreprindere, se nregistreaz la costuri prestabilite (costuri standard) iar n contabilitatea de gestiune se va determina costul efectiv de producie. Prin compararea costului efectiv cu cel standard rezult diferene de pre ce se vor nregistra n analiticele contului 348 Diferene de pre la produse. Producia neterminat este evaluat la cost efectiv.

Problematica lucrrilor practice va fi realizat, din punct de vedere metodologic - contabil utiliznd forma de nregistrare contabil MAESTRU-AH, forma care se practic n majoritatea ntreprinderilor din ara noastr, ns adaptat la sitemele nformatice existente n fiecare ntreprindere.

Astfel, pornind de la balana de verificare ntocmita la sfrsitul lunii decembrie a anului 2012, s-au deschis conturile sintetice i analitice n contabilitatea curent la nceputul lunii ianuarie 2013. La sfritul anului 2013 se nchid conturile, se efectuez nventarierea patrimoniului, se verific nregistrrile cu ajutorul balanei de verificare i se ntocmete bilantul i contul de profit sau pierdere la 31.12.2013.

Realizarea analizei economico-financiare a societtii, pe baza ndicatorilor din bilan i msurarea performanei financiare prin contul de profit i pierdere se va face de ctre fiecare student ndividual, sub forma unui referat prezentat n cadrul seminarului.

Menionm c la data de 31 decembrie 2012 cursul dolarului american este de 1USD = 3 lei. Situaia conturilor la sfritul lunii decembrie 2012 se prezint n balana alturat. Creanele n valut (contul 4112) sunt n suma de 8.000 $ iar datoriile fa de furnizori externi (contul 4012) sunt de 7500$. Contul 5124 Disponibil la banc n devize prezint un sold debitor de 20.000$. Extras BALANTA DE VERIFICARE LA 01.01.2013

Nr.SIMBOL DENUMIREA CONTURILORSOLDURI FINALE

crt.CONT DEBITOARE CREDITOARE

11012CAPITAL SUBSCRIS VARSAT0.002750000.00

21041PRIME DE EMISIUNE0.00165000.00

31061REZERVE LEGALE0.00226325.00

41063REZERVE STATUTARE0.00179300.00

51068ALTE REZERVE- Fond de dezvoltare0.0041250.00

6117REZULTATUL REPORTAT206250.00

7121PROFIT SAU PIERDERE0.00220000.00

8129REPARTIZAREA PROFITULUI220000.00

91512PROVIZIOANE PT GARANTII ACORDATE CLIENTILOR0.0033000.00

10162CREDITE BANC. PE TERMEN L/M0.00275000.00

111682DOB. CREDITE PE TERMEN L/M0.0055000.00

12201CHELTUIELI DE CONSTITUIRE5500.000.00

13208ALTE IMOBILIZARI NECORPORALE33000.000.00

14212CONSTRUCTII 1182500.000.00

152131MASINI,UTILAJE SI nSTALATII1718750.000.00

162132APARATE SI nST. DE MASURA412500.000.00

172133MIJLOACE DE TRANSPORT522500.000.00

18214MOBILIER137500.00

19261TITLURI DE PARTICIPARE38500.000.00

202801AMORTIZAREA CHELT. DE CONSTIT.0.002750.00

212808AMORTIZARE ALTE IMOB. NECORP.0.0022000.00

222812AMORTIZAREA CONSTRUCTIILOR412500.00

2328131AMORTIZAREA MASINILOR UTILAJELOR SI ECHIPAMENTELOR0.00618750.00

2428132AMORTIZAREA nSTALATIILOR MASURA CONTROL0.00187000.00

2528133AMORTIZAREA MIJLOACELOR DE TRANSPORT0.00302500.00

262814AMORTIZAREA ALTOR IMOB CORPORALE0.0055000.00

27301MATERII PRIME343750.000.00

283021MATERIALE CONSUMABILE233750.000.00

29303MATERIALE DE NATURA OB. DE nVENTAR3300.000.00

30308DIFERENTE DE PRET LA MATERII SI MATERIALE9350.00

31345PRODUSE FINITE24200.000.00

32346PRODUSE REZIDUALE1100.000.00

33401.1FURNIZORI nTERNI0.0050875.00

34401.2FURNIZORI EXTERNI (7500 USD)0.0061875.00

35411.1CLIENTI nTERNI385000.000.00

36411.2CLIENTI EXTERNI ( 8000 USD)66000.000.00

37421PERSONAL REMUNERATII DATORATE0.0043450.00

38427RETINERI din SALARII DATORATE TERTILOR0.007700.00

394311.1CONTRIB. UNIT. LA ASIG.SOC.0.0021450.00

404311.2CONTRIB. UNIT. lA Fondul de risc si accidente0.00440.00

414311.3CONTRIB. UNIT. lA FOND CONCEDII MEDICALE 0.00935.00

424312CONTRIB. SAL. lA ASIG. SOCIALE0.0010450.00

434313CONTRIB. UNIT. lA ASIG. SANATATE0.006600.00

444314CONTRIB. SAL. LA ASIG. SANATATE 0.007150.00

454371CONTRIB. UNIT. FOND AJUT. SOMAJ0.002200.00

464372CONTRIB. SALARIATILOR. FOND AJ. SOMAJ0.001100.00

47441IMPOZITUL PE PROFIT0.0055000.00

484423TVA DE PLATA0.0011000.00

49444IMPOZITUL PE SALARII0.0017600.00

50446.1ALTE IMPOZITE SI TAXE-Impozit Auto 0.00825.00

51446.2ALTE IMPOZITE SI TAXE-Impozit pe cladiri 0.75%0.001100.00

52461DEBITORI DIVERSI2750.000.00

53508ALTE nVESTITII PE TERMEN SCURT SI CREANTE ASIMILATE ACTIUNI 137500.000.00

545121CONTURI LA BNCI n LEI550000.000.00

555124CONTURI LA BNCI n VALUT (20000 )165000.000.00

565191CREDITE BANCARE PE TERMEN SCURT157575.00

575311CASA n LEI2750.000.00

58532ALTE VALORI13750.000.00

TOTAL

6208950.006208950.00

2. Operaii economice i financiare privind capitalurile, imobilizarile, stocurile,

decontrile cu terii, trezoreria, cheltuielile, veniturile i rezultatele

n exerciiul financiar 20121. In baza notei de contabilitate nr. 1/05.01.2013 se nregistreaz nchiderea contului 129-Repartizarea profitului pentru suma de 80.000 lei .Valoarea actualizata 80.000 x 2,75 = 220.000 Data operatiei (zi, luna, anul)

NOTA DE CONTABILITATE Nr.________

E X P L I C A T I ISimbolcontS U M A

DebitCredit

Inchidere cont121129220000

Intocmit:Verificat :__________Total220000

2. Se nregistreaz repartizarea profitului net al exercitiului 2012 n suma de 206.250 lei pe destinatiile legale, conform Hotararii AGA dupa cum urmeaz:

dividende de plata actionarilor 103.125 lei restul la alte rezerve pentru finantari proprii .

Se inregistreaza repartizarea profitului129 = 117206.250

117 = %206.250

457103.125

1068103.125

3. Se calculeaza impozitul pe dividende n procent de 16 % si se nregistreaz n baza notei de contabilitate nr. 2/10.01.2013.

16% x 103.125 = 16.500

Se inregistreaza impozit pe dividende456 = 44616.500

4. In baza cecului de numerar nr. 345/10.01.2013, se ridica de la banca suma necesara achitarii dividendelor nete.Se inregistreaza suma ridicata de la banca5311 = 58186.625

581 = 512186.625

5. In baza listei de plata nr. 1/10.01.2013 se nregistreaz plata dividendelor catre actionari.Lista de plata a dividendelor

Nr crtNume si prenume actionarCNPCot parte n capital socialSuma BrutaImpozit

16%Rest de plata

012345=4*16%6=4-5

1Actionar 110%10.312,51.6508.662,5

2Actionar 210%10.312,51.6508.662,5

3Actionar 310%10.312,51.6508.662,5

4Actionar 410%10.312,51.6508.662,5

5Actionar 510%10.312,51.6508.662,5

6Actionar 610%10.312,51.6508.662,5

7Actionar 710%10.312,51.6508.662,5

8Actionar 810%10.312,51.6508.662,5

9Actionar 910%10.312,51.6508.662,5

10Actionar 1010%10.312,51.6508.662,5

TOTAL103.12516.50086.625

Se inregi