lectura Degetica

download lectura Degetica

of 8

description

proiect de lectie definitivat

Transcript of lectura Degetica

ACTIVITI DESFURATE N CADRUL INSPECIEI SPECIALE PENTRU DEFINITIVAT

PROPUNATOR: SOLOMON ELENA CRISTINAPROFESOR NVMNT PRIMAR

2014

UNITATEA SCOLARA GEORGE TOPARCEANUDATA: 20.02.2014CLASA I B

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: COMUNICARE IN LIMBA ROMANA UNITATEA TEMATIC: Ca un roi de fluturi albi..SUBIECTUL LECIEI: Degetica- dupa H.C.AndersenFORMA DE REALIZARE: activitate integratSCOPUL LECIEI:Formarea deprinderii de a asculta cu atenie o poveste, de a reine ideile acesteia i de a se exprima corect n propoziii;Sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical in exprimarea propriilor pareri.COMPETENE SPECIFICE:A.V.A.PC.L.R.1.1. Sesizarea semnificatiei globale a unui mesaj scurt pe teme familiare, rostite clar si rar;1.5. Manifestarea curiozitatii fata de receptarea semnificatiei mesajelor orale, in contexte de comunicare cunoscute.

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1- sa indice corect valoarea de adevar a sase propozitii date, demonstrand intelegerea mesajului din textul audiat, pe baza lecturii invatatoarei.O2- sa enumere cate 2-3 atribute ale personajelor date pornind de la discutarea textului. O3-sa confectioneze doua carticele lucrand pe perechi si pe echipe ordonand cronologic evenimentele povestirii avand la dispozitie ce s-a discutat in timpul orei;

STRATEGIA DIDACTICA:1. METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, conversatia, lectura invatatoarei, ciorchilele2. MIJLOACE DE INVATAMANT: flip-chart, imagini cu povestea,buline,creioane3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe perechi,pe grupe,individual4. RESURSE TEMPORALE: 50 minuteBIBLIOGRAFIE: Dumitru Prial, Viorica Prial, Teodora Tnas - Planificarea calendaristic, Proiectarea unitilor de nvare- modele orientative, Editura Euristica, Iai, 2013. Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului, Curriculum pentru clasa I, Bucureti, 2013; Suport de curs Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru frmarea competenelor cheie la colarii mici. Program de formare de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar, 2012Nr. crt.EVENIMENT DIDACTICCOMP. SPEC. OB.OPCONTINUT STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICE

METODE SI MIJLOACEFORME DE ORGANIZAREEVALUARE

1.Moment organizatoric Crearea climatului optim pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea clasei, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului didacticFrontal

2.Captarea atentiei C.L.R1.1.1.5.

O4Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul unor ghicitori. Dar pantoful cel de aurCui i-a fost tocmai pe seama?-------Cenusareasa-Fratii Grimm

Stiu un mos cu coada-n clesteFiindc-a vrut sa prinda peste.-----------Ursul pacalit de vulpe-Ion Creanga

Cauta de-atunci prin apancolo si-ncoaceNiste ncaltari , dar eleNu s si pace.------------------------Papucii gnsacului-George Cosbuc

Conversatia

FrontalAprecierea raspunsurilor

3.Anuntarea temei si a competentelor vizate Pentru ca tot am discutat despre povesti . Azi la ora de lectura sa invatam o noua lectie. Degetica dupa H.C. Andersen .

ConversatiaExplicatia

4.Dirijarea invatarii

O1

O2

Lectura invatatoarei.1.Voi citi povestea.Parcurgand aceasta poveste as dori sa ne jucam un joc:2. Adevarat sau Fals n care le voi spune propoziii adevrate sau false despre personajele din povestea audiata, iar ei vor recunoate n care dintre ele am ncercat s-i pclesc: Fetita era mica,cat un deget.(A) Fetita avea un patut intr-o coaja de castana.(F) Un carabus a furat-o pentru fiul lui.(F) Fetita a ingrijit toata iarna un porumbel.(F) Fetita s-a casatorit cu Craiul florilor.(A) Craiul i-a dat numele de Maia.(A)

3.Elevii vor fi impartiti pe perechi pentru descoperirea insusiriolor a urmatoarelor personaje: Degetica,broasca, Craiul florilo,soricica, cartita.( Metoda Ciorchinelui).

Conversaia

Problematizarea

Explicaia

Exercitiul

Exercitiul

Frontal

Individual

Pe perechiObservarea sistematica

5.Obtinerea performantei 1.1O3O4Elevii vor fi impartiti pe grupe. Lectura selectiv a textului se organizeaz mai nti sub form de joc: se mpart elevilor imagini reprezentnd scene din povestea "Degetica".Fiecare pereche primeste cate o imagine si o coloreaza. Copiii sunt impartiti pe doua grupe , fiecare avand sarcina de a realize o carticica ordonand chronologic imaginile obtinute.Conversatia

Pe perechi

Pe GrupeObservare curenta

6.Evaluarea si obtinerea si incheiera activitatii 1.1O5 Se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii.Aprecierea colectivaStimulente