Tema Hidroediltare CCIA 3
-
Upload
-angel-of-death -
Category
Documents
-
view
213 -
download
0
description
Transcript of Tema Hidroediltare CCIA 3
Tema proiectului
Să se dimensioneze obiectele componente ale unui sistem de alimentare cu apă pentru o localitate la
care se cunosc următoarele date:
populaţia actuală: N0 = 5000 + 200NG + 50NS (locuitori)
rata anuală de creştere a populaţiei: p = 1‰
n = 25 ani
Populaţia locuieşte în clădiri cu înălţimea de maxim P+4 nivele, clădirile fiind dotate cu instalaţii de
apă rece şi mijloace locale de preparare a apei calde. Clădirile sunt executate din materiale cu gradul I şi II de
rezistenţă la foc. În localitate sunt amplasate următoarele clădiri publice: un dispensar, o şcoală
Topografia locului şi reţeaua stradală sunt date în planul de situaţie unde sunt menţionate şi clădirile
publice. Sursa de apă care poate fi luată în considerare în condiţiile cele mai avantajoase este apa subterană
din amplasamentul indicat în planul de situaţie. Apa corespunde condiţiilor de calitate pentru apa potabilă
conform legislaţiei în vigoare, iar caracteristicile fizico+geologice ale stratului acvifer sunt următoarele:
grosimea stratului de apă măsurat Hm = 8 + NG + 0.2 NS (m)
apa se găseşte la 2.80 m sub nivelul terenului. Stratul de apă este în nivel liber, înălţimea
precipitaţiilor în zona pusă la dispoziţie de institutul de specialitate în anul efectuării măsurătorilor
este: Nmax = 720 mm; Nmin = 600 mm
coeficientul de permeabilitate determinat prin pompare pe teren are valoarea medie de k = 80 m/zi
A. PIESE SCRISE
Cap. 1 – Memoriu tehnico-economic justificativ
Cap. 2 – Note de calcul: calcule hidraulice
determinarea debitelor caracteristice de apă şi a debitelor de dimensionare
dimensionarea captării apei prin puţuri
dimensionarea aducţiunii
dimensionarea construcţiei de înmagazinare (rezervor)
dimensionarea reţelei de distribuţie Bibliografie
B. PIESE DESENATE
NG = 1NS = 7
DETERMINAREA DEBITELOR CARACTERISTICE DE APĂ ŞI A DEBITELOR DE DIMENSIONARE
N0=5000+200 N G+50 NS
NO=5000+200 ∙1+50 ∙ 7=5550 loc
N L=N 0 (1+ p )n
N L=5550 ∙ (1+1‰ )25=5690 loc
Debitul mediu zilnic
Q zimed=NL ∙ qg+Q p+1 ‰ Q p
1000
qg=debit pentru nevoi gospodăreşti
Q p=debit pentru nevoi publice
qg=110 l /om, zi(tab .1)
DEBITE MEDII SPECIFICE PENTRU NEVOI PUBLICE (tab.2)
Şcoală: 400 elevi x 20 l-unitate,zi ⇒ 8000 l/ziMagazin: 250 consumatori x 6 l/unitate,zi ⇒ 1500 l/zi 2 angajaţi x 40 l/unitate,zi ⇒ 80 l/zi
Restaurant: 20 mese x 10 l/unitate,zi ⇒ 200 l/ziSpital: 20 paturi x 400 l/unitate,zi ⇒ 8000 l/zi 8 angajaţi x 30 l/unitate,zi ⇒ 240 l/zi
Pensiune : 20 locuri x 200 l / unitate , zi ⇒ 4000 l/zi
Q p=22020l / zi
Q zimed=5690∙ 110+22020+1 ‰ ∙22020
1000=647.94 m3/ zi
DEBITUL ZILNIC MAXIM
Q zimax=k zi ∙Qzi med
k zi=coeficient devariaţie zilnică
k zi=1.3(tab .1)
Q zimax=1.3 ∙ 647.94=842.32m3/ zi
DEBITUL ORAR MAXIM
Q¿ max=k¿ ∙Q zi max/24
k o r=coeficient de variaţie orară
k ¿=2.43 (tab .3 , prin interpolare)
1……....35690…..x (5690-1) / (10000-1) = (3-x) / (3-2) ⇒ x = 2.4310000…2
Q¿ max=2.43 ∙842.32
24=85.28 m3/oră
NECESARUL DE APĂQ IC=k p ∙ k s ∙ Qzi max+k p ∙ k s ∙ QRI
k p=coeficient care reprezintă suplimentarea cantităţilor de apă pentru acoperirea
pierderilor de apă
k p=1.15
k s=coeficient deservitute pentru acoperirea necesităţilor proprii ale sistemului de
alimentare cu apă
k s=1.02
QRI=debit derefacere arezervei intangibile de incendiu
QRI=V RI /T ri ∙24
T ri=24 ore
V RI=V i+V cons
V i=volumul deapă înmagazinat
V cons=volumul consumat lautilizator
V i=0.06∙∑1
n
n j ∙Qii ∙ T i+3.6∑1
n
Qie∙ T e+3.6∑1
n
Q is ∙T s
V cons=a ∙Q¿ max ∙T e
n j=numărul de jeturi simultane impus pentru clădirea respectivă ;n j=2
Qii=debitul asigurat deun jet lahidranţii interiori ;Qii=2.5 l / s
T i=timpul teoretic de funcţionarea hidranţilor interiori ;T i=10 min
Qie=debitul asigurat de hidranţii exteriori ;Qie=10 l / s
T e=timpul teoretic de funcţionare a hidranţilor exteriori ;T e=3ore
Qis=debitul pentru stingerea incendiului cuajutorul instalaţiilor speciale ,a căror
durată de funcţionareeste T s [ ore ] şi se stabileşte conform STAS 1470/90 , în l / s
a=0.7 (pentru reţele de joasă presiune)
n=număr de incendii simultane;n=1(tab .4 )
V i=0.06∙2 ∙2.5 ∙ 10+3.6 ∙10∙ 3=111m3
V cons=a ∙Q¿ max ∙T e=0.7 ∙ 85.28 ∙3=179.09 m3
V RI=111+179.09=290.09 m3
QRI=290.09
24∙ 24=290.84 m3
Q IC=k p ∙ k s ∙ Qzi max+k p ∙ k s ∙ QRI=1.15 ∙ 1.02∙ 842.32+1.15 ∙ 1.02∙ 290.09=1328.32 m3/ zi
Q IC' =
QIC
k s
=1328.321.02
=1302.27 m3/ zi
Q IIC=k p ∙ Q¿ max+3.6 ∙ k p∑1
n
n j ∙ Qii=1.15∙ 85.28+3.6 ∙ 1.15 ∙2 ∙ 2.5=118.77 m3 /zi
Q I(V )=a ∙ k p ∙Q¿ max+3.6 ∙ n ∙ k p∙ Qie=0.7 ∙1.15 ∙ 85.28+3.6 ∙1∙1.15 ∙10=110.05m3/ zi
Q II(V )=a ∙ k p ∙Q ¿max+3.6 ∙ k p ∙ (n j ∙ Qii)max+3.6 ∙ (n−1 ) ∙ k p ∙Qie=0.7 ∙ 1.15∙ 85.28+3.6 ∙1.15 ∙2 ∙ 2.5=89.35 m3
DIMENSIONAREA CAPTĂRII PRIN PUŢURI
Hm=8+NG+0.2 ∙ N s=8+1+0.2∙ 7=10.4 m
H=H m∙N min
N max
=10 .4 ∙600720
=8.66 m
r0=0.2 m
k=80 m / zi=0.000926 m / s
va=√k15
=√0.00092615
=0.00203ms
S=H−h
R=575∙ S√k
Q I=π ∙ k ∙ S ∙(2 H−S)
lnRr 0
Q II=va ∙ 2π ∙ r0 ∙h
S=H⇒Q II=0
S=0⇒QII=v a ∙ 2π ∙ r0 ∙ H
H=grosimea stratuluiacvifer
r0=raza pu ţului
k=permeabilitatea
S=denivelarea
R=razade influeţă ( dealimentare ) a puţului
Nr.Crt.
h[m]
S[m]
R[m]
ln(R/r0)QI
[m3/s]QI
[l/s]QII
[m^3/s]QII
[l/s]1 8,33 0 0 - 0 0,000 0,021235 21,2352 8,00 0,33 16,66 4,42 0,003544 3,544 0,020394 20,394
3 7,00 1,33 67,16 5,82 0,010197 10,197 0,017845 17,8454 6,00 2,33 117,66 6,38 0,015230 15,230 0,015295 15,2955 5,00 3,33 168,16 6,73 0,019174 19,174 0,012746 12,7466 4,00 4,33 218,66 7,00 0,022196 22,196 0,010197 10,1977 3,00 5,33 269,16 7,20 0,024382 24,382 0,007648 7,6488 2,00 6,33 319,66 7,38 0,025785 25,785 0,005098 5,0989 1,00 7,33 370,15 7,52 0,026442 26,442 0,002549 2,549
10 0 8,33 420,65 7,65 0,026381 26,381 0 0
Q IC=1294.49 m3/ zi=14.98 l /s
Qopt=15.3l / s
Sopt=2.35mn=1.2∙QIc
Q opt
=1.2∙14.9815.3
=1.175≈ 2⇒consider am 2 puţuri
0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 280
1
2
3
4
5
6
7
8
9
QI QII
Q [l/s]
S [m]
i=57.5−552.7 ∙200
=0.00463 %
Lf =Q IC
H ∙k ∙i= 1294.49
8.33 ∙ 80∙0.00463=419.55 m
a=L f
n=419.55
2=209.77 m
v=0,3 ÷ 0,8 m /s
QP1−P2=QIC
n
QPn−Pc=n ∙QIC
n
hr=J ∙ L
TronsonL
[m]Q
[l/s]V
[m/s]D
[mm]J
hr[m]
Cote piezometrice[m]
P1-P2 209,77 7,49 0,64 175 0,0037 0,7761551,9851,20
P2-Pc 419,55 14,98 0,34 175 0,0010 0,4195551,2050,78
CTP1=55+x=55+2.13=57.13 m
2.5 m …... 3.05∙200 mx m ……... 2.3∙200 m
C pP1=CT
P1−2,8−Sopt=57.13−2.8−2.35=51.98 m
C pP2=C p
P 1−hrP 1−P2=51.98−0.776=51.20 m
C pPc=C p
P2−hrP2−Pc=51.20−0.419=50.78 m
CTPc=55+x=55+1,74=56.74 m
2.5 m ..….. 3.3∙200 m
x m …...... 2.6∙200 m
Caxcond .Pc =CT
Pc−1−D1
2=56.74−1−0.175
2=55.65 m
Caxcond .P2 =Cax cond .
Pc −1 ‰ ∙ a=55.65−1 ‰ ∙ 209.77=55.44 m
Caxcond .P1 =Cax cond .
P2 −1 ‰ ∙ a=55.44−1‰ ∙209.77=55.23 m