Proiect Didactic Inspectie

11
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: DIACONU CLARISA-ILEANA ŞCOALA: ŞCOALA CU CLASELE I – VIII NR. 2 CARACAL DATA: 14. 06. 2013 CLASA: A VI- A A ARIA CURRICULARǍ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: SINTAXA TITLUL LECŢIEI: SINTAXA FRAZEI TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI COMPETENŢE SPECIFICE: 1.2. sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context; 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 3.4. sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare); 4.3. înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. COMPETENŢE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 1. sǎ despartă o frază în propoziţii; 2. să stabilească felul propoziţiilor după înţeles; 1

Transcript of Proiect Didactic Inspectie

Page 1: Proiect Didactic Inspectie

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: DIACONU CLARISA-ILEANA

ŞCOALA: ŞCOALA CU CLASELE I – VIII NR. 2 CARACAL

DATA: 14. 06. 2013

CLASA: A VI- A A

ARIA CURRICULARǍ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: SINTAXA

TITLUL LECŢIEI: SINTAXA FRAZEI

TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.2. sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context;

2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;

3.4. sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare);

4.3. înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de

punctuaţie.

COMPETENŢE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. sǎ despartă o frază în propoziţii;

2. să stabilească felul propoziţiilor după înţeles;

3. să găsească elementul regent al unei propoziţii subordonate;

4. să stabilească relaţia dintre propoziţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. METODE ŞI PROCEDEE: se vor folosi, alternativ sau combinat metode şi

mijloace precum: învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, conversaţia euristicǎ,

dialogul;

1

Page 2: Proiect Didactic Inspectie

2. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontalǎ, alternativǎ cu activitatea

independentǎ şi individualǎ, lucrul în grupe sau în perechi.

3. MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: manual, tabla, creta, fişe de lucru.

4. RESURSE: - capacităţile receptive şi emoţionale ale elevilor ;

- cunoştinţele lor anterioare;

- timp de lucru : 50 de minute.

BIBLIOGRAFIE:

1. Limba şi literatura română , manual de clasa a VI-a, Elena Mazilu-Ionescu, Valentina

Jercea, editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2011.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE ŞI PROCEDURALE

MOMENT ORGANIZATORIC

7’

Profesorul salutǎ elevii, verificǎ dacǎ sunt absenţi, organizeazǎ clasa şi asigurǎ climatul necesar desfăşurării în condiţii bune a activităţii.Profesorul verificǎ tema pentru acasă.

Elevii se pregǎtesc pentru începerea lecţiei.

Elevii corecteazǎ greşelile.

Frontal

Frontal

ConversaţiaCaietele elevilor

CAPTAREA ATENŢIEI

8’

Profesorul scrie pe tablă două propoziţii şi două fraze şi le cere elevilor să menţioneze cuvântul determinat de părţile de propoziţie şi respectiv de propoziţiile subliniate.

Elevii sunt atenţi la explicaţiile profesorului.

Frontal ExplicaţiaConversaţia

ANUNŢAREA SUBIECTULUI

LECŢIEI ŞI ENUMERAREA

OBIECTIVELOR2’

Profesorul notează la tablă titlul noii lecţii şi enumeră competenţele vizate.

Elevii noteazǎ în caiete titlul lecţiei.

Frontal Conversaţia Caietele elevilor

2

Page 3: Proiect Didactic Inspectie

CONDUCEREA ÎNVĂŢĂRII

20’

Profesorul reactualizează cunoştinţele anterioare despre sintaxa frazei.În functie de cele amintite, profesorul face la tablă o schemă. Profesorul intervine şi cere elevilor să identifice cuvintele de al căror sens depinde înţelesul propoziţiilor subordonate. Profesorul le explică elevilor noţiunea de element regent şi de propozitie regentă. Profesorul explică elevilor faptul că între propoziţiile unei fraze există două feluri de raporturi sintactice : de coordonare şi de subordonare.

După actualizarea cunoştinţelor necesare , elevii au de analizat o frază: de identificat predicatele, de încercuit elementele de legătură dintre propozitii, de împărţit fraza în propoziţii şi de numerotat, de identificat felul propozitiilor după înţeles şi după relaţia dintre ele. Elevii sunt solicitaţi să realizeze schema frazei şi să precizeze raporturile dintre propoziţii.

Frontal Conversaţia euristică

Problematizarea

DescoperireaExplicaţia

Explicaţia

Descoperirea

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

10’

Profesorul împarte câte o fişă de lucru elevilor. Fişa conţine exerciţii cu itemi de completare care au rolul de a actualiza şi de a fixa noţiuni de sintaxă a propozitiei precum: definiţia propoziţiei, clasificarea propozitiilor.(Anexa 1)Profesorul le cere elevilor să sublinieze predicatele, să găsească elementele de legătură şi să delimiteze propoziţiile din frază.

Elevii rezolvă în paralel cu explicaţiile profesorului.

Individual

Frontal

Conversaţia euristică

Explicaţia Problematizarea

3

Page 4: Proiect Didactic Inspectie

Dupǎ realizarea sarcinilor propuse, profesorul va face aprecieri în legaturǎ cu calitatea şi nivelul activitǎţii.

ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

3’

TEMĂ PENTRU ACASĂ:Profesorul le dǎ elevilor ca activitate independentǎ exerciţiul 7, pagina 216 din manual.Elevii primesc apoi o fişǎ de autoevaluare prin care trebuie să realizeze evaluarea activităţii desfăşurate.(Anexa 2)

Elevii sunt atenţi la explicaţiile profesorului.

Individual Fişa de autoevaluare

4

Page 5: Proiect Didactic Inspectie

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

1. Propoziţia este ...................................................................................................................... 2. Fraza este ..............................................................................................................................

3. Într-o frază propozitiile se leagă între ele prin .......................................................................

4. Propoziţia principală este propoziţia care ............................................................................................................................................................................................................................

5. Propoziţia secundară este propoziţia care ..........................................................................

...................................................................................................................................................

6.Propoziţia regentă este .......................................................................................................

7. Se dă următorul text :

“Şi-mi aduc aminte că totdeauna trebuia să mormăiesc singur, să spun câte o

ghiduşie ca să izbucnească în râs cineva... “

( M. Sadoveanu - „Domnu’ Trandafir”)

Cerinţe:

- subliniază predicatele;

- încercuieşte elementele de relaţie (cuvintele de legătură) dintre propoziţii ;

- împarte textul în propoziţii şi numerotează-le;

- precizează felul propoziţiilor ( principale sau subordonate) şi cuvintele

determinate de propoziţiile subordonate

- realizează schema frazei;

5

Page 6: Proiect Didactic Inspectie

ANEXA 2

EVALUARE FORMATIVĂ

Desparte în propoziţii frazele de mai jos şi indică felul acestora (principale, subordonate):

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.

6

Page 7: Proiect Didactic Inspectie

EVALUARE FORMATIVĂ

Desparte în propoziţii frazele de mai jos şi indică felul acestora (principale, subordonate):

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.

EVALUARE FORMATIVĂ

Desparte în propoziţii frazele de mai jos şi indică felul acestora (principale, subordonate):

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.

EVALUARE FORMATIVĂ

Desparte în propoziţii frazele de mai jos şi indică felul acestora (principale, subordonate):

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.

EVALUARE FORMATIVĂ

Desparte în propoziţii frazele de mai jos şi indică felul acestora (principale, subordonate):

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.

7