Proiect Inspectie grd II

22
PROIECT TEMATIC “CU CE CĂLĂTORIM?” TEMA ANUALĂ “CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “LA PLIMBARE, PE STRADA MARE!” “ŞOFERII PRICEPUŢI” PROFESOR: SOPOIAN RALUCA ANAMARIA GRUPA MIJLOCIE

description

nivel I

Transcript of Proiect Inspectie grd II

Page 1: Proiect Inspectie grd II

PROIECT TEMATIC

“CU CE CĂLĂTORIM?”

TEMA ANUALĂ

“CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:

“LA PLIMBARE, PE STRADA MARE!”

“ŞOFERII PRICEPUŢI”

PROFESOR: SOPOIAN RALUCA ANAMARIA

GRUPA MIJLOCIE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4 SEINI

28 aprilie 2015

Page 2: Proiect Inspectie grd II

*Joc de rol:„De-a şoferii şi poliţiştii”

Domenii experienţiale: Ştiinţe,

Om şi societate

Artă: ,,Uneşte punctele şi colorează”-maşini

Construcţii: ,,Garaje pentru maşini” – piese lego

,,Strada” – piese lego

Joc de masă,,Din jumătăţi - întregul” –

indicatoare rutiere,,Alege şi grupează” – mijloace de

transport

Data: 28.04.2015Grupa: MijlocieTema integratoare: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”Tema săptămânii: „La plimbare, pe strada mare!”Tema activităţii: „Şoferii pricepuţi”Tipul de activitate: verificare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderiForma de realizare: Activitate cu conţinut integrat

2

PROIECT DIDACTIC

Page 3: Proiect Inspectie grd II

Scopul activităţii:

Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunoştinţelor despre mijloacele de transport terestre;

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor matematice cu privire la număratul în limitele 1-5 şi gruparea obiectelor după unul sau două criterii;

Consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi şi asambla diferite materiale pentru a realiza o lucrare practică;

Stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a lucrului în echipă, a cooperării şi a toleranţei;

Dezvoltarea simţului practic şi estetic.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Rutine: salutul, prezenţa, calendarul naturii; deprinderi de autoservire, de ordine la masa de lucru.Intâlnirea de dimineaţă: - noutatea zilei: prezentarea plicului primit de la domnul poliţist, ghicitori în Power PointTranziţii: deplasarea pe centre, joc cu text şi cânt: “În autobuz noi ne urcăm”; “Roţile autobusului se învârtesc”.

2. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1)

JOC DE MASĂ: ”Din jumătăţi – întregul” – indicatoare rutiere ; “Alege şi grupează” – mijloace de transport terestre (după formă, mărime, vechime)Sarcini de lucru:-sǎ realizeze corect întregul indicatoarelor rutiere prin asocierea jumătăţii acestora;-sǎ aleagă mijloacele de transport terestre;-să grupeze mijloacele de transport terestre după diferite criterii date (formă, mărime, vechime).Mijloc de realizare: puzzle, sortare de jetoaneStrategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.Material didactic: puzzle cu indicatoare rutiere, jetoane cu mijloace de transport.Forme de organizare: pe grupuri, individual.Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale.

ARTĂ: “Uneşte punctele şi colorează” - maşiniSarcini de lucru:- să unească punctele, folosind creionul grafic, întregind astfel imaginea;-să coloreze în contur respectând spaţiul de lucru;- să găsescă utilitate lucrărilor realizate.

3

Page 4: Proiect Inspectie grd II

Mijloc de realizare: colorare în conturStrategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiulMateriale:creioane grafice, creioane colorate, fişă cu maşină.Forme de organizare: pe grupuri, individualForme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale

CONSTRUCŢII: “Garaje pentru maşini”; “Strada” – cuburi, lego- să sorteze cuburile şi piesele lego necesare realizării sarcinii;-să construiască garaje pentru maşini şi strada utilizând materialele puse la dispoziţie;- să găsescă utilitate construcţiilor realizate.Mijloc de realizare: îmbinarea pieselor lego şi a cuburilorStrategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiulMateriale: piesele lego, cuburi.Forme de organizare: pe grupuri, individualForme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale

*JOC DE ROL: “De-a şoferii şi poliţiştii”Sarcini de lucru:-sǎ aplice regulile de circulaţie învaţate atât în realitate, cât şi în joc;-sǎ utilizeze şi în joc formulele de salut şi de politeţe;-să dovedească autocontrol şi disciplină colectivă, executând prompt sarcinile date.Mijloc de realizare: activitate gospodăreascăStrategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiulMaterial didactic: Forme de organizare: pe grupuri, individualForme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)I. DOMENIUL ŞTIINŢĂ. Activitate Matematică:

Mijloc de realizare: – joc didactic : “Cine ştie câştigă!” OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Să numere de la 1 la 5, recunoscând grupele cu 1-5 obiecte şi cifrele corespunzătoare; Să realizeze clasificări de obiecte după unul sau mai multe criterii asociate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să alcătuiască mulţimi de elemente după formă, mărime; să numere corect în limitele 1-5; să formeze mulţimi cu tot atâtea elemente cât arată cifrele indicate; să găsească cifra corespunzătoare mulţimii indicate; să utilizeze corect numeralul ordinal ; să aştepte rândul la joc.

4

Page 5: Proiect Inspectie grd II

Sarcina didactică: formarea de mulţimi după criteriul formei, mărimii; numărarea elementelor şi găsirea cifrei corespunzătoare; aşezarea mulţimii corespunzătoare cifrei indicate; utilizarea corectă în propoziţii a numeralului ordinal.

Reguli de joc: copiii trebuie să formeze mulţimi de obiecte după criteriul indicat de educatoare; la atingerea păpuşii poliţist copilul solicitat trebuie să aşeze pe tablă o mulţime de

elemente corespunzătoare numărului bătăilor din palme, cifrei de pe cub şi cifrei de pe tabla magnetică;

copilul solicitat trebuie să indice cifra care corespunde numărului de obiecte aşezat de educatoare pe tablă;

fiecare răspuns corect este aplaudat.

Elemente de joc: mişcarea, aplauzele, închiderea ochilor, mânuirea materialului, numărătoare.Strategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul.Material didactic: tablou “La plimbare, pe strada mare”, maşini, biciclete, autobuze, căruţe, camion, jetoane şi palete cu cifre, creioane colorate, tablă magnetică, cifre magnetice, mascota poliţist.Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

II. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE. Activitate PracticăMijloc de realizare: - aplicaţie tablou: “Şoferii pricepuţi”

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi

practice; Să fie capabil să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însuşite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să lipească în spaţiul indicat formele decupate; să îmbine corect formele primite astfel încât să realizeze elementele tabloului; să respecte spaţiul dat pentru lipire; să găsească utilitate obiectelor realizate în cadrul activităţii practice; să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activităţii; să exprime sentimente de bucurie, satisfacţie, mulţumire în legătură cu activitatea

desfăşurată.

5

Page 6: Proiect Inspectie grd II

Strategia didactică:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în echipă.Material didactic: hârtie cartonată colorată, forme decupate (pătrate, cercuri, triunghiuri, maşină), beţişoare, şosea, copaci, lipici, serveţele umede.Forme de organizare: individualForme de evaluare: continuă, aprecieri verbale, prin utilizarea produselor finale, turul galeriei.

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2)Joc de mişcare cu text şi cânt: “Autobusul”OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să respecte regulile impuse de joc;- Să manifeste spirit de competiţie şi de fair-play;

Strategia didactică:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul şi jocul.Material didactic: fond muzicalElemente de joc: mişcarea, aplauze, folosirea onomatopeelor, versuri..

Durata activităţilor: 1 zi

STRATEGII DIDACTICEMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, obeservaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul, jocul didactic, munca în echipă, brainstorming, piramida, turul galeriei.Elemente de joc: mascota, mânuirea materialului, semnale acustice, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, grupări si regrupări după anumite reguli, imitarea unor acţiuni, rostirea unor onomatopee.Resurse materiale: tablou „La plimbare, pe strada mare”, mascota poliţist, scrisoarea poliţistului, imagini cu mijloace de transport, jetoane cu mijloace de transport terestre magnetice, jetoane – jumătăţi cu indicatoare rutiere, cuburi lego, fişă cu maşină pentru unit punctele si colorat, hârtii colorate cartonate, maşini şi camioane de jucărie, planşe cu indicatoare rutiere, cifre magnetice, tablă magnetică,jetoane cu mijloace de transport terestre (mari şi mici, moderne şi vechi), ecusoane, creioane grafice şi colorate, imagini de decupat (mijloace de transport terestre, şosea, clădiri, copaci) pentru realizarea tabloului individual, foarfeci, lipici, CD – player, CD muzică, calculator, prezentare Power Point cu ghicitori depre mijloace de transport terestre, ecusoane personalizate cu mijloace de transport terestre.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : «Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2013», Editura Arlequin « Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar », Editura Didactica

Publishing House, 2009 « Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică

şi Pedagogică, Bucureşti, 2008 « Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naştere şi 6/7

ani » , 2008 

6

Page 7: Proiect Inspectie grd II

Activitatea începe cu prezentarea mascotei poliţistului Titi care se află în sala de grupă pentru a evalua calitatea răspunsurilor copiilor şi pentru a vedea ceea ce ştiu copiii din grupa mijlocie.

Întâlnirea de dimineaţă:Salutul: ,,Bună dimineaţa, şoferi pricepuţi!” – copiii se vor saluta în sensul acelor de

ceasornic, unul după altul folosind un mijloc de transport – ex: ,,Bună dimineaţa, maşinuţă!”, ,,Bună dimineaţa, bicicletă!” , în funcţie de ecusonul din pieptul lor.

Se va realiza şi prezenţa în ordinea strigării de către educatoare din catalogul grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza panoul de prezenţă al grupei. Jetoanele rămase le va număra un copil şi le va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de către o fetiţă. -se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi pentru a ajuta la organizarea activităţii, a aranja şi împărţi materialele.

Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege data şi se va muta săgeata pe imaginea corespunzatoare vremii din acea zi.

Împărtăşirea – se vor numi trei fetiţe şi trei băieţi care să împărtăşească cu colegii de grupă ideile, gândurile visele lor din noaptea ce a trecut, o întâmplare petrecută în familie.

Activitatea de grup: - printr-o prezentare powerpoint voi determina copiii să participe activ la activitate spunându-le câteva ghicitori, precum şi prin metoda „Piramida”, în care vor fi aşezate imagini cu mijloacele de transport din ghicitori. Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri: .....„Dacă vreau să cresc voinicFac gimnastică de mic: Merg în pas alergător,Apoi sar într-un picior,Mă opresc, respir uşorÎntind braţele să zborToată lumea e a meaCând mă aşez la podea!Ăsta-i doar un început!Ia priviţi cât am crescut!”

Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare. Aceasta le arată copiilor un tablou reprezentând o stradă dintr-un cartier, cu blocuri, case şi alte clădiri care va fi completat ca parte a jocului didactic din activitatea matematică de mai târziu, precum şi un plic pe care l-a primit de la un poliţistul Titi care conţine un bilet în care le propune un concurs pe echipe. Pentru a putea participa la concurs, copiii trebuie să rezolve mai întâi sarcinile de la centrele de interes.

Urmează apoi rutinele de autoservire şi de ordine în sala de masă.Tranziţie: joc cu text şi cânt

7

Page 8: Proiect Inspectie grd II

„În autobuz noi ne urcăm,Ne urcăm, ne urcămŞi la sectoare ne aşezămNe aşezăm, ne aşezăm!”

Copiii îşi vor alege locurile de la sectoare. Aceştia vor avea ecusoanele lipite în piept pentru a şti din care grupă fac parte. Sarcinile sectoarelor sunt următoarele: Joc de masă: - copiii vor avea de sortat nişte imagini cu mijloace de transport şi locomoţie terestre vechi şi moderne după categoria din care fac parte. Ei trebuie să le ordoneze apoi de la cele mai vechi până la cele mai noi. Apoi vor mai trebui să realizeze din jumătăţi – întregul indicatoarelor rutiere aşezate pe masa de lucru.Artă: - copiii vor avea de unit punctele şi de întregit imaginea unei maşinuţe pe care apoi vor trebui să o coloreze, respectând conturul.Construcţii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese lego mari şi mici garaje pentru maşini şi strada pe care circulă acestea. *Joc de rol: - prin joc copiii vor trebui să respecte indicatoarele rutiere şi regulile de circulaţie învaţate, să utilizeze formulele de salut şi de politeţe cunoscute, respectând autoritatea organelor de poliţie.Prin metoda „Turul galeriei” copiii vor aprecia munca colegilor de grupă. Voi aprecia şi eu verbal munca copiilor per ansamblu.Tranziţie: „În autobuz noi ne urcăm,Ne urcăm, ne urcămMergem către baie,Ca să ne spălăm Curăţei să arătăm!”

După întoarcerea de la baie copiii vor fi împărţiţi în trei echipe pentru a desfăşura un concurs cu mai multe stagii: echipa maşinuţelor ( ROŞU ) , echipa bicicletelor ( VERDE ) şi echipa autobuzelor ( ALBASTRU ) . Se anunţă prima probă – şi anume „Cine ştie, câştigă!”(Domeniul Ştiinţe – activitate matematică). Se explică regulile jocului şi ale concursului.

Aşezaţi pe scăunele în semicerc, pe echipe (maşini, biciclete, autobuze), copiii vor intui planşa suport – tabloul – vor expune ceea ce observă, dar şi ceea ce lipseşte, mijloacele de transport. Acestea se află în săculeţul trimis de poliţist. Voi solicita un copil să vină şi să golească pe masă conţinutul săculeţului şi să spună ce anume a găsit în sac. La solicitarea educatoarei, un alt copil va sorta jetoanele în funcţie de categoria din care fac parte, ex: maşini, biciclete, autobuze, motociclete, camioane. Apoi un alt copil va trebui să vină şi să aşeze jetoanele cu mijloacele de transport pe tabloul suport, numărând în acelaşi timp câte obiecte sunt de acelaşi fel, din aceeaşi categorie, precum şi să arate cifra corespunzătoare numărului fiecărei grupe de obiecte. Pentru a complica puţin jocul voi ruga copiii să închidă ochii şi să îi deschidă doar atunci când vor auzi o bătaie din palme, iar între timp voi ataşa pe fiecare mijloc de transport câte o cifră: 1-5 maşini, 1-4 biciclete, 1-3 autobuze, 1-2 motociclete, 1 camion. La auzul bătăii din palme, copiii vor deschide ochii, iar pe rând la solicitarea mea, un copil va spune ce s-a schimbat în tablou (apariţia cifrelor), iar alţi copii, pe rând vor veni la tablou şi vor trebui să aranjeze mijloacele de transport în ordine crescătoare în funcţie de cifra fiecărui jeton. După ce toate jetoanele vor fi aranjate în ordine, voi cere din nou copiilor să închidă ochii. Între timp,

8

Page 9: Proiect Inspectie grd II

voi lua de pe tablou o maşină, ex: maşina cu numărul 3, la auzul bătăii din palme copiii vor deschide ochii şi copilul numit de educatoare va spune ce s-a schimbat în tablou. Acesta va trebui să răspundă în propoziţie utilizând numeralul ordinal, ex: lipseşte a treia maşină. Jocul se va continua în acest fel până la utilizarea tuturor jetoanelor şi până ce fiecare copil va fi implicat în joc. Câştigă echipa care adună mai multe puncte (buline colorate) în funcţie de culoarea ecusonului.

După epuizarea acestor sarcini care au avut ca suport tabloul, copiii vor fi rugaţi să se „urce în autobuz” şi să coboare în staţiile spălător şi vestiar, pentru a bea apă, a se spăla pe mâini şi pentru o scurtă pauză, iar apoi se vor reîntoarce în sala de grupă.

La reîntoarcerea copiilor în sala de grupă, scaunele copiilor vor fi aşezate la măsuţe, iar pe fiecare măsuţă vor fi pregătite coşuleţele cu materialele necesare următoarei sarcini, realizarea unui tablou individual intitulat „Şoferii pricepuţi!” (Domeniul Om şi Societate – activitate practică).

Copiii voi intui mai întâi materialele de pa masă şi din coşuleţe: hârtie cartonată colorată, lipici, forme goemetrice (pătrate, cercuri, triunghiuri), forma unei maşini, şosea şi beţişoare. După intuirea materialelor, le vor explica copiilor sarcinile de lucru: hârtia cartonată colorată va reprezenta baza tabloului, iar apoi fiecare copil va trebui să asambleze prin lipire toate formele din coşuleţ într-un tablou propriu intitulat „Şoferii pricepuţi!”, având ca model atât tabloul utilizat la Întâlnirea de dimineaţă şi la activitatea matematică, cât şi un alt model pe care le voi demonstra copiilor modul de realizare, acesta fiind elementul integrator al activităţii desfăşurate pe parcursul întregii zile. Înainte de a începe munca le reamintesc copiilor normele de siguranţă personală atunci când mânuiesc foarfeca. Încălzirea muşchilor mici ai mâinii se va realiza prin vesrurile următoare:

Mâinile nu stau deloc, Spre stânga şi dreapta mea,Ci se pregătesc de joc. Le mişcăm noi uite-aşa,Degetele-mi sunt petale, Iar apoi le răsfirăm,Se deschid ca la o floare. Şi la pian frumos cântăm.Ploaia cade ne-ncetat, Do, do, do, do, re, re ,re...Degetele le-am mişcat.Le urez copiilor spor la muncă, iar aceştia vor începe să decupeze imaginile şi apoi să le

lipească respectând spaţiul dat în vederea reazlizării tabloului. Voi acorda sprijin şi ajutor copiilor care solicită acest lucru şi voi face aprecieri verbale pe parcursul desfăşurării activităţii practice.

La finalul zilei, copiii se vor juca jocul „Autobuzul” pe fond muzical. Le explic copiilor regulile jocului: copiii vor fi aşezaţi în coloană, unul după altul. Copilul din faţă va fi şoferul autobuzului, iar ceilalţi pasagerii. „Autobuzul” se va plimba cu pasagerii „prin oraş”, iar la auzul apropierii de o anumită „staţie”, autobuzul se va opri şi şoferul dă locul copilului din spatele său, acesta trecând la sfârşitul şirului. După 4-5 jocuri în acest mod, voi complica sarcina, cerând copiilor sa fie atenţi şi la indicatoarele rutiere (plasate în sala de grupă şi pe holul grădiniţei), respectând regulile de circulaţie, ex: la trecerea de pietoni orpim autobuzul şi lăsăm pietonii să traverseze strada, la semnul stop ne oprim şi ne uităm în stânga şi în dreapta să ne asigurăm că nu vine nici o altă maşină, la semnul obligatoriu înainte – mergem drept înainte, la semnul obligatoriu la dreapta/stânga ne deplasăm conform cerinţei, etc.

Finalitatea activităţii integrate se va realiza în sala de grupă unde copiii se vor aşeza din nou în semicerc pe scăunele, vor răspunde la întrebări simple legate de activităţile desfăşurate în

9

Page 10: Proiect Inspectie grd II

această zi şi prin metoda „Turul galeriei”, iar educatoarea va face aprecieri verbale şi va recompensa copiii cu diplome „Cei mai buni şoferi”.

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV AL ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE - INSTRUMENTE ŞI INDICATORI

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialuluiRutine: salutul, prezenţa, calendarul naturii, servirea micului dejun.

Conversaţia Corectitudinea răspunsurilor

2. Captarea atenţiei

Intâlnirea de dimineaţă: Educatoarea va deschide un plic şi va citi scrisoarea trimisă de domnul poliţist Titi. După citirea scrisorii se va face intuirea materialelor (ecusoane, buline colorate roşii, verzi şi albastre, tabloul “La plimbare, pe strada mare!”, jetoane cu mijloace de transport,etc). Educatoarea va cere copiilor să fie atenţi pentru că vor avea de răspuns la câteva ghicitori, iar echipa care ghiceşte răspunsul va putea întoarce cartonaşele Piramidei.

Elementul surpriză PovestireaConversaţia

Brainstorming

Piramida

Atenţia cu care copiii ascultă

Corectitudinea răspunsurilor

3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor

Se anunţă tema activităţii în termeni accesibili : “Astăzi vom desfăşura o activitate care se numeşte “Şoferii pricepuţi” în care vom număra maşini şi alte mijloace de transport terestre şi vom realiza un tablou cu şosele şi maşini intiulat “Şoferii pricepuţi”.

Expunerea Ascultă cuatenţie tema şi explicaţiile

10

Page 11: Proiect Inspectie grd II

Pentru a se grupa pe centre vor primi ecusoane reprezentând mijloace de transport terestre. Tranziţie: „În autobuz noi ne urcăm,Ne urcăm, ne urcămŞi la sectoare ne aşezămNe aşezăm, ne aşezăm!”

Le voi prezenta centrele deschise şi ce vor avea de lucrat la fiecare: -la centrul Joc de masă vom realiza din jumătăţi întregul indicatoarelor rutiere şi vom alege şi grupa după formă, mărime şi vechime mijloacele de transport din imaginile prezentate.-la centrul Artă vom uni punctele cu creionul grafic pentru a completa imaginea unei maşini, iar apoi vom colora maşina respectând conturul. -la centrul Construcţii vom construi din cuburi lego garaje pentru maşini şi strada pe care circulă maşinile.*la centrul Joc de Rol ne vom juca “De-a şoferii şi poliţiştii” respectând regulile de circulaţie învaţate şi indicatoarele rutiere. Pentru trecerea pe centre voi folosi următoarele versuri:“Haideţi copilaşi acum,Haideţi să pornim la drumPe centre să ne-aşezămŞi-împreună să lucrăm.”

Se aşează în linişte pe centre

4. Prezentareaconţinutului şi dirijarea învăţării

DOMENIUL ŞTIINŢĂ-Activitate matematică. Joc didactic ”Cine ştie, câştigă!”Astăzi, cu materialele trimise de Poliţistul Titi ne vom juca

Explicaţia Atenţia cu care ascultă explicaţiile

11

Page 12: Proiect Inspectie grd II

jocul ”Cine ştie, câştigă!”. Cu ajutorul acestora şi a altor materiale pe care le veţi descoperi mai târziu, vom număra şi vom alcătui mulţimi. Jocul se va desfăşura în trei grupuri.Copiii vor fi solicitaţi să formeze mulţimi de obiecte după criteriul indicat de educatoare, să aşeze pe tablă mulţimi de elemente corespunzătoare numărului bătăilor din palme, cifrei de pe cub, cifrei de pe paletă; să indice cifra care corespunde numărului de obiecte aşezat de educatoare pe tablă; să aşeze corect şirul numerelor.

Executarea jocului propriu-zis

Varianta 1 Aşezaţi pe scăunele în semicerc, pe echipe (maşini, biciclete, autobuze), copiii vor intui planşa suport – tabloul – vor expune ceea ce observă, dar şi ceea ce lipseşte, mijloacele de transport. Acestea se află în săculeţul trimis de poliţist. Voi solicita un copil să vină şi să golească pe masă conţinutul săculeţului şi să spună ce anume a găsit în sac. La solicitarea educatoarei, un alt copil va sorta jetoanele în funcţie de categoria din care fac parte, ex: maşini, biciclete, autobuze, căruţe, camioane. Apoi un alt copil va trebui să vină şi să aşeze jetoanele cu mijloacele de transport pe tabloul suport, numărând în acelaşi timp câte obiecte sunt de acelaşi fel, din aceeaşi

ExerciţiulJocul

Jocul

Exerciţiul

Aprecieriverbale

Rezolvă corect proba

Precizează cifrele corespunzătoare şi formează mulţimi

12

Page 13: Proiect Inspectie grd II

categorie, precum şi să arate cifra corespunzătoare numărului fiecărei grupe de obiecte. Pentru a complica puţin jocul voi ruga copiii să închidă ochii şi să îi deschidă doar atunci când vor auzi o bătaie din palme, iar între timp voi ataşa pe fiecare mijloc de transport câte o cifră: 1-5 maşini, 1-4 biciclete, 1-3 autobuze, 1-2 căruţe, 1 camion

Varianta 2. La auzul bătăii din palme, copiii vor deschide ochii, iar pe rând la solicitarea mea, un copil va spune ce s-a schimbat în tablou (apariţia cifrelor), iar alţi copii, pe rând vor veni la tablou şi vor trebui să aranjeze mijloacele de transport în ordine crescătoare în funcţie de cifra fiecărui jeton. După ce toate jetoanele vor fi aranjate în ordine, voi cere din nou copiilor să închidă ochii. Între timp, voi lua de pe tablou o maşină, ex: maşina cu numărul 3, la auzul bătăii din palme copiii vor deschide ochii şi copilul numit de educatoare va spune ce s-a schimbat în tablou. Acesta va trebui să răspundă în propoziţie utilizând numeralul ordinal, ex: lipseşte a treia maşină. Jocul se va continua în acest fel până la utilizarea tuturor jetoanelor şi până ce fiecare copil va fi implicat în joc. Câştigă echipa care adună mai multe puncte (buline colorate) în funcţie de culoarea ecusonului. Copiii primesc aplauze pentru fiecare sarcină rezolvată

Problemati-zarea

Exerciţiul

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Rezolvă corect sarcinile

Precizează al câtelea element lipseşte utilizând corect numeralul ordinal

Aprecieri verbale privind răspunsul copiilor şi implicarea lor în joc.

Se anunţă echipa câştigătoare

Observarea capacităţii de atenţie voluntară

13

Page 14: Proiect Inspectie grd II

corect.Pe tot parcursul jocului voi fi atentă la limbajul copiilor, la modul de exprimare al acestora. Voi corecta în permanenţă greşelile.

Exerciţiul

Sunt atenţi laetapele de lucru şi ordinea lor

Copiii lucrează respectând etapele de lucru

5. Obţinereaperformanţei

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE-Activitate practică “Şoferii pricepuţi”- aplicaţieVoi purta o scurta discuţie cu copiii referitoare la instrumentele de lucru pe care le vor folosi. Se va explica modul de realizare al tabloului. Fiecare copil va lipi elementele prin care îşi va realiza tabloul propriu.Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor.În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi îndrumă, stimulându-le încrederea în forţele proprii şi încurajându-i.

6. Realizarea feed-back-ului

În încheiere, copiii se vor juca jocul “Autobuzul” pe fond musical. Se vor alinia unul dupa altul. Primul copil este şoferul care conduce autobuzul dupa versurile cântecului. Când se anuntă oprirea într-o anumită staţie şoferul schimbă locul cu copilul din spatele său.

Jocul Aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor

7. Evaluarea Se realizează evaluarea produselor finale ale zilei, evidenţiind efortul colectiv şi individual.

Turul galeriei Aprecieri verbale, autoapreciere

8. Încheierea Copiii vor fi recompensaţi la sfârşit cu diploma pentru “Cei mai buni şoferi” pentru buna desfaşurare a activităţii.

14