PROIECT INSPECTIE FINALA

18
PROIECT DE ACTIVITATE ,,Povestile,comori nepretuite” 1

Transcript of PROIECT INSPECTIE FINALA

PROIECT DE ACTIVITATE,,Povestile,comori nepretuite

1

UNITATEA DE INVATAMANT -Gradinita,,PinocchioCraiova EDUCATOARE-Orascu Diana-Mariana DATA -25.05.2012 GRUPA Mica Program Normal TEMA-Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? SUBTEMA-,,Calatorie in lumea povestilor! TEMA ZILEI-,,Povestile-comori nepretuite TIPUL DE ACTIVITATE-predare/verificare de cunostinte

PROGRAMUL ZILEI1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL ntlnirea de diminea: Salutul Noutatea zilei Calendarul naturii Tranziii: cntecul Noi sutem piticii, joc muzical Spune-mi iubite ,copilas. Rutine: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de lucru)

2. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.L.A.BIBLIOTECA:Povesti indragite de copii-citire de imagini ART: ,,Personajul preferat-colorare

3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)Activitate integrat: Povestile,comori nepretuite (DLC+DEC) educarea limbajului joc didactic; activitate artistico-plastic dactilopictura 4. JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE(ALA 2)

2

,,Ridichea uriasa-joc distractiv

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT ,, POVETILE, COMORI NEPREUITE ACTIVITI DE NVARE I. II. ADP (Activiti de dezvoltare personal) : o ntlnirea de diminea : -Salutul, -Mesajul zilei, -Calendarul naturii, -Activitate de grup.o Rutine: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de lucru);

o Tranziie : joc cu text i cnt : Noi suntem piticii ,joc cu text si cant,, Spune-mi iubite,copilas! III.ALA 1 - (Jocuri i activiti alese) 1.BIBLIOTECA Tema activitatii:,,Povesti indragite de copii Mijloc de realizare:citire de imagini Obiective operationale: Sa recunoasca povestile dupa imaginile de pe coperta; Sa rasfoiasca o carte de povesti fara a indoi paginile; Sa ,,citeascao poveste urmarind imaginile;

-

3

-

Sa se exprime oral clar si expresiv; Strategii didactice: Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul,lucrul individual. Forma de organizare:pe grupe Material didactic:carti de povesti pentru copii 2. ART Tema activitii: ,,Personajul preferat Mijlocul de realizare: - colorare Obiective operaionale : Sa coloreze in contur fara a depasi ; Sa utilizeze culorile adecvate; Strategii didactice: Metode si procedee: observaia, conversatia, explicaia,demonstraia, exerciiul. Material didactic: fie suport de lucru, creioane colorate, panouri pentru expunerea lucrrilor.

-

III.ADE( Activiti pe domenii experieniale) ACTIVITATE INTEGRAT : POVETILE, COMORI NEPREUITE ! DOMENII EXPERIENIALE :-DOMENIUL LIMB I COMUNICARE -DOMENIUL ESTETIC CREATIV MIJLOC DE REALIZARE : DLC -joc didactic DEC -activitate artistico-plastic dactilopictura IV.ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE Tipul de activitate: consolidare de deprinderi Mijloc de realizare: divertisment Tema :,,Ridichea uriasa -joc distractiv Obiective operationale: - Sa manifeste spirit de echipa;

4

- Sa verbalizeze miscarile prin rostirea rimata a unor fragmente din poveste; - S execute micri specifice jocului; Material didactic :siluetele personajelor din povestea ,,Ridichea uriasa Se explica regulile de joc: Un copil va fi ridichea. Pe rand vin personajele povestii ca sa scoata ridichea din pamant. Un copil numit de educatoare va fi mosul. Mosul trage dar nu poate scoate ridichea. Isi alege un copil care sa fie baba si il cheama. Se inlantuie si trag amandoi. Baba cheama nepoata, nepoata cheama catelul, catelul pisica, pisica soricelul Chit. In final trebuie sa reuseasca sa traga ridichea. Se executa jocul de proba, apoi jocul propriu-zis de cateva ori, pana cand toti copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste. MOTIVAIA ALEGERII TEMEI Tema este foarte important deoarece evoc consecinele comportamentului moral al personajelor, formnd capaciti de a aprecia faptele bune i de a dezaproba faptele rele. Valorificnd informaiile povetilor nvate, copiii i pot exprima diversitatea de opinii i idei cu privire la consecinele neascultrii, apreciaz trsturile pozitive i negative ale personajelor.Ei sunt pui n situaia de a de a selecta variantele corecte n adoptarea unor atitudini fa de personajele din povetile cunoscute. Din poveti copiii nva c trebuie s fie prietenoi, tolerani, c trebuie s fac ntotdeauna fapte bune, c este bine s- i ajute pe cei care sunt altfel dect ei i c faptele bune sunt rspltite.

1.

SALUTUL : Dup ce sosesc toi copiii, le propun, ca n fiecare diminea s facem cercul prieteniei pentru a desfaura ntlnirea noastr obinuit de diminea. Le voi propune ca salutul nostru s fie legat de tema sptmnii i s ne salutm folosindu-ne de numele personajelor cunoscute: Bun dimineaa, pitic Mihai , Bun dimineaa, Scufi Rebeca ! Bine ai venit!

5

2.MPRTIREA CU CEILALI: Ii ndemn pe copii s fac schimb de impresii prin aducerea n prim plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment pe care l-au trit recent. Avnd n vedere tema sptmnii i faptul c au avut ca sarcini s-i roage pe prini s le citeasc sau s le spun o poveste, mprtirea cu ceilali se va axa ape schimbul de poveti. Acest moment solicit ntreagul colectiv al grupei i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlali, nvnd s asculte i s-si exprime tririle, fie verbal fie nonverbal (mimic i gestic) Completarea calendarului naturii : ziua, vremea de afar. 3.ACTIVITATEA DE GRUP: Astzi cnd am venit la grdini am gsit n faa uii o cutie. Ce-ar fi s o deschidem? Copiii adunai pe covor n jurul educatoarei vor observa n cutie bilete pe care sunt scrise mesaje. Aceste mesaje sunt ntrebri. Aceasta este o cutie cu ntrebri.Copiii vor fi solicitati sa aleaga cate un biletel ,educatoarea va citi intrebarea iar ei vor raspunde.Pentru fiecare raspuns copiii vor primi cate un ecuson. ntrebri: Care este povestea ta preferat? Care este personajul tu preferat? De ce ? Spune cteva titluri de poveti. Ce este un personaj bun? Spune numele unui personaj rau.

6

2.

NOUTATEA ZILEI :

Toate mesajele vor fi scurte, adresate direct, tuturor. Va plac povestile? Vom face o calatorie in lumea povestilor si vom poposi la Casuta povestilor. Aici ne asteapta personaje indragite, bagheta fermecata. Aceasta zi este o zi a surprizelor placute si fiindca stiu ca va plac povestile propun sa facem impreuna o calatorie in lumea minunata a povestilor. Mesajul zilei: ,,Povetile ne nva, lucruri bune despre via! Tranziie:,,Noi suntem piticii.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)

TEMA ACTIVITII : POVETILE, COMORI NEPREUITE ! DOMENII EXPERIENIALE : DLC/DEC MIJLOC DE REALIZARE :Activitate integrat-joc didactic/dactilopictura TIPUL DE ACTIVITATE :consolidare i sistematizare de cunotine FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri SCOPUL ACTIVITATII: Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire la povestile invatate; Dezvoltatrea creativitatii/expresivitatii verbale,a fluentei si originalitatii in vorbire si gandire prin redarea unor continuturi reprezentative din cadrul acestora; Consolidarea deprinderii de a realiza o tem plastic prin tema dactilopicturii; - dezvoltarea imaginaiei creatoare, a gustului pentru frumos;

7

OBIECTIVE OPERATIONALE :

DLC: - s recunoasc dup imagini i scurte fragmente diferite poveti;- s povesteasc pe scurt poveti cunoscute; - s recunoasc personaje din poveti pe baza unor fragmente din coninutul acestora i a unor ghicitori; - s se exprime corect, coerent i logic n enunuri; - s respecte regulile jocului; - s exprime propriile opinii, sentimente, atitudini. - sa-i aprecieze propriul comportament n raport cu persoane, personaje i situaii cunoscute DEC: - s denumeasc materialele de lucru; - s aplice culoarea pe silueta pus la dispoziie; - s pstreze acurateea suportului de lucru (siluetele); - s finalizeze lucrrile;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, observaia, problematizarea, , expunerea, aprecierea verbal, turul galeriei. Mijloace didactice: urs de plu, imagini din poveti, coule cu obiecte din poveti, "baghet magic", panou, stelue din hrtie; Papusa Alba ca Zpada, siluete din carton (rochie), acuarele ,pahare cu ap, panou pentru realizarea unei expoziii;SARCINA DIDACTIC : Identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a versurilor prezentate; Alegerea jetoanelor specifice povetii;

8

REGULA JOCULUI: - copiii denumesc titlul povetilor i personajele recunoscute dup imagini, ghicitori, fragmente din poveti: - ctig echipa care acumuleaz mai multe stelue (pentru fiecare rspuns corect se acord o stelu);

ELEMENTE DE JOC:surpriza, bagheta fermecat, ghicirea, aplauzele, mimica, limitarea timpului, mnuirea materialelor,recompense.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.I.-2008 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005 Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2002 Revista nvmntul Precolar nr.1-2/ 2008

9

EVENIMENTUL DIDACTICMOMENT ORGANIZATORIC

CONINUT TIINIFIC

STRATEGIA DIDACTIC METODE MIJLOACE desfurrii conversaia urs de plu

EVALUARE

Se pregtesc activitii.

materialele

necesare

CAPTAREA ATENIEI

Le este prezentat copiilor ursuleul Martinel. Acesta, printr-un bilet, i roag s l ajute s gseasc povestea din care s-a rtcit. Ursuleul le spune copiilor c l pot ajuta desfurnd jocul "n lumea povetilor". Astfel, el va afla o mulime de lucruri despre poveti de la copii i i va aminti n ce poveste trebuie s se ntoarc. Se explic i se demonstreaz modul de desfurare a jocului .Copiii vor lucra n echipe: cea a piticilor i cea a ursuleilor, n funcie de ecusoanele primite de

ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

conversaia

aprecieri

10

DESFURAREA ACTIVITII

copii n timpul ntlnirii de diminea. Ei trebuie s recunoasc poveti i personaje din poveti dup imagini, ghicitori, fragmente din poveti. Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o stelu. La sfritul jocului vor fi numrate steluele i va fi declarat ctigtoare echipa care a acumulat mai multe stelue. Se execut un joc de prob pentru a-i familiariza pe copii cu modul de desfurare a acestuia. Un copil vine i alege o imagine i precizeaz titlul povetii din care aceasta face parte. Totodat, povestete pe scurt povestea sau un fragment din coninutul acesteia. Vor rspunde copiii atini de "bagheta fermecat", la auzul versurilor: "Bagheta fermecat l (o) va atinge ndat pe...". VARIANTA I Copiii aleg o imagine i denumesc povestea din care aceasta face parte. Povestesc un scurt fragment din povestea respectiv ("Punguta cu doi bani", "Alb ca Zpada", "Cenusareasa", "Scufia Roie"). VARIANTA A II-A Copiii audiaz scurte fragmente din poveti i precizeaz titlul acestora:

explicaia

verbale

demonstraia jocul imagini din poveti "bagheta fermecat"

aprecieri verbale

jocul

panou stelue din carton

exerciiul "Apoi iese i de acolo, el tie cum i pe unde, se duce la fereastra boierului i iar ncepe: Cucurigu! boieri mari,

11

Dai pungua cu doi bani! " "Trei iezi cucuiei! Ua mamei descuiei, C mama v-aduce vou Drob de sare n spinare...". VARIANTA A III-A Copiii recunosc personaje din poveti dup versuri care le evideniaz trsturile: "Farfurii, cecue, oale Stau acum frumos pe raft. i hinue i ptuuri Astzi le-a aerisit, Iar piticii pot s vin, Totul este pregtit. S vedem dac ghicii Despre cine am vorbit! " jocul "Sunt vesela feti Ce am roie scufi. La bunica am plecat Cu couleu-ncrcat." exerciiul "Cred c m cunoatei bine. Pe iezi i pe Scufi i-am mncat, Dar vntorul iscusit Mi-a i venit de hac." aprecieri verbale

"bagheta fermecat"

aprecieri verbale

12

VARIANTA A IV-A Copiii aleg dintr-un coule cte un obiect pe care l-au ntlnit n poveti. l denumesc i precizeaz titlul povetii (mrgica din "Pungua cu 2 bani", pieptnul din "Alb ca Zpada i cei 7 pitici", pungua cu 2 bani din povestea cu acelai nume, scufia roie din povestea "Scufia Roie"). La sfritul jocului se numr steluele acumulate i se stabilete care dintre echipe este ctigtoare. Sunt aplaudai i ncurajai toi copiii, apoi sunt rugai s l ndrume pe Martinel ctre povestea creia i aparine. Se face trecerea la activitatea artistico-plastica prin jocul muzical:,,Spune-mi iubite ,copilas! Copiii decoreaz prin tehnica dactilopicturii rochia Albei ca Zpada. Se descoper silueta unui personaj dintr-o poveste. Copiii recunosc personajul: Alb ca Zpada, apoi specific i titlul povetii n care au ntlnit-o. Pentru c le place foarte mult Alb ca Zpada, copiii sunt rugai s povesteasc ceea ce tiu despre ea. Copiii denumesc materialele pe care le-au primit pe msue, apoi sunt ntrebai dac tiu la ce urmeaz s le foloseasc. Li se spune c vor decora prin dactilopictur rochia Albei ca Zpada i, pentru ca lucrarea s fie ct mai coule cu obiecte din poveti

jocul panou exerciiul stelue din

13

reuit, trebuie s i nclzeasc degeelele prin cteva exerciii. Se demonstreaz modul de lucru, apoi educatoarea le reamintete copiilor c trebuie s pstreze lucrarea curat, s foloseasc ap i culoare n cantiti adecvate i s finalizeze decorarea rochiei n timp util. Se acord sprijin copiilor care au nevoie de acest lucru i se dau indicaii privitoare la modul de realizare a lucrrii. Se expun rochiele decorate de ctre copii. Acetia fac aprecieri asupra lucrrilor proprii i ale colegilor. Se evideniaz faptul c toate lucrrile sunt frumoase, deosebite, iar Alb ca Zpada ar fi ncntat s se mbrace cu asemenea rochie. conversaia turul galeriei Se fac aprecieri generale i individuale asupra evoluiei copiilor n cadrul activitii.

carton

silueta Albei ca Zpada aprecieri verbale siluete din carton acuarele pahare cu ap aprecieri verbale afiarea lucrrilor

NCHEIEREA ACTIVITII

EVALUARE

14

15

16

17

18