Proiect de Activitate Inspectie Final

20
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

description

xxcc

Transcript of Proiect de Activitate Inspectie Final

Page 1: Proiect de Activitate Inspectie Final

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Page 2: Proiect de Activitate Inspectie Final

“La orice varsta, omul este o fiinta care se hraneste cu povesti. De aceea, avutia povestirilor, pe care au strans-o oamenii pe tot globul, din casa in casa, din secol in secol, fie in vorba, fie in scris, a depasit celelalte avutii omenesti."  (Rabindranath Tagore)

PROGRAMUL ZILEI-

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Primirea copiilor

Micul dejun –deprinderi specifice

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Salutul

Noutatea zileiCalendarul naturii

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1):

BIBLIOTECA: „ Citim” imagini din cartile cu povesti JOC DE MASA: ,,Puzzle cu imagini din povesti”

TRANZIŢIE -,, Tic-tac”- cântec

3. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

Domeniul limbă şi comunicare (D.L.C): ,, In lumea minunata a povestilor”- joc didactic Domeniul estetic şi creativ (D.E.C): „ Masti indragite pentru carnaval”- pictură

TRANZIŢIE- „ Imi plac povestile” - cantec

Page 3: Proiect de Activitate Inspectie Final

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2):

,, Poftiti la carnavalul din poveste!”- activitate de mişcare si divertisment

DATA :

UNITATEA:

DIRECTOR:

PROF. INVAT. PRESC.

GRUPA MICA “Albinutelor”

TEMA ANUALA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?

TEMA ZILEI: “O poveste cum nu-i alta…”

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe echipe, individual, activitate integrata

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic, pictura

ADEACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:- DLC: “In lumea minunata a povestilor”

Page 4: Proiect de Activitate Inspectie Final

– Joc didactic –- DEC: “Masti indragite pentru carnaval”

– pictura –

ADPACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:- ID: “Din povesti noi invatam cum e bine sa ne purtam” - RUTINE: Calendarul naturii, ne pregatim pentru activitatiALA 1- Biblioteca: “Citim” imagini din cartile cu povesti ilustrate - Joc de masa: “Puzzle cu imagini din povesti”- TRANZITII: “Tic-tac” cantec

ALA 2- “Poftiti la carnavalul din poveste!”

– activitate de miscare si divertisment –SCOPUL ACTIVITATII: Apropierea copiilor de minunata lume a povestilor, prin

participarea si implicarea activa in vederea stimularii comunicarii, formarii comportamentului empatic; dezvoltarea simtului practic si estetic.

OBIECTIVE OPERATIONALE Sa recunoasca personaje din poveste, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori,

replici folosite, musafiri, invitati; Sa caracterizeze personajele din povesti, facand diferenta dintre personaje

pozitive si personaje negative; Sa raspunda la intrebarile adresate in legatura cu continutul povestilor; Sa descopere raspunsul la ghicitori si sa aleaga jetoane reprezentative conform

cerintei in ordinea solicitata, asezandu-le la panou; Sa respecte regulile jocului; Sa realizeze lucrari plastice, inspirate din povesti, valorificand deprinderile de

lucruri insusite; Sa dea utilitate lucrarii (mastii) efectuate.

Page 5: Proiect de Activitate Inspectie Final

SARCINA DIDACTICAIdentificarea personajelor si a povestilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor

personajelor, a musafirilor, realizarea diagramei Venn si realizarea unor masti indragite.

REGULA JOCULUICopiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa “scufitelor rosii” si “echipa iezisorilor”.

Echipele vor trebui sa parcurga mai multe probe, vor recunoaste si vor descrie pe rand, personajele si povestile invatate, vor selecta imagini asezandu-le la locul potrivit. Copiii vor respecta grupul din care fac parte, vor lucra individual pentru realizarea lucrarilor plastice.

ELEMENTE DE JOCSurpriza, trei copii mai mari vor interpreta rolul Zanei Povestilor, a caprei si a

scufitei Rosii, bagheta fermecata, inchiderea si deschiderea ochilor, ghicirea, mimica, manuirea materialelor, recompense.

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, jocul,

problematizarea, diagrama Venn, povestirea, surpriza, turul galeriei.Mijloace didactice: planse cu imagini din povestile cunoscute, siluete cu personaje

ce apartin povestilor, bagheta, costumatii, CD-uri, ecusoane, masti, accesorii, acuarele, pensule, Zana Povestilor, Scufita Rosie si capra.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 – 6/7 ani), MEC I 2009 Antologie de proiecte tematice pentru activitati integrate, Editura Diana,

Musata Bocos, L. Carlogea, C. Draghici, 2009. Revista Invatamantul Prescolar, nr. tematic, proiectare integrata, Editura

Arlequin.

Page 6: Proiect de Activitate Inspectie Final

DURATA: o zi.

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele “Intalnirii de dimineata”: Salutul Este o zi deosebita pentru copii, sala de grupa e pregatita sa-si astepte

“albinutele”. Acestia, fiind copiii grupei mici “Albinutelor”, ce s-au imbracat frumos si au venit la gradinita la fel de nerabdatori si curiosi sa afle si sa vada ce surprize le ofera ziua de astazi, dar si emotionati stiind ca vor avea musafiri. Copiii se aduna in cerc si incep sa se salute, folosind tehnica comunicarii rotative. Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta.

Prezenta O fetita si un baiat vor enumera copiii absenti. Vom stabili numarul fetelor si

baietilor prezenti in sala de grupa. Calendarul naturii Completarea calendarului naturii cu reperele temporale ale zilei: anotimp, ziua,

data, anul. Precizarea caracteristicilor climatice ale zilei. Noutatea zilei Vor fi prezentate activitatile ce urmeaza a fi defasurate pe tot parcursul zilei:

“Din povesti noi invatam cum e bine sa ne purtam”. Activitatea de grup

Page 7: Proiect de Activitate Inspectie Final

Copiii vor fi indemnati sa faca schimb de impresii prin aducerea in prim plan a experientelor proprii, pareri despre o intamplare, despre povesti si personaje preferate. Acest moment solicita intregul colectiv al grupei si contribuie la realizarea unei intercunoasteri, la exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte, sa-si exprime trairile, fie verbal, fie non-verbal (mimica si gestica).

TRANZITIA catre activitatile desfasurate la centrele de interes se va realiza prin interpretarea cantecului: “Tic-tac”. Sunt prezentate apoi centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatile, identificand materialele ce vor urma sa le utilizeze. La centrul “Biblioteca” vor “citi” imagini din carti cu povesti ilustrate, recunoscand personaje sau scene din povesti cunoscute. La sectorul “Joc de masa”, copiii vor reconstitui din bucati imaginea, apoi sa precizeze personajul din imaginea obtinuta.

Dupa explicarea sarcinilor de la centrele de interes, copiii sunt rugati sa mearga la sectorul dorit. Educatoarea va supraveghea si antrena copiii la fiecare centru de interes, oferind explicatii suplimentare acolo unde este nevoie. Apoi, va aparea Zana Povestilor care doreste sa vada cum se desfasoara activitatile, aducandu-le copiilor drept recompensa pentru munca lor o carte cu povesti. Vor aparea pe rand personaje din povesti: Scufita Rosie din povestea “Scufita Rosie”, capra din povestea “Capra cu trei iezi”. Copiii, ce au fost impartiti in doua echipe: “scufitelor rosii” si “iezisorilor” vor rezolva diverse probe constand in recunoasterea personajelor din poveste, asezarea personajelor pe plansa povestii, raspunsuri la ghicitori. Pentru fixarea si consolidarea cunostintelor se va folosi diagrama Venn, formata din doua cercuri de culori diferite ce se suprapun partial. In spatiul ce intersecteaza cele doua cercuri se vor aseza personajele comune din cele doua povesti, iar in fiecare cerc personajele din fiecare poveste in parte (“Scufita Rosie” si “Capra cu trei iezi”).

Tranzitia catre DEC se va face prin cantecul “Imi plac povestile”.Pe tot parcursul jocului educatoarea va folosi bagheta magica, si tot cu ajutorul

acesteia va face posibila aparitia unor masti indragite din povesti pe care ei vor trebui sa le picteze pentru carnavalul care va avea loc la sfarsitul zilei.

La sfarsitul activitatii se va face evaluarea lucrarilor (turul galeriei), in vederea analizei si evaluarii produselor muncii. Copiii vor primi recompense dulci din cosuletul

Page 8: Proiect de Activitate Inspectie Final

“Scufitei”, cate o felie de cozonac, pentru munca depusa, dupa care sunt invitati la “Carnavalul din poveste”, alaturi de toti invitatii.

DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII EXPERIENTIALE

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORIC

Se organizeaza spatiul si climatul educativ intr-un mod optim desfasurarii activitatii propuse, aranjarea si pregatirea materialelor didactice necesare

Conversatia Observarea comportamentului verbal si nonverbal

2. CAPTAREA ATENTIEI

Va aparea Zana Povestilor, o adevarata surpriza pentru copii.- Am aflat foarte multe lucruri bune despre

voi. Despre faptul ca sunteti foarte mici, ca va plac povestile si ca voi stiti foarte multe povesti. Tocmai de aceea, v-am adus in dar o carte cu povesti pe care nu le cunoasteti, dar am pregatit pentru voi si alte surprize pe care le veti descoperi la momentul potrivit. Sa nu uitati ca din fiecare poveste invatam multe lucruri bune si ca binele invinge intotdeauna raul.

Surpriza

Zana PovestilorStimularea interesului pentru activitate

3.REACTUALI--ZAREA CUNOSTINTELOR

Educatoarea le va solicita copiilor sa denumeasca povesti pe care ei le cunosc deja

Conversatia Aprecieri verbale

4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Astazi, la activitatea de limba si comunicare, vom patrunde in lumea minunata a povestilor prin intermediul jocului didactic: “In lumea minunata a povestilor”. In acest joc trebuie sa

ExplicatiaObservarea comportamentului verbal si nonverbal al

Page 9: Proiect de Activitate Inspectie Final

rezolvati mai multe sarcini. Va veti intalni cu personaje din povestile cunoscute, va trebui sa le recunoasteti, sa spuneti din ce poveste sunt, sa le caracterizati, sa dezlegati ghicitori. Sa-i demonstram Zanei Povestilor ca iubim povestile, deoarece ne invata multe lucruri bune, si desi intalnim si personaje bune si rele, noi le iubim pe cele bune, care spun adevarul. Spre sfarsitul lectiei vom picta niste masti indragite pentru carnavalul pe care-l vom desfasura dupa-amiaza alaturi de invitatii nostri.

Conversatia copiilor

5. PREZENTAREA NOULUI CONTINUT

Vor fi precizate regulile jocului si sarcinile pe care copiii trebuie sa le indeplineasca:- Recunoasterea personajelor din poveste;- Povestirea acestora;- Recunoasterea unor scene din povesti;- Clasificarea personajelor intalnite dupa

faptele lor in personaje pozitive si personaje negative;

- Dezlegarea ghicitorilor;- Realizarea diagramei Venn.

Instructajul verbal

ConversatiaEvaluarea orala

6. DIRIJAREA INVATARII

Explicarea regulilor de jocZana Povestilor ajutata de bagheta magica o aduce pe “Scufita Rosie”, ce apare in clasa pe fundalul melodiei “Sunt Scufita Rosie”.Copiii vor recunoaste personajul si povestea din care face parte.Jocul de probaDupa ce copiii au inteles regulile se trece la executarea jocului propriu-zis. Pe tot parcursul jocului sunt antrenati sa raspunda toti copiii de la ambele echipe.VARIANTA 1Se vor prezenta planse cu imagini din povestea “Scufita Rosie”. Copiii trebuie sa precizeze din ce poveste face parte scena respectiva, sa spuna care sunt personajele, bune si rele. Fiecare grup va recunoaste doua scene din poveste, educatoarea le va citi un fragment scurt din poveste “Bunico, bunico de ce-ti sunt urechile asa de lungi?” (dar ochii, dar mainile, dar gura).La fiecare raspuns corect echipele vor primi chipuri vesele:

Explicatia

Demonstratia

Jocul

Page 10: Proiect de Activitate Inspectie Final

- Scufita Rosie era o fetita ascultatoare?- Pe cine nu a ascultat?- Ce a patit?

VARIANTA 2Cu ajutorul baghetei magice Zana Povestilor o aduce pe capra din “Capra cu trei iezi”, ce apare in clasa pe fundalul melodiei “Trei iezi”.Se vor prezenta planse cu imagini din povestea “Capra cu trei iezi”. Copiii vor preciza cine este personajul, din ce poveste face parte, iar fiecare grup va recunoaste doua scene din poveste. Educatoarea le va pune cd-ul cu inceputul povestii “Capra cu trei iezi” si-l va opri punandu-i pe copii sa continue.Raspunsurile corecte vor primi chipuri vesele, iar cele incorecte cate o mica “pedeapsa” din partea Zanei Povestilor:- Cum au fost iezii cei mari?- Pe cine nu au ascultat?- Voi va ascultati parintii si educatoarele?

VARIANTA 3Copiii trebuie sa dezlege ghicitori:“Zglobie si dragalasaLa bunicuta a plecatDar cand a ajuns in padureSfatul mamei l-a uitat”.

(Scufita)

“Cred ca ma cunoasteti bineEu sunt mare si vestitSi pe iezi si pe ScufitaPe ei toti i-am inghit”

(Lupul)

“Pe mama capra o ascultUsa eu nu o deschidGhiciti oare cine sunt?”

(Iedul mic)

“Recunosc, l-am pacalit,Dar la peste a poftitEu n-o sa ma lecuiesc

Demonstratia

Jocul

Exercitiul

Page 11: Proiect de Activitate Inspectie Final

Imi place sa pacalesc”(Vulpea)

“Mor, mor, mor, ce rau ma doare-acumMor, mor, mor, pe vulpe ma razbun!Mor, mor, mor, nimic n-am pescuitMor, mor, mor, de vulpe-s pacalit”

(Ursul)

“Cred ca ma cunoasteti bineEu sunt mare si vestitAm o puscaSi pe lup eu l-am gasit!”

(Vanatorul)

In COMPLICAREA JOCULUI, fiecare echipa va contribui la realizarea diagramei Venn. Vor forma doua cercuri de culori diferite ce vor fi suprapuse partial. In spatiul ce intersecteaza cele doua cercuri vor aseza personaje comune din cele doua povesti (lupul), iar in fiecare cerc rosu, respectiv albastru personajele din “Scufita Rosie” si “Capra cu trei iezi “- Ce fel de personaj era lupul?- Negativ sau pozitiv?

Diagrama Venn

7.REALIZAREA FEED-BACKULUI

Este bine sa facem fapte bune sau rele?- Cu ce personaj din povesti ati dori sa

semanati? De ce? Cu care nu?Copiii vor observa la panou din diagrama Venn, care sunt personajele negative (rele) si pozitive (bune) si li se va cere sa spuna ce fapte bune am putea face ca sa nu semanam cu personajele negative (rele).Sa faca fapte bune, sa fie cinstiti, harnici, sa spuna adevarul, sa fie ascultatori.Impreuna, vor concluziona faptul ca in povesti binele invinge raul si vor aprecia deosebita importanta a povestilor in viata lor.- Ce se intampla cu personajele pozitive

(bune)? – sunt recompensate (multumiri)- Cum sunt ele la sfarsitul povestilor? –

fericite- Ce se intampla cu personajele negative

(rele)? – sunt pedepsite

ProblematizareaEvaluarea orala

Page 12: Proiect de Activitate Inspectie Final

- Cum sunt ele la sfarsitul povestilor? – triste, suparate.

8. OBTINEREA PERORMANTEI

TRANZITIE: “Imi plac povestile” – cantec.DEC – Domeniul Estetic si Creativ – picturaDupa aerisirea salii de grupa si aranjarea meselor de lucru, se va capta atentia copiilor printr-un dialog legat de modul in care copiii se vor prezenta la carnavalul din poveste. Se va specifica faptul ca la carnaval fiecare copil trebuie sa aiba o masca pe care sa o poarte, sub forma unui personaj dintr-o poveste. De aceea, ei trebuie sa fie pregatiti sa demonstreze ca sunt pictori priceputi, recunoscand corect materialele de lucru, instrumente si culori.~ Intuirea materialelorCopiii vor fi solicitati sa recunoasca si sa descrie materialele de pe mese: pensule, recipiente cu apa, acuarele~ Anuntarea temeiEducatoarea explica prescolarilor ca pentru a fi primiti la carnavalul din poveste vor picta niste masti indragite cu personaje din diferite povesti, cu care se vor prezenta la carnaval. ~ Reactualizarea cunostintelorCulori corespunzatoare – tehnici de lucru~ Dirijarea invatarii~ Prezentarea si analiza modelului

Explicarea ordinii aplicarii culorilorVor fi atenti sa nu foloseasca multa apa, sa lucreze curat, sa duca tema la bun sfarsit pentru ca Zana Povestilor va alege cele mai frumoase masti.Sa nu se grabeasca, sa lucreze curat.

~ Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii“Degetul mare pleaca la plimbare,Aratatorul aduce bastonulMijlociul duce pardesiulInelarul” aduce fularulDegetul mic, nu aduce nimic.Degetul mic nu aduce nimic.Fiindca este cel mai mic

Conversatia

Observatia

Explicatia

Exercitiul

ObservatiaPlansa model

Demonstratia

Evaluarea orala

Evaluarea practica

Practica

Page 13: Proiect de Activitate Inspectie Final

Fiindca este cel mai mic”.

“Spor la lucru”Realizarea temei se face pe fond muzical.In timpul executarii temei se trece pe la fiecare, se semneaza lucrarile si se dau indrumarile necesare.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul9. EVALUAREA PERFORMANTEI

Se face prin aprecieri verbale privind modul de realizare a temei. Se vor expune lucrarile, turul galeriei, copiii vor fi antrenati in analiza lucrarilor proprii, ale colegilor alaturi de Zana Povestilor. Cei care au lucrat corect, frumos si ordonat vor fi aplaudati. Se fixeaza titlul jocului didactic, gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat, interesul acordat jocului.Zana Povestilor le va oferi in dar cartea cu povesti ilustrate, multumindu-le pentru frumoasa lectie la care a luat parte, nerabdatoare fiind si ea sa ia parte la carnavalul mult asteptat de catre toti copiii.

Conversatia

Turul galeriei

Evaluarea prin expozitie

Aprecieri verbale

10. INCHEIEREA ACTIVITATII

Carnavalul va avea loc la sfarsitul zilei, cand toti copiii vor fi odihniti, pregatiti sa cante si sa danseze. Vor fi recompensati cu bomboane de ciocolata

Conversatia Aprecieri frontale, individuale si de grup.Aprecieri verbaleRecompensa

Page 14: Proiect de Activitate Inspectie Final

Diagrama___Venn