Proiect Didactic INSPECTIE

17
Proiect didactic DATA: 10. 05. 2012 CLASA: A IV -A ŞCOALA: ŞCOALA CU CLASELE I – VIII „ALEXANDRU VLAHUŢĂ”, GUGEŞTI PROF. ÎNV. PRIMAR: CRISTINA NECULA PROPUNĂTOR: MONICA CUCUTĂ ARIA CURRICULARĂ: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE INVĂŢARE: JOCUL DE-A PRIMĂVARA – COMUNICAREA DESPRE FAPTE SUBIECTUL LECŢIEI: RECAPITULARE – PĂRŢILE PRINCIPALE DE PROPOZIŢIE TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.5 - să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de construcţie a comunicării studiate; 3.6 - să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - să completeze unele enunţuri cu elemente de construcţie a comunicării învăţate (substantiv, numeral, adjectiv, pronume, verb, subiect, predicat); O2 - să stabilească corect acordurile gramaticale; O3 - să recunoască părţile principale de propoziţie; O4 - să analizeze corect părţile de propoziţie şi părţile de vorbire. STRATEGII DIDACTICE: 1

description

m

Transcript of Proiect Didactic INSPECTIE

Page 1: Proiect Didactic INSPECTIE

Proiect didactic

DATA: 10. 05. 2012 CLASA: A IV -A ŞCOALA: ŞCOALA CU CLASELE I – VIII „ALEXANDRU VLAHUŢĂ”, GUGEŞTIPROF. ÎNV. PRIMAR: CRISTINA NECULAPROPUNĂTOR: MONICA CUCUTĂARIA CURRICULARĂ: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂDISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂUNITATEA DE INVĂŢARE: JOCUL DE-A PRIMĂVARA – COMUNICAREA DESPRE FAPTESUBIECTUL LECŢIEI: RECAPITULARE – PĂRŢILE PRINCIPALE DE PROPOZIŢIE TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:2.5 - să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de construcţie a comunicării studiate;3.6 - să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 - să completeze unele enunţuri cu elemente de construcţie a comunicării învăţate (substantiv, numeral, adjectiv, pronume, verb, subiect, predicat);O2 - să stabilească corect acordurile gramaticale;O3 - să recunoască părţile principale de propoziţie;O4 - să analizeze corect părţile de propoziţie şi părţile de vorbire.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic, metoda R.A.I, Mijloace: manualul de limba şi literatura română, caietul de limba şi literatura română, rebusul, zar, cutia – surpriză, Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.Evaluare: formativăDurată: 50 minBibliografie: Peneş, Marcela, 2006, „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a IV – a”, Editura Ana 2000, Bucureşti.

1

Page 2: Proiect Didactic INSPECTIE

SECVENŢADIDACTICĂ

OB. ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGIA DIDACTICĂ

EvaluareMetode Mijloace

Formăorganiz.

Moment organizatoric

Verific prezenta elevilor.Pregătesc materialele necesare orei.

Elevii îşi pregătec toate cele necesare orei de limba şi literatura română: cărţi, caiete, stilou.

conversaţia frontal

Reactualiza -reastructurilor învăţate anterior

O1

O3

Verific mai întâi tema scrisa acasă.Verificarea cunoştinţelor învăţate anterior o voi realiza folosirea ciochinelui. (Anexa 1)

Elevii citesc exerciţiile la care sunt solicitaţi.Elevii răspund la întrebări pentru a completa ciorchinele.

conversaţiaexerciţiulbrain – storiming,ciochinele,

frontalindividual

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Desfăşurarea

O1Le voi capta atenţia elevilor prin folosirea unui rebus. (Anexa 2).

Le spun elevilor că ora aceasta ne vom juca, rezolvând exerciţii şi probleme gramaticale diverse pentru a recapitula cunoştintele despre părţile principale de propoziţie.Voi explica obiectivele pe înţelesul elevilor.

Notez titlul lecţiei pe tablă, iar elevii pe

Răspund cerinţelor formulate de propunătoare

Elevii ascultă.

Elevii notează titlul lecţiei pe caiete.

conversaţiaproblema-tizarea

conversaţia

conversaţiaexplicaţia

rebusul

tabla

frontal

frontal, individual

formativă

2

Page 3: Proiect Didactic INSPECTIE

lecţiei

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Atingerea performanţei

O1O3O4

O3O4

caiete.

Voi scrie câteva propoziţii pe tablă. Elevii vor avea de identificat părţile principale de propoziţie şi de analizat subiectele propoziţiilor. (Anexa 3).

Atingerea performanţei se va realiza printr-un joc. Elevii vor fi împărţiţi în trei grupe: grupa narciselor, grupa lăcrămiorelor, grupa lalelelor. Fiecare echipă îşi va trimite, pe rând, câte un reprezentant să dea cu zarul şi va muta pionul ecipei lui cu atâtea pătrăţele câte indică zarul. Dacă nimereşte pe o pătrăţică roşie, va primi o întrebare din subiect. Va extrage un cartonaş roşu, care sunt cu întrebări pentru subiect.Dacă nimereşte pe o pătrăţică albastră, va primi o întrebare din predicat. Va extrage un cartonaş albastru, care sunt cu întrebări pentru predicat.Dacă nimereşte pe o pătrăţică galbenă, va primi o carte surpriză.

Elevii rezolvă exerciţiile la tablă.

Elevii sunt atenţi la explicaţii.

Elevii rezolvă cerinţele scrise pe

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

exerciţiul

exerciţiul, problematizarea, conversaţia

cutia - surpriză

bileţele

zarul,cartona - şele colorate

frontal

individu-al

formativă

fomativă

3

Page 4: Proiect Didactic INSPECTIE

Deci, în funcţie de pătrăţelul pe care a căzut, elevul va primi un cartonaş din categora rtepectivă: a căzut pe roşu, cartonaş roşu, ia cartonaş roşu, a căzut pe albastru, ia cartonaş albastru, a căzut pe galben, ia cartonaş galben.Dacă nu ştie răspunsul la întrebare sau răspunde greşit va avea ca pedeapsă să scrie întrebarea şi răspunsul pe caietul de clasă şi se va întoarce cu pionul de unde a plecat.Cartea de la surpriză pe care scrie SALVAT se păstrează de către jucător şi când îi va veni rândul şi nu va ştii să răspundă, va putea fi salvat de echipa sa; echipa răspunde la întrebarea care îi cade din subiect sau predicat, şi cel salvat nu va avea porunca să copieze întrebarea şi răspunsul şi nici nu va face paşii înapoi cu pionul.Cartea de la surpriză pe care scrie ATU dă posibilitatea elevului să fie ajutat de echipa lui, însă pedeapsa rămâne: cel care nu a ştiut să răspundă va trebui să scrie întrebarea şi răspunsul pe caiet.Spre deosebire de cartea SALVAT, care este utilizată la timpul potrivit numai de cel care a tras-o, cartea ATU e păstrată de toată echipa, poate fi folosită de întreaga echipă; cel care nu a ştiut răspunsul poate

cartonaşe.

Elevii rezolva exerciţiile propuse.

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

exercitiul

conversaţiaexplicaţia

pe grupe

frontalindividual

pe grupe

formativa

4

Page 5: Proiect Didactic INSPECTIE

folosi un ATU ce aparţine echipei chiar dacă a fost extrasă de alt elev; pedeapsa rămâne.Cartea ALEGE este cartea care dă posibilitatea alegerii unei întrebări din domeniul subiectului sau al predicatului.(Anexa 4).

exerciţiul

Evaluarea activităţii

Vom juca jocul „Răspunde, aruncă şi întreabă”, folosind metoda R.A.I.Cel care aruncă mingea trebuie să pună o întrebare din lecţia predată celui care o prinde. Cel care prinde mingea răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui coleg, punând o nouă întrebare. Evident, cel întrebat trebuie să cunoască şi răspunsul întrebării adresate. Elevul care nu cunoaşte răspunsul iese din joc, iar răspunsul va veni din partea celui care a pus întrebarea. Acesta are ocazia de a mai arunca încă o dată mingea, şi, deci, de a mai pune o întrebare. În cazul în care, cel care interoghează este descoperit că nu cunoaşte răspunsul la propria întrebare, este scos din joc, în favoarea celui căruia i-a adresat întrebarea. Eliminarea celor care nu au răspuns corect sau a celor care nu au dat nici un răspuns, conduce treptat la rămânerea în grup a celor mai bine pregătiţi.

- Cum s-a numit lecţia noastră de

Elevii ascultă regulile jocului.

Elevii răspund la întrebările adresate de propunătoare şi de colegii lor.

conversaţia

conversaţiaexplicaţiametoda R.A.Iproblemati-zarea

mingeafrontalindividual

frontalindividual

formativă

formativă

5

Page 6: Proiect Didactic INSPECTIE

O3O4

astazi?

- Care sunt părţile principale de propoziţie?

- Ce este subiectul?

Şi alte întrebări formulate de copii.

…recapitulare – părţile principale de propoziţie…

….subiectul şi predicatul……partea principală de propoziţie care arată cine face acţiunea…

frontalindividual

formativă

Tema pentru acasă

Încheierea lecţiei

Voi face aprecieri generale şi particulareprivind participarea elevilor la lecţie.

Elevii îşi notează tema.

Elevii ascultă şi se autoevaluează

conversaţia

conversaţia

frontal

frontal

formativă

formativă

6

Page 7: Proiect Didactic INSPECTIE

Anexa 2

1. Comunicarea cu un singur predicat. 2. Partea principală de propoziţie care arată cine face acţiunea.3. Partea principală de propoziţie care arată ce face subiectul.4. Propoziţia formată numai din subiect şi predict este o propoziţie.....5. Partea de vorbire care poate înlocui substantivul.6. Partea de vorbire care arată însuşirea substantivului.7. Propoziţia formată din subiect, predicat şi alte părţi de propoziţie este o propoziţie....8. Partea de vorbire care exprimă numărul şi ordinea se numeşte.....9. Substantivul are trei genuri: feminin, neutru şi .....10. Subiectul şi predicatul sunt părţi de propoziţie.....11. În propoziţia „El scrie”, predicatul este.....12. În propoziţia: „Andrei mănâncă”, subiectul este......

A1 P R O P O Z I Ţ I E2 S U B I E C T3 P R E D I C A T4 S I M P L A5 P R O N U M E L E6 A D J E C T I V U L7 D E Z V O L T A T Ă8 N U M E R A L9 M A S C U L I N10 P R I N C I P A L E11 S C R I E12 A N D R E I

B

7

Page 8: Proiect Didactic INSPECTIE

Anexa 1

Părţile principale de

propoziţie

Verb

Pronume

GenNumăr

Numeral

Felul substantivelor

SUBIECT

Număr Gen

Persoană

PREDICAT

PersoanăTimp

Număr

Sg.

masculin

femininneutru comunpropriu

Substantiv

Sg.

Sg.

Pl.

Pl.

Pl. feminin

masculin

I II III

I

IIIII

trecut prezent

viitor

8

Page 9: Proiect Didactic INSPECTIE

Anexa 3

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Cubul are şase feţe.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:EL vine la noi.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Luci va deschide un magazin.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Învăţătorul venea spre sat.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia: Ionica scrie tema.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia: Mihai şi Ana merg spre şcoală.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Alina şi Ana au cumpărat multe cadouri.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Mihai merge la bunici.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Băiatul ascultă o poveste.

Identifică şi analizează subiectul din propoziţia:Ana udă florile,

Subliniază predicatul din propoziţia următoare: El povesteşte o întâmplare.

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Fetele merg la cumpărături.

9

Page 10: Proiect Didactic INSPECTIE

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Ei pleacă în excursie.

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Mihai merge la mare.

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Tu plecai la munte.

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Ana vrea un măr.

Subliniază predicatul din propoziţia următoare:Mama a cumpărat dulciuri.

Transformaţi propoziţia dezvoltată în propoziţie simplă:Fetele au cumpărat bilete la spectacol.

Transformaţi propoziţia dezvoltată în propoziţie simplă:În gradină, bunicul plantează pomi fructiferi.

Transformaţi propoziţia dezvoltată în propoziţie simplă:Mircea oferă colegilor bomboane de ciocolata.

Transformaţi propoziţia dezvoltată în propoziţie simplă:Mama a cumpărat fructe, legume şi multe dulciuri.

10

Page 11: Proiect Didactic INSPECTIE

11