proiect inspectie romana ok

of 21 /21
Proiect didactic Învăţătoare: Bulz Rodovica Unitatea de învăţământ: Grup Scolar “Liviu Rebreanu” , Maieru Clasa: a IV-a C Data: 24 martie 2011 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatură română Unitatea de învăţare: Lumea necuvântătoarelor Subiectul: Părţi principale de propoziţie Tipul lecţiei: de formare şi consolidare a priceperilor şi deprinderilor Obiective de referinţă: 1.3 - să sesizeze structurile gramaticale (morfologice şi sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj 2.3 - să utilizeze corect formele flexionare ale părţilor de vorbire Obiective operaţionale: O 1 : să identifice părţile de propoziţie învăţate, arătând ce exprimă fiecare;

Embed Size (px)

Transcript of proiect inspectie romana ok

Proiect didactic nvtoare: Bulz Rodovica Unitatea de nvmnt: Grup Scolar Liviu Rebreanu , Maieru Clasa: a IV-a C Data: 24 martie 2011 Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i literatur romn Unitatea de nvare: Lumea necuvnttoarelor Subiectul: Pri principale de propoziie Tipul leciei: de formare i consolidare a priceperilor i deprinderilor Obiective de referin:1.3 - s sesizeze structurile gramaticale (morfologice i sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj 2.3 - s utilizeze corect formele flexionare ale prilor de vorbire

Obiective operaionale:O1: s identifice prile de propoziie nvate, artnd ce exprim fiecare; O2: s analizeze corect gramatical prile de propoziie; O3: s realizeze acordul gramatical ntre subiect i predicat; O4: s schimbe numrul i forma prilor principale de propoziie; O5: s formuleze propoziii dup schem sau formule gramaticale date; O6: s alctuiasc schema propoziiilor analizate;

Elemente de strategie didactic:

Resurse procedurale: explicaia, exerciiul, conversaia euristic,observaia, problematizarea, munca independent, Diagrama Venn, turul galeriei;

Resurse materiale: fie de lucru , fie de evaluare, manual; Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;

Durata: 50 minute Bibliografie: Piil, Teodora; Mihilescu, Cleopatra, Limba i literatura romn, manual

pentru clasa a IV-a, Bucureti, Editura Aramis, 2006; Iordchescu, C. Exerciii de limba romn pentru clasele II-IV, Ed. Carminis,

Piteti, 1998

Nr. crt . 1.

Secvenele instruirii Moment organizatoric Verificarea temei

Ob. Op.

Coninutul informaional i demersul didactic Activitatea nvtorului Activitatea elevilor

Elemente de strategie didactic Metode i procedee Material didactic Forme de organizare frontal Evaluare

Stabilete ordinea i Se pregtesc pentru ora conversaia pregtete materialele de limba i literatura necesare pentru lecie . romn. - Ce-ai avut de scris pentru astzi? Citesc/ ascult coninutul conversaia Verific tema din punct de temei. vedere cantitativ dar i calitativ. Face aprecieri asupra realizrii temei. Propune elevilor un Elevii vor descoperi, pe exerciiu joc ,, Gsete rnd, cuvntul intrus din intrusul. cele dou iruri de cuvinte date: a) caietul, pisica, al doilea, soarele; b) danseaz, aprtor, citete, cnt. Cere elevilor s motiveze n primul caz intrusul este alegerile fcute. cuvntul ,, al doilea deoarece este singurul care este numeral iar celelalte cuvinte sunt substantive. n al cincilea caz intrusul - Ce funcii pot ndeplini este cuvntul ,, aprtor aceste cuvinte n propoziie? deoarece este substantiv iar - Dai exemple de celelalte cuvinte sunt verbe. propoziii care s conin ,,... de subiect i predicat. subiect i predicat. Dau exemple.

2.

frontal i individual

Aprecieri verbale

3.

Captarea ateniei

Aprecieri verbale conversaia exerciiul explicaia tabla problematizarea frontal i individual

4.

Verificarea cunotinelor anterioare

Verific cunotinele elevilor prin intermediul Diagramei Venn ( vezi Anexa nr.1). -,,... propoziii simple - Ce fel de propoziii sunt

conversaia

Tabla

frontal i individual

Observarea sistematic a comporta-

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe subiecte pentru predicatul ,, cnt.

cnt

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe predicate pentru subiectul ,, elevul.

elevul

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe subiecte pentru predicatul ,, au plecat.

au plecat

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe predicate pentru subiectul ,, Ionel.

Ionel

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe subiecte pentru predicatul ,, zboar.

zboar

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe predicate pentru subiectul ,, biatul.

biatul

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe subiecte pentru predicatul ,, au mncat.

au mncat

Anexa nr. 2 Gsii ct mai multe predicate pentru subiectul ,, Maria.

Maria

Anexa nr. 3 FI DE LUCRU1. Completeaz propoziiile cu predicatele potrivite: a) Un pescar .............................. un petior . b) mpratul ..................trei feciori . c) Toi elevii ...................lecia.2. Completeaz propoziiile cu subiectele potrivite :

a) n luna martie vine ................ b) De trei zile,................... n-a mai ncetat . c) ......................avea o cocioab veche de brne cu ferestrele ct palma . 3. Realizai acordul predicatului cu subiectul : a). Cei harnici ( a culege) .....................roadele muncii lor. b). Doru i Dana ( a merge)...................... la spectacolul de minec). Pe orizont ( a se ivi )............................ nite pete negre . d). Noi (a alerga)..................................prin curtea colii.

4.Taie forma greit :a). Familia Ionescu au fcut / a fcut o excursie . b). Elevii poate / pot s nvee zilnic .

c). Copiii talentai desenez / deseneaz frumos.

Anexa nr. 4 FI DE EVALUARE

1. Subliniai predicatul i subiectul propoziiei: Pe creanga stufoas sttea veveria. 2. Realizai acordul predicatelor din parantez cu subiectele: Elevii (a ieit) de la coal. ... Ei (este bucuros) de rezultatele obinute. ... 3. Se d propoziia simpl: Copilul alearg. Dezvoltai-o dup schema: S. + P.s. + P. + P.s. s.c adj. v s.c 4. Analizai gramatical partile principale de propozitie : Lupul hain a mncat iezii cumini.

Anexa nr.1 SUBIECTUL PREDICATUL

ntrebare: Poate fi exprimat prin: Felul: Numr:

ntrebare: Exprimat prin : -Felul :

Anexa nr.1 SUBIECTUL PREDICATUL