Proiect Asistenta Lectura Dupa Imagini Cris

4
DATA: 17.03.2013 GRĂDINIŢA: NR. 42 GRUPA: Mijlocie 3 EDUCATOARE: Mirea Cristina Maria PROIECT DIDACTIC TEMA ANUALA:Cum este,a fost si va fi pe pamant TEMA SAPTAMANALA:Viata la Poli DOMENIUL DE ACTIVITATE:DS CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului MIJLOCUL DE REALIZARE: - lectura dupa imagini “Viata la Poli” TIPUL DE ACTIVITATE: predare de priceperi se deprinderi FORMA DE REALIZARE: lectura dupa imagini SCOPUL -Consolidarea si sistemtizarea cunostintelor referitoare la animalele care traiesc la Poli -Exersarea vocabularului activ al copiilor -Trezirea sentimentului de dragoste si respect fata de animale -Exersarea operatiilor gandirii: analiza, comparatia, sinteza, generalizarea, atentia, memoria OBIECTIVE OPERATIONALE : - sa se exprime in propozitii corect formulate gramatical - sa analizele tabloul pe parti - sa descrie elementele din tablouri - sa compare cele 2 tablouri,mentionand asemanarile si deosebirile. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exrcitiul, bula dubla

description

proiect lectura dupa imagini

Transcript of Proiect Asistenta Lectura Dupa Imagini Cris

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.03.2013

GRDINIA: NR. 42

GRUPA: Mijlocie 3EDUCATOARE: Mirea Cristina Maria

PROIECT DIDACTIC

TEMA ANUALA:Cum este,a fost si va fi pe pamant

TEMA SAPTAMANALA:Viata la PoliDOMENIUL DE ACTIVITATE:DS

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaterea mediuluiMIJLOCUL DE REALIZARE: - lectura dupa imagini Viata la PoliTIPUL DE ACTIVITATE: predare de priceperi se deprinderiFORMA DE REALIZARE: lectura dupa imagini

SCOPUL

-Consolidarea si sistemtizarea cunostintelor referitoare la animalele care traiesc la Poli -Exersarea vocabularului activ al copiilor

-Trezirea sentimentului de dragoste si respect fata de animale -Exersarea operatiilor gandirii: analiza, comparatia, sinteza, generalizarea,

atentia, memoriaOBIECTIVE OPERATIONALE: - sa se exprime in propozitii corect formulate gramatical

- sa analizele tabloul pe parti

- sa descrie elementele din tablouri

- sa compare cele 2 tablouri,mentionand asemanarile si deosebirile.METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exrcitiul, bula dublaMATERIALDIDACTICE plic, imagini cu inutul, cu animale de la Polul Nord, cu eschimoiFORME DE REALIZARE: -frontala,individualaBIBLIOGRAFIE:- Programa activitatiilor instructiv- educative in gradinita de copii

- Metodica activitatilor instruciv-educative in invatamantul preprimar Ed.Didactica Nova.Craiova 2007

- Metodica activitatilor de dezvoltare a limbajului si cunoasterea mediului

- Metode interactive de grup ghid metodic Ed. Arves 2002

DURATA: 20 minute

SCENARIUL DIDACTIC

Nr crtEvenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare

1Moment organizatoricAerisirea salii de grupa, aranjarea scaunelelor in semicerc, pregatirea materialului didactic.Intrarea copiilor

2Captarea atentieiSe realizeaz cu ajutorul unui plic ce conine imagini cu Polul Nord i o scrisoare primit de la un echimos, care ne invit s facem o cltorie n acest inut.-surpriza-conversatiafrontala

3Enuntarea scopului si a obiectivelorAnuntarea temei activitatii precum si a obiectivelor propuse.Precizarea sarcinii copiilor de a vorbii cat mai frumos si corect despre tot ceea ce este ilustrat in tablouri.-expunereafrontala

4.Prezentare continutului si dirijarea invatariiSe prezinta tablourile ilustrand viata la Poli.Intuirea libera a primului tablou.

Intuirea dirijata a tabloului. Se va orinta atentia copiilor asupra aspectelor principale ce se desprind din continutul tabloului, pe baza unui plan de intrebari.- se observ imagini cu gheari, locuri i animale de la Polul Nord;

- se analizeaz imaginea n ansamblu, formulnd propoziii ce redau aspecte din prim-planul acesteia, apoi din stnga, din plan secund (sus) i din dreapta;

- se descriu animalele surprinse n tablou;

- se face apel la cunotinele copiilor nsuite n alte contexte pentru a preciza locul unde le-au ntlnit (la circ);Gasirea unui titlu tabloului.

Intuirea celui de al doilea tablou( libera si dirijata)

se observ imaginea cu eschimoii;

- se analizeaz mbrcmintea lor, copiii formulnd propoziii;

- se discut despre alimentaia lor (pete, foci, iepuri polari carne crud de cele mai multe ori);

- se observ din ce este construit locuina lor;

- se intuiete modul de procurare a hranei eschimoilor;

- se amintete c urii se deplaseaz de la un rm la altul cu ajutorul sloiurilor de ghea.-expunerea -explicatia

-conversatia

-problematizarea

-brainstormingFrontala individuala

5. Asigurarea feed-back-uluiSinteza finala se realizeaza cu ajutorul copiilor.Tema propusa este compararea celor doua tablouri:asemanari si deosebiri.-bula dubla-conversatia

-explicatia-frontala

6EvaluareSe fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.Copiii ies din grupa pe Dansul pinguinului.-converatia

-frontala