lectura marul

6
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.42 “SFINŢII ÎMPĂRAŢI”, GALATI DATA: 10.12.2011 CLASA : I C ÎNVĂŢĂTOARE: BUTE SĂFTICA ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba si literatura romana - Lectura UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cartea cu poveşti SUBIECTUL:”Mărul” de Vladimir Suteev MOTIVATIA: In cadrul lectiei, o Elevii au ocazia sa intrebe, sa constientizeze, sa completeze, sa povesteasca, sa interpreteze, sa argumenteze; o Utilitatea lectiei: activarea elevilor in actul comunicarii, patrunderea in lumea povestilor, intelegerea invataturii povestii; o Interdisciplinar, lectura apeleaza la cunostinte din domeniul stiintelor, matematicii, ed. plastice, ed. muzicale; OBIECTIVE OPERAŢIONALE a) COGNITIVE O1. – să urmărească atent, auditiv şi vizual, acţiunea poveştii; O2. – să explice grupurile de cuvinte noi; O3. – să identifice elementele esenţiale ale textului(titlu, autor, personaje); O4. – să formuleze răspunsuri la întrebările referitoare la conţinutul basmului; O5. – să reproducă acţiunea basmului (fragmentar); O6. – să poarte dialog în echipă, pentru rezolvarea cerinţelor; O7. – să depisteze principalele momente ale desfăşurării acţiunii; O8. – să desprindă din textul prezentat latura pozitivă a moralităţii “dreptate, înţelegere, prietenie”;

description

lectura

Transcript of lectura marul

Page 1: lectura marul

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.42 “SFINŢII ÎMPĂRAŢI”, GALATI

DATA: 10.12.2011

CLASA : I C

ÎNVĂŢĂTOARE: BUTE SĂFTICA

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana - Lectura

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cartea cu poveşti

SUBIECTUL:”Mărul” de Vladimir Suteev

MOTIVATIA: In cadrul lectiei,

o Elevii au ocazia sa intrebe, sa constientizeze, sa completeze, sa povesteasca, sa interpreteze, sa

argumenteze;

o Utilitatea lectiei: activarea elevilor in actul comunicarii, patrunderea in lumea povestilor, intelegerea

invataturii povestii;

o Interdisciplinar, lectura apeleaza la cunostinte din domeniul stiintelor, matematicii, ed. plastice, ed.

muzicale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) COGNITIVE

O1. – să urmărească atent, auditiv şi vizual, acţiunea poveştii;

O2. – să explice grupurile de cuvinte noi;

O3. – să identifice elementele esenţiale ale textului(titlu, autor, personaje);

O4. – să formuleze răspunsuri la întrebările referitoare la conţinutul basmului;

O5. – să reproducă acţiunea basmului (fragmentar);

O6. – să poarte dialog în echipă, pentru rezolvarea cerinţelor;

O7. – să depisteze principalele momente ale desfăşurării acţiunii;

O8. – să desprindă din textul prezentat latura pozitivă a moralităţii “dreptate, înţelegere, prietenie”;

O9. – să realizeze in perechi lucrările date;

b) AFECTIV ATITUDINALE:

OA1. – să manifeste interes pentru lecţie;

OA2. – să iubească (creaţia literară) cartea si s-o preţuiască;

OA3. – să iubească trăsăturile cu care sunt înzestrate unele personaje (curaj, cinste, prietenie);

Page 2: lectura marul

c) PSIHOMOTORII

- să păstreze o pozitie corectă corporală în timpul desfăşurării lecţiei;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

1.1. să desprindă semnificatia globală a mesajului oral;

1.2. să distingă sensul cuvintelor în enunţuri;

1.3. să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu;

1.4. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date;

1.5. să identifice elementele semnificative ale textului cu ajutorul întrebărilor şi răspunsurilor;

1.6. să manifeste curiozitate faţă de mesajele emise de interlocutori în situaţii de comunicare concrete (dialoguri/joc de rol/păreri proprii);

1.7. să manifeste curiozitate pentru lectură;

STRATEGII DIDACTICE

a) METODE, PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: conversaţia, lectura explicativa, observaţia, exerciţiul verbal, problematizarea, explozia stelară, exerciţiul practic;

b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini,videoproiector, fişe de lucru;

RESURSE: a) UMANE: 27 elevi + propunătoarea

b) SPAŢIALE : sala de clasă

c) TEMPORALE : 45 ‘

FORME DE EVALUARE : frontal, individual, perechi;

BIBLIOGRAFIE

AL. BOJIN şi colaboratorii, Îndrumări metodice privind studierea limbii şi literaturii române în şcoală, EDITURA DIDACTICĂ şi PEDAGOGICĂ, Bucureşti, 1980

I. ŞERDEAN, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, EDP, Bucureşti, 1995;

EUGEN BUIDEANU şi I.ŞERDEAN, Orientări noi în metodologia studiului limbii române în ciclul primar, EDP, Bucureşti;

EUGENIA ŞINCAI şi GH. ALEXANDRU, Lecturi pentru ciclul primar, vol. I, Ed GH.ALEXANDRU, Craiova, 1993”;

Bratu G., Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar, ED. HUMANITAS EDUCAŢIONAL, 2004”;

www.didactic.ro .

Page 3: lectura marul

SCENARIUL DIDACTIC

EVOCAREA (7minute):

o Asigurarea climatului optim;

o Captarea atentiei: Dialogul dintre 1 personaj din povesti (greierele) si elevi;

o Anuntarea temei si a obiectivelor: Povestea ,,Marul”, de Vladimir Suteev;

REALIZAREA SENSULUI (30 minute):

a) Lectura predictiva:

Imaginile sunt prezentate treptat pentru ca elevii sa poata face predictii.Se urmareste exprimarea corecta, logica in enunturile formulate de elevi;

b) Lectura model a invatatorului ( cu ajutorul filmului);

c) Lectura explicativa:

-explicarea unor grupuri de cuvinte intalnite in text;

-exercitii de vocabular (joc): cuvinte alintate, cu sens opus, acelasi inteles;

d) Lectura aprofundata:

-alcatuire de propozitii cu unele cuvinte explicate;

- explozia stelara: intrebari pe textul lecturat;

e) Fixarea si valorificarea continutului educativ:

- povestirea principalelor momente ale desfasurarii actiunii;

- gasirea unui alt final al povestii;

- asezarea imaginilor amestecate in ordinea desfasurarii actiunii;

- exercitii de desprindere din text a invataturii (latura pozitiva a moralitatii: intelegere, dreptate, prietenie, generozitate, chibzuinta, intelepciune);

f) Asigurarea feedback-ului:

Elevii vor lucra in perechi. Fiecare pereche va primi mapa pentru lucru si isi va alege un nume. Sarcinile de lucru sunt explicate diferentiat, pe perechi. Produsele ce trebuie obtinute: o carte cu imagini din poveste, urmarind momentele actiunii, o carticica cu personajele povestii, o carticica cu etapele de dezvoltare ale unui mar, o carticica cu exercitii de matematica, o carticica cu desenul unui mar, folosind culorile calde. Toate putand alcatui o carte cu titlul ,, Marul”.

REFLECTIA:

Prezentarea produselor obtinute ( o carte cu continut divers in functie de fiecare pereche), facuta pe fond muzical.

RAI : Intrebari ale perechilor adverse despre lucrarile obtinute;

Proverbe

Page 4: lectura marul
Page 5: lectura marul