Ciuperci

10
PROIECT DIDACTIC DATA: UNITATEA SCOLARA: ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢELE NATURII DISCIPLINA: Biologie CLASA : a V -a UNITATEA DE INVATARE: Principalele grupe de plante TEMA : Regnul Fungi-Ciuperci inferioare si superioare TIPUL LECŢIEI: mixtă-verificare şi predare de noi cunoştinţe. SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale ciupercilor, in vederea delimitarii conceptului de „fungi” COMPETENTE DE REFERINŢĂ : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3 COMPETENTE OPERAŢIONALE:

Transcript of Ciuperci

Page 1: Ciuperci

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA SCOLARA:

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢELE NATURII

DISCIPLINA: Biologie

CLASA : a V -a

UNITATEA DE INVATARE: Principalele grupe de plante

TEMA : Regnul Fungi-Ciuperci inferioare si superioare

TIPUL LECŢIEI: mixtă-verificare şi predare de noi cunoştinţe.

SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale ciupercilor,in vederea delimitarii conceptului de „fungi”

COMPETENTE DE REFERINŢĂ : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3

COMPETENTE OPERAŢIONALE:

-indicarea mediului de viaţă al ciupercilor ;-recunoasterea principalilor reprezentanţi ai acestui grup de organisme;-înţelegerea şi observarea alcătuirii, modului de hranire şi de inmultire a ciupercilor;-explicarea importanţei acestui tip de organisme.

Page 2: Ciuperci

STRATEGIA DIDACTICA:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia,explicaţia,observaţia,povestirea, experimentul.

RESURSE MATERIALE: planşe,atlas botanic,manual,fisa de evaluare, microscop, drojdii, mucegai,ciuperci cu palarie,lupa, cristalizor, apă, zahăr, preparate microscopice.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe

MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,proba practica,observarea sistematica a elevilor

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet

ETAPELE LECTIEI:

MOMENTUL LECŢIEI

Timp ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

RESURSE PROCEDURALE

RESURSEMATERIALE

ORGANIZAREAINSTRUIRII

Evaluare

1.Moment organizatoric

2’ -verificarea prezenţei elevilor si a materialelor necesare

- -conversaţia - Frontală -

2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

10’ -prin întrebări adresate elevilor se verifică lecţia precedentă „Regnul Protiste”

-verificarea temei pentru acasa

-răspund la întrebările profesorului pe baza cunoştinţelor acumulate-elevii verifica daca au facut corect tema-elevii sunt atenti

-conversaţia euristică-explicaţia

-atlas zoologic-plansă

Frontala

Individuală

Proba orala

Page 3: Ciuperci

-recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte

Frontal

3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor

3’ -profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate

-elevii sunt atenti -explicatia - frontal -

4. Prezentarea materialului stimul

5’ -prezentarea unor mostre de fructe si paine mucegaite si a unor ciuperci cu palarie

-elevii remarca materialele mucegaite si recunosc ciupercile cu palarie

-observatia

-conversatia

materiale mucegaite si ciuperci cu palarie

frontal Oral

Page 4: Ciuperci

5.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii

20’ -se scrie titlul lectiei pe tabla -cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observă grupa sistematica care va fii studiată in lecţia de zi ,,Ciuperci inferioare si superioare”-pe baza cunoştinţelor personale ale elevilor se observa mediul de viaţă al ciupercilor-se descriu principalii reprezentanţi ai ciupercilor inferioare si superioare-se explica structura acestor organisme si cu ajutorul microscopului,folosind fisa de lucru din manual, se observă celule de drojdii si fragmente de tal de mucegai precum si ciuperci cu palarie.-se observă şi alte preparate microscopice fixate.

-se explica elevilor alcătuirea talului acestor ciuperci, mod de hranire şi inmulţire-pe baza cunoştinţelor elevilor se stabileşte importanţa ciupercilor.

-se fac exercitii de

-scriu in caiete

-observă planşa din atlas si din manual-sunt atenţi la explicaţiile profesorului

-noteaza in caiet

-sunt atenţi la explicaţiile profesorului si noteaza in caiete

-sunt atenţi la explicaţia profesorului si realizeaza preparate microscopice pe care le privesc la microscop-noteaza pe caiete ce au vazut

-elevii noteaza

-elevii emit pareri privind importanta ciupercilor

-elevii recunosc pe

-observaţia

-conversaţia euristica-explicaţia-povestirea

-conversaţia euristica

-explicaţia-povestirea-conversaţia euristica-experimentul-observatia

-conversaţia

-explicaţia-povestirea

-atlas botanic-manual

-atlas botanic

-manual-atlas botanic

-atlas botanic-manual-desen pe tablă-microscop-mucegai-drojdii-ciuperci cu palarie

-desen pe tabla-manual-atlas

Frontală

Individuală

Individuală

Frontală

Frontal

Individual si pe grupe

Individuală

FrontalăIndividual

Oral

Observarea sistematica a elevilor

Tema de lucru in clasa

Proba practica

Page 5: Ciuperci

6.Aprofundarea si generalizarea(fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)

5’ -li se cere elevilor sa completeze fisa de evaluare-se formuleaza concluzii privind importanta cunoasterii ciupercilor

-completeaza fisa

-elevii expun pareri

-conversaţia

-conversatia

-fise de evaluare

Individuală

Frontal

-proba scrisa

-proba orala

7.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa

3’ -se anunta tema:pagina 97 exercitiile 1 si 2

-elevii noteaza tema

-explicatia -manual -individula

8.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor

2’ -se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele

-elevii sunt atenti -conversatia - -individula si frontal

Page 6: Ciuperci

Elev ………………………………..

Fişa de evaluare

Completează următorul tabel:

Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului

Hranire

Inmultire

Importanţă

Elev ………………………………..

Fişa de evaluare

Completează următorul tabel:

Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului

Hranire

Inmultire

Importanţă

Page 7: Ciuperci

Elev ………………………………..

Fişa de evaluare

Completează următorul tabel:

Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului

Hranire

Inmultire

Importanţă