0 Jocdetoamnproiect Romana 4

download 0 Jocdetoamnproiect Romana 4

of 23

  • date post

    05-Oct-2015
  • Category

    Documents

  • view

    213
  • download

    0

Embed Size (px)

description

Joc de toamna

Transcript of 0 Jocdetoamnproiect Romana 4

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA:26.11.2012

CLASA:a III-a

ARIA CURRICULAR:Limb i comunicare

DISCIPLINA:Limba romn

UNITATEA DE NVARE:Rolul cuvintelor n comunicare

SUBIECTUL: Prima or: Joc de toamn, de Elena Drago(lectur) Ora a doua: Cuvntul-parte de vorbire

TIPUL LECIEI: recapitulare

OBIECTIVE CADRU:

1.Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.5. s manifeste atenie fa de interlocutor n diferite situaii de comunicare;

2.2. s pronune clar i corect un mesaj;

2.5. s utilizeze corect n exprimarea oral proprie elementele de construcie a comunicrii studiate;2.6. s manifeste cooperare n diferite situaii de comunicare;3.4. s citeasc n mod corect un text necunoscut;

3.7. s manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare);

4.1. s respecte regulile de desprire n silabe, ortografia i punctuaia ntr-un text propriu; OBIECTIVE OPERAIONALE:

cognitive

Prima or:

OC.1.s urmreasc cu atenie materialul prezentat pe calculator;

OC.2.s recunoasc semnele sosirii toamnei;

OC.3.s citeasc corect i fluent, respectnd semnele de punctuaie;

OC.4.s desprind elementele lecturii studiate;

OC.5. s formuleze clar i corect ntrebri despre text, pornind de la un cuvnt de baz;OC.6.s alc tuiasc oral enunuri cu noile cuvinte gsite n poezie;

OC.7. s completeze fia de lucru, n funcie de cerinele date;Ora a doua:

OC.1.s identifice n text, dup diferite cerine, prtea de vorbire studiat;

OC.2.s precizeze numrul cuvintelor dintr-o propoziie i a silabelor;

OC.3.s recunoasc fiinele prezente n text;

OC.4.s realizeze diagrame Wenn;

OC.5.s transforme substantivele de la numrul singular la plural sau invers; afective

OA1 s manifeste interes, curiozitate pentru lecie;

OA2 s participe activ la desfurarea leciei;

OA3 s colaboreze cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare;

OA4 s triasc bucuria reuitei personale i a clasei;

psiho motorii

OPM1 s scrie lizibil i ngrijit pe caiete, pe tabl i pe fi n ritm propriu;

OPM2 s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.

STRATEGIA DIDACTIC

METODE, PROCEDEE I TEHNICI DE LUCRU: conversaia, explicaia, lectura

individual, citirea expresiv , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe grupe, diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea cubul, explozia stelar.RESURSE MATERIALE: imagini ce redau peisaje de toamn, manuale, fie de munc individual, pe grupe,cub, videoproiector. FORME DE ORGANIZARE: frontal, n perechi, individualFORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic, proba oral, proba scris, prob practic,autoevaluare, aprecierea verbal,chestionarea oral, calificative. TIPUL DE INTERACIUNE: - dialogat, expozitiv, dirijat,bazat pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individualRESURSE:

TEMPORARE: 2 ore a cte 45 minute

DE SPAIU: sala de clas

UMANE: 14 eleviINTERVENIA NVTORULUI: permanentBIBLIOGRAFIE:

Programa colar pentru clasa a III-a (2005);

S dezlegm tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordchescu, Editura Carminis;

Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, C. Crciun; Nua, Silvia, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Bucureti, Editura Aramis, 2002; Marcela Pene,Manual de limba i literatura romn, Ed. Ana, Bucureti, 2007.REZULTATE ATEPTATEPRIMA OR: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire

asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;

manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

FOARTE BINEBINESUFICIENT

Citesc, corect, fluent i expresiv textul;Regleaz vocea, respiraia i viteza proprie cerut de coninut n citirea textului;Citesc n ritm propriu cu rostirea clar a fiecrui cuvnt;

Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului individual cu puin ajutor;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului cu ajutorul nvtoarei;

Desprind elementele lecturii studiate;Desprind elementele lecturii studiate cu puin ajutor;Desprind elementele lecturii studiate cu ajutorul nvtoarei;

REZULTATE ATEPTATEORA A DOUA: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire

asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;

manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale.

DESCRIPTORI DE PERFORMANFOARTE BINEBINESUFICIENT

Definesc toate partile de vorbire studiate;

Recunosc toate partile de vorbire;

Analizeaza corect, gramatical aceste parti de vorbire;

Rezolva corect exercitiile propuse; Definesc partile de vorbire studiate, cu mici ezitari;

Recunosc partile de vorbire cu mici ezitari;

Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu unele ezitari;

Rezolva exercitiile propuse cu unele greseli Definesc partile de vorbire studiate cu ajutorul invatatorului;

Recunosc partile de vorbire cu ajutorul invatatorului;

Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu ajutorul invatatorului;

Rezolva exercitiile propuse cu sprijin din partea invatatorului;

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE LECIEIOB.

OP.CONINUTUL NVRIISTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

ACTIVITATEA INVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORRESURSE

PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE

12345678

1. Moment organizatoric

OA1 Pregtete materialele necesare pentru lecie.

Stabilete ordinea i disciplina.

Se pregtesc pentru lecie.

instructajul verbal

conversaia cret alb,

colorat

frontal

observarea sistematic

2. Verificarea temei

Verific frontal tema. Citesc exerciiile. conversaia

caietele elevilor frontal evaluarea oral

3.Captarea ateniei

OC.1

OC.2 Se prezint ghicitoarea:

GHICI !

Dumneaei a pomenit

Un penel . i e vrjit

El vopsete frunza-n vie ,

Din verde e armie .

i pe cer adun nori ,

Ca s plou uneori .

E bogat-aceast doamn

Care se numete ... ( toamn )

Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamn; Elevii vor fi mobilizai s fie ateni.

convrsaia

observaia

Ghicitoarea

ImaginiPPT

frontal

observarea sistematic

chestionarea oral

4.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

OA1,,Pentru c anotimpul toamna ne ofer peisaje i culori minunate, astzi la ora de limba i literatura romn vei cunoate lectura ,,Joc de toamn, scris de Elena Drago, din care vei afla cum ,,se joac vietile n acest anotimp.n urma lecturrii textului, va trebui s v exprimai propriile preri i cunotine referitoare la coninutul textului, numrul de cuvinte, despriri n silabe, recunoaterea substantivelor, numrul lor,ortograme, etc.

Se noteaz titlul leciei pe tabl i n caiete; Ascult cu atenie.

Rein titlul i l noteaz. explicaia

observaia

cret alb,

colorat frontal

individual expunerea

5. Dirijarea consolidrii

OC.3

OC.6OC.5

OPM1OPM2OA3

OA4

* Are loc citirea model , dup care elevii vor citi n gnd lectura ,,Joc de toamn;

*Citirea selectiv : despre viaa psrilor cltoare i a celor care rmn n ar , despre celelalte vieti ale pdurii , despre insecte ,despre zile i nopi de toamn i despre activitatea colarilor .

Citirea poeziei se va face n lan. Se identific cuvintele noi din poezie i se explic. Se alctuiesc propoziii oral.* Discutm pe marginea textului poeziei:

-Care este titlul poeziei?

-Cine este autorul?

-Din ce este alctuit o poezie?

-Din ce sunt alctuite strofele?

Lucrul n grup:

Rspunde repede i bine ntrebrilor enunate la EXPLOZIA STELAR!-se mparte clasa n 5 grupe de cte 2-3 elevi.-fiecare grup va primi cte o stea de culoare diferit, ce avea cte o ntrebare scris pe ea.

-Fiecare grupa va trebui s formuleze minim 3 ntrebri. * La final, cte un reprezentant al fiecrei grupe va citi ntrebrile. Celelalte grupe vor putea completa cu alte ntrebri.Se aeaz steluele pe panou. Ctig grupa care gsete cele mai multe ntrebri. Elevii vor citi poezia n gnd, pe sarite, n lan. Vor alctui oral propoziii i vor participa la discuii pe marginea textului.

Elevii vor formula ct mai multe ntrebri pe marginea textului care s nceap cu acea ntrebare.

exerciiul

explicaia

conversaia

lectura explicativExplozia stelara

conversaia

explicaia

analiza

problematizarea

cret alb,

colorat

caietele

Manualul

Plans

Fie de lucru

frontal

individual

n grup

evaluare oral

- capacitatea de a lectura si de a formula intrebri;

autoevalua

re-evaluare

scris chestionarea oral

6.Obinerea performanei

OC.7OA3

OPM1

OPM2*Elevii sunt aezai pe 6 grupe, fiecare corespunznd u