Plan de Lectie

5
PLAN DE LECTIE Profesor propunator: Grapă Elena Disciplina: Educatie antreprenoriala Clasa: a X-a C Unitatea de continut: Risc si reusita in afaceri Unitatea de invatare: Riscul in afaceri Tipul de lectie: lectie mixta Obiective generale: 1. Însusirea unor capacități de reflecție critică, cultivarea gândirii analitice și a spiritului de echipă. 2. Valorificarea eficientă a propriului potențial. Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: Sa caracterizeze relatia dintre conditiile naturale si initiativa antreprenoriala; Sa coreleze fundamentele economiei de piata cu spiritul de intreprinzator; Sa aprecieze importanta factorilor socio-culturali pentru activitatea antreprenorului; sa exprime idei noi si pertinente cu privire la tema discutata; 1

description

pt clasa a 10a

Transcript of Plan de Lectie

PLAN DE LECTIE

Profesor propunator: Grap ElenaDisciplina: Educatie antreprenorialaClasa: a X-a CUnitatea de continut: Risc si reusita in afaceriUnitatea de invatare: Riscul in afaceriTipul de lectie: lectie mixta

Obiective generale:1. nsusirea unor capaciti de reflecie critic, cultivarea gndirii analitice i a spiritului de echip.2. Valorificarea eficient a propriului potenial.

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: Sa caracterizeze relatia dintre conditiile naturale si initiativa antreprenoriala; Sa coreleze fundamentele economiei de piata cu spiritul de intreprinzator; Sa aprecieze importanta factorilor socio-culturali pentru activitatea antreprenorului; sa exprime idei noi si pertinente cu privire la tema discutata; sa raspunda sarcinilor solicitate.

Metode si procedee:Conversatie euristica, lucrul individual, expunere didactica;

Forme de organizare a activitatii:Activitate frontala, activitate individuala;

Resurse didactice: umane: elevii, profesorul; materiale: tabla; bibliografice: manual Educatie antreprenoriala, Ed. Didactica si pedagogica 2008, autori Natalia Lazar, Maria Mitrache.

Scenariul lectiei Nr.crtMomentele lectieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Momentul organizatoric notarea absenelor realizarea climatului necesar desfurrii leciei - se pregtesc pentru lectie;

2.Momentul aperceptiv (captarea atentiei)Solicita elevii sa raspunda si sa reflecteze asupra urmatoarei intrebari: Ce reprezinta riscul accidental? ascult rspund

3.Prezentarea continutului noii lectii Se prezint definiia riscului accidental si cauzele acestuia. Se adreseaza urmatoarele intrebari: Ce pot face antreprenorii pentru a se proteja impotriva acestor riscuri? La ce intrebari trebuie sa raspundem daca dorim sa efectuam o analiza a riscurilor?Se noteaza raspunsurile la intrebari.Se realizeaza schema managementului riscului.Se da definitia managementului riscului;Se caracterizeaza evenimentele ce au impact negativ asupra firmei precum si strategiile intreprinse.Se cere elevilor sa dea un exemplu concret in care intervine riscul accidental si sa raspunda la intrebarile din analiza riscurilor. Mai departe se enumera principiile managementului riscului. Ca o concluzie generala asupra temei discutate putem afirma: riscurile trebuie asumate constient si uneori privite ca oportunitati. participa la prezentarea lectiei; apreciaza sau critica raspunsurile colegilor; pun intrebari; noteaza pe caiete.

4Realizarea feedback-uluiSe cere elevilor sa rezolve din fisa de lucru grilele propuse si sa completeze tabelul cu informatiile necesare.

analizeaza; dezbat; lucreaza in echipe.

5Incheierea lectieiProfesorul informeaza elevii cu privire la stadiul la care au ajuns in asimilarea cunostintelor. Si ii noteaza pe cei care s- au implicat in discutie.Evaluarea performantei se va face in functie de urmatoarele criterii: coerenta si claritatea exprimarii; cunostintele acumultae; ideile noi pe care le exprima; frecventa interventiilor in discutii; capacitatea de argumentare; modul in care stiu sa colaboreze cu colegii.

asculta

3