Plan de Lectie Plus Test Docimologic

24
Proiect de lectie

description

pedagogie

Transcript of Plan de Lectie Plus Test Docimologic

Proiect de lectieClasa: a X-a

Data:

Durata: 50`

Disciplina: Istoria Romanilor

Unitatea de invatare: Tarile Romane in Evul Mediu

Subiectul: Lupta tarilor romane pentru apararea independentei (sec. XIV-XVI)Tipul lectiei: predare-invatareScopuri:

S1: insusirea cunostintelor despre lupta Tarilor Romane pentru apararea independentei;

S2: imbogatirea vocabularului elevilor folosind cuvinte ca: tribute, uneltire, razvratire;

S3: dezvoltarea gandirii si a memoriei elevilor;

S4: educarea patriotica a elevilor.

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

a) cognitive O1: sa identifice din portretele prezentate domnitorii amintiti in lectie ( Mircea cel Batran, Vlad Tepes, Iancu de Hunedoara, Stefan cel Mare ); O2: sa enumere preocuparile acestor domnitori;

O3: sa utilizeze cuvinte/expresii in relatarea unor fapte si evenimente;

O4: sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt/proces istoric folosind surse istorice indicate.

b) afective O5: s aprecieze faptele de lupt.c) psihimotorii

O6: s localizeze n spaiul geografic i n timpul istoric, evenimentele studiate i s indice corect pe harta istoric; O7: s utilizeze manualul, harta, atlasul, materialul bibliografic;

O8: s pstreze o poziie corect n banc.STRATEGIA DIDACTIC:

metode: conversaia, expunerea sistematic a cunotinelor, problematizarea, explicaia, nvarea prin descoperire, interpretarea de texte, munca cu manualul, munca cu harta; mijloace de nvmnt: harti istorice, portretele romanilor, imagini ale luptelor, atlas istoric, fise de munca independenta, pe echipe, rebus, caseta audio, casetofon, postituri. bibliografie: Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de istorie la clasa a x-a, Manualul Istoria Romanilor editura Aramis, Istoria Romanilor ,auxiliar pentru elevi si cadre didactice, Edit. Euristica, Iasi, 2002. FORME DE ORGANIZARE: frontal; individual, pe grupe EVALUARE: continu;

Etapele lectieiOb. op.Activitatea de predare/invatareStrategii didacticeEvaluareTimp

MetodeMijloace de invatamant

1.Moment organizatoricO8Notarea absenelor. Pregtirea mijloacelor de nvmnt. Se creeaza cadrul propice desfasurarii lectiei, ordine si disciplina.conversatia2 min

2.Verificarea cunostintelor invatateO3

O4

O6Cadrul didactic ii intreba pe elevi ce lectie au avut de pregatit.

- In ce secol are loc consolidarea statelor medievale romanesti?

- Ce se intampla cu Transilvania in anul 1541?

- Ce recunosc turcii prin capitulatii?

*Elevii raspund la intrebari.conversatia

explicatiafrontala

orala3 min

3.Captarea atentieiO4Elevii vor audia un fragment din poezia Scrisoarea III, M. Eminescu.

Vor recunoaste domnitorii care dialogheaza in aceasta opera folosindu-se de cunostintele dobandite in cadrul orelor de limba romana.descoperireacaseta audio, casetofonfrontala2 min

4.Anuntarea subiectuluiInvatatoarea scrie titlul lectiei pe tabla, iar elevii pe fisa de lucru. Se anunta obiectivele prin a-I anunta pe elevi ca isi vor insusi cunostinte referitoare la luptele duse de poporul roman pentru a-si apara independenta si vor descoperi patru dintre domnitorii care au luptat alaturi de popor.

Titlul lectiei: Lupta tarilor romane pentru apararea independenteiconversatia, explicatiafise de lucru1 min

5.Desfasurarea propiu-zisa a lectieiO2

O3

O4

O5

O7Pe bancile elevilor se afla fisa de lucru.Elevii sunt indrumati sa deschida manualele la lectia anuntata..

Se citeste fragmentul referitor la domnitorul Mircea cel Batran.

Un elev este numit sa citesca, ceilalti urmaresc cu atentie si sublinieaza datele importante.

Ajutati de intrebarile invatatorului se completeaza exercitiul 1 de pe fisa de lucru. (vezi anexa 1 )

Se localizeaza pe harta localitatea unde a avut loc batalia de la Rovine.

Se citeste fragmentul referitor la Vlad Tepes.

Se completeaza exercitiul 2 din fisa de lucru.

Se citeste urmatorul fragment in care se vorbeste despre domnia lui Iancu Corvin de Hunedoara.

Se citeste ultimul fragment al lectiei, referitor la domnia lui Stefan cel Mare.Se completeaza exercitiul patru din fisa de lucru localizandu-se pe harta cu ajutorul postiturilor locul principalelor batalii.Aceasta fisa de lucru este atasata caietului elevului.

conversatia,

munca cu manualul,

exercitiul,

descoperirea,

munca cu harta

fise de lucru,

manualul, harti istorice, postiturifrontala

orala15 min

6.Obtinerea performantelor7.Incheierea activitatiiO1O2

O3

O5Se completeaza un rebus pe a carei verticala reiese numele unei mari victorii obtinuta de Mircea cel Batran Rovine. (vezi anexa 2).Dupa corectarea rebusului, invatatoarea imparte elevilor grupati in patru echipe de cate patru elevi fise.Invatatoarea le explica elevilor ceea ce au de facut. Fiecare echipa va primi doua citate referitoare la unul dintre domnitorii invati domni. Ei vor trebui sa-si noteze in jurnalul cu dubla intrare ce anume i-a impresionat intr-unul dintre cele doua citate, ce intrebari au in legatura cu acel citat (vezi anexa 3, 4, 5, 6).Elevii primesc fise de evaluare (vezi anexa 8); dupa rezolvarea acestora se recita niste versuri inchinate vitejei marilor inaintasi ai neamului nostru, a caror glorie o cinstim si astazi si se posteaza cateva imagini. (vezi anexa 7)

conversatia explicatiainstructajul verbal

interpretarea de texte

explicatia

conversatiarebusfise de munca pe echipe

( A3)

fise de evaluare,

fise cu poezii, imaginiFrontala

frontala15 min

10 min

8.Tema pentru acasaSe da tema pentru acasa (Pe baza ilustratiilor lectiei, realizeaza in scriso scurta bibliografie la alegere a unui domnitor dintre cei invatati.)Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor.conversatia2 min

Anexa 1

FISA DE LUCRUExercitiul 1

Mircea cel Batran a domnit intre anii .. .

Mircea si armata sa invinge in anul pe turci, la .

Exercitiul 2

Vlad Tepes a domnit intre anii .

Pedeapsa obisnuita era . .

Exercitiul 3

Iancu de Hunedoara a domnit intre anii .. .

In anul , ii zdrobeste pe otomani in batalia de pe iesind . .Exercitiul 4

Stefan cel Mare a domnit intre anii .

Dorinta lui era sa mentina independenta .

Marile lupte au loc la:

a) ., in anul cu . .b) ., in anul cu . .SCHITA LECTIEI

Mircea cel Batran a domnit intre anii 1386-1418.

Mircea si armata sa invinge in anul 1395 pe turci, la Rovine.

Vlad Tepes a domnit intre anii 1456-1462.

Pedeapsa obisnuita era tragerea in teapa.

Iancu de Hunedoara a domnit intre anii 1441-1456.

In anul 1442, ii zdrobeste pe otomani in batalia de pe Ialomita iesind invingator.

Stefan cel Mare a domnit intre anii 1457-1504 .

Dorinta lui era sa mentina independenta tarilor romane .

Marile lupte au loc la Baia, in anul 1467 cu ungurii . Codrii Cosminului, in anul 1497 cu polonii.ANEXA 2

REBUS

A

1. Vlad Tepes era supranumit si .;;

2. Turci sau .;

3. Un istoric il numea pe Mircea principele cel mai puternic si cel mai ;4. Conducator al turcilor cu care s-a luptat Mircea.

5. A domnit 47 de ani;6. Voievod al Tarii Romanesti intre 1386-1418;BANEXA 3

JURNALUL CU DUBLA INTRARE

Echipa nr. 1Mircea cel Batran

N-avem osti, dara iubirea de mosie e un zid

Asupra acestui Mircea care a inceput intai mai inainte

Care nu se-nfioreaza de-a ta faima, Baiazid!

razboi, plecand cu armata asupra barbarilor cu imparatul

( Mihai Eminescu )

romanilor Sigismund, Baiazid a lui Amurat gasindu-i

vina a pornit cu razboi; si trecand pester Istru, mergea

inainte robind tara.

( Expuneri istorice. Scaderea puterii otomane.

Cresterea puterii bizantine, Laonic Chalcocondil )CITATUL ALESCOMENTARII

ANEXA 4Vlad TepesO! Vlad epe, unde eti ca s-mpodobeti cum trebuie

In anul 6970 [1462] trimite [Mahomed al II-

toate aceste epi nfipte n pmnt romnesc

lea la voievodul Valachiei un sol anuntandu-l sa de dumanii romnilor.

vina in graba la inchinaciunea sis a aduca neaparat( Alecu Russo )cu sine 500de baieti si tributul ce-l da in fiecare anVoievodul i-a raspuns insa: galbenii ii are gata sa-I dea, baietii insa nu poateAuzind tiranu acesta s-a infuriate si, trimitand pe unul din oamenii lui de seama cu unul din secretarii sai, a spus: Aduceti-mi tributul! Iar ei venind, si aratandu vlachului cele spuse de sultan, mai inati pe ei i-a tras in teapa, o moarte neomeneasca, dureroasa si urata.

( Istoria turco-bizantina, Mihail Ducas )CITATUL ALESCOMENTARII

ANEXA 5Iancu Corvin de Hunedoara

Iancu s-a ridicat spre cel mai mare viitor

pe care l-a avut intre straini un roman,

un taran al nostrum din Ardeal.

( Nicolae Iorga )CITATUL ALESCOMENTARII

ANEXA 6Stefan cel Mare

La lucruri de razboaie mester, unde era

Tineti minte cuvintele lui Stefan care v-a fost baci pana nevoie insusi se varaia, ca vazandu-l

la adanci batranete ca Moldova n-a fost a stramosilor ai sai sa nu se indeparteze (retraga)

mei, n-a fost a mea si nu e a voastra, ci a urmasilor vostrisi pentru aceia raru razboiu de nu biruia.

s-a urmasilor vostri in veacul vecilor

( Grigore Ureche )

( B. Delavrancea )

CITATUL ALESCOMENTARII

ANEXA 7Poezii

Nvala lui epe Dimitrie Bolintineanu

Noaptea-i furtunoas, i superbul domnn deert mai cheam fugtorul somn:O gndire mare sufletu-i mbat;Printr-o fapt rar s triumfe cat.

Printre noapte, ploaie, tunete de foc,Cu cinci mii de roii el i face loc:Cum furtuna cade p-ape dormitoareSi d-odat-nal valuri mugitoare,n ordia turca roii nvlesc...Turcii se deteapt, strig, s-ameesc.

Oda ostailor romni Vasile Alecsandri

Juni ostai ai rii mele, nsemnai cu stea n frunte!Dragii mei vultani de cmpuri, dragu mei oimani de munte!Am cntat n tineree strmoeasc vitejie,Vitejie fr seamn pe-acel timp de grea urgieCe la vechiul nostru nume au adaos un renumeDus pe Dunrea n Marea i din Marea dus n lume!

Vin acum, la rndul vostru, s v-aduc o nchinare,Vin cu inima crescut i cu sufletul mai tare,Ca eroi de mari legende, vin s v privesc n fa,Voi, nepstori de moarte, dispretuitori de via,Ce-ai probat cu-avntul vostru lumii pus n mirare,C din vultur vultur nate, din stejar stejar rsare!ANEXA 8FISA DE EVALUARE

1. Uneste numele domnitorului cu perioada in care a domnit:

Mircea cel Batran

1386-1418

Vlad Tepes

1457-1504

Stefan cel Mare

1441-1456

Iancu de Hunedoara

1456-14622. Marcheaza cu X raspunsul correct:

a) Conducatorul ostirii romane in batalia de la Rovine impotriva turcilor este:

Vlad Tepes

Mircea cel Batran

b) Pentru faptele sale poporul l-a numit Stefan:

cel Batran

cel Mare

3. Uneste ceea ce se potriveste si alcatuiesti propozitii:

Ialomita

Rovine

13951442

Transilvania

Tara Romaneasca

Mircea cel Batran

Iancu de Hunedoara

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

ItemSuficientBineFoarte bine

1.Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit pentru una sau doua situatii.Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit pentru trei dintre cele patru situatii.Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit in toate cele patru situatii

2.Marcheaza corect raspunsul pentru o singura situatie.Marcheaza raspunsul corect pentru ambele situatii necesitand anumite precizari.Marcheaza raspunsul corect pentru ambele situatii.

3.Uneste correct propozitiile.Uneste corect ambele propozitii si alcatuieste o singura propozitie.Uneste si alcatuieste corect cele doua propozitii

PAGE 17