Plan de Lectie Soparla

15
Plan de lecţie Liceul Tehnologic Special „Sfântul Stelian” Profesor:Butnariuc Valentina Aria curriculară:Matematica si Ştiintele naturii Disciplina:Zoologie Clasa:aVI-a A Data: 13-01-2015 Titlul lecţiei: Reptile-Şoparla cenuşie. Resurse de timp :45 minute Tipul lecţiei:comunicare şi insusire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei:cunoaşterea şi insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii soparlei ca urmare a adaptarii lor complete la mediul terestru. Obiective operaţionale O1definirea notiunii de reptila. O2- enumerarea părţilor componente ale corpului.. O3-prezentarea caracterelor generale ale reptile; Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică ,observaţia,explicaţia,învaţarea prin descoperire, metoda cubului Materiale şi mijloace de învaţămant:planşe,manual,atlas, fişe de lucru, calculator,videoproiector Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe. Resurse de specialitate consultate: programa şcolara, Branduşoiu M., Androne C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica,2004. Aglaia I,Zoe P: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed Humanitas,2008 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lecţia - forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.

description

sopârla

Transcript of Plan de Lectie Soparla

Plan de lecie

Plan de lecieLiceul Tehnologic Special Sfntul StelianProfesor:Butnariuc Valentina Aria curricular:Matematica si tiintele naturii

Disciplina:ZoologieClasa:aVI-a AData: 13-01-2015Titlul leciei: Reptile-oparla cenuie.Resurse de timp :45 minute

Tipul leciei:comunicare i insusire de noi cunotineScopul leciei:cunoaterea i insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii soparlei ca urmare a adaptarii lor complete la mediul terestru.Obiective operaionaleO1definirea notiunii de reptila.O2- enumerarea prilor componente ale corpului..O3-prezentarea caracterelor generale ale reptile;Metode i procedee didactice: conversaia euristic ,observaia,explicaia,nvaarea prin descoperire, metoda cubuluiMateriale i mijloace de nvamant:plane,manual,atlas, fie de lucru, calculator,videoproiectorTipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe.

Resurse de specialitate consultate: programa colara,

Branduoiu M., Androne C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica,2004. Aglaia I,Zoe P: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed Humanitas,2008 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lecia - forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.

Nr. crtEtapele leciei

Compe-tene derivate

ACTIVITATE DESFURATResurse proceduraleResurse materialetimpEvaluare.

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Organizarea clasei

-pregateste materialul didactic;

-noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;-isi pregatesc cartile si caietele;conversaia2

2Reactualizarea cunostinelor-adresez cateva intrebari din lectia anterioara-ce sunt amfibienii?

-care sunt caracterele generale ale amfibienilor- elevii rspundconversaia5 oral

Captarea ateniei

-citete o ghicitoare privitoare la animalul ce urmeaz a fi studiat

E un arpe cu picioare /S-mi ghiceti ce nume are"Ascult ghicitoarea i dau rspunsul.

conversaia2

Anuntarea temei i a competenelor-informeaz elevii cu privire la titlul leciei, scopul si competenele vizate-noteaz titlul leciei pe tablNoteaz titlul in caiete

conversaiaColi flip-chart2

Dirijarea nvrii

C1C2

C3Imparte elevii n ase grupe i folosete un cub pe ale crui fee sunt scrise cuvintele: descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic, argumenteaz pentru a repartiza fiecrei grupe o tem de pe feele cubului.

Corecteaz eventualele erori i completeaz rspunsurile date de elevi.

Intocmete pe tabl o schem sumar a celor discutate.

Prezint cu ajutorul videoproiectorului noiuni despre oprla cenuie

-indeamn elevii sa citeasc informaiile proiectate despre alte specii de reptile Elevii din fiecare grupa se concentreaza asupra temei repartizate.

Cei care au sarcina de a descrie observ oprla cenuie i descriu forma corpului, mrimea i culoarea ei, cei care au sarcina compar vor realiza o comparaie ntre oprla cenuie i broasca de lac.Grupa care trebuie s analizeze va identifica prile componente ale corpului, cei care trebuie s asocieze vor identifica adaptrile pe care le prezint la mediul de via i modul de hrnire broasca de lac i oprla cenuie , cei care trebuie sa aplice vor descrie caracterele generale ale reptilelor,iar cei care au sarcina de a argumenta vor preciza importana oparlei cenuii n viaa omuluiExplicaia Conversaia

Observaia

nvarea prin descoperire Metoda cubului

lecturaFie de activitateManualul

Atlas

Video-proiector

calculator

1019

oral

Fixarea cunotinelorSolicit elevilor s formuleze ntrebri din lecia predat i s le adreseze colegilor.Formuleaz ntrebri

Rspund la ntrebri

conversaia5oral

EvaluareaFace aprecieri verbale asupra prestaiei elevilor din fiecare grup

Se apreciaz cu note participarea elevilor la lecie 3

GRUPA I - DESCRIE

Fi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

Sarcini de lucru:

Observ n imaginile de mai jos reptile.

Recunoate acest animal vertebrat. Descrie forma corpului ,mrimea,culoarea.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

GRUPA II COMPAR - Ce este asemntor , ce este diferit.Fi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

Sarcini de lucru:

Observ n imaginile de mai jos.

Recunoate aceste animale vertebrate. Observ alctuirea corpului i compar-le:

Completeaz tabelul de mai jos:

AnimalulAlctuirea corpuluiMod de hrnirenmulire

Broasca de lac

oparla cenuie

GRUPA III ASOCIAZ - La ce te ndeamn s te gndeti?Fi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

Sarcini de lucru:

Observ n imaginile de mai jos.

Prezint care sunt adaptrile pe care le prezint aceste animale la mediul de via i modul de hrnire:

Completeaz tabelul de mai jos:

AnimalulAlctuirea corpuluiAdaptri la mediul de via i mod de hrnire

Broasca de lac

oparla cenuie

GRUPA IV - ANALIZEAZ - Spune din ce este fcut?Fi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

Sarcini de lucru:

Observ n imaginile de mai jos.

Analizeaz prile componente ale corpului.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

GRUPA V - APLICFi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

Sarcini de lucru:

Observ n imaginile de mai jos.

Prezint care sunt caracterele generale ale reptilelor.

Concluzii :

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

GRUPA VI - ARGUMENTEAZFi de activitateReptile- Soprla cenuie

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, plane.

Mod de lucru:

Ce sunt reptilele i care sunt adaptrile la mediul de via.

oprla cenuie este/nu este un animal folositor omului?

Argumenteaz pro sau contra i enumer o serie de motive care vin n sprijinul afirmaiei tale!!!

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________OPRLA CENUIEMediul de via :locuri ierboase,insorite animal terestruAlctuirea corpului: culoarea culoare cenusiu-cafenie.

Capul: -mic,turtit dorso-ventral

-nrile situate in vrful botului;

-Ochii membrana subtire,transparente si 2 pleoape

-Urechile lipsite de pavilioane

-Limba este scurt i bifurcat;

-Dinii concresc cu maxilarele, sunt mici i conici.

Trunchiul: -este acoperit cu solzi cornoi care provin din ngroarea pielii;-Se termin cu o coad lung i cilindric.

Membrele:-Sunt situate pe prile laterale ale corpului;

-Sunt acoperite cu solzi netezi;

-Se termin cu gheare.

Locomoia-prin trre= REPTILA.

Hrnirea-rme, pienjeni.insecte

Respiraia-pulmonar;

Inmultirea:-fecundaia este intern;

-dup fecundaie, femela depune ou mici protejate de o coaj calcaroas;

-oule se clocesc la soare, iar din ou ies puii.

Caractere generale ale reptilelorAu piele solzoas

Sunt animale trtoare

Respiraia pulmonar

Inmulirea prin oua care se clocesc singure la soare

Temperatura corpului variabil

nvai prin descoperire:

nvai prin descoperire:

nvai prin descoperire:

nvai prin descoperire:

nvai prin descoperire:

nvai prin descoperire: