Decalogul Plan de Lectie

16
Proiect de lecţie Unitatea de învăţământ: Profesor: Clasa: a IV-a Disciplina: Religie – Cultul Ortodox Aria curriculară: Om și Societate Unitatea de învãţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale Subiectul lecţiei: Decalogul - datoriile faţă de Dumnezeu Tipul lecţiei: Transmitere / însușire de cunoștinţe Timp: 50 minute Competenţe specifice: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: C.1. - să relateze contextul istoric în care au fost date cele 10 porunci C.2.- să precizeze care sunt poruncile în care sunt date datoriile faţă de Dumnezeu și care sunt cele faţă de oameni C.3.- să explice faptul că icoana nu este un idol C.4. - să motiveze cinstirea Duminicii de creștini în comparaţie cu cinstirea Sâmbetei de către evrei C.5. - Să argumenteze rolul respectării poruncilor pentru mântuire Competenţe formativ-educative:

description

Decalogul

Transcript of Decalogul Plan de Lectie

Page 1: Decalogul Plan de Lectie

Proiect de lecţie

Unitatea de învățământ: Profesor:Clasa: a IV-aDisciplina: Religie – Cultul OrtodoxAria curriculară: Om și SocietateUnitatea de învãţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile SaleSubiectul lecţiei: Decalogul - datoriile față de DumnezeuTipul lecţiei: Transmitere / însuşire de cunoştinţeTimp: 50 minute

Competențe specifice:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

C.1. - să relateze contextul istoric în care au fost date cele 10 porunciC.2.- să precizeze care sunt poruncile în care sunt date datoriile față de Dumnezeu și care sunt cele față de oameniC.3.- să explice faptul că icoana nu este un idolC.4. - să motiveze cinstirea Duminicii de creștini în comparație cu cinstirea Sâmbetei de către evrei C.5. - Să argumenteze rolul respectării poruncilor pentru mântuire

Competențe formativ-educative:C1.- să cunoască Decalogul și să aplice învățăturile în viață

Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea,lectura expresivã, observarea dirijatã.

Page 2: Decalogul Plan de Lectie

2. Mijloace de învăţământ: fişe, icoana lui Moise cu primirea celor 10 porunci. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individualã.

Resurse:1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;

- Planificarea calendaristică orientativă;- Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale: - număr de lecţii: 1- durata: 50 min.

3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R., Bucureşti, 2002;

- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a IV-a, Edit. Sf. Mina,

Iaşi, 2009;- Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Edit. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Page 3: Decalogul Plan de Lectie

Etapele lecţiei C.S Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Forme organizare

Evaluarea

1. Moment organizatoric

1 Salutul;Rugăciunea;Notarea absenţelor;Pregătirea pentru începerea lecţiei.

Salutul;Rugăciunea;

Pregătirea pentru începerea lecţiei.2. Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

5 - Se citeşte povestirea „ Satul fără reguli” (Anexa 1) pentru a se evidenţia importanţa existenţei unor reguli de comportament în societate.- Se pun elevilor următoarele întrebări: a) Ce aţi învăţat din această povestire? b) Ce reguli au cerut să fie introduse din nou oamenii din acel sat?Precizare:-regulile pe care acei oameni au cerut sa fie introduse din nou au fost cele 10 porunci.

- Elevii ascultă cu atenţie- Elevii răspund la întrebări: a) ...că nu se poate trăi în mod civilizat fără a respecta nişte reguli b) ...copii să asculte de părinţi, părinţii să-şi iubească copiii, să nu-şi facă rău unul altuia, să nu fure, să spună adevărul.- Elevii ascultă cu atenţie.

Lectura expresivă

Conversaţia

Explicaţia

Activ. frontală

3. Precizarea şi explicarea titlului şi a obiectivelor

2 Astăzi vom vorbi despre niște reguli date de Dumnezeu, mai exact de „Cele 10 porunci-Decalogul”Se notează pe tablă titlul lecţiei: Decalogul – generalitățiSe precizează competenţele specifice.

Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie.

Explicaţia

4. Comunicarea noilor cunoştinţe

C.1.

15 În continuare vom vedea ce porunci le-a dat Dumnezeu evreilor „Dumnezeu i-a calauzit si ii calauzeste pe toti oamenii din toate timpurile si din toate locurile spre infaptuirea binelui si ocolirea raului. De aceea, Dumnezeu le-a dat oamenilor porunci prin alesii Sai.Când evreii ajuns la Muntele Sinai, Domnul l-a chemat numai pe Moise și i-a poruncit să se urce pe munte şi să stea de vorbă cu El. Aici Moise a primit atunci Cele Zece Porunci (Decalogul), pentru ca poporul evreu să le păzească şi să nu greşească înaintea lui Dumnezeu.- Când evreii ajuns la Muntele Sinai, Domnul l-

Elevii ascultă cu atenţie. Povestirea

Page 4: Decalogul Plan de Lectie

C.2.

C.5.

a chemat numai pe Moise să se urce pe munte şi să stea de vorbă cu El. Moise a primit atunci Cele Zece Porunci (Decalogul), pentru ca poporul evreu să le păzească şi să nu greşească înaintea lui Dumnezeu. Primele patru porunci arată datoriile către Dumnezeu, iar următoarele şase arată datoriile faţă de aproapele nostru. (Decalog = zece porunci; „deca" = zece; „logos" = lege, poruncă, cuvânt.) Dumnezeu Însuşi a scris aceste porunci cu degetul Său, pe două table de piatră (Tablele Legii). Tablele Legii”, erau pastrate de evrei cu mare sfintenie intr-o lada dreptunghiulara, confectionata din lemn de salcam si din aur, numita Chivotul Legii.Dar cât a stat Moise pe munte, evreii şi-au făcut un viţel de aur şi s-au închinat lui ca unui dumnezeu. La coborârea de pe munte, supărat, Moise a spart Tablele Legii, dar Dumnezeu a iertat poporul şi Moise a primit alte table. După aceea, evreii au ajuns la intrarea în ţara promisă de Dumnezeu. Însă acolo ei au început să se teamă de cei ce locuiau în acea ţară. De aceea, Dumnezeu s-a supărat pe necredinţa lor şi i-a lăsat să rătăcească prin pustiu timp de patruzeci de ani, abia apoi lăsându-i să intre în Ţara Făgăduinţei. Desi au trecut aproape 3500 de ani de cand Dumnezeu le-a dat oamenilor aceste zece porunci, ele au ramas drept reguli de urmat pentru toti oamenii, din toate timpurile si din toate locurile. Haideți să vedem care sunt cele 10 porunci :- Prima poruncă este: „Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine." Această poruncă ne arată că este un singur Dumnezeu adevărat, şi numai Lui trebuie să ne închinăm. Ne putem închina lui Dumnezeu prin

Page 5: Decalogul Plan de Lectie

C.3.

C.4.

rugăciunea noastră zilnică şi prin participarea noastră la slujbele Bisericii. Împotriva acestei porunci greşesc mai întâi ateii, adică cei care cred că nu există Dumnezeu; apoi cei care se închină la zei mincinoşi (la idoli); cei care cred altfel decât ne învaţă Biserica Ortodoxă; cei care iubesc altceva mai mult decât pe Dumnezeu. De exemplu, omul îngâmfat se crede pe sine mai important decât Însuşi Domnul; zgârcitul iubeşte mai mult banii decât pe Dumnezeu; iar lacomul iubeşte mai mult mâncarea şi băutura. - A doua poruncă este: „Să nu-ţi faci chip cioplit!" Aceasta se adresează celor ce se închină la idoli. Mai sunt şi azi câteva ţări în care oamenii se închină la pietre sau la alte obiecte făcute de ei. Noi, creştinii, nu ne închinăm la lemnul şi la vopseaua din care se fac icoanele, ci la persoanele sfinte care sunt înfăţişate în icoane. Deci icoanele nu sunt idoli, ci „ferestre" către Dumnezeu şi către Sfinţii Săi, cum este şi icoana din imagine. - Porunca a treia este: „Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert." Înseamnă că nu avem voie să necinstim numele Domnului. Îl necinstesc cei care îl rostesc în glumă sau cu mânie, care se jură fals, care îl folosesc la înjurături, blesteme, în bătaie de joc. - A patra poruncă este: „Adu-ţi aminte de ziua a şaptea, ca s-o sfinţeşti. Şase zile lucrează şi-ţi fă tot lucrul, iar în ziua a şaptea să nu faci nici un lucru." Pentru evrei, ziua de sărbătoare era sâmbăta, fiindcă atunci au fost eliberaţi din robia egipteană. Pentru creştini este Duminica, pentru că atunci a înviat din morţi Domnul nostru Iisus Hristos şi ne-a scos din robia morţii şi a păcatului. Noi, creştinii, cinstim Duminica prin: participare la slujba Liturghiei, citire de

Page 6: Decalogul Plan de Lectie

cărţi folositoare pentru suflet, fapte bune, oprirea muncii obişnuite.

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

C1C2C3C4

12 Se cere elevilor sã recunoascã personajul biblic din icoana cu primirea celor zece porunci, apoi sã completeze fişa de lucru pe care o primesc de la profesor. ( Anexa 2)Se cere elevilor sã enumere cele 4 porunci.De ce icoana nu e idol?De ce cinstim ziua Duminicii?

Elevii privesc icoana cu atenţie şi dau diverse rãspunsuri, apoi completeazã fişa oferitã de cãtre profesor.Elevii rãspund.

Observarea dirijatãExerciţiul

Conversaţia

6. Asociereaşi generalizarea

C5 10 - Se adresează elevilor întrebări pentru a se putea vedea învăţăturile desprinse din lecţie. Şi se notează învăţăturile pe tablă.

Se solicită elevii să mediteze.- Care dintre porunci vi se pare cea mai grea? De ce?- Aţi văzut oameni încălcând una dintre porunci. 

Elevii formulează şi scriu pe caiete învăţăturile:1.Sã ne închinãm lui Dumnezeu!2. Sã nu ne facem idoli! Icoanele nu sunt idoli!3. Sã-L cinstim pe Dumnezeu!4. Sã cinstim ziua de Duminicã!

Conversaţia

ConversaţiaStudiu de caz

7. Aprecierea activităţii elevilor

2 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Se notează elevii care au participat la lecţie.

Elevii ascultă aprecierile profesorului.

Explicaţia

8. Precizarea şi explicarea temei

2 Se anunţă şi se explică tema.. Continuaţi compunerea de mai jos cu ceea credeţi că vi s-ar putea întâmpla vouă: „Mâine este Duminică. Mă gândesc să mă scol devreme, să mă îmbrac cu ce am mai frumos şi să mă duc la biserică. Prietenii mei vin şi ei! Dar... ..."

9.Încheierea activităţii

1 Rugăciunea.Salutul.

RugăciuneaSalutul

ANEXA 1

Page 7: Decalogul Plan de Lectie

Satul fără reguli

Lumea din sat era sătulă de reguli. Totul era prescris: Când era trezirea, când trebuia să se meargă la serviciu, când era zi de duminică şi zi de lucru. Pentru elevi era prescris când începe şcoala, că trebuie să aibă asupra lor o batistă şi să-şi spele acasă dinţii. Existau reguli de circulaţie, reguli de cântat la pian.

Erau într-adevăr multe prescrieri şi oamenii au hotărât ca de azi înainte să nu mai fie valide aceste reguli. Părea frumos.

Şcoala, fireşte, era goală pentru că toţi copiii au mers la baie; lumea a scos mesele în stradă căci acolo bătea soarele; tinerii au deschis la maximum casetofoanele şi au lăsat să funcţioneze zi şi noapte; când Peter a ieşit din apă, n-a mai găsit pantalonii. I-a luat Klaus. "Nu mai sunt reguli", strigă el şi fugi de acolo; Maja o găsi în camera sa pe micuţa Esther de la etajul de deasupra. Tocmai voia să-i strice păpuşa. "Ce faci aici, Esther?" "Nu mai sunt reguli", spuse micuţa, luă păpuşa şi fugi din cameră. "Am fost la şcoală", spuse Bruno. "Să nu mă minţi!", strigă tatăl. "Nu mai sunt reguli. Deci nu am minţit". Când oamenii voiau să doarmă nu puteau din cauza muzicii gălăgioase. Mulţi nu mai găseau banii la locul lor; copiii dormeau unde apucau; maşinile claxonau pe stradă fără rost, stricau măsuţele care stăteau pe stradă. "Unde sunt copiii? Cine a stricat măsuţa mea? Unde-mi sunt banii? Unde e poliţia?" Dar la numărul de telefon de la poliţie nimeni nu ridica receptorul. Căci dacă nu există reguli, nu mai e nevoie nici de cineva care să-i apere.

Încă în acea noapte începură să sune clopotele bisericii. Lumea s-a adunat, iar unul a spus: "Aşa nu se mai poate trăi". "Nu, aşa nu mai putem trăi", spuseră şi ceilalţi. "Ne trebuie reguli", strigă unul. "Da, vrem din nou reguli", strigară cu toţii.

Începură să facă din nou reguli. Copiii să asculte de părinţi. Părinţii să-şi iubească copiii. Nu e voie să faci rău unul altuia. Nu e voie să se fure. Trebuie să se spună adevărul. "Vrem aceste reguli", spuseră cu toţii şi merseră pacifici la casele lor.

Page 8: Decalogul Plan de Lectie

ANEXA 2 FIŞÃ

1. Uniţi prin sãgeţi enunţurile celor douã coloane:

Eu sunt Domnul Dumnezeul tãu numele Domnului în deşert!

Sã nu-ţi faci chip cioplit ca sã o sfinţeşti!

Sã nu iei sã nu ai alţi Dumnezei înafarã de Mine!

Adu-ţi aminte de ziua Domnului sã nu te închini lor, nici sã le slujeşti!

2. Încercuiţi litera corespunzãtoare rãspunsului corect:

A. Decalogul cuprinde: a.) 4 porunci; b.) 6 porunci; c.) 10 porunci.

B. Moise a stat pe Muntele Sinai: a.) 10 de zile; b.) 40 de zile; c.) 50 de zile.

C. Decalogul a fost dat oamenilor pentru: a.) a cunoaşte voia lui Dumnezeu; b) a avea cât mai multe reguli; c.) a şti cum se poate ajunge

în Împãrãţia cereascã.

3. Completează spațiile punctate

Dumnezeu a transmis oamenilor prin alesul Sau, proorocul …......., care se afla pe muntele ………. un numar de .......... porunci.

Acestea sunt cunoscute si cu numele ………. Ele au fost scrise pe doua table din ………., care se mai numesc ,,………. ……….”.

Page 9: Decalogul Plan de Lectie

Primele patru porunci reprezinta datoriile oamenilor fata de ………., iar urmatoarele sase porunci precizeaza datoriile fata de

………. . Aceste porunci au fost şi au rămas ……… de urmat pentru toţi oamenii din toate locurile şi timpurile.

DECALOGUL SAU CELE ZECE PORUNCI

Page 10: Decalogul Plan de Lectie

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tãu; sã nu ai alţi dumnezei în afarã de Mine. 2. Sã nu-ţi faci chip cioplit, nici altã asemãnare, nici sã te închini lor. 3. Sã nu iei numele Domnului Dumnezeului tãu în deşert. 4. Adu-ţi aminte de ziua a şaptea, ca s-o sfinţeşti. Şase zile lucrează şi-ţi fă tot lucrul, iar în ziua a şaptea să nu faci nici un lucru. 5. Cinsteşte pa tatãl tãu şi pe mama ta, ca bine sã-ţi fie şi mulţi ani sã trãieşti pe pãmânt. 6. Sã nu ucizi. 7. Sã nu fii desfrãnat. 8. Sã nu furi. 9. Sã nu ridici mãrturie mincinoasã împotriva aproapelui tãu. 10. Sã nu pofteşti nimic din ce este al aproapelui tãu.

Page 11: Decalogul Plan de Lectie
Page 12: Decalogul Plan de Lectie