Plan de Lectie Clasa a VaC

21
Proiect didactic ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ARTEMIU PUBLIU ALEXI”, SÎNGEORZ-BĂI PROF. Andreea Szekely CLASA: a V-a C DATA: 14-III-2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unitatea 6, Dialogul ELEMENTE DE CONȚINUT: Pronumele de politeţe sau de reverenţă - definiţie, clasificare, categorii gramaticale, funcţii sintactice TIPUL DE LECȚIE: de însuşire de noi cunoştinţe LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de clasă COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, în texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 1

description

bun

Transcript of Plan de Lectie Clasa a VaC

Page 1: Plan de Lectie Clasa a VaC

Proiect didactic

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ARTEMIU PUBLIU ALEXI”, SÎNGEORZ-BĂI

PROF. Andreea Szekely

CLASA: a V-a C

DATA: 14-III-2013

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unitatea 6, Dialogul

ELEMENTE DE CONŢINUT: Pronumele de politeţe sau de reverenţă - definiţie, clasificare, categorii gramaticale, funcţii sintactice

TIPUL DE LECŢIE: de însuşire de noi cunoştinţe

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată

3. Receptarea mesajului scris, în texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze.

3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit

4.1 să utilizeze corect şi nuanţat categoriile gramaticale învăţate;

1

Page 2: Plan de Lectie Clasa a VaC

4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, analiza gramaticală, exerciţiul, problematizarea, exerciţiile creatoare;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, fişe de lucru, planşă.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe perechi;

RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE

a) metodice:

Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române. Gimnaziu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2000;

b) didactice:

- Limba română, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educational, Bucureşti, 2006;

c) ştiinţifice:

- M. Andrei, I. Ghiţă, Limba română, Editura Corint, Bucureşti, 1996;

- I. Dănilă, Limba română – algoritmii analizei gramaticale, Ed. „Egal”, Bacău, 2001;

d) pedagogice:

- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Iaşi, POLIROM, 1998;

e) oficiale:

- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 2009

2. TEMPORALE

- 50 de minute

3. UMANE

- 26 de elevi

2

Page 3: Plan de Lectie Clasa a VaC

- clasă de nivel mediu

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt

Etapele lecției C.S Tim

p

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare

Metode

și procedee

Materiale F. de

organizare

1. EVOCARE

I. Moment

organizatoric

1’ Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei ( linişte în clasă, distribuirea fişelor de lucru şi pregătirea materialului didactic necesar). Notez elevii absenţi în catalog (dacă este cazul).

Îşi pregătesc obiectele

necesare începerii

activităţii.

Conversația Material

didactic

Activitate

frontală

II.Verificarea

temei și

reactualizarea

cunoștințelor

însușite

anterior

4’ Se verificǎ tema cantitativ și calitativ; se corecteazǎ eventualele greşeli.Se continuă ora prin verificarea oralā a cunoştinţelor anterior însuşite: Ca să ne fie munca mai ușoară, vom face o mică încălzire; eu vă voi adresa niște întrebări, iar voi veți răspunde la ele: 1. Care este partea de vorbire de care ne-am ocupat zilele acestea?2. Cine poate să-mi definească pronumele?3. Ce arată pronumele personal?

Elevii prezintă temele,

corectându-și

eventualele greșeli

Elevii răspund la

întrebările adresate:

1. Partea de vorbire de

care ne-am ocupat a

fost pronumele.

2. Pronumele este

partea de vorbire

Conversația Activitate

frontală

Formativă

3

Page 4: Plan de Lectie Clasa a VaC

4. Care sunt categoriile gramaticale ale pronumelui?

flexibilă care ține locul

unui substantiv, în

comunicare

3. Pronumele personal

arată persoana care

participă la

comunicare.

4. Categoriile

gramaticale ale

pronumelui personal

sunt persoana,

numărul, genul (doar

la pers. a III-a) și

cazul.

III. Captarea

atenției

4.1

4.4

3’ Momentul de captare a atenției se va realiza printr-un rebus. Elevii sunt anunțați că pentru a descoperi titlul lecției de azi vor primi câte o fișă (Anexa1) pe care este desenat un rebus. Fiecare elev primeşte un rebus de completat. Pe coloana A-B va reieşi titlul lecției. Profesorul le dă trei minute de lucru elevilor.

Fiecare elev primește

câte o fișă cu un rebus

pe care îl completează.

Pe verticala A-B vor

găsi titlul lecției:

pronumele de politețe

Conversația Fișă cu

rebus

Activitate

individuală

Autoevaluare

prin rebus

Observare

sistemică

4

Page 5: Plan de Lectie Clasa a VaC

IV.

Comunicarea

şi informarea

elevilor cu

privire la

obiectivele

urmărite

4.1

1’ După rezolvarea rebusului și

descoperirea titlului lecției,

profesorul îl notează pe tablă şi

enunţă obiectivele aferente

acestuia:

să recunoască pronumele din

texte date; să identifice

categoriile gramaticale specifice

părţii de vorbire studiate; să

stabilească funcţiile sintactice ale

acestora; să analizeze această

parte de vorbire, respectând

„algoritmul” de analiză stabilit;

să creeze enunţuri în care să

includă pronume de politeţe,

respectând anumite cerinţe.

REALIZAREA

SENSULUI

I. Dirijarea învăţării

2.3

25’ Profesorul le propune elevilor completarea spațiilor libere din textul de pe fişele primite (vezi Anexa 2) cu pronumele personale potrivite și ȋnlocuirea acestora cu pronume de politețe.

Cu ajutorul elevilor va fi definit pronumele de politeţe sau de

Elevii rezolvă fișa de

lucru

Urmărind exemplele

vor da definiția

pronumelui de politețe.

Conversația

Demers

inductiv

Caietele

elevilor,

tabla

Activitate Observare

5

Page 6: Plan de Lectie Clasa a VaC

*moment

3.3

reverenţă ca fiind: „partea de vorbire folosită în comunicarea cu persoane sau despre persoane faţă de care se exprimă o atitudine de respect”.

Profesorul adresează următoarea întrebare elevilor: Ce observați în legătură cu persoana pronumelor de politețe?Dar în legătură cu genul?Dar în legătură cu numărul?

Profesorul notează pe tablă observațiile făcute de elevi, cerându-le să facă același lucru în caiete.

Se va efectua pe tablă o schiţă care să cuprindă formele pronumelui de politeţe:

- Dumneata (d-ta)- Dumneavoastră (d-voastră,

dv., dvs.)- Dumitale (d-tale)- Dumneavoastră (d-voastră,

dv., dvs.)- Dumnealui (d-lui)- Dumneaei (d-ei)- Dumnealor (d-lor)- Dumnealor (d-lor)

Profesorul le atrage atenția elevilor că pronumele de politețe se scrie într-un cuvânt (cf. DOOM 2, 2008)

Elevii observă că pronumele personal de politețe are forme numai pentru persoana a II-a și a III-a,nu și personala I, iar diferență de gen există doar la persoana a III-a. Pronumele „dumneavoastră” poate avea înţeles de plural (când ne adresăm mai multor persoane) sau de singular (când ne adresăm unei singure persoane).

Elevii notează schema

în caiete.

Cuvântul folosit de

bunicul

Conversația

Conversația

Conversația

Caietele

elevilor,

tabla

Manualele elevilor

frontală

Activitate

frontală

Activitate frontală

sistemică

Observare

sistemică

Observare sistemică

6

Page 7: Plan de Lectie Clasa a VaC

ortografic Profesorul le cere elevilor să citească replica bunicului(manual pagina 180). Ce exprimă cuvântul subliniat în replica bunicului?

Profesorul le explică elevilor că Formele mata, matale, mătăluţă, mătălică, tălică sunt folosite în vorbirea familiară şi regională. Ele exprimă politețea față de un inferior, reprezentând cel mai scăzut grad de respect.

Profesorul le cere elevilor să citească fragmentele reproduse în manual: „Excelenței sale, domnului prim-ministru al României, Piața Victoriei nr. 1, București”; „Măria sa, regele boabelor de fasole!”; „Domnia sa le-a cerut colaboratorilor să facă eforturi [...]”Profesorul îi întreabă pe elevi: ce arată grupurile de cuvinte subliniate în textele citite de voi?În ce împrejurări sunt folosite aceste formule?

Profesorul le spune elevilor că aceste formule se numesc formule reverențioase de adresare, notând și definiția pe tablă.Ex: Domnia Ta (lui, ei, sa, voastră), Sfinţia Ta, Maiestatea

(„mata”)reprezintă un

alt tip de pronume de

politețe.

Elevii notează în caiete

ideile.

Elevii citesc

fragmentul și observă

că și aici există niște

pronume, dar care

exprimă un grad de

respect foarte înalt.

Elevii răspund că

acestea se folosesc

într-un limbaj solemn,

oficial sau protocolar.

Elevii ascultă și

notează în caiete.

Conversația Manualele elevilor, caietele elevilor

Activitate frontală

Observare sistemică

7

Page 8: Plan de Lectie Clasa a VaC

Voastră, Excelența voastră etc. - Alte forme ale pronumelui de politețe sau de reverență, ce apar în basme: Întunecimea voastră, Mârşăvia VoastrăDupă ce scrie exemplele pe tablă, profesorul le cere elevilor să observe din ce sunt alcătuite aceste formule reverențioase.

Elevii observă că

aceste fromule sunt

alcătuite dintr-un grup

format dintr-un

substantiv scris cu

literă mare și un alt

cuvânt scris cu literă

mică.

REFLECȚIA

I. Asigurarea

retenției și a

transferului/

feed-back-ului

(modalităţi de

cunoaştere a

efectelor

acţiunii

didactice din

perspectiva

profesorului şi a

elevului)

3.3

2.3

4.1

10’ Asigurarea feed-back-ului se

realizează prin efectuarea, de

către elevi, prin lucru individual,

a exercițiilor de pe anexa 2.

Elevii vor avea fișe de lucru

diferite în funcție de capacitatea

fiecăruia (Anexa 2 exerciții mai

simple și anexa 3 cu exerciții mai

complexe)

Elevii vor fi anunțați că au fișe

diferite

Elevii rezolvă

individual exercițiile.

Explicaţia

Analiza morfo-sin- tactică

Problemati-zarea

Caietele

elevilor, fișă

cu exerciții.

Activitate

individuală

Observaare

sistemică

Frontală

8

Page 9: Plan de Lectie Clasa a VaC

II. Evaluarea 5’ Profesorul observă lacunele din sistemul de cunostinţe al elevilor, pentru a lua măsurile necesare în lecţiile viitoare.Elevii primesc o fişǎ de autoevaluare – Anexa nr. 4 – pe care o completeazǎ. Se fac aprecieri legate de modul

şi gradul de participare a elevilor

la lecţie, de calitatea

rǎspunsurilor, aprecieri generale

şi individuale.

Completează fișa de

autoevaluare

Autoevalua-re

ExpunereaConversaţia

Fişa de

auto-

evaluare

Activitate

individualǎ

AutoevaluareAprecierea

verbală

III. Anunțarea temei pentru acasă

1’ Anunțarea temei: Elevii vor avea de de rezolvat itemi de identificare si de analiză corectă (morfo-sintactica) a pronumelor din manual, pag. 181, exerciţiile:1, 2 şi 3.

Elevii notează tema pentru acasă

Explicția Manualul, caietele elevilor

Activitate frontală

9

Page 10: Plan de Lectie Clasa a VaC

Anexa 1

Răspunde corect fiecărei cerințe pentru a completa corect rebusul de mai jos. Ce tip de pronume ați descoperit pe verticala A-B?

A

1. Pronumele........indică persoana care participă la comunicare

2. În dativ, pronumele are funcție sintactică de............

3. Forma de genitiv a pronumelui personal, pers. a III-a, nr. sg., gen. masculin, este....

4. Formele neaccentuate de dativ ale pron. pers., pers a III-a, nr. sg sunt: îi și.....

5. Forma de vocativ, persoana a II-a, nr. sg., este.......

6. Pronumele personal de persoana a III-a, nr. pl., gen feminin, caz N este.......

7. Forma de dativ a pron. pers., pers. a II-a, nr. sg., forma accentuată, este.......

8. Pronumele personal din propoziția: Tu dansezi, are funcția sintactică de .........

B

10

Page 11: Plan de Lectie Clasa a VaC

Anexa 2

Anexa 1 Completează cu formele corecte ale pronumelui personal.

Frumoasa si dulce...

Frumoasa si dulce

Pe lume poveste –

sunt, ......................

esti, ......................

este, ......................

Frumos si dulce

Pe lume cînt –

suntem, …..….……..

sunteti ……………..

sunt. ……………..

(Simion Ghimpu-Frumoasa si dulce...)

11

Page 12: Plan de Lectie Clasa a VaC

Anexa 2

FIŞĂ DE LUCRU

( Rezolvă atât cât poți! Cu siguranță vei face o treabă bună)

1. a)Subliniază doar pronumele de politețe din seria următoare: dumnealui, dumneaei, el, dânsul, ea, dânsa, tu, dumneata, mata, matale, mătăluţă, mătălică, tălică, voi, dumneavoastră, ei, dumnealor, dânşii, dânsele. b) Grupează pronumele pe două coloane, după cum urmează

Limbaj solemn, oficial, protocolar Limbaj familiar, regional

2. Grupează pe coloane separate pronumele personale şi pronumele personale de politeţe din textul următor

„Duduia Lizuca nu-i spune lui Patrocle „tu”, căci e mai bătrân şi-l stimează, nici „dumneata”, cuvânt rece, care pune distanţă; nici ceremoniosul „dumneavoastră”. Ea îi spune „mata”, cuvânt care arată perfect sentimentele ei pentru dânsul.” (Garabet Ibrăileanu – M. Sadoveanu, „Dumbrava minunată”)

Gradul zero de politeţe Gradul minim de politeţe Gradul maxim de politeţe

12

Page 13: Plan de Lectie Clasa a VaC

Anexa 3

FIŞĂ DE LUCRU

( Rezolvă atât cât poți! Cu siguranță vei face o treabă bună)

1.Alcătuiţi patru propoziţii în care pronumele de politeţe „dumneata” să fie, pe rând:

- subiect ……………………………………………………..

-nume predicativ ………………………………………….

-atribut pronominal prepozițional………………………………………………………

- atribut pronominal genitival...............................................................................

- complement ………………………………………..

4. Analizaţi pronumele de politeţe din enunţurile ce urmează:

a) „Dacă ar fi mai obiectivi, lingviştii ar elimina din rândul gradelor de comparaţie superlativul

absolut. În felul acesta, D-lor s-ar apropia mai mult de adevărurile vieţii”.

b) „Răspunzând nebunului pe seama nebuniei d-lui rişti să devii asemeni lui”.

c) V-am întâlnit pe dumneavoastră.

d) Le spun dumnealor că nu e bine.

13

Page 14: Plan de Lectie Clasa a VaC

Anexa 4

AUTOEVALUAREOBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Pot rǎspunde la o întrebare despre:

Am o întrebare despre :

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

Furios Trist Vesel

14