Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

5
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Rusoaie Georgeta GRĂDINIŢA: Grădiniţa P.P.22 Timişoara GRUPA: Pregătitoare DURATA: 30-35 minute ARIA CURRICULARĂ : Educarea limbajului DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Lectura după imagini TEMA ACTIVITĂŢII: “Munci de primăvară” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să exprime în propoziţii corecte gramatical, conţinutul planşelor: “Munca în livadă” şi “Munca în curtea grădiniţei”; O 2 – să reproducă expresiv şi fluent texte din poezii şi cântece cunoscute şi incluse în sinteze parţiale; O 3 – să utilizeze într-un context nou cunoştinţele acumulate despre muncile de primăvară. MATERIAL DIDACTIC: planşă cu munca în livadă, cu munca în curtea grădiniţei, suport, indicator, jetoane, unelte din plastic.

description

lectura

Transcript of Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

Page 1: Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

P R O I E C T D I D A C T I C

E D U C A T O A R E : Rusoaie Georgeta

G R Ă D I N I Ţ A : Grădiniţa P.P.22 Timişoara

G R U P A : Pregătitoare

D U R A T A : 30-35 minute

A R I A C U R R I C U L A R Ă : Educarea limbajului

D E N U M I R E A A C T I V I T Ă Ţ I I : Lectura după imagini

T E M A A C T I V I T Ă Ţ I I : “Munci de primăvară”

O B I E C T I V E O P E R A Ţ I O N A L E : O1 – să exprime în propoziţii corecte gramatical, conţinutul planşelor: “Munca în livadă” şi “Munca în curtea grădiniţei”; O2 – să reproducă expresiv şi fluent texte din poezii şi cântece cunoscute şi incluse în sinteze parţiale; O3 – să utilizeze într-un context nou cunoştinţele acumulate despre muncile de primăvară.

M A T E R I A L D I D A C T I C : planşă cu munca în livadă, cu munca în curtea grădiniţei, suport, indicator, jetoane, unelte din plastic.

M o m e n t e l ep e d a g o g i c e

C o n ţ i n u t u l a c t i v i t ă ţ i i Metode şi procedee Observaţii

I. Organizarea activităţii aerisirea sălii de grupă aranjarea scaunelor în semicerc intrarea copiilor

instructaj

II. Desfăşurarea activităţiiIntroducerea în activitate Se realizează printr-o conversaţie despre anotimpul primăvara:

Ce anotimp este acum?

Page 2: Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

Anunţarea temei

Analiza aspectelor din tablou

Secvenţa nr. 1

Sinteza parţială

De unde ştim că este primăvară? Ce poezie despre primăvară ştiţi? Recitarea poeziei Primăvara de V. Alecsandri

A trecut iarna geroasă,Câmpul iată-l înverzitRândunica cea voioasă

La noi iarăşi a sosit.Dintr-o creangă-n alta zboară

Sturzul galben aurit,Salutare primăvară, timp frumos

Bine-ai venit!Turturelele se-ngână

Mii de fluturi vezi zburândIar pe harnica albină

Din flori mierea adunândCântă cucu-n dumbrăvioară

Pe copacul înfloritSalutare primăvară, timp frumos

Bine-ai venit!

Îi anunţ pe copii că urmează să citim aceste tablouri, povestind tot ce vedem pe ele

Mai întâi, copiii vor intui liber ceea ce văd (o livadă în care oamenii îngrijesc pomii, nişte copii în curtea grădiniţei care îngrijesc pomii şi plantează flori), după care se va trece la analiza organizată a tabloului. Analiza aspectelor va fi realizată după un plan logic de întrebări:

Ce vedeţi pe acest tablou? Unde se află oamenii? Cum îngrijesc pomii? Ce fac oamenii din partea dreaptă a tabloului? Ce fac oamenii din mijlocul tabloului? Ce fac oamenii după ce au tăiat crengile uscate? Ce alte munci mai fac oamenii în livadă? Aţi fost vreodată într-o livadă? Ce aţi făcut acolo?

Se va realiza prin alegerea cartonaşelor cu imagini ce reprezintă unelte cu care lucrează oamenii în livadă. Copiii vor trebui să explice ce se face cu fiecare unealtă.

Să-mi spuneţi unde sunt aceşti copii Cum îngrijesc ei pomii din curtea grădiniţei?

conversaţia

expunerea

conversaţia

pe parcursul întregii activităţi se corectează exprimarea copiilor

cartonaşe cu imagini de unelte

2

Page 3: Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

Secvenţa nr. 2

Sinteza parţială

Secvenţa nr. 3

Sinteza parţială

Sinteza finală

Ce aspect de muncă este în plus aici faţă de tabloul precedent?

Se va realiza prin cântecul “Copăcelul”:Copăcelul din grădină primăvara a-nverzit

Şi c-o rază de la soare alb ca neaua a-nfloritCopăcel, copăcel

Te iubesc de mititelPrimăvara copăcelul de omizi l-am curăţatŞi la toamna aşteptată rod bogat am adunat

Copăcel, copăcelTe iubesc de mititel

Cu cine sunt copiii în curtea grădiniţei? Ce fac copiii cu sapele? Ce fac copiii cu lădiţele? Cine credeţi că a făcut straturile? Voi aţi plantat ceva în curtea grădiniţei? Cum aţi procedat? De ce plantează flori?

Se va face prin prezentarea sub formă de surpriză a uneltelor cu care lucrează copiii: sapă, greblă, găleată, stropitoare. Copiii vor trebui să le aşeze în ordinea în care trebuie pentru a planta flori. După ce am citit tablourile, propun copiilor să dăm un titlul tablourilor (Munci de primăvară, Ce lucrează oamenii primăvara …)

Educatoarea va întreba copiii care sunt muncile de primăvară despre care au vorbit. De asemenea va mai întreba copiii ce alte munci de primăvară mai cunosc.

conversaţia

conversaţia

exerciţiulsapă, greblă, găleată, stropitoare

III. Încheierea activităţii Educatoarea va aprecia modul în care au răspuns copiii la activitate.Copiii interpretează cântecul “Vine, vine primăvara”:

Vine, vine primăvaraSe aşterne-n toată ţaraFloricele pe câmpii,

Hai să le-adunăm copii.Creşte, creşte iarba verdeCiocârlia-nori se pierdeMieii zburdă pe câmpii,Haideţi să-i vedem copii.

buline roşii

3

Page 4: Munci de Primvara - Lectura Dupa Imagini

4