Plan de Lectie Verbul.docvi

10
Colegiul “Aurel Vijoli” Fagaras Invatamantul special integrat PLAN DE LECTIE Şcoala : Colegiul National “Doamna Stanca”Fagaras Profesor: Nan Anca Elena Clasa: a VI-a Data: 12. 02.2014 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Verbul Tipul lecţiei: actualizarea cunostintelor Durata: 45 minute Obiective cadru: - Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral. - Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală. Obiective de referinţă : a) cognitive: OC.1 Să definească verbul; OC.2 Să identifice verbele din text OC.3 Să dea exemple de verbe la timpul prezent, viitor si trecut

Transcript of Plan de Lectie Verbul.docvi

Page 1: Plan de Lectie Verbul.docvi

Colegiul “Aurel Vijoli” Fagaras

Invatamantul special integrat

PLAN DE LECTIE

Şcoala : Colegiul National “Doamna Stanca”Fagaras

Profesor: Nan Anca Elena

Clasa: a VI-a

Data: 12. 02.2014

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Titlul lecţiei: Verbul

Tipul lecţiei: actualizarea cunostintelor

Durata: 45 minute

Obiective cadru:

- Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral.- Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală.

Obiective de referinţă :

a) cognitive:

OC.1 Să definească verbul;OC.2 Să identifice verbele din text

OC.3 Să dea exemple de verbe la timpul prezent, viitor si trecut

OC4. Să formuleze enunţuri cu diferite verbe

b) afective:

OA1. Sa se exprime corect, concis şi fluent;

OA2. Sa participe cu interes la lectie

Page 2: Plan de Lectie Verbul.docvi

OA3. Sa fie atenti.

c) psiho-motorii:

OP1 . Sa scrie corect si lizibil

Strategia didactică :

Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, problematizarea , verificarea prin sondaj.

Forme de organizare: activitate frontală , individuala, orala.

Mijloace didactice : tabla, fişe de lucru, planşe, caiele elevilor.

Bibliografie :

1. Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaţional , Bucuresti, 2000

2. Ioan Şerdean – Metodica predării limbii române la clasele I-IV , E.D.P. , Bucureşti ,

1988;

3. Hadrian Soare , Gramatica didactica a limbii romane, Ed. Carminis, Pitesti,2010

Page 3: Plan de Lectie Verbul.docvi

Momentele lectiei

Obiective Continutul lectiei

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Evaluare

Moment organizatoric

Aerisirea salii ce clasa - Pregătirea lecţiei cu cele necesare

Reactualizarea cunostintelor

OA1

OA3

OA2

Prin sondaj se verifica dace elevii si-au insusit notiunile

Ce sunt sinonimele ?

Ce sunt omonimele ?

Ce este vocabularul ?

Ce sunt sufixele si prefixele ?

Verificarea prin sondaj.

Planse Evaluare orala

Captarea atentiei si anuntarea

noului subiect si a obiectivelor operationale(5 minute)

Si enuntarea temei si a

obiectivelor (15minute

OA2

OA3

Vor primii o fisa cu imagini care arata diferite actiuni . Elevii va trebui e identifice actiunile

Profesoara anunta elevii ca astazi la ora de Limba si literatura romana vor invata despre verb.

Expunerea

Munca independenta

Conversatia

Fisa de lucru

Evaluare fontala

Dirijarea invatarii OC1 Se va face o

schita de sinteza a notiunii de

Expunerea

Explicatia

Caietul

Manualul

Page 4: Plan de Lectie Verbul.docvi

OA1.

OP1.

verb.

Vor primi spre rezolvare urmatoarele exercitii :1.Alcătuieşte trei propoziţii în care verbul a picta să fie:- la persoana I, numărul singular;-la persoana a III-a, numărul plural;

-la persoana a II-a, numărul plural.

Intensificarea retinerii si asigurarea

transferului

OC2

OC3

OC4

OC5

Profesoara ofera o fisa de lucru elevilor

Munca independenta

Fisa de lucru Evaluare fontala

Evaluare individuala

Evaluarea performantelor

OA1

OA3

Se face aprecieri la modul de participare a elevilor la ora

Apreceri

Conversatia

Ealuare frontala

Oferirea de feedback

OA3 Se fac aprecieri la modul de desfasurare a orei / lectiei

Conversatia

Page 5: Plan de Lectie Verbul.docvi

1.Subliniază verbele din textul următor:“Un pescar prinse un peştişor. Acesta îl rugă să îl lase în baltă. Pescarul milos îl ascultă. Peştişorul îi mulţumi şi se îndreptă spre adâncul pădurii. (după Lev Tolstoi- Pescarul şi peştişorul)

2. Treceţi verbele de la exerciţiul 1 la timpul viitor.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………3. Găseşte câte un verb cu sens asemănător pentru următorele grupuri de cuvinte. Indică persoana, numărul şi timpul fiecărui verb găsit.- îi era frică………………………………………………………………………………………….- aţi băgat de seamă…………………………………………………………………………………- au dat ziua bună…………………………………………………………………………………...- îmi aduc aminte…………………………………………………………………………………...- au luat-o la sănătoasa…………………………………………………………………………….

4. Clasifică verbele după momentul petrecerii acţiunii: vorbeşte, ar voi, va alunga, am părăsit, să arătaţi, împletesc, vom înţelege, am uitat, v-am adus, a citit.

trecut prezent viitor

5 Pune verbul “a întelege” la următorele forme:a) persoana I, nr. plural, timp trecut……………………………………………………………..

Page 6: Plan de Lectie Verbul.docvi

b)persoana a III-a, nr. singular, timpul viitor……………………………………………………..c) persoana a II-a, nr. plural, timpul prezent………………………………………………………

7.Subliniază verbele şi completează tabelul:Un soare palid străbate printre ramuri.Florile sunt la fereastră.Natura s-a întristat.Iarna va veni în curând.

verb exprimă timp număr persoană funcţie

7. Scrie corect propoziţiile:Mi-e mia spart mingea. …………………………………………………………………………Mircea a loat caietul. …………………………………………………………………………….Căţelul sa ghemuit lăngă copilă. ………………………………………………………………….Maria ea o carte. ………………………………………………………………………………….Meseria ieste brăţară de aur. ……………………………………………………………………..Team auzit cerân-d cartea. ………………………………………………………………………

8.Scrie acţiuni pe care le poate face animalul din imagine ( formele de prezent):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Page 7: Plan de Lectie Verbul.docvi
Page 8: Plan de Lectie Verbul.docvi
Page 9: Plan de Lectie Verbul.docvi