Plan de Lectie - Lucrare

8
Profesor: Tamaş Cristina Data: 26.05.2011 Clasa: a XII-a B Disciplina: Igiena in industria alimentara Titlul lecţiei: Evaluare formativa (pe parcurs) Tipul lecţiei: de verificare si apreciere in scris Locul desfăşurării: în sala de curs Durata lecţiei: 50 minute Obiectivul general: verificarea şi aprecierea cunoştinţelor participantilor la formare prin prisma obiectivelor operaţionale anterior fixate Obiective operationale: La sfârşitul lecţiei, participantii la formare trebuie: O 1 : să prezinte conditiile obligatorii de igiena din industria alimentara; O 2 : să foloseasca echipamentul de protectie sanitara adecvat tipului de proces tehnologic; O 3 : să relateze conditiile de calitate a principalelor produse alimentare. Strategii didactice: a) mijloace de învăţământ: Testul de evaluare cu itemi diferiti Hartia

Transcript of Plan de Lectie - Lucrare

Page 1: Plan de Lectie - Lucrare

Profesor: Tamaş Cristina

Data: 26.05.2011

Clasa: a XII-a B

Disciplina: Igiena in industria alimentara

Titlul lecţiei: Evaluare formativa (pe parcurs)

Tipul lecţiei: de verificare si apreciere in scris

Locul desfăşurării: în sala de curs

Durata lecţiei: 50 minute

Obiectivul general: verificarea şi aprecierea cunoştinţelor participantilor la formare prin prisma

obiectivelor operaţionale anterior fixate

Obiective operationale:

La sfârşitul lecţiei, participantii la formare trebuie:

O1: să prezinte conditiile obligatorii de igiena din industria alimentara;

O2: să foloseasca echipamentul de protectie sanitara adecvat tipului de proces

tehnologic;

O3: să relateze conditiile de calitate a principalelor produse alimentare.

Strategii didactice:

a) mijloace de învăţământ:

Testul de evaluare cu itemi diferiti

Hartia

Pixul / stiloul

b) tipul de evaluare:

sumativa

c) metoda de evaluare:

lectie de verificare prin chestionare scrisa cu ajutorul testului de evaluare

activitate independenta

Page 2: Plan de Lectie - Lucrare

Etapele lectiei Dura ta (min)

Activitatea de instruire

Ob

iect

ive Metode

didacticeMijloace didactice

Activitatea profesorului Activitatea participantilor la formare

1. Momentul organizatoric

5 min -captarea atenţiei participantilor la formare- verifică prezenţa şi notează absenţii-crearea unui cadru adecvat pentru desfăşurarea evaluarii

- se pregătesc de evaluare- comunică absenţii

- conversaţia

2. Informarea participantilor la formare asupra obiectivului acestei lectii

5 min Participantii la evaluare sunt informati in legatura cu modul in care se va desfasura proba scrisa de evaluare.

- ascultă informatiile oferite de formator;- cer lamuriri suplimentare daca este cazul.

- converatia

3. Evaluarea propriu-zisa

30 min - imparte testele de evaluare

- informează participantii la formare asupra modului de de completare a acestuia.

- instrumentele de evaluare sunt acordate participantilor pe tot parcursul probei de evaluare.

-devin factori activi ai procesuluide evaluare.- studiază testul de evaluare- pun întrebări în caz de neclarităţi.- completeaza testul de evaluare.

O1

O2

O3

-activitate independenta

-teste de evaluare

5. Feed-back-ul procesului de evaluare

8 min - pune întrebări asupra raspunsurilor care le-au dat a fiecare item din test. - realizeaza un feed-back constructiv privind raspunsurile participantilor la formare

- raspund la intrebari -ceilalţi elevi sunt atenţi şi eventualcompletează daca este cazul.

-conversaţia

6. Incheierea activitatii

2 min - remarcă raspunsurile participantilor la formare, stabilind care este „aria de dezvoltare ulterioara”- recunoaste meritele participantilor la formare.

- zambesc!!! - verificarea raspunsurile participantilor la formare.

Page 3: Plan de Lectie - Lucrare

Grup Scolar Agricol, BistritaClasa: XII- BData: 26.05.2011Igiena in industria alimentaraNumele şi prenumele: ...............................................................Nota: ........................................................................................

TEST DE EVALUARE SUMATIVAIgiena in industria alimentara

Nr.Crt

Conţinutul problemei Evaluare(punctaj)

I Alegeţi răspunsul corect:

1. Spatiile pentru legume si fructe sunt:a) intunecoase; b) racoroase; c)dotate cu gratare.

2. Pe platforme deschise se transporta:a) paine; b) legume ; c) lapte.

3. Controlul medical la angajare consta in:a)ex. clinic general ; b)ex. coprologic; c)ex. radiologic pulmonar.

4. Echipamentul de protectie la prelucrarea laptelui este de culoare:a)alba; b)albastra; c)verde.

20p

II.Completaţi spaţiile libere astfel încât afirmaţiile să aibă sens şi să respecte adevărul ştiinţific:

1. Echipamentul de protectie se compune din ................................................................................................................

2. Igiena mainilor consta in................................................................................................................

3. Vaccinarile au rolul de a ..................................................................................................................

4. .......................................................................... sunt alimente usor alterabile.

20p

III Apreciaţi cu litera A enunţurile adevărate şi cu F pe cele considerate false

1. Mierea de albine se poate falsifica cu apa si zahar. AA2. In smantana se poate introduce solutie apoasa de faina. AA

10p

IV Răspundeţi pe scurt:

1. Ce intelegeti prin termenul de valabilitate?..................................................................................................................................................................................................................................................

20p

Page 4: Plan de Lectie - Lucrare

........................................................................................................................

2. Cu ce se poate falsifica mierea de albine?...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................3. La ce se refera informatiile calorice/nutritive a de pe eticheta

produselor alimentare?...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................4. Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca laptele proaspat?.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

V.Descrieti pe scurt care sunt caracteristicile echipamentului de protectie sanitara a alimentelor:................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

20 p

Page 5: Plan de Lectie - Lucrare

Barem de corectare Igiena in industria alimentara

Filiera: Tehnologică, Profilul: Resurse naturale şi protecţia mediului,Specializarea: Industrie alimentară

SUBIECTUL I. TOTAL: 20p.1.a,b,c. 2. b. 3. a,b,c. 4. a. Pentru fiecare rãspuns corect se acordã câte 5p.; pentru rãspuns incorect sau lipsa

acestuia, 0p.

SUBIECTUL II. TOTAL: 20p.1. – sorturi, halate, bluze, basmale, bonete, manusi etc; 2. – spalarea cu apa calda, sapun, perie, taierea unghilor scurt, fara oja, fara inele, etc.3. – preveni bolile infectioase4. – Laptele, carnea, etcPentru fiecare rãspuns corect se acordã câte 5p.; pentru rãspuns incorect sau lipsa

acestuia, 0p.

SUBIECTUL III. TOTAL: 10p.1.A 2. FPentru fiecare rãspuns corect se acordã câte 5p.; pentru rãspuns incorect sau lipsa

acestuia, 0p.

SUBIECTUL IV. TOTAL: 20p.1. Perioada de timp stabilita de producator in care produsul alimentar nu-si pierde

proprietatile de la fabricatie.2. Apa, zahar, glucoza, indulcitori sintetici.3. Numarul de kcal, protetine, glucide si lipide.4. Lichid omogen, fara impuritati, cu consistenta fluida, culoare alba cu o usoara

nuanta galbuie, gust placut dulceag, fara gust si miros strain, cu usor gust de fiert la laptele tratat termic.

Pentru fiecare rãspuns corect se acordã câte 5p.; pentru rãspuns incorect sau lipsa acestuia, 0p.

SUBIECTUL V. TOTAL: 20p.

Total test: 90 puncte.

Page 6: Plan de Lectie - Lucrare

Se acordă 10 punct din oficiu