Plan de Lectie -Hematologie

5
PROFESOR : MOLDOVAN TEODORA LILIANA UNITATEA ŞCOLARÃ : SCOALA POSTLICEALA ”DIMITRIE CANTEMIR” ANUL II DISCIPLINA : Hematologie si nursing- se!i"i! SUBIECTUL : E#aluarea mor"o-"un!tionala a sangelui si a organelor $emato"ormatoare TIPUL LECŢIEI : Comuni!are % &nsu'ire (e noi !uno'tin)e Durata de desfasurare:*+ min SCOPUL LECŢIEI : Cunoa'terea si insusirea rin!ialelor mi,loa!e (e in#estigatie in olile $ematologi!e. OBIECTIVE DE REFERINŢĀ : S/ reali0e0e imortanta e#aluarii mor"o-"un!tionale a sangelui si a organelor $emato"ormatoare in (iagnos $ematologi!e S/ !onstienti0e0e imortanta rolului asistentului me(i!al in e#aluarea mor"o-"un!tionala a sangelui si a $emato"ormatoare OBIECTIVE OPERAŢIONALE : S/ !unoasa! rin!ialel mi,loa!e (e e#aluare mor"o-"un!tionala a sangelui si organelor $emato"ormatoare. S/ !unoas!a te$ni!a (e e"e!utare a mi,loa!elor (e e#aluare mor"o"un!tionala a sangelui si organelor $emat s!o2 in(i!atii2 !ontrain(i!atii2 lo!ul (e e3e!utie2 materiale ne!esare2 regatirea a!ientului atat si$i 0isa2 a!!i(ente2in!i(ente2 ingri,iri (u4 te$ni!a5. S/ !unoas!a #aloarea normala a anali0elor (e la orator S/ !unoas!a rolul si s!oul asistentei me(i!ale in e"e!tuarea "ie!arei te$ni!i (e in#estigatie in#atate. DEMERS6L DIDACTIC

Transcript of Plan de Lectie -Hematologie

PROFESOR : MOLDOVAN TEODORA LILIANA

UNITATEA COLAR: SCOALA POSTLICEALA DIMITRIE CANTEMIR

ANUL II DISCIPLINA: Hematologie si nursing- specificSUBIECTUL: Evaluarea morfo-functionala a sangelui si a organelor hematoformatoare

TIPUL LECIEI: Comunicare / nsuire de noi cunotine

Durata de desfasurare: 50 minSCOPUL LECIEI:

Cunoaterea si insusirea principalelor mijloace de investigatie in bolile hematologice.OBIECTIVE DE REFERIN:

S realizeze importanta evaluarii morfo-functionale a sangelui si a organelor hematoformatoare in diagnosticarea si tratarea bolilor hematologice S constientizeze importanta rolului asistentului medical in evaluarea morfo-functionala a sangelui si a organelor hematoformatoareOBIECTIVE OPERAIONALE:

S cunoasac principalel mijloace de evaluare morfo-functionala a sangelui si organelor hematoformatoare.

S cunoasca tehnica de efecutare a mijloacelor de evaluare morfofunctionala a sangelui si organelor hematoformatoare (definitie, scop, indicatii, contraindicatii, locul de executie, materiale necesare, pregatirea pacientului atat psihica cat si fizica,tehnica propriu-zisa, accidente,incidente, ingrijiri dup tehnica). S cunoasca valoarea normala a analizelor de laborator S cunoasca rolul si scopul asistentei medicale in efectuarea fiecarei tehnici de investigatie invatate.DEMERSUL DIDACTIC

RESURSE PROCEDURALE:

Observaia independent

Observaia dirijat

Explicaia

Conversaia euristic

Demonstraia

RESURSE MATERIALE Mulaj Manual de specialitate Laptop.

FORMA DE ACTIVITATE: Frontal

Individual

CONDIII EXTERNE ALE NVRII - se va trezi interesul elevilor pentru asimilarea cunotinelor stiinifice despre mijloacele de evaluarea a sangelui i organelor hematoformatoare.

LOCUL DE DESFURARE - laborator EVALUARE - formativ, prin chestionare scrise.

BIBLIOGRAFIE

Programa colar

Bibliografie de specialitate:

G. Balta,M Stanescu Tehnici speciale de ingrijire ale bolnavului, Editura didactica si pedagogica,1988 L. Titirc Tehnici de evaluare i ngrijiri acordate de asistenii medicali Editura Viaa Romneasc Bucureti 1997.

L Titirc Ingrijiri speciale acordate pacienilor de catre asistentii medicali Editura Viata Medicala Romneasc 2006

R. Barbu Explorari functionale, Editura Medicala, Bucuresti 1978

V. Lotreanu Analize medicale editura Corest 2000

ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORTIMP ALOCAT (MINUTE)

Moment organizatoric Verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei.

Face prezena din catalog. Pregtete materialul didactic pentru lecie. Ii pregtete caietul de lucru, creioanele 5

Anunarea temei si enunarea obiectivelor Anun si scrie pe tabl tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca dup terminarea lectiei. Noteaz n caiete titlul lectiei si urmresc obiectivele.3

Captarea ateniei si reactualizarea cunotinelor

Prin chestionare oral:

- Care sunt principalele analize recoltate din sangele capilar?- Care sunt principalele analize recolate din sangele venos?- Ce examene biochimice va mai amintiti?-Care sunt oraganele hematoformatoare? Fcnd apel la cunotinele anterioare, elevii vor raspunde interebarilor adresate

5

Dirijarea nvrii Colabornd cu elevii stabilete principalele mijloace de evaluare morfo-funcionala a sangelui si organelor hematoformatoare Descrie tehnica de recolatre a examenelor hematologice,biochimice si bacteriologice, precizand valoarea normala a fiecarei analize. Descrie tehnicile de explorare a ganglionilor hepatici, insistand asupara rolului asistentei,examenului clinic, punctiei ganglionare,biopsiei ganglionare Descrie tehnicile de explorarea maduvei hematogene, insistand asupra punctiei sternale(Def, scop, indicatii, locul punciei , materiale necesare, pregatirea pacientului fizica, psihica)tehnica punciei, rolul asistentei, ingrijiri dup puncie) Enumera tenhnicile de explorare a splinei insistand pe punctia splenica Descrie tehnica punciei osoase

Completeaz schema leciei pe tabl. Sub indrumarea profesorului simulaza cateva din tehnicile mai uzuale pe mulaj(bratul artificial).

Urmresc explicaiile profesorului.

Completeaz schema leciei de pe tabl..27

Obinerea performanei elevilor Inventariaz principalele informaii i observaii, cernd elevilor s dea rspunsuri rapide. Rspund la ntrebri.3

Evaluarea performanei Prin completarea fiei de evaluare . Se gndesc si completeaz fia de evaluare.7

FISA DE EVALUARE:1. Precizai funciile sngelui. 2 p.2. Testul Rumpel-Leede exploreaz: 1p. a). fragilitatea capilarelor sanguine;

b). circulaia venoas;

c). circulaia venoas i arterial. Raspuns corect: a.

3. Pentru care din urmtoarele examene hematologice se recolteaz snge capilar? 1p. a). timp de sngerare;

b). timp de coagulare;

c). VSH;

Raspuns corect: a,b.4. Sngele este un esut lichid care reprezint: 1p. a). 6-8% din greutatea corporal;

b). 20% din greutatea corporal;

c). 0,5% din greutatea corporal. Raspuns corect: aSE ACORDA 5P. DIN OFICIU