Plan de Lectie

4
PLAN DE LECŢIE Profesor: Alexa Elena Titlul lecţiei: Despre prietenie Clasa: a VII-a Disciplina: Consiliere şi orientare Motivaţia: Lecţia este valoroasă pentru că aduce în discuţie un concept sensibil pentru elevii de clasa a VII-a. este necesar ca elevii să-şi clarifice noţiunea de prietenie şi rolul prieteniei în viaţa lor. Capacitatea de a putea selecta adevăraţii prieteni în afară de „grup”, „colegi”, „vecini”, „verişori” îi poate ajuta pe elevi să-şi găsească rolul în funcţie de cadrul în care sunt implicaţi. Obiectivele lecţiei: Să definească noţiunea de prietenie Să recunoască modele celebre de prietenie Să identifice valenţele prieteniei la diferite niveluri (grup- clasă, grup- prieteni) Să argumenteze valoarea prieteniei Resursele materiale şi de timp: fişe de lucru, reviste, cărţi, videoproiector, scrisoarea; 50 de minute Resurse procedurale: lectura, brainstorming, studiu de caz, metoda ciorchinelui, metoda cvintetului Evaluare: - nivelul implicării elevilor: prin observare, modul de completare a fişelor - conţinuturi: prin răspunsurile la întrebările „brainstorming”, prin argumentare la studiul de caz - gândirea: prin cvintetul realizat elevul vine în sprijinul punctului său de vedere referitor la prietenie, prin lucrul cu celelalte metode propuse pentru studiu Lecţia propriu-zisă: Evocare: Prin metoda lecturii, profesorul dă citire unui fragment dintr- o scrisoare a unui prieten, pe baza căruia le cere elevilor să

description

plan

Transcript of Plan de Lectie

PLAN DE LECIE

PLAN DE LECIE

Profesor: Alexa Elena

Titlul leciei: Despre prietenie

Clasa: a VII-a

Disciplina: Consiliere i orientare

Motivaia:

Lecia este valoroas pentru c aduce n discuie un concept sensibil pentru elevii de clasa a VII-a. este necesar ca elevii s-i clarifice noiunea de prietenie i rolul prieteniei n viaa lor. Capacitatea de a putea selecta adevraii prieteni n afar de grup, colegi, vecini, veriori i poate ajuta pe elevi s-i gseasc rolul n funcie de cadrul n care sunt implicai.

Obiectivele leciei:

S defineasc noiunea de prietenie

S recunoasc modele celebre de prietenie

S identifice valenele prieteniei la diferite niveluri (grup- clas, grup- prieteni)

S argumenteze valoarea prieteniei

Resursele materiale i de timp: fie de lucru, reviste, cri, videoproiector, scrisoarea; 50 de minuteResurse procedurale: lectura, brainstorming, studiu de caz, metoda ciorchinelui, metoda cvintetuluiEvaluare:

nivelul implicrii elevilor: prin observare, modul de completare a fielor

coninuturi: prin rspunsurile la ntrebrile brainstorming, prin argumentare la studiul de caz

gndirea: prin cvintetul realizat elevul vine n sprijinul punctului su de vedere referitor la prietenie, prin lucrul cu celelalte metode propuse pentru studiu

Lecia propriu-zis:

Evocare:

Prin metoda lecturii, profesorul d citire unui fragment dintr-o scrisoare a unui prieten, pe baza cruia le cere elevilor s spun despre ce este vorba. Elevii spun c este vorba despre prietenie. De aici, prin brainstorming, profesorul le adreseaz elevilor o serie de ntrebri despre prietenie, pe baza crora afl prerile lor despre prieteni, prietenie, fali prieteni(10 min)Realizarea sensului: Se formeaz la nivelul clasei trei echipe cu sarcini diferite de lucru care s vizeze atingerea obiectivelor(30 min).Prima grup: prin metoda ciorchinelui, elevii trebuie s gseasc trsturile adevratei prietenii.A doua grup: prin studiul de caz elevii vor argumenta valoarea prieteniei. Elevii trebuie s creeze articole prin care s scoat n relief exemple de adevrate/ false prietenii care vor fi analizate n cadrul grupei.A treia grup: prin documentare(reviste, cri, filme), elevii trebuie s cunoasc i s mprteasc colegilor exemple de modele de prietenie celebre n timp.

Reflecie:

Prin metoda cvintetului, fiecare grup trebuie s realizeze o poezie care s scoat n relief importana prieteniei n viaa lor.

ncheiere:

Pn la sfritul leciei, elevii nva s disocieze noiunile de prieten, coleg, amic, cunotin. Sunt sinceri i recunosc calitile sau defectele prietenilor i pe ale lor n relaie cu acetia. Elevii sunt mai deschii n discuiile cu diriginta.Anexa 1:

Brainstorming: Avei prieteni?

Cum este prietenul tu?

Ai primit vreun compliment de la prietenul tu?

Ce ajutor i-ai acordat prietenului tu, de care eti mndru?

Cum ai vrea s fie prietenul tu?

Unde i-ai cunoscut prietenii?Anexa 2:

Metoda ciorchinelui: trsturile adevratei prietenii

Studiul de caz:

Florina este acum la facultate. Pentru ea, anii de gimnaziu, au trecut de mult, dar nu poate uita ce s-a ntmplat atunci. Ea zice: Eram nou n coal, nu cunoteam pe nimei. Au venit dou fete la mine i mi-au cerut prietenia. Eu am acceptst, dar m-au obligat s m droghez. Nu am vrut, dar de dragul lor am fcut-o. Prima reacie a mamei a fost c mi-a interzis s le mai vd. De atunci, am rmas fr prieteni. Toat coala tia c m-am drogat i nu vroia nimeni s fie n preajma mea. M-am retras, nu vorbeam cu nimeni, nu mncam, stteam numai n pat. Pe neateptate, ntr-o sear cnd eram singur acas, cele dou fete m-au vizitat. Mi-au zis c ne vom vedea pe ascuns, dac le ajut s fure nite haine le-am ascultat. Am spart un magazin, dar nu am apucat s lum mare lucru. Poliia a sosit i ne-a arestat. Degeaba am spus c ele m-au corupt. Eu fusesem prins cu hainele n mn. Prinii au pltit o amend usturtoare i eu am primit un avertisment. M-am ales cu o spuneal zdravn. Ai mei i pierduser ncrederea n mine. Dac a da timpul napoi, a fi mai matur. ns atunci m gndeam c vreau i eu prieteni. n mai puin de o sptmn m-am ntor la coal. Toi m priveau cu dispre. Ajungnd n clas, m-am trezit c am o coleg nou de banc. Nu mi-am artat nemulumirea. Am nceput s vorbim. Constatam c am multe pasiuni n comun cu tefania, colega mea, dar mi era team s nu m judeceNu a fcut asta, m-a neles. De atunci, am fcut totul mpreun, de la teme la excursii. Acum suntem amndou la Facultatea de Litere i vrem s devenim profesoare. S nu ne acuzam copiii, prietenii i s i nelegem. Prietenia sfrete acolo unde ncepe nencrederea. elev la c Nr 3 Vaslui

Metoda cvintetului:

Prietenia

Sincer, etern

nvnd, druind, acceptnd,

Devine simbol

Netgduit.A oferi fr s atepi ceva n schimb

Ajutor atunci cnd ai nevoie

Preuire, grij, stim reciproc, gingie

Asemnarea preferinelor, a dorinelor, a gusturilor

Dorina de comuncare

PRIETENIA

O comportare frumoas a prietenului n orice

Trsturi pozitive de caracter