Plan de Lectie

9
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: DATA: CLASA: aIIa (deficiențe severe, profunde și/sau asociate) PROFESOR: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Formarea abilităților de comunicare SUBIECTUL LECȚIEI: poveste populară:Ridichea uriașă TIPUL LECȚIEI: predare-învățare SCOPUL LECȚIEI: Familiarizarea cu textul epic al poveștii „Ridichea uriașă”; Dezvoltarea deprinderii de a audia cu atenție povestirea și de a desprinde mesajul transmis de aceasta OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili: O1: să denumească personajele din poveste; O2: să povestească conținutul poveștii, cu ajutorul cadrului didactic și al imaginilor; O3: să răspundă la întrebările adresate referitoare la conținutul poveștii; O4: să identifice mesajul transmis de poveste; 1

description

plan

Transcript of Plan de Lectie

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:

DATA: CLASA: aIIa (deficiene severe, profunde i/sau asociate)PROFESOR: ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Formarea abilitilor de comunicareSUBIECTUL LECIEI: poveste popular:Ridichea uriaTIPUL LECIEI: predare-nvare

SCOPUL LECIEI: Familiarizarea cu textul epic al povetii Ridichea uria;

Dezvoltarea deprinderii de a audia cu atenie povestirea i de a

desprinde mesajul transmis de aceasta

OBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul leciei, elevii vor fi capabili:

O1: s denumeasc personajele din poveste; O2: s povesteasc coninutul povetii, cu ajutorul cadrului didactic i al imaginilor; O3: s rspund la ntrebrile adresate referitoare la coninutul povetii; O4: s identifice mesajul transmis de poveste; O5: s interpreteze rolul ales reproducnd replicile, gesturile, expresivitatea i micrile de scen ale personajului din poveste.STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, observaia, jocul de rol, lectura dup imagini, exerciiul, problematizarea

MATERIALE: ridichi, plane cu imagini sugestive din poveste, culegere de texte (Poveti populare, Editura Tehno-Art) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individualRESURSE:

UMANE: 6 elevi;

TEMPORALE: 45 de minute;

SPAIALE: sala de clas BIBLIOGRAFICE:

Hobjil, Angelica, Elemente de didactica activitilor de educare a limbajului, Iai, Editura Institutul European, 2008; Ungureanu, Adalmina - Metodica studierii limbii i literaturii romne nvmntul primar, Iai, Editura .AS, 2003.

Desfurarea propriu zis a activitii: Etapele lecieiOb. op.T.

minConinut instructiv - educativStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedee didacticeMijloace de nvmntMod de organizare a activitii

1. Moment organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale

4. Dirijarea nvrii

6.Fixarea cunotinelor

7.Obinerea performanei

8.Asigurarea reteniei i a transferuluiO1O2

O3

O4O51

3

222

5102Asigurarea unui climat optim necesar desfurrii eficiente a orei, prin pregtirea materialelor, aranjarea mobilierului.

Voi prezenta elevilor un coulet cu ridichi.

Se vor intui i denumi legumele de primvar i cteva caracteristici ale lor.

Voi cere elevilor s arate ridichea cea mai mare dintre toate.

Anun elevii c astzi le voi citi o poveste care se numete : Ridichea uria i vom descoperi mpreun ntmplrile din poveste. De asemenea voi solicita elevii s povesteasc ce au neles, vom fi i actori, interpretnd rolurile din poveste.

Se vor reactualiza povetile cunoscute de elevi.

Voi lectura povestea concomitent cu prezentarea imaginilor pentru cele mai reprezentative momente.Voi face referire la dimensiunea ridichei uriae raportnd-o la nlimea personajelor.

Voi explica cuvintele i expresiile necunoscute de elevi.

Cu ajutorul ntrebrilor, elevii vor expune coninutul povetii, urmnd logica momentelor principale.1. Primvara, moul sdete legume.

2. Moul gsete ridichea uria, vrea s o duc acas dar nu reuete s o scoat din pmnt.

3. Moul o cheam pe bab s l ajute s scoat ridichea, dar ei nu reuesc.

4. Baba o cheam pe nepoat s i ajute s scoat ridichea, dar nu reuesc.

5. Fata l cheam pe cel s i ajute s scoat ridichea, dar nici aa nu reuesc.

6. Celul o cheam pe pisic s i ajute, dar degeaba vine i pisicua c tot nu reuesc s scoat ridichea cea uria din pmnt.

7. Pisicua l cheam pe oricel s i ajute s scoat ridichea uria din pmnt i ca prin minune aceasta iese.

Vom purta o scurt conversaie despre personajele povestirii.Elevii le vor identifica pe plane.

Voi insista pe mesajul educativ al povetii Unde-s muli puterea crete.

Solicit s dea exemple cum i ajut ei prinii.Elevii vor numi titlul povetii i personajele din poveste.

Elevii vor juca Ridichea uria alegnd personajul preferat.

Voi face aprecieri generale i individuale asupra modului n care elevii au participat la lecie.observaia

conversaia

explicaia

conversaia

explicaiaconversaia

lectura dup imagini

conversaiaproblematizarea

jocul de rolridichiplane cu poveti cunoscuteplane reprezentati-ve din povestea Ridichea uria

planeFrontal

Frontal

FrontalIndividual

Frontal

Individual

n grup

Frontal

Individual

Evaluez capacitatea elevilor de a denumi personajele din poveste.Apreciez capacitatea de a povesti coninutul povetii urmnd firul logic al evenimentelor

Evaluez capacitatea de a identifica mesajul transmisApreciez abilitatea de a interpreta rolurile personajelor

Text suport

Ridichea uria poveste popularBunicul a pus n grdini o ridiche i a crescut ridichea aceea mare, mare, ct capul omului, i

mai mare. ntr-o zi bunicul a ncercat s smulg ridichea din pmnt; i apucnd-o de frunze trage i

trage...iar ridichea nu s-a lsat deloc.

Moul a chemat i pe baba.

Baba s-a prins de mijlocul moneagului, moneagul de frunzele ridichii i trag, trag, dar ridichea

nu s-a smuls.A chemat baba i o nepoat.

Nepoica s-a prins cu amndou minile de mijlocul babei, baba de mo i moul de ridiche.

Trag, trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls. Nepoica a chemat celuul.

Celuul s-a agat de poala nepoici, nepoica de mijlocul babei, baba de mo i moul de

ridiche i trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls.

Iaca i pisica s ajute i ea la scos ridichea. Pisica s-a agat de coada celului, celuul de

poala nepoici, nepoica de mijlocul babei, baba de moneag i trag, trag, trag, dar ridichea tot nu s-a

smuls.

- Stai c mai aduc eu un tovar n ajutor! zice pisica. i a chemat pe oarece.

Se prinde oarecele de coada pisicii, pisica de celu, celuul de nepoic, nepoica de bunic, bunica

de mo, moul de ridiche i trag, trag...ridichea s-a smuls.

PAGE 1