Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

14

Click here to load reader

description

gradinita

Transcript of Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

Page 1: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

Şcoala Gimnazială „Dacia”-Grădiniţa cu P.P. Nr.10

Tîrgu-Mureş

Tema Cercului : „Activităţi de tip outdoor-

posibilităţi şi modalităţi de organizare cu

preşcolarii”

Tema activităţii: „Frunzărel cel vesel!”

Motto:“Copacii sunt efortul nesfârşit al Pământului de a vorbi cu cerul.” Rabindranath Tagore

PROIECT DE ACTIVITATE

1

Page 2: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

DATA:30.10.2013

GRUPA: Mijlocie, Furnicuţele

PROPUNATOARE: Prof. înv. Preprimar Borca Mihaela, Prof. înv. Preprimar

Baciu Alexandra

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când / Cum şi de ce se întâmplă?

PROIECT TEMATIC: “Dansul frunzelor de toamnă”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Toamnă colorată, tu eşti minunată!”

TEMA ACTIVITĂŢII: “Frunzărel cel fericit!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

MODELUL DE INTEGRARE: Integrare ramificată

FORMA DE ORGANIZARE:frontal, pe grupuri, individual

MIJLOACE DE REALIZARE: activitate out-door

TIPUL ACTIViTĂŢII: mixt

RESURSE TEMPORALE: 35 de minute.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea abilităţilor copiilor de diferenţiere a diferitelor

materiale existente în natură, după criterii date (formă, culoare, mărime, grosime a

crengilor, a frunzelor şi a altor materiale din natură) prin dezbaterea unor probleme,

luarea unor decizii şi aplicarea lor în practică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să formeze grupe din diferite materiale din natură respectând criteriile date:

număr, mărime, culoare, lungime;

Să –şi antreneze simţul etic de ocrotire a naturii şi protejarea ambientului

extern, prin reciclarea diferitelor materiale(frunze, crengi);

Să participe activi la activitatea-joc, colaborând cu colegii, în rezolvarea unor

sarcini;

Să realizeze compostul, explicând termenul dar şi importanţa utilizării lui în

grădinărit

STRATEGIA DIDACTICĂ:

I. Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, povestirea,

dezbaterea, problematizarea, Metoda „Amestecă, îngheaţă, formează

perechi!”, procedeul „Mâna oarbă”, metoda Studiului de caz.

2

Page 3: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

II. Sistemul resurselor curriculare: frunze de diferite culori, crenguţe,

castane, pietre pictate, butuci, lemne, lipici, sfoară, bucăţi de carton colorat,

coşuleţe, autocolante cu frunze, carton duplex, coroana lui

Frunzărel,casetofon, laptop.

STRATEGII, METODE ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE:

- continuă: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor,

stimularea participării la activităţi;

- finală: orală prin aprecieri asupra realizării obiectivelor, aprecieri

verbale.

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

a. Activităţi de dezvoltare personală (ADP):

• ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

• „ O activitate diferită, în curte de toţi copiii dorită!”

• RUTINE

„Noi ştim natura s-o înveselim, îngrijire să-i oferim!”

• TRANZIŢII :

• „Toamna”- cântec

• ”Am privit spre cer”- cântec

• „Pic,pic,pic” –joc de mişcare

b. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Activitate integrată: „Frunzărel cel fericit” Dş+ Dos (Formare de grupe

după criterii date: formă, mărime, număr, culoare, poziţii spaţiale

+Activitate practică (lipire de frunze şi realizarea compostului)

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

Activitatea debutează cu poftirea copiilor, de către educatoare, transformată în Zâna Toamnă, în

spaţiul de joacă pe cântecelul “Toamna”şi aşezarea lor pe butuci de lemn .Acolo, ei află că se vor juca altfel,

şi anume cu natura, pe care o vor putea simţi mai bine. Zâna Toamnă i-a aştepat şi a pregătit surprize pentru

ei.

1. SALUTUL:3

Page 4: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

Se va realiza în cerc în formula:”Bună dimineaţa copacule! Bună dimineaţa colegule!” Jocul

„Amestecă, îngheaţă, formează perechi”;

După ce copiii cercetează cu privirea decorul, rostim împreună următorul salut:

„Bună dimineaţa cer frumos!

Buna dimineaţa soare luminos!

Bună dimineaţa micule vânt care alergi pe

pământ!

Bună dimineaţa copaci îngălbeniţi!

Bună dimineaţa păsărele mari şi mici

Bună dimineaţa pietre tari

Bună dimineaţa animale mici şi mari!

De mânuţe ne luăm

Semicercul îl formăm.

Ochi în ochi noi ne uităm

Şi frumos ne salutăm.

Bună dimineaţa, dragi copii!

Bună dimineaţa, doamna educatoare!

Calendarul naturii:Unde suntem noi acum? Cum e vremea dragi copii aici? De ce sunt copăceii

aşa...coloraţi?

ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:Pe cântecul ”Am privit spre cer”vom

executa diferite mişcări sugestive,în timp ce vom cânta în cerc.

2. NOUTATEA ZILEI ( CAPTAREA ATENŢIEI):

Apare copăcelul Frunzărel, care este trist deoarece, mama ,tata, Zâna Toamnă s-a supărat pe el pentru

că a uitat să o ajute pe Doamna ploaie să spele legumele şi fructele şi pe Domnul Vânt, să împrăştie norii, şi,

astfel, el a rămas singurul copăcel cu hăinuţa verde. Adică coroana sa nu are frunzele frumos colorate, de

toamnă, ci ele au rămas verzi.

Folosind metoda Studiul de caz voi dezbate împreună cu copiii cauza tristeţii copacului, pe baza a

trei întrebări: Ce ştim?, Care este cauza?, Ce putem face? şi astfel copiii îşi vor imagina situaţia, cauza şi vor

găsi soluţii.

3. MESAJUL ZILEI:

,,Fiecare copac trebuie să fie verde primăvara, şi colorat toamna!”

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR:

„Astăzi copii îl vom ajuta pe Frunzărel ,să fie fericit şi colorat ca şi ceilalţi frăţiori ai lui cu ajutorul

frunzelor colorate pe care eu, Zâna Toamnă vi le-am pregătit. Îl vom învăţa cum trebuie să aibă grijă de el

4

Page 5: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

prin realizarea unui compost cu frunzele care s-au scuturat şi care se află prin curte şi cu diverse materiale,

astfel el va primi frunzulite sănătoase şi noi la primăvară.

4. Desfăşurarea activităţii: DŞ+DOS

Înainte de a începe jocul, Zâna Toamnă ne-a adus un coşuleţ cu surprize pe care le descoperim. În coşuleţ

sunt autocolante cu frunze roşiatice(ruginii) şi galbene-verzui, dar şi sarcinile noastre pentru a îndeplini voia

copăcelului.

Fiecare copil işi va lua o frunzuliţă prin procedeul ”mâna oarb㔺i vom forma 2 grupe: o grupă condusă de

Zâna Toamnă şi o grupă condusă de Frunzărel. După aceea vom trece la rezolvarea sarcinilor matematice,

adică formarea de familii folosind diferite materiale din natură, care ne vor ajuta să-l îmbrăcăm pe Frunzărel

să îl înveselim şi să protejăm natura.

Sarcini:

- în timp ce cântăm prima strofă din cântecul: „A,a a, Acum e toamnă, da!” , prima grupă adună o familie

de frunze mari, a doua grupă o familie de frunze mici, de sub copacul cu bulina roşie;

- o grupă adună, o familie de crenguţe scurte iar cealaltă o familie de crenguţe lungi, de sub copacul cel

mai apropiat în timp ce cântăm cea de-a doua strofă din cântec;

-se adună o familie de frunze galbene de sub copacul cel mai gros şi familia de frunze roşii de sub

copacul cel mai subţire cât timp se aude clopoţelul;

- cât timp cântăm ce-a de-a treia strofă din cantecul „A,a,a...” se adună frunze mari şi galbene, sau roşii şi

mari de pe băncuţa din apropiere

- prima grupa adună câte trei castane şi cea de-a doua grupă câte patru conuri, din rondul de pietre

colorate.

Copiii, grupaţi, aduc în timp prompt, materialele cerute, ajutaţi de doamna educatoare şi de Frunzărel,

realizând familii de frunze, crenguţe, castane sau conuri.

Cu materialele adunate vom realiza compostul, dar nu înainte de a-l înveseli pe Fruzărel , adică de a-i

lipi frunze colorate peste cele verzi, pentru a fi şi el ca şi ceilalţi frăţiori ai săi. Le vom explica copiilor ce este

un compost şi vom realiza şi noi unul, care îl vom folosi la primăvară la plantat copaci şi floricele.

Încheierea activităţii se va desfăşura prin intermediul jocului „Suflăm frunza”.

DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂŢII INTEGRATE

SECVENŢELE

ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII

DIDACTICE

OBS.

5

Page 6: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

DIDACTICE

INTEGRATE

1.Moment

organizatoric

Crearea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a

activităţii:

-pregătirea spaţiului de joc;

-pregătirea materialului didactic;

Activitatea debutează cu poftirea copiilor în spaţiul

de joacă pe cantecelul “Toamna”. Acolo , ei află că se

vor juca altfel, şi anume cu cu natura, pe care o vor

putea simţi mai bine.

Zâna Toamnă i-a aştepat, şi a pregătit surprize azi

pentru ei.

-conversaţia

2.Captarea

atenţiei

Salutul.

Voi facilita formarea cercului prin jocul ”Amestecă,

îngheaţă, formează perechi!”, formând perechi atât cu

copacul cel mai apropiat de ei, cât şi între ei.

Calendarul naturii. Unde suntem noi acum? Şi aici

cum e vremea dragi copii? De ce sunt copăceii

aşa...coloraţi?

Împărtăşirea cu ceilalţi. Se va cânta cântecul „Am

privit spre cer”şi se vor executa mişcările sugestive.

Noutatea zilei. Apare copacul Frunzărel. Copiii

sunt surprinşi şi captaţi de moment, dar ei observă,că el

este trist.

„-Cine eşti tu şi cum te numeşti?

-Observ că eşti trist copacule?

„-Păi ...Zâna toamnă,mama, tata s-au supărat pe mine,

şi m-au lăsat fără toate frunzele mele colorate! ”

-Ce s-a întâmplat?”

„ – Am uitat să o ajut pe Doamna Ploaie să spele

legumele şi fructele, şi pe Domnul Vânt, să împrăştie

-conversaţia

-frontal

-metoda

„Amestecă,

îngheaţă,

formează

perechi!”

-conversaţia

-frontal

- explicaţia

-problematizarea

-conversaţia

-frontal

6

Page 7: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

norii,...şi s-a supărat pe mineee... şi m-a lăsat fără

hăinuţa mea colorată.

Vreti şi voi să mă ajutaţi copii frumoşi, să o conving pe

Toamnă să îmi dea haina?

Voi solicita copiiilor să găsească soluţii pentru a-i

diminua tristeţea copacului pe baza a trei întrebări: Ce

ştim?, Care este cauza?, Ce putem face?

-Copiii vor desprinde în urma analizării tristeţii

copacului mesajul zilei: “Fiecare copac trebuie sa fie

fie verde primăvara, şi colorat toamna!”

-studiul de caz

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ împreună cu copăcelul prezent, tema şi sarcinile

activităţii:

„- Astăzi copii, ne vom juca impreuna cu „Frunzărel”.

Îl vom ajuta sa fie fericit. Şi cum altfel decât

pregătindu-i o haină frumoasă şi colorată. Însă Zâna

toamnei s-a gândit la acest lucru şi a pregătit pentru noi

câteva sarcini. Să nu credeţi că va scăpa aşa uşor

Frunzărel!”

-conversaţia

-frontal

4.Dirijarea

activităţii

Înainte de a începe să ne jucăm, Zâna Toamnă ne-a

adus un cosuleţ cu nişte surprize, pe care le descope-

rim. În coşuleţ sunt autocolante cu frunze roşiatice

(ruginii) şi galbene-verzui, dar şi sarcinile noastre

pentru a îndeplini voia copăcelului.

Fiecare copil işi va lua o frunzuliţă prin procedeul

”mâna oarb㔺i vom forma două grupe: ,o grupă

condusă de Zâna Toamnă, o grupă condusă de

Frunzărel,după care vom trece la rezolvarea sarcinilor

matematice, adică formarea de familii din diferite

materiale din natură, care ne vor ajuta să-l îmbrăcăm

pe Frunzărel şi să îl inveselim, să protejăm natura.

Sarcini:

-conversaţia

-explicaţia

-metoda mâna-

oarbă

7

Page 8: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

- în timp ce cântăm prima strofă din cântecul:

„A,a a, Acum e toamnă, da!”, prima grupă adună o

familie de frunze mari, a doua grupă o familie de

frunze mici, de sub copacul cu bulina roşie;

- o grupă adună, o familie de crenguţe scurte iar

cealaltă, o familie de crenguţe lungi, de sub copacul

cel mai apropiat în timp ce cântăm cea de-a doua strofă

din cântec;

-se adună o familie de frunze galbene de sub

copacul cel mai gros şi o familea de frunze roşii de sub

copacul cel mai subţire cât timp se aude clopoţelul;

- cât timp cântăm ce-a de-a treia strofă din cântecul

„A,a,a...” se adună frunze mari şi galbene, sau roşii şi

mari de pe băncuţa din apropiere;

- prima grupă adună câte trei castane şi cea de-a

doua grupă câte patru conuri, din rondul de pietre

colorate.

-problematizarea

-exerciţiul

5.Obţinerea

performanţei

„Ia să vedem ce am adunat?

-Cum sunt frunzuliţele?

Dar crenguţele? Sunt la fel?

-Dar castanele?

-Câte sunt? Haideţi să le numărăm!

Copiii împreună cu Frunzărel,copii numără castanele,

zâna dându-le câte 3,4 castane fiecăruia.

În coşuleţul acesta avem lipici şi frunzuliţe. Haideţi

să îi lipim lui Frunzărel frunzuliţele de la mine din coş,

să îi creăm şi lui haină colorată, să fie fericit şi el.

Copiii care au frunzuliţe galbene îi vor lipi partea din

faţă, iar cei cu frunzuliţe roşii ,partea din spate .

- Le propun copiilor pentru încălzirea muşchilor de la

mâini următorul joc de degete:

-conversaţia

-explicaţia

- exerciţiul

-frontal

8

Page 9: Gr. Mijlocie - Proiect Cerc

“Eu am zece degeţele.

Ce pot face eu cu ele?

Pot face o căsuţă

În căsuţă o măsuţă,

Lângă măsuţă un scăunel ,

Lângă scăunel un legănel.

Pot face şi un castel cu cinci turnuleţe în el.

Pot face şi un păhărel ca să beau apă din el.”

Dupa terminarea părţii practice, prin Tranziţia “Pic,

pic, pic”, ne vom deplasa spre groapa unde vom realiza

compostul.

-exerciţiul

6.Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Toate materialele cu care ne-am jucat ,crenguţe,

castane, frunze, le punem în această groapă şi vom

realiza un compost, care este foarte important pentru a

creşte copacul cât mai sănătos, înalt, si .....fericit!

Astefel toate aceste materiale din natură se vor

descompune, adică se vor fărâmiţa în bucăţele mici şi

se vor transforma în pământ fertil, bogat.

-frontal

-conversaţia

7.Încheierea

activităţii

„Acum să îl întrebăm pe Frunzărel dacă este

fericit!” Copiii toţi îl întreabă,iat copăcelul răspunde:

„Eu, Frunzărel vă mulţumesc că m-aţi ajutat să fiu

din nou fericit şi mi-aţi făcut o aşa frumoasă şi colorată

hăinuţă.

Cântând ”Am privit spre cer” ..intrăm în grupă şi ne

vom juca jocul „Suflăm frunza”.

-frontal

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar , Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

Breben S, Gongea, E.(2007) E. Metode interactive de grup, Editura Arves, Bucureşti;

MECT, Ghid de bune practici pentru Educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani.

9