Gr. Mare - Proiect Cerc

13
Şcoala Gimnazială „Dacia”-Grădiniţa cu P.P. Nr.10 Tîrgu-Mureş An şcolar 2013-2014 Semestrul I CERC PEDAGOGIC Tema cercului pedagogic: „Activităţi de tip outdoor” Tema activităţii: „Comoara lui Dovlecel” Grupa mare „Twinkle Star” Susţinători: Buzilă Livia, Cerghizan Sanda

description

gradinita

Transcript of Gr. Mare - Proiect Cerc

Page 1: Gr. Mare - Proiect Cerc

Şcoala Gimnazială „Dacia”-Grădiniţa cu P.P. Nr.10

Tîrgu-Mureş

An şcolar 2013-2014Semestrul I

CERC PEDAGOGICTema cercului pedagogic:

„Activităţi de tip outdoor”

Tema activităţii:

„Comoara lui Dovlecel”

Grupa mare „Twinkle Star”

Susţinători: Buzilă Livia, Cerghizan Sanda

Page 2: Gr. Mare - Proiect Cerc

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 30.10.2013

GRUPA: Mare ,,Twinkle Star´´

SUSŢINĂTORI: prof. Buzilă Livia, prof. Cerghizan Sanda

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când / Cum şi de ce se întâmplă?

PROIECT TEMATIC: „Activităti de tip outdoor”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Carnavalul Dovlecilor”

TEMA INTEGRATOARE: „Comoara lui Dovlecel”

TIPOLOGIA ACTIVITĂŢILOR EDUCAŢIONALE:

activitate didactică integrată outdoor

activitate de evaluare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

MODELUL DE INTEGRARE: integrare ramificată

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

Activităţi de dezvoltare personală

Elemente din domeniul psihomotric

Elemente din domeniul ştiinţe

Elemente din domeniul om şi societate

a. Activităţi de dezvoltare personală (ADP):

• ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Calendarul naturii ; ,,How is the weather”. Noutatea zilei: „Ce ar putea fi

„Comoara lui Dovlecel”?

• TRANZIŢII :

• „Greieraşul a cântat”- cântec

• „A, a, a, acum e toamnă, da!”- cântec

• „În pădure”– joc de învingere a fricii

• RUTINE

• „Ştim să respectăm regulile unui joc”

b. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Activitate integrată: „Comoara lui Dovlecel” (DPM +DŞ + DOS)

Page 3: Gr. Mare - Proiect Cerc

deprinderi, priceperi şi cunoştinţe verificate: diferite variante de mers; formare de

mulţimi după criterii date: formă, mărime, număr, culoare; poziţii spaţiale;

compunerea în mod creativ a ,,Familiei’’ din frunze, ghindă, castane, nuci, crengute.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea şi verificarea cunoştintelor, priceperilor şi deprinderilor psihofizice, matematice şi

estetice respectiv: variante de mers, operare cu mulţimi, explorare a mediului înconjurător prin antrenarea

preşcolarilor în găsirea de strategii de acţiune.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

să ofere cel puţin o soluţie originală la problema misterului ridicat de cufărul buclucaş;

să grupeze obiectele puse la dispoziţie după cele trei criterii: formă, culoare, mărime;

să localizeze poziţiile spaţiale unde se află obiectele indicate de sarcinile jocului;

să execute corect deprinderile de mers: în coloană, şerpuit, în echilibru, cu păşire pe/peste obstacol;

să creeze original siluetele familiei din materialele din natură puse la dispozitie, pe baza indicaţiilor

primite;

să interacţioneze cu colegii şi cu mediul natural în care se desfăşoară activitatea.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

I. Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, demonstratia, problematizarea, exerciţiul,

dezbaterea, lucrul în echipă, metoda ,,Diagrama Venn´´, jocul didactic.

II. Sistemul resurselor curriculare: cufărul cu surprize al lui Dovlecel, dovleci decorati; frunze si

mere de diferite culori, marimi si forme; lădite cu mere, cercuri colorate, conturul ,,Familiei’’

din sfoară, labirint din crengi si sfoară, cutii colorate, castane, ghindă, nuci, crengute, calendarul

naturii, busteni, cutii de conserve colorate, scânduri, pietre colorate.

III. Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE TEMPORALE: 40-45 de minute.

STRATEGII, METODE ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE:

Evaluare formativă: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, stimularea participării la

activităţi;

Metode de evaluare: observaţia şi chestionarul, bulgărele de zăpadă, metoda RAI.

Instrumente de evaluare: portofoliul, proiectul.

Page 4: Gr. Mare - Proiect Cerc

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

Salutul

Se va realiza după ieşirea în curte „Good morning teacher, sun and clouds!”

Jocul „Pietricica’’. După ce copiii cercetează cu privirea decorul, rostim împreună următorul salut:

,,Good morning sun/ Good morning tree/ Good morning flowers/ Good morning everybody”

Calendarul naturii

Stabilim împreună în română şi engleză calendarul naturii.„How is the weather? It’s cold/sunny/windy..”

Etapa 1 a activităţii outdoor

Identificarea de probleme:

Copiii se vor afla în grupă, cântând sau jucându-se în grup.Între timp, vor primi pe geam un mesaj

într-un dovlecel sculptat. Pe geam vor zări doar o pălărie colorată. Educatoarea le citeşte mesajul de pe

bileţel: „Trebuie să vă furişaţi degrabă în curtea grădiniţei. Cineva a ascuns comoara lui Dovlecel. E tare

necăjit. Se apropie iarna şi prin zăpadă e mai greu să faci căutări” Semnat: Prăjiturica”

Copiii sunt întrebaţi:

Cine cred că este Dovlecel?

Cine este Prăjiturica?

Cine a trimis bileţelul?

Cum adică vine iarna?

Se stabileşte calendarul naturii.

Note/elemente de joc: Prăjiturica este o ursitoare care a fost poreclită aşa deoarecea mâncat

multe dulciuri şi din cauza aceasta nu a mai reuşit să se deplaseze în ţara sa. A rămas lipită de

copacul din curtea grădiniţei. De fapt, ea a ascuns comoara lui Dovlecel care este un dovleac uriaş

Magia se va desface doar cu ajutorul copiilor care trebuie să descopere Comoara lui Dovlecel

ascunsă bine în cufărul de la capătul labirintului. Copiii trebuie să afle care din cele 7 chei este cea e

la cufărul comorii. Pentru a ajunge la cele 7 chei copiii au de depăşit nişte încercări, aşa ca în

poveste. De fiecare dată, după fiecare încercare vor primi câte o cheie. Când reuşesc să deschidă

cufărul cu comoara, copiii vor afla ce este Comoara lui Dovlecel iar Prăjiturica, blocată în copacul

din curtea grădiniţei va fi eliberată ca prin minune.Comoara este un dovleac decorat cu Muffins-

sentimente. Fiecare muffin descoperit în cufăr are un răvaş pe care este ilustrat un sentiment pe care

copilul îl va împărtăşi acasă cu cei dragi.

Page 5: Gr. Mare - Proiect Cerc

Noutatea zilei ( captarea atenţiei):

Copiii sunt anunţaţi de personajul surpriză că vor avea de străbătut un traseu foarte distractiv, pe care

dacă îl vor parcurge, vor ajunge la cufărul în care se află Comoara lui Dovlecel iar dacă nimeresc cheia cea

bună o vor elibera şi pe Prăjiturica.

Mesajul zilei: „Dragi copii, fiţi buni, iubitori şi darnici în toate. De nimic să nu aveţi frică şi

harnici ca o furnică”.

Etapa a II-a a activităţii outdoor: analiza datelor problemei:

Sarcini:

mergem în echilibru cu mâinile întinse lateral pe un bustean apoi mergem serpuit printre dovleci

sortăm mere căzute în grădină,asezându-le în cosulete în functie de criteriul culorii si al mărimii

păşim cât mai repede din cerc în cerc

rezolvăm problema merelor încurcate: Diagrama Venn

mergem în perechi în echilibru cu un balon/măr/dovleac între noi. Atenţie să nu îl scapi !

aruncă nucile în cutia aflată sus/jos/stânga/dreapta

realizăm familia pentru Prăjiturica, pe asfalt, din frunze, crengi, ghindă, castane, crengute, pietre, etc.

găsim iesirea prin labirint până la cufărul ferecat, cu surprize.

Etapa a III-a a activităţii outdoor: acumularea de date/informaţii şi resurse necesare

Copiii rezolvă în timp prompt sarcinile cerute la fiecare etapă a traseului. După fiecare etapă, copiii

atasează cheia găsită la lantul cu chei. Când ajung la cufărul cu surprize, copiii incearcă să găsească cheia cu care să îl deschidă până se termină nisipul din clepsidră.

Etapa a IV şi a V-a a desfăşurării activităţii outdoor sunt cuprinse în proiectul detaliat de mai jos: prelucarea informaţiilor şi identificare strategiilor de rezolvare a problemelor oferite în acest scop.

DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂŢII INTEGRATE

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE INTEGRATE

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

OBS.

1.Moment organizatoric

Asigurarea unui climat educational favorabil prin:-pregătirea spaţiului de joc;-pregătirea materialului didactic; Activitatea debutează cu asezarea copiilor în semicerc pentru a completa calendarul naturii si pentru a afla sarcinile/surprizele pregătite.

conversaţia

Page 6: Gr. Mare - Proiect Cerc

2.Captarea atentiei

Salutul: ,,Good morning sunGood morning treeGood morning flowersGood morning ...How is the weather?It’s cold/sunny/windy...’’ Voi facilita formarea cercului prin jocul,, Pietricica’’ Calendarul naturii: ,,În ce anotimp suntem?’’, ,,Ce zi este astăzi?’’, ,,Cum este vremea afară?’’ Noutatea zilei: Apare mesajul de pe fereastră (dintr-un dovleac adevărat decorat sub formă de om) care îi roagă pe copii să meargă cu el afară, deoarece Prăjiturica i-a ascuns comoara într- un cufăr plin cu surprize.

conversaţia

3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Dovlecel le spune copiilor prin intermediul educatoarei următoarele: ,,Dragi copii, am venit la voi cu inima plină de bucurie datorită surprizelor pe care mi le-ati făcut ieri când m-ati sărbătorit. De aceea m-am gândit să vin si astăzi la voi, dar cineva mi-a ascuns comoara pe care o pregătisem pentru voi. O bănuiesc pe ursitoarea Prăjiturica.” Tare mult aş vrea să găsiţi o soluţie să descoperim unde, în ce labirint mi-a ascuns comoara” După ce copiii ies în curte, le sunt explicate regulile jocului:Stabilirea regulilor jocului: Probele prin care trebuie să treceţi sunt tare distractive.Dar va trebui să fiţi foarte atenţi şi să vă ajutaţi şi ascultaţi unul pe altul Veţi lucra în echipe, în perechi şi fiecare pe cont propriu.După fiecare sarcină rezolvată corect, veti găsi o cheie.Sunt 7 în total La sfârsit, veti avea la dispozitie atâta timp cât se scurge timpul din clepsidră pentru a vedea care dintre cele 7 chei se potriveste pentru a deschide lacătul de la cufăr si pentru a descoperi comoara.Dar trebuie să respectati indicatiile date la fiecare etapă pentru a putea trece la următoarea. Altfel, pierdem şansa de a descoperi din ascunzătoare comoara.

conversatia

organizare frontală

conversaţia

explicatia

4. Verificarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

Introducerea în joc: Înainte să ajungem la traseul aplicativ, vom face câteva exercitii de încălzire a organismului şi pregătire pentru efort.Exerci t ii: Păpusa face gimnastică;Sus cerul, jos pământul; Piticii, uriasii;Ne îndoim, ne înveselim;Forfecăm picioarele Găina scurmă în pământ;Uriaşii-piticiiAlergăm pe loc, ne oprim, suntem perechi; Balanţa;

explicaţia

demonstraţia model

exerciţiul

Page 7: Gr. Mare - Proiect Cerc

Anuntarea jocului:

,,Descoperă indiciile si execută corect cerintele de pe ele.’’

Traseul pe care dacă îl veti parcurge respectând indicatiile date, vă va duce la cufărul cu surprize, pe care îl veti deschide cu una din cheile găsite după fiecare probă a traseului.’’

Prezentarea materialului didactic Ne vom deplasa în curte unde copiii vor descoperi traseul enigmatic, precum si cufărul închis.

Explicarea regulilor jocului: Copiii se asază la linia de Start de unde vor începe parcurgerea traseului pregătit de Dovlecel. După fiecare sarcină rezolvată corect, copiii vor descoperi o cheie pe care o vor folosi atunci când ajung la cufărul cu surprize.Deoarece sunt multi copii în grupă si timpul alocat pentru a ajunge la cufăr este limitat, probele matematice vor fi efectuate doar de câtiva copii. Aceştia vor primi ca semn o bulină în piept. Doar copiii cu bulină vor realiza exercitiile. La următoarea probă matematică, voi lipi buline de culoare diferită celorlalti copii, astfel încât, pană la sfîrsitul traseului toti copiii să rezolve una din probele matematice. Copiii se asează la linia de START si parcurg pe rînd traseul dat. După fiecare sarcină se află o barieră din sfoară pe care o vor tăia ca să treacă mai departe.,,Pentru ca jocul să se desfăsoare corect, trebuie să respectati regulile lui: să asteptati semnalul meu de start si de terminare a jocului, să asteptati să fiti numiti.’’

Executarea sarcinilor de probă: Sarcinile vor fi executate mai întâi de un copil, care va aprecia gradul de întelegere a regulilor si a sarcinii jocului, reamintind criteriile de reusită a jocului.Executarea jocului: Copiii se asează la linia de START unde la semnalul dat de educatoare vor începe parcurgerea traseului astfel:Sarcina nr.1:

copiii merg pe rând în echilibru pe o scândură, apoi merg serpuit printre dovleci în perechi, cărând până la linia care delimitează următoarea probă. Mersul în echilibru se va realiza cu bratele întinse lateral. Într-o cutie descoperă prima cheie pe care o pun intr-un lant cu chei.

Sarcina nr.2: copiii ajung la o ladă uriasă cu mere unde sunt

amestecate: mere rosii mari/mici, mere galbene mari/mici. Câte 4 copii vor sorta merele în 4 cosuri potrivit etichetei afisate pe cos, în functie de culoare/mărime.La sfărsitul probei copiii descoperă cheia nr.2 pe care o vor adăuga pe lantul cu chei.

explicatia

problematizarea

exercitiul

problematizarea

lucrul în echipă

Page 8: Gr. Mare - Proiect Cerc

Sarcina nr.3: copiii ajung la un traseu cu cercuri în care vor trebui

să păşească cât mai repede, cu toată talpa în interiorul cercurilor. Vor găsi cheia nr 3, pe care o vor atasa celorlalte chei.

Sarcina nr.4: copiii sunt împărtiti în două grupe. Fiecare grupă va

avea în fată o grămadă cu mere, frunze de diferite culori si mărimi. Fiecare grupă va trebui să completeze Diagrama Venn după cum urmează: -alege toate merele mari şi toatele merele galbene-alege toate frunzele mici şi toate frunzele portocalii

După ce completează corect diagrama, copiii verifică împreună cu educatoarea fiecare Diagramă si explică ce au realizat. Apoi vor lua cheia nr.4 si o vor atasa celorlalte cheiSarcina nr.5:

copiii au în fată niste busteni pe care trebuie să păsească conform săgetilor desenate pe fiecare bustean, fără să cadă. Vor avea pe cap un capac de dovleac pe care îl vor transporta mentinându-si echilibrul.

La sfărsit, iau cheia nr.5 si o atasează celorlalte chei.Sarcina nr.6:

copiii trebuie să se deplaseze conform indicatoarelor asezate în fata lor până la locul unde este desenată cu creta o familie. Vor fi împărtiti în trei grupe conform numărului de membrii ai familiei Prăjituricăi: mama, tata si copilul. Fiecare grupă are în fată o ladă cu frunze, crengute, ghindă, nuci, castane, pietre, etc. Copiiii vor avea un timp fixat pentru a decora membrii familiei cu materialele puse la dispozitie. După ce se fac aprecieri asupra fiecărui membru al familiei decorat, copiii se întorc la locul stabilit din traseu urmând indicatoarele care le arată drumul înapoi. Copiii iau cheia nr. 6, pe care o atasează celorlalte chei.

Sarcina nr. 7: copiii au ajuns la un labirint format din crengi

împlântate în pământ si sfoară legată de ele. Ei trebuie să găsească iesirea din labirint pentru a ajunge la lada cu surprize. La iesirea din labirint, copiii găsesc cheia nr.7 pe care o vor atasa celorlalte chei.

Finalizarea traseului: Copiii ajung după parcurgerea labirintului la Comoara lui Dovlecel care se ascunde într-un cufăr. Educatoarea va alege un copil care va trebui să găsească lacătul potrivit din cele adunate pe traseu pentru a deschide cutia cu surprize, până se termină nisipul din clepsidră. În cufăr comoara constă în Muffins cu răvase pe care copiii le vor duce acasă pentru a transmite gândurile bune si

demonstratia

exercitiul

demonstratia, explicatia, exercitiul

lucrul în perechi, exercitiulmunca în echipă

munca în echipă, conversatia, problematizarea

surpriza

Page 9: Gr. Mare - Proiect Cerc

celor dragi. În acest fel l-au ajutat pe Dovlecel si au salvat-o si pe Prăjiturica, ursitoarea care a învătat să nu mai fie lacomă.

5. Aprecierea rezultatelor

6.Precizări privind

modalitătile de completare a

lacunelor şi de corectare a greşelilor

Prin metoda RAI copiii vor adresa întrebări legat de activitate(ce i-a impresionat, ce nu le-a plăcut), vor oferi Joc distractiv: ,,Aruncă, întreabă, răspunde”.

Educatoarea va face aprecieri globale asupra comportamentului grupei si va consemna în caietul de observatii comportamentele fiecărui copil si al grupei per ansamblu.Educatoarea va propune în functie de rezultate: comportament activ, pasiv al copilului, măsuri ameliorative ulterioare.

conversaţia metoda RAI

jocuri de atentie

7.Încheierea activităţii

Copiii se reîntorc în grupă pentru a-l sărbători împreună pe Dovlecel si Prăjiturica si faptul că s-au simtit bine jucându-se împreună.

Bibliografie

Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti 2009Aplicaţii ale noului Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II, III, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti 2009Breben S, Gongea, E.(2007) E. Metode interective de grup, Editura Arves, BucureştiVoiculescu, E.,(2001), Pedagogie preşcolară,, Editura AramisCartea educatoarei, (2000), Ghid practic-alpicativ, Târgu MureşBocoş, M., (2003), Teoria şi practica instruirii şi evaluării, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj- NapocaCucoş, C., (2006), Pedagogie, Editura Polirom