Clr

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 8.10.2015 CLASA: a II-a ŞCOALA: Scoala Gimnaziala Dumbrava INVĂŢĂTOR: Neagu Adriana DISCIPLINA: CLR UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamna bogata SUBIECTUL: Aşezarea textului în pagina caietului TIPUL LECŢIEI: Consolidare de cunoştinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGNITIVE: OC 1 : să citească textul în mod conştient, corect, fluent şi expresiv; OC 2 : să răspundă la întrebările ce vizează textul studiat; OC 3: să explice regulile pentru aşezarea corectă a textului în pagina caietului; OC 4 : să transcrie textul dat aşezându-l corect în pagina caietului. B. AFECTIVE: OA 1 : vor manifesta interes faţă de oferta didactică;

description

clr

Transcript of Clr

Page 1: Clr

PROIECT  DE  LECŢIE   DATA: 8.10.2015

CLASA: a  II-a

ŞCOALA: Scoala Gimnaziala Dumbrava

INVĂŢĂTOR: Neagu Adriana

DISCIPLINA: CLR

UNITATEA  DE  ÎNVĂŢARE: Toamna bogata

SUBIECTUL: Aşezarea textului în pagina caietului

TIPUL  LECŢIEI: Consolidare de cunoştinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A.   COGNITIVE:   OC1: să  citească  textul  în  mod  conştient,  corect, fluent  şi  expresiv;   OC2: să  răspundă  la  întrebările  ce  vizează  textul  studiat;   OC3: să  explice  regulile  pentru  aşezarea  corectă  a  textului  în  pagina  caietului;   OC4: să  transcrie  textul  dat  aşezându-l  corect  în  pagina  caietului. B.   AFECTIVE:  OA 1 :  vor  manifesta  interes  faţă  de oferta  didactică; OA2:  se  vor  mobiliza  pentru  realizarea  sarcinilor  date; C.   PSIHOMOTORII:   OPM1:  să-şi  reprime  mişcările  inutile  în  oră;  OPM2: să-şi  dirijeze  efortul  oculomotor  către  centrul  sugerat  de  învăţător.

STRATEGII   DIDACTICE: a)    metode şi  procedee: Conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lucrul  cu  manualul, 

tehnica   ŞTIU/  VREAU  SĂ  ŞTIU/ AM  ÎNVĂŢAT”, autoevaluarea;

b) Mijloace  didactice:  caietul,  fişe  de  lucru, manualul, fişe  de  evaluare;

Page 2: Clr

c)      Forme  de  organizare: frontală, individuală,  pe  grupe. BIBLIOGRAFIE: Manualul, Programa şcolară

Page 3: Clr

EVENI-MENTEINSRTUC-ŢIONALE

OB.

ACTIVITATEAÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEAELEVILOR

METODEŞI

PROCEDEE

MATE-RIALEDIDAC-TICE

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Verificarea temei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Reactualizarea cunostintelor

Dirijarea învăţării

Pregătesc elevii şi sala de clasă pentru începerea lecţiei

Voi scoate un saculet numit „saculetul cu surprize” in care avem intrebari pe care le vom folosi la etapa urmatoare.

Se verifică tema cantitativ şi calitativ

Astăzi vom parcurge lecţia „Aşezarea textului in pagina caietului”

* se scrie titlul la tablă.* voi folosi tehnica ştiu/vreau sa ştiu/am învăţat

- Cu ce fel de litere sunt scrise cărţile, revistele?

- Dar temele si lucrările de control?

* cer elevilor să observe aşezarea in pagină a textului de la pagina 16.

* le prezint elevilor 2 texte pentru a le corecta.

- Care text a fost aşezat corect în pagină?

Elevii se pregătesc pentru lecţie

Prin textele din manual, prin teme, lucrări de control, bilete, poveşti, reviste.

Elevii răspund la intrebări

Conversaţia

Conversaţia Explicaţia

Observarea

Manual

Page 4: Clr

Asigurarea feedback-ului

Temă pentru acasă

Încherea lecţiei

* le voi spune elevilor regulile de aşezare a textului în pagină

* cer elevilor să transcrie, apoi să copieze un text şi vom specifica diferenţa dintre transcriere şi copiere.

Exercitii din manual.

Fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat la lecţie.

Elevii transcriu apoi copiaza textele cerute.

Elevii rezolvă sarcina propusă

Exerciţiul