Proiect CLR Litera J

23
DATA: CLASA: I PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vestitorii primăverii SUBIECTUL: Sunetul [ j ] şi litera ,,J” mare de tipar şi de mână TIPUL LECTIEI: însuşire de noi cunoştinţe SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea cu sunetul şi litera „J”; dezvoltarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient şi expresiv; formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii corecte din punct de vedere logic şi gramatical. COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare COMPETENŢE SPECIFICE:

description

proiect didactic

Transcript of Proiect CLR Litera J

Page 1: Proiect CLR Litera J

DATA:

CLASA: I

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vestitorii primăverii

SUBIECTUL: Sunetul [ j ] şi litera ,,J” mare de tipar şi de mână

TIPUL LECTIEI: însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea cu sunetul şi litera „J”; dezvoltarea deprinderii de a citi

corect, cursiv, conştient şi expresiv; formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii corecte

din punct de vedere logic şi gramatical.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână

3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente

familiare

Page 2: Proiect CLR Litera J

4.1. Scrierea literelor de mână

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

1.1. Scrierea numerelor naturale

ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/

modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar

DEZVOLTARE PERSONALĂ

3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

O.C.1- să identifice cuvintele care se scriu cu majusculă;

O.C.2- să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;

O.C.3- să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii ( text), în mod independent, în şoaptă

cu voce tare;

O.C.4- să scrie corect cuvinte şi propoziţii;

O.C.5- să ordoneze cuvintele date pentru a obţine propoziţii;

O.C.6- alcătuiască propoziţii cu cuvintele care îl conţin pe „ J” din text;

O.C.7- să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit

AFECTIV-ATITUDINALE:

O.A.1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală, curaj de a

solicita intervenirea în actul comunicării;

O.A.2 - să manifeste interes şi plăcere pentru citit şi pentru rezolvarea sarcinilor lectiei;

O.A.3 - să participe activ si cu plăcere la lecţie

PSIHOMOTORII:

O.P.1-să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris;

O.P.2-să mânuiască corect instrumentul de scris.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetică analitico-sintetică, învăţarea prin

descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, povestirea, problematizarea, citirea

selectivă. lectura explicativă, demonstraţia, jocul didactic, explozia stelară

MIJLOACE DIDACTICE: Zâna Primăvară, flori, decor de primăvară, fişe de lucru,

manual, caiet, planşe, cartonaşe cu simbolurile primãverii;

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în perechi.

Page 3: Proiect CLR Litera J

RESURSE:

TEMPORALE: 2 x 45 minute

UMANE: 22 elevi

BIBLIOGRAFICE:

Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – CP, clasele I şi a II-a

Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă - Abecedar, manual pentru clasa I,

Editura ,,Aramis”, Bucureşti, 2004 ;

Liliana Catruna “Jocul cuvintelor”-culegere de exercitii de limba romana –

clasa I, editia a II-a revizuita si adaugita, Ed. Aramis Print s.r.l., Bucuresti, 2005

“Activităţi în completarea programului din ciclul primar”, Editura Euristica, Iaşi

2004

Dicţionarul şcolar

Hobjila Angelica, Elemente de didactica a limbii şi literaturii romane pentru

ciclul primar, Iasi, Editura Junimea, 2006;

Didactic.ro

Page 4: Proiect CLR Litera J

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE

LECŢIEI

OB.

OPE

R.

STRATEGII DIDACTICE RESURSE

EMITEREA SARCINILOR

ŞI A INFORMAŢIILOR

REZOLVAREA SARCINILOR

Metode şi

procedee

Mijloace de

înv.

Forme de

activitate

1.Captarea şi

orientarea

atenţiei

2 min

- se creează un cadru afectiv

pozitiv necesar desfăşurării

optime a orei de curs;

- se citeşte scrisoarea trimisă

elevilor de căre Zâna Primăvară

(Anexa 1);

- pregătirea materialelor necesare

orei de limba română;

-ascultă mesajul cu atenţie

conversaţia scrisoarea frontală

2.Reactualizare

a cunoştinţelor

învăţate

anterior

8 min

OC3

OA1

- se verifică lecţia „Cascada”;

litera j;

- se enunţă cerinţele citirii

- se citeşte integral lecţia;

* variante de citire:

- citire prin excludere;

- citire ştafetă;

- citire în perechi;

- citire selectivă: cuvintele cu 2

silabe, cuvintele cu 4 silabe,

cuvintele nume de flori, cuvintele

nume de arbori, propoziţia în care

explicaţia

observaţia

conversaţia

exerciţiul

manualul

frontală

individuală

Page 5: Proiect CLR Litera J

ni se spune ce fel de plantă e

bujorul românesc, propoziţia din

care aflăm cum curge râul;

- se povesteşte conţinutul lecţiei pe

baza întrebărilor învăţătorului;

conversaţa

euristică individuală

3. Enunţarea

scopului şi a

obiectivelor

urmărite

1 min

- se anunţă elevii că vor învăţa

sunetul si litera ,,J” de tipar si

de mână, iar dacă vor fi atenţi,

vor afla informaţii din text

despre un haiduc curajos;

frontală

4. Prezentarea

optimă a

conţinutului

10 min

OA1

OA3

Prezentarea literei ,,J”

de tipar:

- se poartă o scurtă conversaţie

pe baza imaginii care însoţeşte

textul:

„Ce vedeţi în imagine? ”

„Cum sunt îmbrăcaţi aceştia?”

„Unde se află ei? ”

-se povesteşte elevilor despre

voinicii care îi ajutau pe cei

săraci. ,,Pe unul dintre cei mai

cunoscuţi haiduci îl chema

- elevii intuiesc imaginia din manual

şi răspund la întrebări:

,,În imagine văd patru bărbaţi tineri”.

„Ei sunt îmbrăcaţi în haine

tradiţionale”.

„Ei se află într-o pădure.”

metoda

fonetică

analitico-

sintetică

manualul

planşa

frontală

individuală

frontală

Page 6: Proiect CLR Litera J

OC2

OC1

OC3

Jianu. Numele lui venea de la

râul Jiu.

- le cere elevilor să despartă în

silabe cuvântul ”Jianu”.

- se analizează cuvântul

Jianu (silabe, sunete, sunetul

[ j ] )

- se precizează modul de

pronunţie cu diferenţiere de

sunetul ş;

- se dau exemple de alte

nume care să conţină sunetul

[ j ] iniţial;

- se prezintă planşa literei J;

- se fac deosebiri şi

asemănări cu alte litere

- se formează şi se analizează

fonetic şi alte cuvinte ce

denumesc nume : Jiu, Jenica,

Jupiter

- elevii despart cuvântul în silabe:

Ji-a-nu;

- elevii identifică sunetul [ j ];

- numele se scriu cu literă mare;

- receptează diferenţierea;

-elevii găsesc cuvinte precum: Jianu,

Joiana, Jenica, Jiu, Jupiter, Japonia

etc.;

- intuiesc litera;

- se citesc cuvintele;

- se explică cuvintele scrise

explicaţia

demonstraţia

exerciţiul

didactică

reprezentând

litera J

stelaj

alfabetarul

mare

planşa cu

Jianu

frontală

individuală

5. Dirijarea - se citeşte lecţia din manual - se citesc cuvintele din coloanele manualul frontală

Page 7: Proiect CLR Litera J

învăţării

15 min

OC3

OC6

OC1

OA2

OA3

OC7

OC4

(literele, cuvintele şi textul

„Iancu Jianu”)

- solicită elevii să recitească

textul şi se explică cuvintele

necunoscute: ”Jiu”, ”boieri”,

”oaste”;

- se verifică gradul de

înţelegere şi de conştientizare

a conţinutului lecţiei prin

întrebări:

Cine era Iancu Jianu?

Ce a jurat el?

Ce a devenit Jianu?

Cum ajuta săracii?

Scrierea literei ,,J” de

mână:

- se prezintă un material la

calculator cu scrierea literei ,,J”

de mână;

- se insistă pe elementele

grafice care compun litera „ J”

de mână, în timp ce se scrie la

din manual, se alcătuiesc oral

propoziţii cu unele dintre ele;

- se citesc cuvintele selectiv (cuvinte

cu 1, 2,3 silabe);

- se citeşte textul în gând , integral;

- se citeşte textul de 2-3 ori;

- se povesteşte conţinutul textului

pe baza întrebărilor;

-elevii răspund la întrebări

- elevii urmăresc atenţi modul de

scriere al literei ,,J” de mână şi

execută mişcări în aer sau pe bancă;

conversaţia

euristică

lectura

explicativă

povestirea

demonstraţia planşă

didactică

frontală

frontală

frontală

Page 8: Proiect CLR Litera J

OP1

OP2

OC4

tablă de către învăţător;

- se simulează apoi scrierea

literei în aer sau pe bancă;

- se reaminteşte poziţia corectă

în timpul scrierii şi se

reactualizează cunoştinţele

referitoare la încadrarea corectă

în pagină: data, titlul, alineatul,

spaţiul dintre litere;

- se fac câteva exerciţii pentru

dezvoltarea muşchilor mici ai

mâinii;

- vor fi solicitaţi 2 – 3 elevi la

tablă pentru a scrie noua literă.

- se va trece apoi la scrierea

acesteia în caiete, pentru

început se scriu 3-4 litere, se

verifică de învăţător după care

elevii continuă scrierea pe fişă

(Anexa 2) şi în caiete a 1 – 2

rânduri;

- fac exerciţiile pentru încălzirea

muşchilor mâinilor;

- scriu trei litere în caietul tip;

- scriu două rânduri cu litera ,, J” în

caietul tip;

- fişă de lucru

- elevii completează rebusul;

explicaţia

demonstraţia

exerciţiul

calculator

caiete tip

fişă

individuală

frontală

Page 9: Proiect CLR Litera J

6. Obţinerea

performanţei

4 min

OC4

OA2

- le cere elevilor să completeze

rebusul din finalul textului

folosind cuvinte cu acelaşi

înţeles pentru cuvintele:

„pădure”, „bătălie”, „amic”,

„armată”, „servitor

1. C O D R U

2. L U P T A

3. P R I E T E N

4. O A S T E

S L U J I T O R

conversaţia

problematizarea

manual

planşă

frontală

7. Asigurarea

feed-back-ului

4 min

OC7

OC3

OA2

- adresează întrebări legate de

organizarea textului: titlu,

alineate:

„Care este titlul textului? ”

„Câte alineate are textul? ”

- antrenează elevii în citirea

selectivă a textului:

”Citiţi enunţul în care ni se

spune:

cine era Iancu Jianu,

cine era tatăl lui,

unde şi-a alcătuit oastea,

împotriva cui lupta el.”

Titlul textului este ”Iancu Jianu”.

Textul are două alineate.

- selectează din text enunţurile cerute:

”Iancu Jianu era un voinic de pe Jiu.”

„Tatăl lui era boier.”

„Acolo a alcătuit o oaste...”

„A luptat cu vitejie împotriva

oamenilor răi.”

conversaţia

citirea selectivă

manual

frontală

8. Retenţia şi

transferul

OA2 - activitate în completare- se va

face printr-un exerciţiu-joc

- elevii lucrează exerciţiul pe de fişa jocul didactic fişă frontală

Page 10: Proiect CLR Litera J

1 min OP2 ( Anexa 3)

Ora a II-a

1. Moment

organizatoric

1 min

- verific dacă toţi elevii au

materialele necesare: manuale,

caiete, instrumente pentru scris

(creioane colorate, stilouri);

- pregătirea elevilor pentru

desfăşurarea activităţii:

conversaţia frontală

2.Captarea

atenţiei

4 min

OA2 - citesc elevilor o scurtă poveste

şi istorisire a Zânei Primăvara

(Anexa 4). Ea le cere din nou

ajutorul.

- elevii ascultă cu atenţie textul citit şi

sunt dispuşi să ofere ajutorul;

conversaţia frontală

3.Desfăşurarea

activităţii

15 min OC3

OP1

OC4

- reamintesc elevilor ce au

învăţat prima oră;

- se citesc coloanele de cuvinte

şi propoziţiile din

auxiliarul ,,Jocul cuvintelor” (pe

rânduri, în cor,în lanţ, selectiv)

- se realizează exerciţii de

dezmorţire a muşchilor mâinii

şi de revigorare a elevilor;

- se continuă scrierea literei ,,J”

- elevii citesc pe de auxiliar coloanele

de cuvinte şi propoziţiile;

- fac exerciţiile pentru încălzirea

muşchilor mâinilor;

- scriu cuvintele şi propoziţia pe

citirea selectivă

explicaţia

auxiliarul

,,Jocul

cuvintelor”

individuală

Page 11: Proiect CLR Litera J

OP1

OP2

OA1

OC7

mare de mână şi a unor cuvinte

ce conţin această literă la

început,din caietul de scriere;

- se explică modul de îmbinare

a literei mari cu litera

următoare;

- se scriu cuvintele: Jianu, Jana,

Jenica, Jorj pe un rând;

- se transcriu apoi alte cuvinte:

Joiana, Jiul, Jijia şi

propoziţia ,,Iancu Jianu a luptat

cu vitejie împotriva oamenilor

răi”;

-se răspunde în scris la

întrebarea ,,Pe cine ajuta

Jianu?”

caietul tip;

-sunt atenţi la îmbinarea literei mari cu

litera următoare;

-transcriu cuvintele şi propoziţia;

- ,,Jianu îi ajuta pe cei săraci.”

demonstraţia

exerciţiul

conversaţia

caiete tip

frontală

4.Obţinerea

performanţei

10 min

OA2

OC5

- elevii se împart în trei echipe;

Joc didactic :” Scrie repede şi

bine”

- elevii fiecărei echipe vor primi

5-6 cuvinte scrise pe o fişă

(Anexa 5) pe care trebuie să le

-fiecare echipă ordonează cuvintele

jocul didactic

fişă de lucru

Page 12: Proiect CLR Litera J

OP2

OC4

ordoneze într-o propoziţie

lucrând împreună;

- după ce sunt ordonate

cuvintele şi obţin propoziţii, un

reprezentant al fiecărei echipe

citeşte propoziţia obţinută, iar

elevii vor transcrie propoziţia.

Câştigă echipa care termină

prima şi scrie corect propoziţia.

într-o propoziţie;

-scriu propoziţia pe fişă şi la tablă; conversaţia

problematizare

a

pe grupe

5. Asigurarea feedback-ului

10 min OC4

OP1

Dictare (Anexa5)

-se citesc două propoziţii pe

care elevii vor trebui să le scrie

după dictare:

,,Jenica mănâncă o prăjitură.”

,,Jean a ajuns în Japonia.”

- scriu propoziţiile, după dictare;

- se verifică după recitirea

propoziţiilor;

exerciţiul fişă de lucru

individuală

6.Realizarea

retenţiei şi

transferului

3 min

- reamintesc elevilor ce literă au învăţat astăzi şi enunţ tema pentru acasă;

- notează tema pentru acasă; conversaţia frontală

7.Încheierea

activităţii

2 min

- aprecieri, concluzii, calificative

-ascultă observaţiile şi aprecierile

făcute de învăţător

conversaţia frontală

Page 13: Proiect CLR Litera J

ANEXA 1

Dragã doamna învãţãtoare,

Eu sunt Zâna Primãvara. Am plecat de departe sã ajung la timp în ţara unde

locuiţi. Însă drumul meu e putin cam greu pentru cã trebuie sã lupt împotriva armelor

Iernii, sora mea cea îngheţatã, care îmi tot pune piedici: ba ger, ba zãpadã, ba viscole,

ba îngheţ. Îmi e tare teamã cã mã vor învinge, cã îmi vor îngheţa şi mie muguraşii ,

florile si fluturaşii cu care vin cãtre voi. Am aflat însă, că sora mea are o slabiciune:

se teme tare , tare de tot de litere, exerciţii şi culori. Asa cã am nevoie de ajutor. Am

auzit eu că elevii din clasa dumneavoastrã sunt foarte isteţi si talentaţi iar asta este

exact ce-mi trebuie mie. Rugaţi-i sã mã ajute, iar eu le promit sã le aduc tot ce am

mai frumos. Pentru ajutorul dat, le mulţumesc şi , printr-un curier foarte secret, le

trimit un coşuleţ cu o surpriză, ca drept de mare mulţumire şi multe elemente cu care

sã împodobească clasa. La sfârşitul zilei vor descoperi surpriza. Spor la treabã!

Cu mii de mulţumiri, Zâna Primãvara.

Page 14: Proiect CLR Litera J