proiect didactic clr definitivat bun.doc
-
Upload
deac-raluca -
Category
Documents
-
view
180 -
download
6
Transcript of proiect didactic clr definitivat bun.doc
Unitatea şcolară : ŞCOALA GIMNAZIALA ,,MARIA BRINDEA”PESAC Clasa: I Data: 01.03.2016 Prof. Înv. Primar: Deac Raluca-Alina Aria curriculară: Limbă şi comunicare Discipline vizate: Comunicare in limba romana Arte vizuale si abilitati practice Unitatea tematica: Întrebări și răspunsuri Subiectul: Consolidarea sunetelor și literelor învățate Tipul lecţiei: consolidare-verificarea cunostintelor Competenţe specifice 1.4-să recepteze corect mesajul în funcţie de condiţiile comunicării; 1.5-să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog; 2.2-să rostească mesaje, utilizând pronunţarea corectă şi intonaţia adecvată; 2.6-să manifeste independenţă în situaţiile de comunicare; 4.1- să aplice în mod conştient regulile de ortografie şi punctuaţie; 4.6 –să manifeste interes şi spirit critic faţă de redactarea diverselor tipuri de texte. Obiective operaționale: CO1: să realizeze analiza si sinteza fonetica CO2: să alcatuiasca propozitii pornind de la cuvinte date CO3: să citesca corect in ritm propriu CO4. să exemplifice cuvintelor sinonime si antonime CO5. Să formuleze intrebari avand ca suport textul CO6. să aranjeze cuvintele date intr-o propozitie Resurse: Resurse materiale : -manualul - fişe de lucru -caietul de scriere
Resurse umane :27 elevi
Resurse procedurale: conversaţia ,explicaţia, expunere, metoda fonetica analitico sintetica, munca in echipa, evaluarea, observarea, munca independentă, jocul didactic Resurse de timp: 90 min Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe Bibliografie:
,,Să dezlegăm tainele abecedarului” – Carmen Iordăchescu, Editura Carminis
,,Limba română – elemente de construcţie a comunicării” cls. I-IV, Marcela Peneş;
Programa pentru clasa I nr.3418/19.03.2013
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr.
crt.
Evenimentele
lecţiei
Ob op.
Conţinutul activităţii Strategii didactice EvaluareMetode Mijloace Forme
1 Moment organizatori
c
3 min – prima oră,
2 min -a doua oră
Pregătirea elevilor pentru desfăşurarea activităţii: - verific dacă toţi elevii au materialele necesare: manuale, caiete, fişe de lucru, instrumente pentru scris ( creioane colorate, stilouri, carioca).
conversaţia
- frontal -
2. Captarea atenţiei2 min
Brainstorming: -scriu pe tablă cuvântul PRIMĂVARĂ-solicit elevilor să spună la ce se gândesc când aud cuvântul PRIMĂVARĂ. Le cer apoi să alcătuiască câteva propoziţii frumoase cu aceste cuvinte.
conversaţia
- frontal Observarea
sistematică
3. Anunţarea obiectivelor şi a titlului
lecţiei
-fac legătura cu lecţia pe care elevii au avut-o de pregătit pentru astăzi şi le explic că astăzi ne vom întoarce şi vom recapitula textele corespunzătoare
conversaţia
- frontal -
1 min ultimelor 4 litere studiate „b/B, v/V, h/H, g/G” și grupurile de litere ge/Ge, gi/Gi- astfel dacă vor fi atenţi, la sfârşitul celor două ore de abecedar de astăzi, vor şti să citească, să scrie, litere, silabe, cuvinte şi propoziţii încât la testele de evaluare care se vor da la sfârşitul unității de învățare să primească toţi doar calificative maxime.- elevii care vor da cele mai frumoase răspunsuri vor primi drept recompensă frunze şi inimioare pentru a completa „ copăcelul faptelor bune”
4. Crearea situaţiilor
de învăţare60 min
( 39 min în prima oră, 21 min în a doua oră)
O1
O2
O3
- verific dacă elevii au efectuat tema pentru acasă.- solicit elevilor să citească textele corespunzătoare literelor studiate, în lanţ şi pe grupe. pag. 4-10- pe caietul de scriere copiii scriu data zilei şi titlul activităţii „ Recapitulare” . completează apoi 4 rânduri cu literele studiate mari şi mici de mână ( b/B, v/V, h/H, g/G și grupurile de litere ge/Ge și gi/Gi
Observaţia, exerciţiul
Explicaţia, exerciţiul, lucrul cu manualul
Exerciţiul
Caiete de scriere, fişe de lucru
Manual
Caiete
Individual
IndividualPe grupe
Individual
Oral- capacitate
a de a sesiza
corectitudinea
rezolvării unei
sarcini date.
O4
O4
O3
O5
Concurs pe echipe:-solicit elevilor să alcătuiască pe rând câte 3 propoziţii legate prin înţeles, cu evitarea repetărilor supărătoare despre personaje la alegere din primele 6 texte studiate. ( 3 x 6 = 18 elevi ) pag 4,5,6, 8,9,10.
Joc de rol: „ Citim- întrebăm –răspundem” , pe echipe- din ultimele 6 texte studiate o echipă citeşte câte o propoziţie, altă echipă formulează o întrebare despre acea propoziţie iar ultima echipă formulează răspunsuri, prin reprezentanţii lor. Rolurile se schimbă succesiv. (pag. 14 manual).
- Se cere elevilor ca la tablă şi pe caiete să se scrie o întrebare şi un răspuns alese dintre cele mai frumoase formulate de ei oral.
Conversaţia, exerciţiul
Conversaţia, exerciţiul, joc de rol
Observaţia, exerciţiul
Exerciţiul
Manual
Manual
Tabla neagra, plasticată, Caiete
Fişe de lucru
Pe echipe
Pe echipe
Frontal, individual
În perechi
Oral – alcătuirea unui mic
text
Capacitatea de a
citi, formula întrebări
şi răspunsuri
Scrisă- capacitate
a de a reda în scris
propriile enunţuri
Activitate în perechi:-solicit elevilor să întoarcă fişele de pe masă şi împreună cu colegul, să rezolve sarcinile de lucru (ordonarea unor cuvinte pentru alcătuirea unor propoziţii şi transcrierea lor). Câştigătoare va fi echipa în care mai multe perechi rezolvă sarcina corect, frumos, rapid.-fişele vor fi evaluate şi expuse iar după ore vor putea fi vizualizate de către toţi copiii.Anexa 1
Lucrul cu manualul
manual
Capacitatea de a ordona logic
cuvinte şi de a scrie
cu ac estea
propoziţii
5. Obţinerea performanţ
ei20 min
O6 -solicit elevilor să deschidă manualele la pagina 11.- se explică cerinţele și elevii vor citi dialogurile din imagine respectând semnele de punctuație după care la următorul exercițiu vor uni fiecare întrebare cu răspunsul potrivit.
Explicaţia, Observaţia, exerciţiul
manual individual Probă orală
Capacitatea de a
rezolva în scris
anumite sarcini de
lucru
6. Realizarea retenţiei şi
transferului1 min
-tema pentru acasă: Scrierea pe caiet a exerciţiilor de la pag. 13 din manual.
Conversaţia, explicaţia
manual frontal -
7. Încheierea activităţii
1 min
Aprecieri, concluzii. conversaţia
- frontal -