3_proiectul_meu (1).doc

15
s EDUCATOARE: GEĂMANU LILIANA GRUPA COMBINATĂ „FLUTURASII” GRĂDINIŢA RIPA TEMA ANUALĂ: CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT ? TEMA SĂPTĂMÂNII: „MIJLOACE DE TRANSPORT”

Transcript of 3_proiectul_meu (1).doc

PROIECT DIDACTIC

s

GRUPA : COMBINAT

TEMA ANUAL : CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI, PE PAMANT ?

SUBTEMA : Mijloace de transport

TEMA ACTIVITII : Micii calatori

FORM DE REALIZARE : Activitate integrat

TIPUL ACTIVITII : Consolidare i sistematizare a cunotinelor

SCOPUL ACTIVITII :

Verificarea i consolidarea cunotinelor despre mijloace de transport

Stimularea i exersarea limbajului;

Desprirea n silabe sau alctuirea de propoziii cu termeni specifici mijloacelor de transport

Cultivarea interesului i a plcerii pentru nvare prin cooperare;

INVENTAR DE ACTIVITI:

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

Rutine : primirea copiilor, deprinderi de igien personal, servirea mesei, ntlnirea de diminea : Imi place sa calatoresc cu Tranziii : Bat din palme ACTIVITI LIBER ALESE (ALA): Biblioteca : Crticica mea cu mijloace de transport

Constructii : ,,Mijlocul de transport preferat figuri geometrice Joc de masa : Puzzle:Avionul Masina, Vaporul Joc de miscare : Avioane in miscare

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):

Domeniul limba si comunicare: exprimarea orala corecta din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic si folosirea corecta a singularului si pluralului cuvintelor- Cu ce calatorim ?- joc didactic;

Domeniul om si societate (activitate practica) Trenul lucrare colectiva.OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE:

DLC:

sa pronunte relativ corect sunetele limbii romane;

sa alcatuiasca propozitii simple despre obiecte si fiinte familiare,aspecte ale vietii sociale etc;

sa faca legatura intre cuvintele pronuntate oral si imaginile la care acestea se refera;

sa foloseasca corect in propozitii singularul si pluralul cuvintelor.DOS: sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;

sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana,valorificand deprinderile de lucru insusite;OBIECTIVE OPERAIONALE I STRATEGII DIDACTICE

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP): ntlnirea de diminea: Imi place sa calatoresc cu Obiective operaionale:

S utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

S identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, poziia n succesiunea zilelor sptmnii)

Sa comunice impresii si idei referitoare la tema propusa;

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia;

Mijloace i materiale didactice: calendarul naturii,imagini mijloace de transport.ACTIVITI LIBER ALESE (ALA):

Joc de masa : Puzzle:Avionul Masina, Vaporul Obiective operaionale:

sa imbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea diferitelor mijloace de transport in aer;

sa descrie imaginile gasite;Strategii didactice:

Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace i materiale didactice: imagini avion,elicopter,balon;

Biblioteca : Crticica mea cu mijloace de transport

Obiective operaionale:

sa observe materialele de lucru sa recunoasca mijloacele de transport existente sa coloreze folosind culorile specifice mijlocului de transport respectand conturul.

Strategii didactice:

Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia; Mijloace i materiale didactice: carticele de colorat mijloacele de transport, culori.

Constructii: ,,Mijlocul de transport preferat figuri geometrice Obiective operaionale:

sa realizeze cu ajutorul figurilor geometrice cateva mijloace de transport. sa interactioneze cu ceilalti copii in cadrul jocului pentru a realiza tema propusa;

Strategii didactice:

Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace i materiale didactice: figure geometrice; Joc de miscare distractiv: Zburam ca avioanele, Plutim ca vapoareleObiective operaionale: sa resprecte regulile jocului; sa-si satisfaca nevoia de a se binedispune; Strategii didactice:

Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace i materiale didactice: jetoane avioane,aeroporturi,recompense.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):Domeniul limba si comunicare: Cu ce calatorim ? - joc didacticObiective operaionale:

sa identifice mijloacele de transport din imaginile prezentate;

sa se exprime corect din punct de vedere gramatical;

sa formuleze propozitii simple pe baza imaginilor prezentate;

sa foloseasca corect in propozitii singularul si pluralul cuvintelor;

sa identifice sunetul initial al cuvantului;

sa desparta in silabe;

sa participe activ la activitate;

Strategii didactice: Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace i materiale didactice: jetoane,imagini mijloace de transport, panouri.

Sarcina jocului:

asocierea structurilor verbale cu imaginile sugestive ;

Regulile jocului: sa se exprime in propozitii conform cerintelor,evitand raspunsurile scurte; sa recunoasca mijlocul de transport, sa-l descrie si sa recite o ghicitoare despre mijloacele de transport; sa asocieze propozitiei formulate imaginea corespunzatoare;Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensele.

Domeniul om si societate: Trenul lucrare colectiva Obiective operaionale:

sa identifice partile componente ale trenului;

sa decupeze dupa contur;

sa lipeasca trenul decupat pe un panou;

sa foloseasca corespunzator instrumentele de lucru;Strategii didactice: Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace i materiale didactice: coli A4 pe care sunt imprimate trenul si vagoanele, culori, lipici, foarfece, servetele umede.Scenariul zilei

ntlnirea de diminea : Imi place sa calatoresc cu...

Salutul : Bun dimineaa mici calatori!. Salutul ncepe cu educatoarea i este continuat de copiii din grup.

Prezena se realizeaz strigndu-se numele fiecrui copil n ordinea existent n catalog, apoi o feti numr cte fete sunt iar un biat cte fete sunt.

Atenia copiilor se ndreapt spre Calendarul naturii : Sunt adresate ntrebri despre ziua sptmnii, dat, anotimp, etc.

Noutatea zilei: Voi prezenta activitatile ce urmeaza a fi desfasurate pe tot parcursul zilei.

Captarea ateniei se realizeaz prin citirea de catre educatoare a unei scrisori primita prin posta. Acesta scrisore este expediata de catre cel mai iscusit mester si anume Big Arond.Acesta este in cautare de noi ajutoare in marele sau garaj, asa ca cel mai bun copil din gradinita va fi noul sau ucenic.

Se realizeaz anunarea temei, obiectivele activitii i tranziia spre prima tem propus (tranziie)Bat din palme....Dupa aceasta tranzitie copiii se indreapta catre centre,unde li se explica de catre educatoare ca se pot roti pana vor trece pe la toate centele deshise.n zona BIBLIOTECA vor fi pregtite materialele pe care le vor folosi n realizarea sarciniiCarticica mea cu mijloace de transport.

n zona CONSTRUCII vor fi pregtite materialele pentru a realiza tema Mijlocul de transport preferat... (figuri geometrice).

n zona JOC DE MASA: Puzzle:Avionul Masina, Vaporul. Copiii vor imbina piesele de puzzle pentru a reda imagini cu mijloace de transport.Trecerea de la activitile liber alese la cele pe domenii expereniale se va face cu ajutorul cntecului Trenuletul muzical

Cu ce calatorim? este prima activitate pe domenii expereniale, care aparine domeniului Limb i comunicare i va fi realizat cu ajutorul unui joc didactic pe grupe.

n cadrul acestei activiti li se va explica copiilor de ctre educatoare sarcinile jocului didactic .Educatoarea a pregatit in prealabil un plic ce contine imaginea mijloacelor de transport care la semnalul verde dat de educatoare va porni din mana in mana si se va opri la semnalul rosu, copilul la care se afla plicul va extrage un jeton si va descrie mij de transport etc. Alt copil va aduce completari daca va fi nevoie.

Se va trece la activitatea practica in care copii vor fi impartiti in doua grupe unii vor desena si apoi decupa trenuletul iar altii vor desena mijloace de transport pe care le vor lipi in trenul decupat si lipit pe un panou pictat in prealabil.

Se va efectua evaluarea activitii i se va expune posterul ntr-un loc vizibil.

ncheierea activitii se realizeaz prin ALA2, jocul distractiv: Zburm ca avioanele i Plutim ca vapoarele.

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : COMBINATA

TEMA ANUALA: CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?

SUBTEMA: Mijloace de transport

MIJLOC DE REALIZARE : Activitate integrata

TIPUL ACTIVITII : Consolidare si verificare

CATEGORII DE ACTIVITATI : DLC Cu ce calatorim? joc didactic

DOS Trenul lucrare colectiva

SCOPUL ACTIVITI : - Verificarea cunostintelor despre mijloacela de transport;

- Formarea deprinderii de a se exprima corect in propozitii si fraze consolidarea unor activitati practice ;

OBIECTIVE OPERAIONALE : - S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor;

S neleag i s transmit mesaje simple, i s reacioneze la acestea;

S disting sunetele ce compun cuvintele i s le pronune corect;

S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei activitii personale;

S utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;

S cunoasc i s utilizeze uneltele simple de lucru pentru a realiza activitatea practic;

S adreseze apoi s decupeze uneltele folosite de medic;

S manifeste spirit cooperant n activitatea de grup comunicnd cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinilor comune;

SARCINA DIDACTICA:

Descrierea unui mijloc de transport si plasarea acestuia la locul potrivit (apa aer uscat)

Recunoasterea mijloacelor de transport dupa ghicitori.

REGULILE JOCULUI: Plicul care cotine imaginea mijlocului de transport porneste din mana in mana la semnalul verde.El se opreste numai la semnalul rosu.

Copilul la care s-a oprit plicul,prezinta imaginea si o descrie dupa criteriile stabilite.Complicarea jocului:

Copilul la care s-a oprit plicul il dscrie fara sa mai arate imaginea celorlalti copii si formuleaza propozitii sau ghicitori despre mijlocul de transport ilustat. Copilul care va ghici mai repede, va aseza jetonul pe tabloul ce reprezinta: apa, uscat,aer.

Elemente de joc: miscarea plicului,semnalizarea,expunerea ghicitorii, ghicirea,plasarea ilustratiei, aplauze.METODE I PROCEDEE : Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, lucru pe echipe, problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC : Plane cu imagini ale diferitelor mijloace de transport, jetoane cu obiecte specifice mijloacelor de transport, panou cu recompense pentru rspunsurile corecte.EVENIMENT

DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1. Moment organizatoricasigurarea condiiilor pentru activitate : aerisirea slii, pregtirea materialului didactic, aranjarea mobilieruluiobservare curent

2. Captarea atenieise realizeaz prin citirea unei scrisori adus de pota,

Dragi copii, eu ma numesc Big Arond marele mecanic de masini si nu numai si va trimit acesta scrisoare pentru a va da o veste buna.M-am hotarat sa plec intr-o calatorie prin tara pe la toate gradinitele, pentru a-mi gasi niste ajutoare.Nu mai pot face fata de unul sigur,s-au inmultit masinile in garajul meu.

Eu v-am trimis si un colet in care am pus cateva lucruri care v-ar putea ajuta..........

audiia

observarea comporta-mentului copiilor

3. Reactualizarea cunotinelor-Care este tema saptamanii?

Se va purta o discutie referitoare la mijloacele de transport de cate feluri sunt, utilitatea lor si importanta lor.Conversaia

Problematizarea

Rspunsurile copiilor

4. Anunarea temei i a obiectivelorIn prima parte a activitatii copii se vor indrepta centrele de interes si anume:

BIBLIOTECA vor fi pregtite materialele pe care le vor folosi n realizarea sarciniiCarticelele mele cu mijloace de transport.

CONSTRUCII vor fi pregtite materialele pentru a realiza tema Mijlocul de transport preferat... (figuri geometrice).

JOC DE MASA: Puzzle:Avionul Masina, Vaporul.Copii vor imbina piesele de puzzle pentru a reda imagini cu mijloace de transport.Se anun copii c vor desfura o activitate Mici calatori n care vor vorbi despre mijloace de transport, vor executa un joc didactic Cu ce calatorim, joc n care ei i vor etala cunotinele despre mijloace de transport ,vor face propoziii, vor numra cuvintele dintr-o propoziie, vor desprii n silabe, vor ghicii ghicitori .Vor decupa trenul, vor desena mijloace de transport pe care le vor lipi in prealabil in trenul decupat si lipit si el pe un tablou pictat de educatoare.Expunerea;observare curent

5. Dirijarea jocului

Se desfoar jocul didactic la educarea limbajului Cu ce calatorim.

Copiii se mpart n dou grupe : grupa trenuletelor i grupa masinutelor.

Educatoarea prezint copiilor regulile i sarcinile copiilor.

Jocul este o ntrecere ntre cele dou grupe; fiecare rspuns corect va fi rspltit cu aplauze i o recompens pe panou. Ctig grupa cu cele mai multe recompense.

-plicul ce contine imaginea mijloacelor de transport porneste din mana in mana,la semnalul verde ;el se opreste la semnalul rosu;copilul la care se afla plicul,il deschide arta copiilor imagineasi o descrie dupa criteriile stabilite(cum se numeste, partile componente,cine-l conduce,cate silabe are sunetul initial).Alt copil va completa sau corecta daca este nevoie.

Explicaia

Demonstraia

Problematizarea

Exerciiul

Copiii ascult cu atenie modul de desf. a jocului

Copiii rezolv sarcinile iar ceilali apreciaz corectitudinea rezolvrii acestora

6. Desfurarea jocului

7. Complicarea jocului-plicul ce contine imaginea mijloacelor de transport porneste din mana in mana,la semnalul verde ;el se opreste la semnalul rosu;copilul la care se afla plicul,il deschide arta copiilor imagineasi o descrie dupa criteriile stabilite(cum se numeste, partile componente,cine-l conduce,cate silabe are sunetul initial).Alt copil va completa sau corecta daca este nevoie.

Ctig grupa care are cele mai multe recompense.

Copilul la care s-a oprit plicul, il deschide fara sa mai arate imaginea celorlalti copii si formuleza propozitii sau ghicitori despre mijlocul de transport ilustat. Copilul care va ghici mai repede, va aseza jetonul pe tobloul ce reprezinta:pe apa,pe uscat, in aer.

Jocul va continua pana se termina jetoanele din plic.

Vom repeta titlul jocului.

Ctig grupa cu cele mai multe recompense.Exerciiul

Problematizarea

Demonstraia

Copii verbalizeaz i motiveaz rspunsurile

Copiii apreciaz corectitudinea rezolvrii sarcinilor

8. Asigurarea reteniei i a transferuluiVoi imparti grupa de copii in doua subgrupe,si le voi explica copiilor sarcinile pe care urmeaza sa le realizeze in cadrul activitati practice.O grupa de copii vor colora trenul ,il vor decupa si apoi il vor lipi pe un panou pictat in prealabil de educatoare

Cealalta grupa de copii vor desena mijloace de transport deja decupate si le vor lipii pe trenul care se afla pe panou.

Pentru a lucra mai bine,vom face cateva exercitii de incalzire a muschilor mainilor:

Miscam degetelele

Batem tare palmele,

Cade ploaia binisor,

Stoarcem rufele usor.

Copii realizeaz sarcinile primite. Educatoarea supravegheaz modul de lucru al copiilor, fcnd sugestii referitoare la realizarea temei i ajutnd unde este nevoie.

Conversaia

Exercitiul

Demonstraia

Munca individuala; munca in echipa

Copiii rezolv sarcinile primite

Educatoarea observ modul de lucru al copiilor

9. Evaluarea performaneiLucrarea colectiva va fi expusa n sala de grup..

Copii apreciaz modul n care a fost realizat lucrarea.Turul galerieiCopiii analizeaz obiectiv lucrarea

10. ncheierea activitiiEducatoarea face aprecieri generale i individuale.

Educatoarea recompenseaz copiii pentru drnicia cu care au realizat lucrrile.

Copii se vor angaja ntr-un joc de miscare numit Zburam ca avioanele si Plutim ca vapoarele.Conversaia

Se stabilesc ctigtorii

TEMA ANUAL:

CUM ESTE, A FOST I VA FI AICI PE PMNT ?

TEMA SPTMNII:

MIJLOACE DE TRANSPORT

EDUCATOARE: GEMANU LILIANA

GRUPA COMBINAT

FLUTURASII

GRDINIA RIPA

Bibliotec:

Crticica mea cu mijloace de transport

Domenii experieniale:

DLC : Cu ce calatorim ? joc didactic

DOS : Trenul - colaj

Joc de masa:

,,Avionul, vaporul, masina ... - puzzle

Construcii:

,,Mijlocul de transport preferat fig. geometrice