17-18. Ecuaţii Şi Inecuaţii Ce Conţin Elemente de Combinatorică.doc 25-26

download 17-18. Ecuaţii Şi Inecuaţii Ce Conţin Elemente de Combinatorică.doc 25-26

of 8

Transcript of 17-18. Ecuaţii Şi Inecuaţii Ce Conţin Elemente de Combinatorică.doc 25-26

Proiect didactic la matematica

Proiect didactic la matematicProiect didactic la matematic

Grupa: A-131; C-131Data: 18.09.2013

Numarul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 17-18Durata leciei: 80de minute

Modulul: Elemente de combinatoric. Binomul lui Newton.

Subiectul leciei: Ecuaii i inecuaii ce conin elemente de combinatoric.Competene specifice:

6.3.Utilizarea permutrilor, aranjamentelor, combinrilor i proprietile acestora in rezolvarea unor ecuaii, inecuaii, probleme practice, din alte domenii.

Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1 S recunoasc elementele de combinatoric;

O2 S recunoasc formulele de determinare a aranjamentelor, permutrilor, combinrilor;

O3 S rezolve ecuaii i inecuaii ce coin elemente de combinatoric;

O4 S manifeste interes fa de tema dat.

Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelorTehnologii didactice:

a) forme: frontal, n perechi, individual;b) metode: conversaia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exerciiului; metoda ciorchinelui. c) materiale didactice:1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau: Editura Prut International, 2012. 280 P. ISBN 978-9975-54-043-8;

2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;Evaluarea: de tip sumativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucare independent (aprecieri cu note).

Scenariul leciei

Nr.

ctr.Secvenele

lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea

elevilorEvaluarea

1Organizarea clasei

Salut elevii. Pe tabl este scris data si tema n clas.Verificarea pregtirii de lecie.Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.Vizual se verific dac elevii au rechizitele necesare

pentru

lecie.

2Verificarea temei

pentru acasa.

Ce ai avut de realizat pentru acas?

Ce ntrebri avei?

Care sunt rezultatele exerciiilor?Teoria:pag.49-50

Exerciii: 3(b,c); 4(,d); 8 din A, pag.51.

Rsppund coninutul teoretic.

Adreseaz ntrebri.

Anun rezultatele exerciiilor.ntrebri

orale i

n scris

3

Reactoalizarea cunotinelor i capacitilor

O1O2n continuare unii elevi vor primi cite o fi pe care vor fi scrise cuvintele cheie elemente de combinatoric. Prin metoda ciorchinelui elevii vor trebui s scrie tot ce tiu referitor la cuvintele cheie date.

Elevii scriu tema leciei n caiete.

Vor completa ciorchinele numind noiunile, definindu-le etc.

Elevii scriu tema leciei n caiete.

Nr.

ctr.Secvenele

lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea

elevilorEvaluarea

A doua cerin va fi de rezolvat problemele incluse n fia nr.1.

ntre timp trei elevi vor trece la tabl. Pe tabl sunt scrise cteva exerciii, fiecare va trebui s aleag din mulimea de exerciii cele ce conin aranjamente- primul elev, combinri- al doilea, permutri- al treilea elev i s le calculeze.

Deci la lecia de azi vom continua cu studiul elementelor de combinatoric i anume vom rezolva ecuaii i inecuaii ce conin elemente de combinatoric.nu exist;

nu exist;.

4.

Consolidarea materiei i formularea capacitilor

O1O2O3O4Exerciiul 1(b)

pag.51 (1)

=

Exerciiul 2(c)

pag.51 (1)

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

DVA: n4

=

=

(n-3)(n-2)(n-1)n=

=22(n-2)(n-1)n

n-3=22n=25

Rspuns: n=25

DVA: n4

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3 ntrebri orale i exerciii n scris

Nr.

ctr.Secvenele

lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea

elevilorEvaluarea

Exerciiul 4(b) din B

pag.59 (1)

Exerciiul 14(b) din B

pag.59 (1)

n2-5n+620

n2-5n+6=20

=1=-2 (nu poate fi soluie)

=7

Rspuns:

DVA:

DVA: x3

Nr.

ctr.Secvenele

lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea

elevilorEvaluarea

-6 nu este soluie

5.

Evaluarea

O1O2O3O4Lucrare independenta

Exerciiul 29(a) pag.37 (2)S se resolve inecuaia: