0_proiect_didactic2.docx

15
Proiect didactic Data desfăşurării:17 .02.2014 Instituţia de învăţămînt: gimnaziul Lencăuţi Profesor: Rihter Ana Obiectul: Istoria românilor şi universală Clasa: a V-a Tema: Republica romană Tipul lecţiei: lecţie de asimilare a cunoştinţelor. Competenţe specifice: Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică, Obiective operaţionale: O1. Să explice modul de organizare a Republicii romane; O2. Să precizeze legătura de cauzalitate a luptelor dintre plebei şi patricieni; O3.să localizeze pe harta istorică etapele expansiunii Romei în Pen. Italică şi în bazinul Mării Mediterane; O4. Să aprecieze rolul istoric al personalităţilor istorice caracteristice republicii romane. O5- să formuleze aprecieri pro sau contra războaielor purtate de Roma. Strategii didactice: Metode şi procedee: Expunerea sistematică,conversaţia euristică,problematizarea,descoperirea,explicaţia,exerciţiul,demonstraţia etc.

Transcript of 0_proiect_didactic2.docx

Page 1: 0_proiect_didactic2.docx

Proiect didacticData desfăşurării:17 .02.2014Instituţia de învăţămînt: gimnaziul LencăuţiProfesor: Rihter AnaObiectul: Istoria românilor şi universalăClasa: a V-aTema: Republica romanăTipul lecţiei: lecţie de asimilare a cunoştinţelor.Competenţe specifice:

Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică,

Obiective operaţionale:

O1. Să explice modul de organizare a Republicii romane;O2. Să precizeze legătura de cauzalitate a luptelor dintre plebei şi patricieni; O3.să localizeze pe harta istorică etapele expansiunii Romei în Pen. Italică şi în bazinul Mării Mediterane; O4. Să aprecieze rolul istoric al personalităţilor istorice caracteristice republicii romane. O5- să formuleze aprecieri pro sau contra războaielor purtate de Roma.

Strategii didactice:Metode şi procedee: Expunerea sistematică,conversaţia euristică,problematizarea,descoperirea,explicaţia,exerciţiul,demonstraţia etc.

Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a V-a, postere, dicţionare explic harta ,Republica romană”,atlas istoric,portrete,fişe.Forme de lucru: activitate frontală, în grup,în perechi, individual.

Page 2: 0_proiect_didactic2.docx

Etapele lecţiei

Obiective operaţionale

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode, procedee

1 2 3 4 5 6Moment organizato-ric

Captarea atenţiei

1 min. Ordonează clasa Notează absenţele

Elevul de serviciu raportează

2 min Profesorul prezintă un poster cu Regulile de aur care trebuie respectate la ora:

Nu e voie sa fiţi trişti, Orice idee este valoroasă, Munca este mama gloriei Să ne ascultam cu răbdare Astăzi singuri ne apreciem muncaPornind de la posterul afişat pe tablă se creează o conversaţie euristică despre necesitatea respectării acestor reguli

Elevii citesc cu atenţie regulile de aur impusse de profesori pentru ora de astăzi.

Conversaţia euristică

Evocarea 2 min În baza metodei „ pixuri în pahar” profesorul împarte clasa în două grupuri identice şi propune spre realizarea fişe de lucru cu următoarele însărcinări:

Elevii activează în două grupuri identice.Fiecare grup îşi alege un

Pixuri în paharLucru în grup

Page 3: 0_proiect_didactic2.docx

1. Gasiti si subliniati greselile din text,refacînd textul cu informatia corecta:

,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe colina Palatin de langa raul Tibru,in regiunea Toscana.Intemeietorul legendar al cetatii a fost Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a fost condusa de sapte regi,primii patru au fost etrusci si ultimii trei au fost latini si sabini.Ultimul rege etrusc,Tarqiunius Superbus,a fost alungat in urma unei rascoale,dar regalitatea nu a fost abolita.2. Care era componenta poporului roman?3. Cum era condusa Roma regala?4. Care erau atributiile regelui?

lider care va monitoriza activitatea elevilor pe parcursul orei.Elevii gandesc si formuleaza raspunsuri,recurgand la rememorarea şi selectarea cunostintelor.Elevii asculta cu atentie intrebarile,recurgla asocieri de idei,formuleaza raspunsuripe care le ilustreaza cu cifre si fapte concrete

R

E

A

L

I

5 min. Pornind de la cunostintele actualizate,stabileste legatura cu cele noi,adresand intrebarile:

1. Care este semnificatia anului 509i.Hr.pentru istoria Romei?

2. Ce urmari a avut rascoala din anul 509 i.Hr?-Scrie titlul lectiei pe tabla,,Republica Romana”

-Enumera principalele obiective operaţionalesub o forma accesibila elevilor.

Elevii participa la discutii cu raspunsuri proprii.Elevii notează titlul lectiei in caiete.

5 min Profesorul prezintă planul lecţie sub forma de

Page 4: 0_proiect_didactic2.docx

Z

AREA

R

E

A

S

E

N

S

U

L

O1

„ Lanţul evenimentelor”,care este alcătuit din trei capitule:I. Modul de organizare a Republicii romaneII. Luptele dintre patricieni şi plebeiIII. Politica expansionistă a Romei

Prof.cere elevilor sa defineasca cu ajut.dictionarului’’republica’’.-Prof. cere elevilor sa urmareasca fisa de lucru 1pentru grupul I şi fişa nr 2 –gr.IIFişa nr 1,,Trei erau organele care luau parte la conducerea treburilor publice…Conducerea statului o aveau 2 consuli,alesi din randul senatorilor de catre adunarea poporului,pe timp de un an.Ei comandau armata,judecau,convocau senatul si adunarea poporului,prezidau ceremoniile religioase.In caz de mare primejdie pentru stat,conducerea era incredintata unui dictator,numit pe 6 luni,care avea puteri nelimitate si era insotit de o garda personala formata din 24 de lictori.”Cerinte:

1. Mentionati forma de guvernamant din istoria Romei la care face referire textul.

2. Care erau principalele institutii ale Republicii Romane?

3. Cum era condusa Republica Romana?4. Mentionati pe baza textului,atributiile

consulilor.

Elevii cauta in dictionar semnificatia termenului istoric,,republica’’,notînd definitia in caiete.

Liderii grupului citesc cu voce tare textul din fisele de lucru .Ceilalţi membri ai grupuluipe baza textului,selecteaza si formuleaza cu usurinta raspunsurile.Noteaza in caiete .

Lanţul evenimentelo

r

Dictionarul istoric.

Descoperirea.

Problematizarea

Page 5: 0_proiect_didactic2.docx

U

I

5. Ce se intampla cu conducerea in caz de primejdie pentru stat?

Fişa nr.2,,Magistratii ,cei care indeplineau functiipublice,alcatuiau o categorie distincta:chestor(se ocupa definante),edil(raspundea de aprovizionarea si administrarea orasului),pretor(avea functii juridice si militare).Cei mai importanti magistrati erauconsulii.’’1. Care sunt cele mai importante magistraturi

in Roma republicana?2. Care erau atribuţiile fiecărei funcţii în Roma_II.Luptele Dintre Patricieni Si Plebei-Cere elevilor sa citeasca documentul din fisa de lucru.,,Se spune ca, plebeii au planuit sa-i sugrume pe consuli.La indemnul unui oarecare Scinius ,s-au retras pe muntela Sacru,la trei mii de pasi de Roma.Acolo cetatenii,fara vreun comandant,dupa ce si-au organizat o tabara cu santuri de aparare si cu parapete.’’*Cerinte:1.In ce perioada a avut loc conflictul dintre

Elevii studiază documentul primit şi răspund la cerinţe.Studiază textul din manual şi completează

Lucrul cu documentul

istoric

Clustering

Page 6: 0_proiect_didactic2.docx

O2

5 min patricieni si plebei?2.Transcrieti din text locul unde s-au retras plebeii si distanta fata de Roma.3.Cum era organizata tabaraplebeilor?4.Cum s-a incheiat conflictul dintre cele 2 tabere?În baza documentului şi a textului din manual elevii vor identifica :Igr.-Cauzele luptelor dintre patricieni şi plebeiII gr.- consecinţele luptelor dintre patricieni şi plebei

clusteringul :I gr.-cauzeII gr.-consecinţe

O3 5 min III.Roma –Putere Locala Si RegionalaProf. prezintă elevilor politica expansionistă a Romei în sec. V-IIIî. Hr. :

1. Care era adversarul romanilor in razboaiele punice?(Localizarea pe harta)

2. De unde vine numele razboaielor punice?3. Care au fost cauzele si urmarile razboaielor

punice?(evidenţiază cauzele războaielor punice şi prezintă cronologia acestora. Toate evenimentele prezentate sunt localizate de

Elevii urmăresc pe harta din portofoliul personal şi care se găseşte în faţa fiecăruia evenimentele prezentate de prof. încercuindu-le cu o culoare pentru a le putea indica cu

Lucrul cu harta istorică

Prelegerea

Luptele dintre patricieni şi plebei

Cauze Consecinţe

Page 7: 0_proiect_didactic2.docx

către prof. pe harta istorică ) săgeţi principalele direcţii ale expansiunii romane.Depun pe axa cronologică datele razboaielor punice.

O 4

O5

5 min.

5 min

Prof. distribuie elevilor o nouă fişă de studiu din analiza căreia reiese portretul lui Hannibal, comandantul cartaginez considerat de romani cel mai aprig duşman din întreaga istorie a Romei. Analiza textului se realizează prin munca în perechi.

Fiecare grup îşi formulează o părere asupra războaielor purtate de Roma.Răspunsurile se vor argumenta,iar liderii echipelor vor încerca a convinge că anume părerea lor e cea corectă.

Elevii prezintă trăsăturile morale ale lui Hannibal analizînd textul în perechi.

Imagini Lucru în perechi

Dezbatere

REFLECŢIA

5 min. Distribuie elevilor o fişă de studiu(Armata romană) din analiza căreia rezultă cum a reuşit Roma să devină o putere regională.

Elevii ascultă cu atenţie expunerea şi explicaţiile prof.

după care analizează fişa

suport şi descoperă importanţa armatei

romane în transformarea

Descoperirea Analiza

Page 8: 0_proiect_didactic2.docx

Romei dintr-o putere locală într-o

putere regional

EXTINDERE

5 min. Evaluarea gradului de însuşire de către elevi a noilor cunoştinţe se realizează sub forma unei activităţi independente, prin completarea unei fişe de lucru individuale cu cunoştinţele noi întâlnite în această lecţie.Profesorul cere elevilor autoaprecierea obiectivă a elevilor activi la ora

Sarcini pentru acasă(diferenţiat)Elaboraţi un text argumentativ din 5-6 propoziţii /un desen la tema:“ Viaţa unui soldat roman”

Elevii completează fişa de lucru individuală

Elevii îşi autoapreciază

muncaevidenţiind elevii

cei mai activi

Notează tema pentru acasă

Lucrul individual

Page 9: 0_proiect_didactic2.docx

Fişă de lucru

I. Completaţi spaţiile libere:1. Roma şi-a bazat puterea pe ..............................,bine organizată şi disciplinată.2. Trupele de elită, alcătuite numai din cetăţeni romani se numeau.................................3. Prin războaiele purtate în sec. V-III î. Hr., Roma a devenit o mare putere.........................4. Cea mai mare putere din bazinul occidental al Mării Mediterane cu care s-a confruntat Roma în sec. III-II î. Hr. a

fost...................................5. În anul 146 î. Hr. Cartagina a devenit....................................

II. Stabiliţi legătura dintre cele două coloane:a. Hannibal A. victoria romanilor b. Scipio Africanul B. comandant cartaginezc. Cannae C. comandant romand. Zama D. victoria punilor

III.Enumerati provinciile romane formate in sec.al-III-lea-al II-lea i.Hr.

Page 10: 0_proiect_didactic2.docx

Fişă de studiu

Armata romană

I. Legiunile=trupe de elită alcătuite din cetăţeni romani între 17-46 de ani folosiţi în campanii şi între 47-60 de ani care apărau zidurile patriei. Fiecare legiune avea stindardul său, o săgeată decorată cu simbolul legiunii.Serviciul în legiune dura 20-25 de ani, la capătul cărora soldaţii

primeau recompense în bani şi loturi de pământ. II. Trupe auxiliare alcătuite din cohorte şi alae.

Cohorta=unitate auxiliară de infanterie recrutatată din rândul provincialilor fără cetăţenie romană (păstrând armamentul şi tactica de luptă proprii).

Alae=unitate auxiliară de cavalerie în armata romană. Alele erau recrutate din provincii, din rândul populaţiei fără cetăţenie romană, purtând numele tribului din care au fost iniţial constituite.

Soldatul roman era vânjos, sprinten şi rezistent. Făcea marşuri lungi, mergând câte 35 km., fără popas, purtând în spinare echipamentul în greutate de 30 kg ( cuprindea pe lângă armele din dotare cortul şi hrana pe mai multe zile)

Echipamentul militar al soldatului cuprindea: casca de metal(galea) platoşa de metal(lorica) scutul(scutum) suliţa(pilum) spada scurtă(gladius)

Page 11: 0_proiect_didactic2.docx

Disciplina militară era drastică. Soldaţii trebuiau să asculte orbeşte de comandantul care avea putere deplină asupra lor. Cea mai mică greşeală se pedepsea aspru: amenzi, bătăi cu nuiele, ciomăgeala şi chiar condamnarea la moarte.

Tabăra militară era ridicată la sfârşitul fiecărei zile de marş, cercetaşii alegând locul potrivit în apropierea unei ape, unei păduri şi acolo unde se puteau găsi furaje pentru cai.

Tratat al artei militare-Vegetius-sec. IV d. Hr.

„Cei ce aleg noi recruţi trebuie să le examineze cu grijă faţa, ochii, forma picioarelor şi să se asigure că pot deveni buni soldaţi. Un tânăr soldat trebuie să aibă ochii ageri şi să ţină capul sus. Recrutul trebuie să fie lat în piept, să aibă umeri puternici şi braţe vânjoase.

Degetele trebuie să fie mai degrabă lungi decât scurte. Nu trebuie să aibă burtă sau posterior proeminent. Călcâiele şi laba piciorului nu trebuie să fie lipsite de vlagă, ci alcătuite în întregime din tendoane puternice.

Când găsiţi toate aceste calităţi la un recrut, puteţi să-l înrolaţi, chiar dacă este mai mic de statură. Este de preferat ca soldaţii să fie mai puternici decât înalţi.

Bunăstarea statului roman depinde de recruţii pe care îi alegi; aşa că trebuie să selecţionezi oameni deschişi, atât ca trup, cât şi ca minte.”