romy proiect dirigentie

8
Proiect de lecţie Data: 7.X.2010. Clasa: VIII-B. Şcoala: Şcoala Generală Alexandru Ioan Cuza, Nr. 5. Disciplina: Dirigenţie. Tema: Surse de informare cu privire la filierele, profilurile şi specializările de actualitate din învăţământul liceal/ şcoala de arte şi meserii (publicaţii, site-uri web, baze de date, târguri de oferte educaţionale). Durata: 50 minute. Tipul lecţiei: Predare de noi cunoştinţe. Obiective de referinţă: să se documenteze în privinţa opţiunilor pentru clasa a IX-a, utilizând tehnologii informatice şi de comunicare. Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să ştie: Cognitive - 1.să găsească toate publicaţiile informative cu privire la filierele, profilurile şi specializările din învăţământul liceal sau şcoala de arte şi meserii; 2.să analizeze informaţii utile pentru decizia privind traseul educaţional, accesând portalurile www.edu.ro, www.admitere.edu.ro; 3.să analizeze locaţiile de informare cu privire la ofertele educaţionale din oraş şi din alte localităţi; 4.să identifice greşelile de vârstă ( în filme, texte); 5.să diferenţieze profilurile şi specializările din învăţământ; 6.să compare ofertele educaţionale

Transcript of romy proiect dirigentie

Page 1: romy proiect dirigentie

Proiect de lecţie

Data: 7.X.2010.

Clasa: VIII-B.

Şcoala: Şcoala Generală Alexandru Ioan Cuza, Nr. 5.

Disciplina: Dirigenţie.

Tema: Surse de informare cu privire la filierele, profilurile şi specializările de actualitate din învăţământul liceal/ şcoala de arte şi meserii

(publicaţii, site-uri web, baze de date, târguri de oferte educaţionale).

Durata: 50 minute.

Tipul lecţiei: Predare de noi cunoştinţe.

Obiective de referinţă: să se documenteze în privinţa opţiunilor pentru clasa a IX-a, utilizând tehnologii informatice şi de comunicare.

Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să ştie:

Cognitive - 1.să găsească toate publicaţiile informative cu privire la filierele, profilurile şi specializările din învăţământul liceal sau şcoala

de arte şi meserii; 2.să analizeze informaţii utile pentru decizia privind traseul educaţional, accesând portalurile www.edu.ro,

www.admitere.edu.ro; 3.să analizeze locaţiile de informare cu privire la ofertele educaţionale din oraş şi din alte localităţi; 4.să identifice

greşelile de vârstă ( în filme, texte); 5.să diferenţieze profilurile şi specializările din învăţământ; 6.să compare ofertele educaţionale

Afective - 7. să accepte opinile şi părerile celorlalţi din timpul dezbaterii; 8. să manifeste atitudine cooperantă, tolerantă pe parcursul

activităţilor de grup.

Psiho-motrice - 9. să utilizeze eficient calculatorul în accesarea informaţiilor.

Resurse:

- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia cu ajutorul video, jurnalul cu dublă intrare, exerciţiul;

- materiale: calculator, videoproiector, www.edu.ro, www.admitere.edu.ro.;

- forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, mixt.

Page 2: romy proiect dirigentie

Evenimentele instruirii/dozare

Obiective operaţionale

Conţinutul activitaţii instructiv-educative Resurse procedurale şi materiale

Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor

1.Momentul organizatoric/3 min.

- 1. Salut, prezenţă, rezolvarea problemelor.

1. Salut, prezenţă, informează diriginta despre evetualele probleme urgente ale

clasei, se pregătesc pentru începerea lecţiei.

- conversaţia,frontal;

2. Captarea atenţiei/3-4 min.

O4

1. Dirigintele prezintă o scurtă povestire despre 2 elevi, unul care a continuat spre

liceu şi unul care a abandonat şcoala, timp în care elevii fac notaţii după metoda “jurnal cu

dublă intrare”.2. Formulează întrebări: ”Despre ce este

vorba în povestire?”, “Care este chintesenţa acesteia?,”De ce au ales aceşti copii căii diferite dacă provin din aceeaşi clasă?”.

1. Ascultă cu atenţie şi identifică greşeala făcută de copil, notează, fac observaţii, în

coloana din stânga fapte, expresii şi în coloana din dreapta identifică capacităţile copilului de a lua o bună decizie pentru

viitor.2. Îşi formează idei, răspund la întrebări, precizează ideea de bază→continuarea

studiilor.

- instructajul verbal,povestirea,frontal; - jurnalul cu dublă intrare, individual;

- conversaţia,frontal;

3. Anunţă tema şi obiectivele

lecţiei/1min.

1. Anunţă tema şi obiectivele.2. Prezintă planul de dezbatere.

1. Ascultă, sunt atenţi, notează în caiet tipul lecţiei şi planul dezbaterii.

- frontal;- conversaţia;- explicaţia;

4. Dirijarea învăţării/30 min.

O1,O2,O5,O6,O7,O8

1. Care sunt cauzele diferenţierii traseelor în viaţă?

2. Oferă publicaţii informative cu privire la învăţământul liceal şi la şcoala de arte şi

meserii; prezintă site-urile educaţionale; se acsează pe profilurile şi specializările oportune pentru viitorul îndepărtat.3. Primele 10 licee din Galaţi sunt:

a) COLEGIUL NAŢIONAL "VASILE ALECSANDRI" - 9,18;

b) COLEGIUL NAŢIONAL "COSTACHE NEGRI" - 8,91;

c) COLEGIUL NAŢIONAL "M.KOGĂLNICEANU" - 8,73;

d) LICEUL TEORETIC "DUNĂREA" cu media 8,52;

e) LICEUL TEORETIC "SPIRU HARET" TECUCI - 8,32;

1. Ascultă, sunt atenţi şi trag concluzii.

2. Notează, pun întrebări, analizează situaţiile prezentate, identifică ofertele

cele mai bune.

3. Care sunt primele 10 licee din Galaţi şi care este media acestora?

- instrj. verbal,

observaţia, conversaţia, explicaţia;- frontal,

individual, mixt.

Page 3: romy proiect dirigentie

f) LICEUL TEORETIC "EMIL RACOVIŢĂ" - 8,11;

g) COLEGIUL NAŢIONAL "CALISTRAT HOGAS" TECUCI - 8,06;

h) LICEUL CU PROGRAM SPORTIV cu media 7,81;

i) GRUPUL ŞCOLAR "SF.MARIA" GALAŢI - 7,72;

j) GRUPUL ŞCOLAR INDUSTRIAL "GH.ASACHI" - 7,70.

4. Pe primele locuri se situează următoarele grupuri şcolare:

a) Grupului Şcolar "Radu Negru";b) Grupul Şcolar CFR;

c) Grupul Şcolar "Elena Doamna";d) Grupul Şcolar "Traian";

e) Grupul Şcolar "Metalurgic";f) Grupul Şcolar "Dumitru Moţoc".

5. Licee particulare înregistrate sunt 80, cele mai multe dintre ele se află la Bucureşti, Cluj, Constanţa. Şcolile particulare, în

schimb, au dreptul de a înscrie elevi numai dacă dispun de autorizaţie de funcţionare

provizorie sau acreditare. Studierea site-ului liceelor particulare permite identificarea

unor servicii educaţionale mult mai diverse, cursuri sau programe opţionale mult mai

adaptate la cerinţele pieţei, lucru cu colective mici de elevi (10-15 elevi) şi

transparenţă în privinţa rezultatelor absolvenţilor, în sensul ratei de succes în

învăţământul superior sau pe piaţa muncii. Dar şi preţuri pe măsura serviciilor oferite!

Cu alte cuvinte rămâne la decizia elevului şi buzunarul părinţilor să decidă unde vor

merge: stat sau particular.

4. Care sunt cele mai bune şcoli de arte şi meserii din Galaţi.

5. Să fii elev la stat sau la particular?

- conversaţia, explicaţia;- frontal;

- conversaţia, explicaţia;- frontal;

Page 4: romy proiect dirigentie

6. În acest moment cele mai bune profiluri şi specializări sunt: matematică-informatică bilingv-engleză, engleză-filologie, fizică-chimie, vocaţional. "În liceul nostru poate intra orice copil care în clasele anterioare

şi-a însuşit bagajele de cunoştinţe necesare. Profesorii noştri sunt exigenţi, dar bine

pregătiţi, iar ordinea şi disciplina sunt doi factori de care ţinem cont. Dar e bine ca atunci când părinţii doresc să îşi înscrie

copiii la unul dintre profile, să ţină cont de capacităţile şi aptitudinile copilului, să nu îl forţeze să facă ceva ce nu vrea ci doar ce ii place", explică Nelu Tudorache directorul

colegiului "Vasile Alecsandri".7. Acestea sunt următoarele: educaţia pentru toţi, relevanţa curriculum – ului pentru individ

si pentru societate, dezvoltarea unor atitudini şi valori dezirabile, dezvoltarea abilităţilor,a

gândirii cri- tice, preocuparea pentru adecvarea instruirii la nevoile fiecărui individ,

maximizarea potenţialului fiecărui elev, predarea şi învăţarea centrate pe elev, evaluarea holistică

a performanţelor.8. Toate liceele şi grupurile şcolare dispun de:

săli de informatică având calculatoare cu conexiune la internet, sală multimedia, cabinet medical,săli de curs, bibliotecă, sală de sport, sală de teatru. Aceste resurse sunt diponibile

doar la primele zece licee care au fost amintite mai sus, celelalte licee dispunând doar de strictul necesar pentru o bună educaţie: săli de curs, sală

de informatică.

6. Profilurile şi specializările liceelor care oferă opurtunităţi de viitor.

7. În ce constau tendinţele majore ale reformei curriculum – ului în plan

european?

8. Care sunt resursele disponibile în licee şi grupurile şcolare; unde este permis accesul elevilor pe termen nelimitat.

- conversaţia, explicaţia;- frontal

- conversaţia, explicaţia;- frontal

- conversaţia, explicaţia;- frontal;

5. Fixarea cunoştinţelor/7 min.

1. Le propune elevilor să scrie cele mai bune oferte educaţionale, subliniind-o pe cea care

îi interesează mai mult.

1. Aceştia întocmesc fişele şi le dau dirigintelui.

- instructajul verbal,

frontalul- exerciţiul, individual;

Page 5: romy proiect dirigentie

6. Recomandări pentru studiul

individual/3 min.O3

1. Îi direcţionează către centrele de informare educaţională atât din oraş cât şi

din ţară.2. Implicarea în realizarea unei reviste a şcolii,

fie ca reporter, redactor, fotograf, editor. Oricare dintre aceste „funcţii” îl pot ajuta pe elev în ce măsură i s-ar potrivi vreuna dintre ele, dar are

abilităţi, dar şi minimul de competenţe necesare construirii unei cariere în mass-media.

1. Ascultă şi notează.2. Sunt interesaţi, întreabă despre sarcini

şi scopuri.

- explicaţia;- frontal;

7. Anunţarea temei pentru următoarea

oră/2min. 1. Le comunică tema. 1. Notează tema

- conversaţia, frontal