Proiect de Lectie Dirigentie Cl.7.2013

33
Proiect de lectie Instituţia: Gimnaziul Alexeevca Profesor: Motelică Elena Disciplina: Diriginţie Clasa a VII-a Data: 25. 02. 2013 Tema: “Comportamentul adecvat. Bunele maniere.” Tipul lecţiei: combinată Obiective operaţionale: O 1 - să comunice în baza subiectului propus; O 2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat; O 3 – să explice rolul bunelor maniere; O 4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a opiniilor; Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic, “Cutia cu surpriză”, mozaicul, rebusul, studiul de caz, problematizarea, graficul T. Mijloace de învăţămînt: cutia, căţeluşul, fişe cu întrebări, planşe, plicuri. 1

description

hj

Transcript of Proiect de Lectie Dirigentie Cl.7.2013

Proiect de lectieInstituia: Gimnaziul AlexeevcaProfesor: Motelic ElenaDisciplina: DiriginieClasa a VII-aData: 25. 02. 2013Tema: Comportamentul adecvat. Bunele maniere.Tipul leciei:cominat!"iecti#e operaionale:"1 -s! comunice $n a%a suiectului propus&"2 ' s! (istin)! calit!ile unui comportament a(ec#at $n raport cu un comportament ina(ec#at&"3 ' s! e*plice rolul unelor maniere&"+ ' s! participe acti# $n ca(rul sarcinilor reali%ate, manifest$n( interes -i e*primare lier! a opiniilor&.eto(e -i proce(ee: con#ersaia (iri/at!, ciorc0inele, /ocul (i(actic, Cutia cu surpri%!1, mo%aicul, reusul, stu(iul (e ca%,prolemati%area, )raficul T..i/loace (e $n#!!m$nt: cutia, c!elu-ul, fi-e cu $ntre!ri, plan-e, plicuri.2esurse ilio)rafice: 333.youtube .com43atc05#67#(89:T;*3?/@IAVB& 333.(i(actic.ro1Demersul didacticEtapelelecieiActivitatea dirigintelui Actvitatea elevilor Metode iprocedeeMiloace de!nvm!ntEvocarea.oment or)ani%atoric: Ctailirea or(inei -i (isciplinei. Verificarea asenei. Intero)area temei (e acas!.Captarea ateniei:Pre%int ele#ilor o cutie -i le propun unora s! o in! $n m$n! )0icin( ce se afl! $n ea.Pre%int surpri%a ce se afla $n cutie: un c!elu- cu capul pansat.Dn(emn ele#ii s!-l ia $n m$ini, s!-l m$n)$ie -i s!-i a(rese%e un cu#$nt frumos.- Ce ai f!cut nu (emult5- Cu#intele a(resate (e #oi au fost $n concor(an! cu situaia c!elu-ului5- De ce ai (at (o#a(! $n asemenea situaie5- Voi ai $nt$lnit astfel (e ca%uri5 Cum ai proce(at5Propun s! se $mpart! $n trei )rupe pentru a re%ol#a reusul cu scopul(e a (escoperi tema leciei.I )rup ' Comportament E>ne*a 1F Pre)!tesc cele necesare (esf!-ur!rii leciei.>nun! pre%ena.Citesc eseul pre)!tit acas!.Intuiesc surpri%a.Iau c!elu-ul $n m$in! -i $i a(resea%! c$te un cu#$nt:(ra), milos, s!rman, scump...>m fost al!turi (e s!n!tatea lui.De un! e(ucaie, (e omenie,Dau e*emple (e situaii.Ce )rupea%! -i re%ol#! reusul.ComunicareaGocul (i(actic Cutiua cu surpri%!Descoperirea Cituaia (e prolem!Con#ersaia (iri/at!2eusulCutiaC!elu-ul>ne*a 12 II )rup ' .aniere E>ne*a 2FM a t u rs c o A l !$ " # ! a r e# n # i ( i eE l e #$ e ) u l i( E s t i nIII )rup ' >(ec#at E>ne*a 3FC A @ H T > T =D = A I C > T2 E > A % " A > 2& " I @ H>ne*a 2>ne*a 331 % o p i l2 ' m3 M e m o r i e+ a P t5 ' m e n i eI $ ! u t a t eJ ( i m i (< A m ai lK M i l o s10 E m o t i #11 " o r o c12 ( a l e n t. A @ I = 2 HC ( 2 H D B I @ HColicit intuirea temei (up! cu#intele marcate.>nun tema leciei: Eticheta unui comportament adecvat. Bunelemaniere.Lamiliari%e% ele#ii cu oiecti#ele leciei prin poe%ia alc!tuit!:>far! e o #reme trist!Dar nu #reau s! fiu pesimist!.Aa -coal! cu (ra) am #enit,De lecie m-am pre)!tit."ra (e (iri)enie" reali%e% cu mult! ucurie.Voi #ei a#ea (e aflatCe e un comportament a(ec#at.Dn /ur #ei a#ea (oar pl!cereDe #ei (emonstra une maniere.Bn copil ine e(ucat."riun(e e l!u(at.V! (oresc succes $n toateMi-o furtunoas! acti#itateNIntuiesc tema leciei.Ccriu tema $n caiet.>scult! poe%ia -i (e(uc oiecti#ele.Descoperirea CaietulRealizareasensuluiPropun (e a se comenta citatul Escris pe tal!F:Dac nu putem fi buni, mcar s ncercm s fim politicoi.(N.SteinhardtFComentea%! citatul e*prim$n(u--i lier )$n(urile.Comentariul+- Dn clasa noastr! s$nt asemenea persoane5 Ce le propunei5 - Ce $nele)ei prin noiunea comportament, manier!5 - Dai e*emple (e une maniere. "rice om treuie s! accepte c! unele maniere nu s$nt inutile, ele contriuie la formarea noastr!, la ucuria (e a tr!i printre oamenii ci#ili%ai. " purtarea aleas!, corect! $n familie, la -coal!, pe stra(!. Dn ospeie $i (etermin! pe ceilali s! te consi(ere o persoan! manierat!.- Ccriei, fiecare, c$te o calitate un! unui comportament a(ec#at, apoi o lipii pe plan-a ane*at! pe tal!. E>ne*a +F Toate aceste calit!i une s$nt in(ispensaile unui copil ine crescut, unei persoane manierate. " asemenea persoan! repre%int! Comportament ' con(uit!, mo(alitate (e a aciona $n (i#erse situaii:.anier! ' mo( (e comportare corect!.Dau e*emple (e une maniere.Ccriu fiecare c$te o calitate pe foia a(e%i#! primit! Ee*presia feeiF, apoi o lipesc la plan-a ane*at! pe tal!. El$n(eea, un!tatea, tolerana, unul sim, sinceritatea, $nelepciunea, $nele)erea, amailitatea, politeea, etc...FDiscuie (iri/at!Ciorc0ineleLoiele a(e%i#e Ee*presie a feeiF.>ne*a +5un mo(el pentru cei (in /ur, pentru c! $-i or)ani%ea%! #iaa (up! anumite re)uli pe care le respect! $ntot(eauna.Contrar calit!ilor une, cunoa-tei, c! s$nt -i calit!i rele. - @otai fiecare, Epe noura-ul primitF, c$te o calitate rea unui comportament a(ec#at -i o lipii pe plan-a fi*at! la tal!. E>ne*a 5F- De un(e putei $n#!a unele maniere5- De la ce #$rst!5- Bn(e putem (a (o#a(! (e ele5Colicit $mp!rirea clasei $n (ou! ec0ipe pentru a nota re)ulile ce treuie respectate: E>ne*a IFI ec0ip! ' acas!&II ec0ip! ' la -coal!.E Complete% r!spunsul ele#ilor cure)uli a(!u)!toareF. E>ne*a JF- Cine#a respect! $ntot(eauna aceste re)uli, ori oca%ional5 Dn societatea noastr! e*ist! trei tipuri (e cate)orii (e oameni: I cate)orie ' respect! $ntot(eauna cu strictee co(ul unelor maniere&II cate)orie ' cunosc co(ul (e con(uit!, (ar nu-l respect! (in(i#erse moti#e&III cate)orie ' s$nt lipsii (e maniere fiin(c! tr!iesc $ntr-un me(iu nefa#orail, nu au o e(ucaie a(ec#at!.- Voi $n care cate)orie #! plasai5 >r)umenta i-#! op iunea. Dmpart celor trei )rupe o poe%ie secionat! pentru a o aran/a la formaCcriu c$te o calitate rea pe noura-ul primit, complet$n( ciorc0inele (e la tal!.De acas!, (e la -coal!...Cea mai fra)e(!."riun(e. Aucrea%! $n ec0ip!. @otea%! re)ulile respecti#e.>scult!>r)umentea%! ale)erea>ran/ea%! #ersurile poe%iei. Ciorc0ineleCon#ersaia (iri/at!Oraficul TDescoperireaLoie Enoura-iF>ne*a 5>ne*a I>ne*a JIiniial! cu scopul (escoperirii Celor 1 re!uli elementare.E>ne*asea%a-te la masa (upa ceti-ai spalat mainile20o Incepe sa mananci (up ace )a%(a face urarea (e ,,Pofta una1,sau (up ace incep ceilalti sa mananceo nimeni nu pune mPna pe lin)ura si nu ser#este $naintea )a%(ei.o Ctai (rept pe scaun,nu pe-o rana,nu te le)ana..o Tineti coatele lipite (e corp si nu pe masa in timp ce manancio .esteca cu )ura inc0isa sin nu plescaio @u #ori cu )ura plina.In)0ite ce ai in )ura si (upa aceea raspun(e la o e#entuala intreare. "amenii care incearca sa manince si sa po#esteascain acelasi timp fac o impresie (e%a)reailao @u face %)omote nepoliticoase Esa-ti sufli nasul,sa-ti tra)i nasul,sa r$)aiFo nu cauta si nu lua ucata cea mai mare. Ia (oar ucata (in (reptul tau, in(iferent ce $ti ca(e Tla sortiT o nu pri#i $n farfuria nimanui. Daca cine#a a #arsat ce#a (in )reseala pe fata (e masa, nu a)a $n seama, ci fa-te ca nu #e%io Cpune,,te ro)1(aca (oresti ce#a (e pe masa si nu a/un)i,sa ti se (ea,nu sa te intin%i (upa elo nu folosi $n #eci tacPmul pe care l-ai lins, ca sa te ser#esti (in platou sau (in orcanul comun. Loloseste lin)urita sau furculita pusa specialpentru aceasta. .ai mult, este )roa%nic sa lin)i tacPmul pus pentru u% comun. Ci mai ales sa le pui la loc o pPinea se ser#este cu mPna, nicio(ata cu furculita& caci se poate $ntPmpla ca furculita cu care ai mPncat sa atin)a si urmatoarea felie.o se manPnca tot (in farfurie, fara a se lasa nimic. Dar, su nici o forma nu se face farfuria UlunaU cu o ucata (e pPine.Anexa #$$ealizai corespondena situaiilor din cele dou colonie aleg!nd corect rspunsul:21Lat! (e cei mai $n #$rst! treuie s!@u uit s! spun mulumesc.C$n( urc sc!rile nu arunc 0$rtiile sau alte resturi pe /os.Dac! $nt$r%ii la ore $mi scot m$inile (in u%unar.Dn pau%! treuie s!permit celor mai mici sau mai maris! treac!.C$n( primesc orice nu #oresc cu )ura plin!.C$n( mer) pe stra(! $i respect -i nu s$nt mofturoas!.C$n( #oresc cu cine#a matur $i cer scu%e profesorului.Dn timp ce m!n$nc m! port frumos, nu fac )!l!)ie..er)$n( pe (rum nu tra) cu urec0e, nu inter#in $n (iscuiile altor personae.Dac! am m$ncat tot (in farfurie nu o fac lun! cu o ucat! (e p$ine."ne#a 1&Ccriei $n spaiul re%er#at un mesa/ c!tre cole)ii (e clas! , un(e #ei #eni cu ru)!mintea (e a fi22 uni, (e a (a (o#a(! (e o comportare e*emplar!, (e a e#ita calit!ile rele.23Iuii cole)i,Prin acest mesa/, (oresc ca s! fii mereu : VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV, s! a#ei parte (oar (e: VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV -i VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV. Pentru a (e#eni un om $n #ia!, noi treuie s! fim: VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVC! nu iuim r!ul care seam!n! calit!ile rele ca: VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV.C! fim mereu optimi-ti, e*emplari -i VVVVVV la inim!, atfel #om a/un)e oameni VVVVVVV $n #ia!N