proiect preinspectie

13
PROIECT DE LECTIE DATA: 11.04.2009 SCOALA: LICEUL TEORETIC “JEAN BART” SULINA CLASA: a II-a B Step by Step INVATATOARE: Mihailov Camelia Norocel Felicia TEMA: INSECTELE ARIA CURRICULARA: 1.LIMBA SI COMUNICARE 2.MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII 3.ARTE DISCIPLINA/SUBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA: Textul in proza “LEGENDA ALBINEI,CULEASA DE G. COSBUC” MATEMATICA: Unitati de masura- recapitulare ARTE:Tehnici de lucru cu materiale sintetice: “GRADINITA CU INSECTE” OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.Limba si literatura romana: 3.4. sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere 3.2. sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;

Transcript of proiect preinspectie

Page 1: proiect preinspectie

PROIECT DE LECTIE

DATA: 11.04.2009

SCOALA: LICEUL TEORETIC “JEAN BART” SULINA

CLASA: a II-a B Step by Step

INVATATOARE: Mihailov Camelia

Norocel Felicia

TEMA: INSECTELE

ARIA CURRICULARA: 1.LIMBA SI COMUNICARE

2.MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

3.ARTE

DISCIPLINA/SUBIECTUL:

LIMBA SI LITERATURA ROMANA: Textul in proza “LEGENDA ALBINEI,CULEASA DE G. COSBUC”

MATEMATICA: Unitati de masura- recapitulare

ARTE:Tehnici de lucru cu materiale sintetice: “GRADINITA CU INSECTE”

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.Limba si literatura romana:

3.4. sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere

3.2. sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;

3.5. sa manifeste interes pentru lectura;

4.2. sa redacteze texte scurte pe baza unui support vizual si a unui sir de intrebari;

4.4. sa scrie corect, lizibil si ingrijit texte.

Page 2: proiect preinspectie

2.MATEMATICA:

2.3. sa utilizeze unitati de masura pentru timp si unitati monetare;

1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 fara si cu trecere peste ordin;

4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii si probleme.

3.ARTE:

1.2. sa aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizand instrumente si ustensile adecvate;

2.2. sa imbine in mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple si/sau complexe;

3.2. sa coopereze cu colegii dintr-o echipa la realizarea unor produse complexe.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

CITIRE: O1. sa citeasca corect un text la prima vedere;

O2. sa redea cu cuvinte proprii continutul textului;

O3. sa formuleze intrebari legate de continutul textului;

O4. sa ordoneze propozitiile dupa ordinea desfasurarii actiunii

SCRIERE: O1. sa formuleze raspunsuri clare si corecte la intrebarile date;

O2. sa scrie corect pluralul cuvintelor date;

O3. sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date;

O4. sa formuleze comparatii legate de continutul textului;

O5. sa gaseasca insusiri personajelor din text.

MATEMATICA: O1. sa cunoasca unitatile de masura invatate;

O2. sa utilizeze unitatile de masura invatate in diverse contexte;

O3. sa efectueze problemele propuse folosind operatii aritmetice cunoscute;

O4. sa identifice solutii pentru problemele de logica si perspicacitate propuse.

ARTE: O1. sa aplice tehnici adecvate de prelucrare a hartiei (trasarea dupa sablon,decuparea

dupa conturul trasat, lipirea);

O2. sa identifice etapele de realizare a unui produs finit;

O3. sa coopereze cu colegii din grup la realizarea produselor complexe.

Page 3: proiect preinspectie

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:

Exercitiul, problematizarea, calculul oral si scris, conversatia,lectura explicativa,explicatia, observatia.

MATERIAL DIDACTIC:

Agenda zilei, mesajul zilei, calendarul lunii,videoproiector,ecran de proiectie,CD, cerinte de lucru, fise de lucru, biletele cu cerinte, hartie glase, hartie creponata, carton colorat, foarfece, polistiren, carioci.

FORME DE ORGANIZARE A INVATARII:

Frontala, individuala, in perechi, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

M.E.C.T. Programa scolara clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 2005, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Editura Aramis, Bucuresti 2001 www.didactic.ro

DESFASURAREA ACTIVITATII

8.30-9.00 INTALNIREA DE DIMINEATA

PREZENTA

CALENDARUL ZILEI

MESAJUL ZILEI

NOUTATI

AGENDA

ALEGEREA CENTRELOR

9.00-12.30 ACTIVITATE PE CENTRE

CITIRE: “LEGENDA ALBINEI, CULEASA DE G. COSBUC ”

SCRIERE: “LEGENDA ALBINEI, CULEASA DE G. COSBUC”- exercitii aplicative

MATEMATICA: UNITATI DE MASURA - recapitulare

ARTE: “GRADINITA CU INSECTE”

12.30-13.30 PAUZA DE MASA

Page 4: proiect preinspectie

13.30-14.30 EDUCATIE FIZICA

14.30-15.30 RELIGIE

MESAJUL ZILEI

BUNA DIMINEATA, DRAGALASI!

Pentru a dovedi ca sunteti copii isteti, raspundeti corect la urmatoarele ghicitori.Fiecare ghicitoare te trimite sa rezolvi o sarcina pregatita de insectele din gradinita clasei.Fiecare sarcina rezolvata iti da dreptul sa scrii pe mesaj litera sau grupul de litere din biletel.La final veti descoperi cuvantul pe care vi-l adreseaza insectele.

1. Colorat e ca o floare,Trupul fin si mic el are, XZboara vara pe campie,Spune-ti ce-ar putea sa fie? (fluturasul)-cerinta: Canta impreuna cu colegii tai un cantec despre fluturas.

2. Mica dar voinica

In spate ridica CE

Sacul cu povara

Sa-l duca-n camara.

(furnica)

-cerinta: Recunoaste insectele care apar pe ecran.

3. La trup are aripioare

Si zboara din floare-n floare L

Harnica-i ca gospodina

Ghiciti cine e? e………………

(albina)

-cerinta: 3 pahare contin impreuna 1 l de apa.Cati litri de apa vor contine 9 pahare?

4.Cine canta toata vara

Prin fanete cu chitara? E

(greierasul)

-cerinta: Alcatuieste o propozitie formata din 4 cuvinte care sa contina cuvantul anotimp.

Page 5: proiect preinspectie

5.Are rochita rosioara

Cu buline negrisoare. A

Spune ce sa fie oare?

(gargarita)

-cerinta: Care sunt lunile de toamna?

6. Mici pitici cu felinare

Umbla noaptea pe carare. P

(licuricii)

-cerinta: Spune un cuvant cu sens asemanator pentru cuvantul elev.

7.Turma mica, taratoare

Paste-n pomi, nu pe ogoare. N

(omizile)

-cerinta: Spune un cuvant cu sens opus pentru cuvantul cald.

8.Trec grabite pe carare

Patru sute de picioare. T

(furnicile)

-cerinta: Cate ore sunt intr-o zi? Dar in 2 zile? Intreaba-ti colegii daca stiu cate zile sunt in 3 saptamani.

9.Din flori plicuri cu dulceata

Strange de cu dimineata. I

(albina)

-cerinta: Spune 2 insusiri pentru cuvantul primavara.

10.Zi si noapte prin faneti

Auzi mii de cantareti. O

(greierii)

-cerinta: Ce rest primesti de la 100 de lei daca cumperi un pantalon de 20 de lei si o camasa de 15 lei?

MESAJUL DESCOPERIT LA FINAL ESTE: EXCEPTIONALInainte de a se trece la lucrul pe centre se face citirea model a textului “Legenda albinei, culeasa de G. Cosbuc” si se explica cuvintele noi.

Page 6: proiect preinspectie

ACTIVITATE PE CENTRE

CITIRE- cerinte

1. Citeste cu atentie “Legenda albinei ” in gand apoi pe rand cu voce tare.2. Formuleaza cate 4 intrebari legate de continutul textului si adreseaza-le colegului din fata pentru

a raspunde la ele.3. Alege momentul care te-a impresionat cel mai mult din text si povesteste-l colegilor tai.4. Ordoneaza propozitiile de pe fisa de la centru in ordinea desfasurarii evenimentelor.

SCRIERE- cerinte

1. Raspunde cu atentie la intrebarile de pe fisa de la centru.2. Scrie pluralul cuvintelor de la exercitiul 2 de pe fisa de lucru.3. Alcatuieste propozitii corecte si frumoase cu cuvintele de la exercitiul 3.4. Formuleaza comparatii cu ajutorul textului.5. Scrie cate trei insusiri fiecarui personaj amintit in text.6. Daca mai ai timp coloreaza albinuta din coltul fisei de lucru.

MATEMATICA- cerinte

1.Albinutele au umplut stupul cu diferite probleme. Ajuta-le sa rezolve cerintele din fiecare fagure pentru a putea intra in stup.

2.Citeste cu atentie fiecare cerinta a stupului si rezolva singur si corect exercitiile.

3.Confrunta la final rezultatele cu cele ale colegilor pentru a vedea daca aveti aceleasi rezultate.

ARTE- cerinte

1.Alege un sablon de floare si contureaza-l pe cartonul colorat.2.Aplica in mijlocul florii un cerc din autocolant de alta culoare decat floarea.3.Infasoara o sarma cu hartie verde creponata pentru a realiza tulpina florii.4.Indoaie unul din capatele tulpinei si lipeste-o cu scoci pe spatele florii.5.”Planteaza” floarea in gradinita.

1.Alege un sablon cu o insecta si contureaza-l pe carton colorat.2.Decoreaza insecta cu carioci pentru a-i da culoarea potrivita.3.Aplica insecta in gradinita acolo unde ii este locul (pe floare sau pe iarba) lipind numai o mica parte din corpul ei cu lipici.

Page 7: proiect preinspectie

EVALUAREA ACTIVITATII DIN CENTRE:

Evaluarea activitatii desfasurate in centre se realizeaza partial la scaunul autorului si se raporteaza la sarcinile de lucru realizate in fiecare centru.

Criteriile de evaluare luate in consideratie pentru fiecare centru de activitate sunt corelate cu obiectivele vizate.

In centrele de matematica si scriere se consemneaza aprecieri si observatii pe fisele de lucru ale elevilor.

Pentru centrul de citire se urmareste citirea corecta a textului, intelegerea textului, formularea corecta a intrebarilor referitoare la continutul textului si corectitudinea raspunsurilor. Pentru centrul de scriere se urmareste scrierea ortografica, corectitudinea exprimarii scrise, rezolvarea corecta a cerintelor.Pentrul centrul de matematica se urmareste rezolvarea corecta a sarcinilor matematice.Pentrul centrul de arte se urmareste estetica lucrarilor, realizarea produsului finit.

Page 8: proiect preinspectie

Anexa 1

Legenda albinei, culeasa de G. Cosbuc

Era odată o femeie şi avea doi copii: un băiat şi o fată. Copiii au plecat amândoi în lume, să-şi caute de lucru, pentru că mama lor n-avea putere să-i ţie.

Băiatul a intrat învăţăcel la un ţesător de pânză, iar fata căra pietre pentru zidarii care făceau case. După câtăva vreme, mama lor s-a îmbolnăvit de moarte şi a rugat pe un om din satul său să ducă veste copiilor.Omul, după mult umblet prin lume, a găsit pe băiat şi pe fată. Băiatul era tocmai la războiul de ţesut. Şi când i-a spus omul de ce a venit, băiatul răspunse:"Eu ce să-i fac? Las să moară, că e bătrână şi i-a sosit ceasul. Eu nu pot să plec, că am prea mult de lucru."Şi a rămas băiatul tot la război, şi a ţesut mai departe şi n-a plecat. Pe fată a găsit-o omul suind schelele cu pietre în poala hainei. Şi când i-a spus omul de ce a venit, fata a lăsat pietrele jos şi a început să plângă, şi a plecat într-un suflet spre casă.Mumă-sa, când a văzut-o, s-a ridicat din pat şi de multă bucurie i s-a limpezit sufletul; dar s-a făcut neagră de supărare când i-a spus că băiatul n-a vrut să vie. A luat capul fetei între mâini şi a sărutat-o pe frunte şi a zis: "Măcar că el a uitat de mine tocmai în ceasul morţii mele, eu vă iubesc deopotrivă pe amândoi. Il iubesc şi îl iert. Şi dacă a făcut cu asta vreun păcat, să-1 judece Dumnezeu, că e drept şi puternic, şi judecata lui e fără greşeală. Aşa a zis biata mamă, apoi şi-a lăsat capul pe căpătâi şi a închis ochii şi-a murit.Şi, în clipa aceea, fata s-a făcut Albină, iar băiatul Păianjen.Şi de atunci Păianjenul trăieşte singur, veşnic singur, fără fraţi şi fără surori, şi fără părinţi. El fuge de lumină şi veşnic îşi ţese pânza prin locuri întunecoase, şi e posomorât şi supărat, iar oamenii îl urgisesc şi, oriunde îl află, îi strică pânza şi pe el îl fugăresc şi îl omoară.Iar Albina, de atunci e veselă şi toată ziua zboară de pe o floare pe alta şi trăieşte cu părinţii ei şi cu fraţii şi cu surorile la un loc. Oamenii o iubesc şi o văd cu drag căci ea cu toţi împărtăşeşte ce adună şi tuturor le dă din mierea ei, iar casa ei e fagurul cel galben ca soarele, şi din ceara albinelor fac creştinii lumânările pe care le aprind în ceasul morţii şi le pun să lumineze sub icoana Maicii Domnului.

Page 9: proiect preinspectie

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

(centrul de citire)

Ordonaţi momentele textului:

………Copiii au fost chemaţi de mama bolnavă.

………Cei doi copii au plecat în lume să-şi caute de lucru.

………Fata s-a transformat in Albină iar băiatul în Păianjen.

………Băiatul nu a vrut să-şi vadă mama înainte să moară.

.……..Fata a alergat într-un suflet să-şi vadă mama bolnavă.

Page 10: proiect preinspectie

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

(centrul de scriere)

1.Să răspundem la întrebări:

a)De ce au plecat de acasă cei doi copii?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

b)Unde lucra băiatul? Dar fata?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

c)Ce a spus băiatul când a aflat că mama lui este pe moarte?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

d)Cum trăieşte păianjenul? Dar albina?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

2.Eu zic una, tu zici multe:

mamă-…………………….. fată-………………………….

albină-……………………… băiat-………………………..

pânză-…………………….. piatră-……………………….

3.Alcătuieşte propoziţii cu următoarele cuvinte: veste, suflet, judecată.

………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………... …………………………………………………………………………………………………………………………………

4.Formulaţi comparaţii:

vesel ca…………………………………. blând ca…………………………………………

………………………………..ca albina ………………………………….ca păianjenul

5.Scrie câte trei însuşiri pentru fiecare din următoarele personaje ale textului:

băiat fată mamă

6.Ai terminat? BRAVO!!! Coloreaza albinuta din coltul foii.