PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

download PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

of 28

Transcript of PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    1/28

    PROIECT TEMATIC

    PMNTUL-CASA NOASTR

    Nivelul: II (5-7 ani)Tema de studiu:Cum este/a fost si va fi aici pe Pamant?Tema proiectului:Pamantul-Casa noastraPerioada: 2 saptamani

    ARGUMENT nc de la nceputurile eisten!ei sale"omul s-a aflat n mi#locul naturiifolosindu-se de toate darurile acesteia$ Prote#area planetei ""Pm%nt"casa noastr a tuturor"este o pro&lem caretre&uie s ne preocupe pe to!i"adul!i 'i copii"deoarece fenomenele de poluare nucunosc distan!e 'i nu !in seama de frontiere$(norarea msurilor ecoloice deaprare a mediului poate declan'a o cri* ecoloic av%nd consecin!e rave$ +e aceea este necesar formarea con'tiin!ei 'i conduitei ecoloice prinorice demers educativ"inca de la radinita"prin activitati atractive"care sa-i faca

    pe copii sa inteleaa rolul pe care il #oaca fiecare dintre noi in pastrarea siocrotirea mediului incon#urator$

    ,atura tre&uie prote#ata si inri#ita$+aca iu&im curatenia si o intretinem"totul in #urul nostru va fi curat si vom respira un aer de calitate" nepoluat iarlumina soarelui va fi &landa$Cea mai mare &oatie a oamenilor este formatadin :apa limpede" aer curat" pamant &run" plante si animale sanatoase$oateacestea contri&uie la o viata sanatoasa si armonioasa pentru oameni$+e aceeaeste &ine sa-i invatam pe copii cum pot prote#a si ocroti natura$.a fie de mici

    &uni ecoloisti" pastrand pamantul curat$ .e impune" astfel" ca nc de la v%rste mici" copiii s fie educa!i nspiritul unei atitudini po*itive fa! de mediul ncon#urtor" n vederea formrii

    ulterioare a con'tiin!ei 'i comportamentului ecoloic" favora&ile unui stil devia! sntos mental" emo!ional" fi*ic 'i socio-moral$

    SCOP

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    2/28

    0ormarea unei atitudini responsa&ile 'i active pentru estionarea 'iocrotirea mediului ncon#urtor"n vederea men!inerii ec1ili&rului ecoloic$

    OBIECTIVE CADRU:

    +e*voltarea capacitatii de cunoastere si inteleere a mediuluiincon#urator"precum si stimularea curio*itatii pentru investiarea acestuia$

    Con'tienti*area 'i sensi&ili*area copiilor fa! de pro&lemele mediului$ 0ormarea premiselor pentru n!eleerea rela!iilor om-mediu ncon#urtor

    'i a interdependen!ei dintre calitatea vie!ii 'i a mediului$ .timularea curio*it!ii copiilor 'i a interesului pentru cunoa'tere$ ecunoa'terea impactului neativ al neli#en!ei umane asupra naturii$ 0ormarea unor deprinderi de conservare anaturii$

    OBIECTIE !E RE"ERINTA I#ATE:

    s do&%ndeasc cuno'tin!e referitoare la mediul natural care l ncon#oar3 s o&serve elemente din natur interac!ion%nd direct cu acestea3 sa identifice elemente componente ale mediului incon#urator3 sa identifice factori de deterioare si consetintele acestora asupra mediului3 sa stimulam copiii pentru desfasurarea unor activitati cu caracter

    eperimental si demonstrativ" prin care sa contri&uie la pastrarea sanatatii lorsi a unui mediu natural curat3 s sanc!ione*e ver&al 'i atitudinal comportamente neative3 sa-si forme*e deprinderea de a apela la pu&licatii purtatoare de

    informatie4carti"atlase"enciclopedii)pentru aflarea de detalii3 sa-si de*volte capacitatea de andire critica si aplicativa3 sa-si adapte*e comportamentul la cerintele protectiei mediului3 sa iu&easca si sa ocroteasca natura" ca sa se poata numi prietenul naturii$ sa manifeste spirit de cooperare n reali*area activit!ilor3 s comunice impresii pe &a*a activit!ilor desf'urate3 sa-si insuseasca date importante privind Calendarul 66,(86,69

    6C9;(C63 sa-si insu'easca unii termeni ecoloici pentru eprimarea n situa!ii de

    comunicare3 s participe la ac!iuni simple de ecoloi*are$

    RESURSE MATERIA$E:carti ilustrate pentru copii"atlase"enciclopedii"pliante

    caiete"fise de lucru"creioane"culori"carioca"pensule"acuarele"plastilina"#etoane"culeeri de tete literare"culeeri de cantece$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    3/28

    RESURSE UMANE:copii"educatoare"parinti$

    METO!E "O$OSITE: o&servarea spontana si diri#ata"eperimentul"invatareaprin descoperire"povestirea"eplicatia"demonstratia"eercitiul"#ocul"pro&lemati-*area"metoda cu&ului"metoda ciorc1inelui"turul aleriei"&rainstorminul de rupsi individual$

    EENIMENT !E !ESC%I!ERE: (n derularea proiectului"si reali*area centrului tematic"am pornit de la oscurta convor&ire cu copii" cu privire la sar&atorirea acestora cu oca*ia *ilelor denastere$0ac cunoscut copiilor faptul ca nu numai oamenii isi sar&atoresc aceste*ile"ci si mediul incon#urator din care facem parte:padurea"apa"pasarile"oceanele"soarele"parcurile"radinile *ooloice"8area ,eara$ oi pre*enta continutul unei scrisori primite de la PAMANT"c1iar cuoca*ia *ilei sale P8,>9>(-22 aprilie$

    (Scrisoarea Pamantului catre copii)

    Dragi copii !Sunt foarte bolnav.Ma ameninta din ce in ce mai multe

    pericole.Imi mor plantele si animalele, multi oameni sufera de diferiteboli,mi se risipesc bogatiile.Stratul de aer care ma apara de razelefierbinti ale soarelui se subtiaza.Ma acopera praful si gunoaiele.Esteatata murdarie in jur !

    Ce sa ma fac juta"ti"ma !

    .emnea*a:PAMANTU$ m purtat apoi o discutie cu copiii cu privire la lucrurile pe care le stiudespre mediul incon#urator"cum ar fi:poluare"deseuri"aer"spatiul verde"*ileimportante din calendarul evenimentelor ecoloice si"am 1otarat ca in *ilele careurmea*a sa ne informam si sa discutam mai multe despre tot ce repre*intamediul ecoloic$ (n urma acestor discutii"copiii s-au aratat dornici sa afle si alte lucruri pecare nu le stiau si am sta&ilit impreuna cateva titluri de proiect"aleand in finalideea derularii proiectului:Pamantul-Casa noastra$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    4/28

    CENTRU$ TEMATIC: m amena#at centrul tematic impreuna cu copiii si parintii$0iecare a facutcate ceva:copiii au cautat imaini cu aspecte din mediul incon#urator"parintii au

    cautat informatii pe diverse site-uri de ecoloie"aducand noutati pe parcursulderularii proiectului"impreuna cu copiii am intocmit 1arta proiectului"inventarulde pro&leme si de activitati$Centrul tematic"a fost permanent im&oatit culucrarile copiilor"dar si cu materialele aduse de parinti$ m apelat la a#utorul parintilor prin urmatoarea scrisoare:

    SCRISOARE DE INTENTIE CATRE PARINTI

    Dragi parinti,

    m observat interesul copiilor dumneavoastra pentru a cunoaste sia sti cat mai multe lucruri despre aspecte legate de ecologie.

    m #otarat, ca pe o perioada de $ saptamani, sa desfasuramproiectul tematic %&amantul"Casa noastra%. 'a rugam sa va alaturati si sa ne ajutati in derularea proiectului,aducand la gradinita carti, reviste, atlase,enciclopedii si orice materialcare considerati ca ne este de ajutor.

    'a asteptam cu drag,Educatoarea grupei si copiii.

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    5/28

    INENTAR !E PROB$EME:

    CE STIU COPIII CE !ORESC SA A"$E

    omul"animalele"plantele"alcatuiesclumea vie3 vietuitoarele au nevoie de aer"apa" lumina"caldura3 ce sunt deseurile si care sunt3 unele lucruri despre poluare3 padurile taiate produc alunecarile

    de teren si inundatiile3 padurile produc aer curat3 cum se economiseste consumul de

    enerie electrica"consumul de apa3

    ce sunt defrisarile3 cum se selectea*a deseurile3 ce este o*onul3 care sunt sursele de poluare

    pentru:aer"apa"sol$4a*e"praf"polenfum"ciment"apa industriala"deter-enti"apa mena#era"inrasamintec1imice"insecticide) ierea a&u*iv a pdurilor

    are efecte neative:- dispari!ia unor plante3- dispari!ia unor animale3- calduri mari3 - seceta- poluare

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    6/28

    !ESCRIEREA PE SCURT A ACTIIT&'I$OR

    SAPTAMANA ITEMA NR):1. NATURA IN CARE TRAIESC SI CRESC

    SUBTEME: Plantele,an!alele " #!$l,al%at$e"% # !a&e 'a!le. O!$l,(&eten "a$ )$"!an al nat$&. C$! #%t! nat$&a* Un !e)$ %$&at,# +ata !a "anat#a"a.

    SAPTAMANA a II*aTEMA NR.:

    . PAMANTUL-CASA NOASTRASUBTEME:

    POLUARE: -Pen "#l (ingrasaminte chimice,insecticide) -In ae& (gaze,praf,polen,fum)

    -In a(a (detergenti,apa industriala,apa menajera) SURSELE POLUARII: -O!$l -a/&% " $0ne -S$/"tantele t#%e EECTELE POLUARII: -In'e%tea0a ae&$l " a(a -D"t&$2e "#l$l -A'e%tea0a "anatatea #!$l$ " an!alel#& DEPOLUARE: -C$&ata&ea "#l$l$ " a(e -De(#0te )e 2$n#

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    7/28

    3ARTA PROIECTULUI

    SAPTAMANA I

    +U, mediu curat - o viata sa,atoasa./ar tre&ui sa fie o devi*a pentruntreaa populatie a lo&ului$ 6ste nevoie de mai multa atentie si de maimulta responsa&ilitate din partea fiecarui cetatean pentru a trai ntr-un mediucurat" pentru a respira aer curat" pentru a &ea apa curata si pentru a putea

    folosi conditiile de viata pe care ni le ofera natura$

    ,> (,C6

    (6.C .(C6.C

    P$ANTE$E/ANIMA$E$E

    SI OMU$A$CATUIESC

    O"AMI$IE

    8>9"P(6-6, .>

    +>.8, 9,>((

    >, 86+(>C>"

    ( 8(.,.

    C>8C(8,>

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    8/28

    CENTRE !E INTERES !ESC%ISE si MATERIA$E$E

    puse la dispo*itia copiilor

    @(@9(6C carti ilustrate

    pentru copii3 atlase3 enciclopedii3 pliante3 1id ecoloic3 imaini ce redau

    aspecte din mediulincon#urator3

    fise de lucru3

    .((, fise de

    lucru"repre*entanddesene suestive"

    prvind aspectelepo*itive asupravietii oamenilor3

    AC +6 9 cutii de

    carton"invelite cual&"pe care copiiivor desena o plantasau un animal caretraieste in tara

    noastra$

    AC +6 8. pu**le3 #etoane$

    creioane3 culori3

    carioca3 pensule3 acuarele3 plastilina$

    C,.>C(( cutii din

    carton"pentru #oculde rol:Piramida

    leo3 com&ino$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    9/28

    PLANIICARE SAPTAMANALA

    4IUA ACTIVIT5ATI DE INVATARE

    LUNI

    ADP I,tal,irea de dimi,eata:Cum mi-am petrecut *ilele li&ere?,e preatim pentru activitati-deprinderi de ordine"disciplina"autoservire$

    ALA STIINTA:.Sa ocrotim ,atura-.ortea*a imainile carerepre*inta modul in care omul cercetea*a natura"folosestenatura"prote#ea*a natura$-0OC !E RO$:.Cercetatorii ,aturii.CONSTRUCTII:@ancute vesele"&ancute triste

    ADE !S *Cu,oasterea mediului:&servare:+escoperim natura!EC -Educatie plastica: Pictura:Cum ocrotim natura

    ALA 0oc de miscare8erem in padureMARTI ADP I,tal,irea de dimi,eata:

    .alutul3Pre*entarea unei enciclopedii despre natura"pentru copii3.e pre*inta copiilor noutatile *ilei"referitoare la 9$

    ALA ARTA:.Omul si ,atura.*mac1etaBIB$IOTECA:0ise de lucru:

    Colorea*a imainile care te inveselesc Colorea*a imainea in care iti doresti sa fii Cine este prieten al naturii?Colorea*a imainea (ncercuieste imainea in care este curat

    CONSTRUCTII:Confectionarea cutiilor de carton pentru #ocul

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    10/28

    BIB$IOTECA: 3Ce pot 5ace eu6.*eali*area

    A!E !$C*Educarea lim2a7ului*memori*arePrietena ne e natura de 8arcela Penes

    MIERCURIA!E

    !PM*Educatie 5i1ica*Aoc

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    11/28

    A!E

    A$A

    !$C*Educarea lim2a7ului:Povestire cu inceput dat:mul sinatura

    !EC*Activitate practica:eali*area unui al&um.patiul verde" arantia vietii

    Aocuri de miscare in aer li&er39

    0@(C( SURSE$E PO$UARE APA.( >=(,6 PO$UARII

    .>@.,6 B(C6

    06C6= .,6 8>9>( .( ,(8969

    !EPO$UARE E"ECTE$E PO$UARII

    C>6 +6P=(6.9>9>( .( P6( +6 ;>,( (,06C6=

    +(.>;6 6>9 .( P .9>9

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    12/28

    PLANIICARE SAPTAMANALA

    LUNI

    ALA

    Bi2liotec9: Citire i sortri de imaginitii,;9: Umflm aloane!facem aloane de spun

    eperiment

    ADE !S*Cu,oasterea mediului Conversatie:"erul i forme ale acestuia #n natur!EC*Modela7:Padure vesela"padure trista

    ADP A!P"erul i $ia%a sntoas&'ocuri in aer lier

    MARI

    ALA Art9:omi i flor- pictur -0oc de mas9:Pu**le Construiete imagineaCo,structii:Construim pu&ele pentru deseuri

    ADE !S*Activitate matematica*Sortm deeuri dup anumitecriterii 6$ cu material individual!EC*Educatie mu1icala*Predare:

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    13/28

    VINERI

    ALA+ADE

    ACTIVITATE INTE6RATAPRIETENII LUI ECOLO6ELSTIINTA "". +D. ,>DPostere

    ARTA ""P8,>9 6.69-P8,>9 (.pictura""C6C6(( ,>((.* co,5ectio,area u,ui al2um*0OC !E MASA:""P(8(+.

    !S*Cu,oasterea mediului!$C*Educarea lim2a7ului!EC*Educatie mu1icala

    RE#U$TATE ATEPTATE

    titudini po*itive ale copiilor pentru pstrarea unui mediu ncon#urtorcurat"nepoluat 9ucrri reali*ate de copii din diferite materiale refolosi&ile (mplicarea c%t mai multor factori educativi n ini!ierea diferitelor ac!iuni

    n scopul pstrrii 'i prote#rii mediului ncon#urtor4s nu arunce unoaiedec%t n locurile special amena#ate"s prote#e*e plantele 'i animalel)

    8anifestarea spiritului de toleran! 'i cooperare ntre copii n reali*areaactivit!ilor

    nsu'irea unor termeni ecoloici pentru eprimarea n situa!ii de

    comunicare

    ANA$I#A S

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    14/28

    PUNCTE S$ABE:

    @a*a material insuficient39ipsa continuit!ii in rela!ia rdini!-familie-mediu social pentruformarea la copil a unei atitudini ecoloiste$

    OPORTUNIT&'I:

    6duca!ia ecoloic ii inva! pe copii cum s refoloseasc 'i s recicle*ede'eurile3Copiii a#un s iu&easc 'i s ocroteasc mediul incon#urtor3

    IN!ICATORI !E PER"ORMAN'&:

    Copiii vor a#une s iu&easc 'i s ocroteasc natura38a#oritatea copiilor 'i prin!ilor vor deveni mai responsa&ili pentruac!iunile lor *ilnice4s nu arunce pe #os 1rtii"am&ala#e"cunosc%ndconsecin!ele faptelor neative)3Prin!ii" alturi de copii vor cola&ora in cadrul unor activit!i de protec!iea mediului4reciclarea de'eurilor"amena#area 'i inri#irea mediului in care

    triesc)3

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    15/28

    Moto:2Sa iuim, sa respectam si sa pretuim amantul&3l nu ne apartine noua, ci noi ii apartinem lui.2

    EDUCATOARE:

    MERLUSCA CRISTINA

    GRUPA PREGATITOARE

    NIVEL II(5-7ani)

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    16/28

    Gradinita cu Pr!ra" Pr#$un!it Nr%&C"an#'ti

    PROGRAMUL ILEI

    ) ACTIITATI !E !E#O$TARE PERSONA$A:

    Primirea copiilor

    INTA$NIREA !E !IMINEATA: Salutul Noutatea 1ilei Cale,darul ,aturii

    = ACTIITATI $IBER A$ESE (A$A>:

    STIINTA: //Aa "a! Aa n#!$*Postere

    ARTA: //Pa%ant#& '((&,Pa%ant#& trit.*pictura +C(rc(tatorii nat#rii.*al2um

    0OC !E MASA: //Pira%i"a.

    TRAN#ITIE *//Cat( #n#& p( carar(.*7oc mu1ical

    ? ACTIITATE PE !OMENII E@PERIENTIA$E(A!E>// Pri(t(nii i ECOLOGEL.*activitate i,te4rata

    (!S !$C !EC>

    ACTIITATI !E !E#O$TARE PERSONA$A:

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    17/28

    PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRATA

    ,,PRIETENII LUI ECOLOGEL$

    SCENARIU$ #I$EI

    I ACTIITATI !E !E#O$TARE PERSONA$A:

    ctivitatea *ilei incepe cu INTA$NIREA !E !IMINEATA$ Copiii intra in sala de rupa pe o melodie ritmata si se asea*a in semicerc pentru a

    putea sta&ili fiecare un contact vi*ual cu toti mem&rii rupei 6ducatoarea" pentru aconstitui un model de comportament" *am&este" ii priveste" transmite caldura si incura#are

    prin toate formele de comunicare-ver&ala" nonver&ala$

    SA$UTU$ porneste de la educatoare si se propaa apoi la intreaa rupa$ 0iecare copilisi va spune numele si ce aspecte din natura ii place mai mult$6ste aleasun copil care urmea*a sa pre*inte CA$EN!ARU$ NATURII si sa adrese*eintre&ari coleilor"referitoare la *iua respectiva$.e va folosi metoda interactiva derup:RAI(Raspu,de/aru,ca/i,trea2a>(n ce anotimp suntem acum? Care este imainea care repre*inta anotimpul?Ce repre*inta celelalte imaini? Cate luni are Primavara" care sunt acestea? Cum se mainumesc ele? (n ce *i suntem?Cum se numeste *iua de a*i? +ar urmatoarea *i? (n ce ansuntem?NOUTATEA #I$EI -este anuntata de educatoare$

    6C9;69"un &aietel cura#os"care traieste intr-o lume foarte"foarte curata"cupaduri dese"flori de toate culorile si felurile"frumos parfumate"pasari"animale"ape limpe*isi cristaline"mi-a trimis o scrisoare"prin care va roaa sa il a#utati$$6l doreste sa afle cumeste lumea si mediul in care voi traiti$Pentru a-l putea a#uta"m-am andit sa pornim intr-ocalatorie imainara si"in drumul nostru sa notam fiecare nereula pe care am descoperit-oin natura$6C9;69 stie ca noi facem parte din ec1ipa ecoloicaPrietenii ,aturi(si caam participat la Concursul ,ational P>9 6C$re mare incredere in noi ca iivom arata toate lucrurile care ne plac si care nu ne plac"de aici de unde locuim$Pentru ca6C9;69 stie ca la noi in rupa avem si o mascota ce ne repre*inta8.C6C"ne transmite ca ii putem trimite toate o&servatiile noastre prin mica noastramascota$+eci"1aideti sa pornim in calatoria noastra$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    18/28

    II ACTIITATEA !I!ACTICApentru secventa A$A

    ,(69:(( 45-7 ani)

    .6C6, +6 C((6: 49) 0ocuri si activitati la ale4erea copiilor

    8(A9C +6 69(=6: ctivitati pe centre de interes:

    ) CENTRU$ !E INTERES:STIINTATema:: ""ASA DAASA NUMi7loc de reali1are:P't#r#O2iective operatio,ale:- .a selecte*e imaini cu aspecte po*itive si neative si sa le aran#e*e pe cele

    doua postere in forma de lo& pamantesc3- sa preci*e*e care drepturi ale naturii au fost respectate si care nu33- sa enumere indatoririle oamenilor"copiilor"vi*avi de prote#area naturii3

    - sa se eprime in propo*itii corecte din punct de vedere ramatical3- sa participe activ"sa puna intre&ari"sa aseasca raspunsuri$ Strate4ii didactice: 4etode si procedee: o&servatia" conversatia" eplicatia$ 4aterial didactic: (maini cu aspecte po*itive si neative"din lumea mediuluiincon#urator3doua panouri4forma lo&ului pamantesc) sa daD3sa nuD

    CENTRU$ !E INTERES:ARTA A>Tema activitatii :""PAMANTUL VESEL-PAMANTUL TRIST

    Mi7locul de reali1are: pictura

    O2iective operatio,ale :- sa eprime prin intermediul elementelor de lim&a# plastic cunoscute"fatapamantului4trista"vesela)3

    - sa arumente*e aleerea pe care a facut-o3- sa anali*e*e lucrarile prin arumentarea lucrarilor" tinand seama de criteriile

    de apreciere$ O2iective educative:

    6ducarea creativitatii in reali*area lucrarilor3 6ducarea perseverentei3 6ducarea ustului estetic$

    Strate4ii didactice:4etode si procedee: o&servatia" conversatia" eplicatia" eercitiul$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    19/28

    4aterial didactic: cuarele"pensoane"foi de desen"servetele"panouri pentruepunerea lucrarilorEvaluare: Turul 4aleriei

    @)$ Tema activitatii:**CERCETATORII NATURIIMi7locul de reali1are: - confectionarea unui al&um-O2iective operatio,ale :- sa selecte*e"sa decupe*e si sa alcatuiasca un al&um cu imaini ce repre*inta

    sursele"efectele poluarii si solutiile care duc la depoluare$- sa lipeasca materialele in vederea reali*arii al&umului si sa plie*e corect$Strate4ii didactice:

    4etode si procedee: o&servatia" conversatia" eplicatia"demonstratia" eercitiul$4aterial didactic5re$iste,atlase,foarfece,foi pentru alum,lipici,panouri pentruepunerea lucrarilor$

    ? CENTRU$ !E INTERES:0OC !E MASA )$ Tema activitatii:**PIRAMIDA$

    Mi7locul de reali1are:0iecare copil va primi cate un cu& de lemn pe care va lipi cateun desen reali*at de el"repre*entand plante sau animale er&ivore si animale carnivore caretraiesc in tara noastra$or ridica o piramida$Plantele vor forma &a*a piramidei4pentru ca ineneral depindem de plante atunci cand ne 1ranim)$Cu&urile cu animale er&ivoredeasupra"apoi cu&urile cu animale carnivore"iar in varf"8>9$

    O2iective operatio,ale :-sa desene*e plante si animale"sa le denumeasca si sa le lipeasca pe fetele cu&ului3-sa decupe*e si sa lipeasca pe fetele cu&urilor"imaini cu animale er&ivore sianimale carnivore3-Strate4ii didactice:

    4etode si procedee: o&servatia" conversatia" eplicatia"demonstratia" eercitiul"invatarea prin cooperare"&rainstormin

    4aterial didactic5 cuuri din lemn,carton colorat,carioca,culori,foarfece,lipici.

    Evaluare:Turul 4aleriei

    Evaluare:Pre*entarea al&umului"posterelor"picturilor si a piramidei$

    BIB$IOGRA"IE: ""Curriculum pentru invatamantul prescolar 4E-F/7 ani) 8$6d$C$$2GGH

    ""8etode interactive de rup-;1id metodic" 6ditura rves 2GGF 6ducatie ecoloica si de protectie a mediului"6ditura @revis" radea"2GGH

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    20/28

    !EMERS !I!ACTIC

    EENIMENT!I!ACTIC

    CONTINUT STIINTI"IC STRATEGII!I!ACTICE

    MI0$OC !EINATAMANT

    Mome,tor4a,i1atoric

    Preatirea climatului psi1o-afectivnecesar desfasuraii activitatii$6ducatoarea aran#ea*a mo&ilierul

    pentru desfasurarea activitatilor pesectoare:.ector .tiinta".ector rta si.ector Aoc de masa $ Copiii intra ordonat in rupa pefond mu*ical$

    &servareacomportamentuluicopiilor$

    Captareaate,tiei

    .e amesteca ecusoane cu treicateorii de desenerepre*entand:flori"copaci"pasari$ 0iecare copil isi alee ecusonul

    preferat si se asea*a la masa la carese aseste sim&olul ecusonului pecare l-a ales$

    eplicatia 6cusoane$

    A,u,tareatemei si a

    o2iectivelor

    sta*i in calatoria noastra vom pornide la activitatile pe sectoare"activitaticare va plac foarte mult$Pe parcursulintreii *ile noi vom fi prietenii lui6coloel"de aceea"activitatea deasta1i se va ,umi:.Priete,ii luiEcolo4el.

    Pe mese aveti tot felul de materialecu a#utorul carora veti reali*a lucruriinteresante"care"cu siuranta lui6coloel"ii vor placea foarte mult$0iecare v-ati ales sectorul in functiede ecusonul primit si veti reali*a

    urmatoarele lucrari:Postere:sa daDsa nuD3l&um:Cercetatoriinaturii3PicturaPamantul vesel-Pamantul trist3Piramida naturii$

    eplicatia

    Pre1e,tareaco,ti,utului si

    diri7areai,vatarii

    9a Sectorul Stii,ta"copiii vorselecta imaini cu aspecte po*itive sineative si le vor aran#a 4lipi)pe celedoua postere in forma de lo&

    pamantesc$6plic copiilor modul de lucru$oi adresa intre&ari cu privire la

    mediul incon#urator"privind aspectelepo*itive si aspectele neative$

    6plicatia -(maini cuaspecte po*itive sineative"dinlumea mediuluiincon#urator3-+oua panouri4forma lo&ului

    pamantesc) sadaD3sa nuD

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    21/28

    -Care drepturi ale naturii au fostrespectate si care nu ?-Care sunt indatoririle oamenilor"copiilor"vi*avi de prote#area naturii?

    9a Sectorul Arta/copiii vor eprimaprin intermediul elementelor delim&a# plastic cunoscute"fata

    pamantului4trista"vesela) : Pama,tul vesel*Pama,tul trist Doi adresa intre&ari"prin raspunsulcarora"copiii vor arumenta aleereafacuta$9a acelasi sector"copiii vorconfectiona un al2um.Cercetatorii

    ,aturii.Prin pre*entarea continutului copiiivor intelee ca au de selectat imainice repre*inta sursele"efectele poluariisi solutiile care duc la depoluare$oi spune copiilor ordinea aran#ariiimainilor in al&um:surse"efecte"solutii de depoluare$9a Sectorul 0oc de Masa0iecare copil va primi cate un cu& delemn pe care va lipi cate un desenreali*at de el"repre*entand plante sauanimale er&ivore si animalecarnivore care traiesc in taranoastra$or ridica o

    piramida$Plantele vor forma &a*apiramidei4pentru ca in eneraldepindem de plante atunci cand ne1ranim)$Cu&urile cu animaleer&ivore deasupra"apoi cu&urile cuanimale carnivore"iar in varf"8>9$

    oi spune copiilor ca daca sunt preaputine cu&urile de la &a*a"piramidanu va avea sta&ilitate$-Ce deduceti de aici?Copiii vor arata ceea ce cred ei cainseamna lipsa unui cu& de la &a*a

    piramidei$4piramida s-arrasturna"deci nu ar mai eistaviata3daca nu sunt plante"animaleleer&ivore nu ar avea ce samanance"daca nu ar fi animale

    er&ivore"animalele carnivore nu aravea cu ce sa se 1raneasca"si daca

    Conversatia

    6plicatia

    Conversatia

    6plicatia

    6plicatia

    I,vatarea pri,cooperare

    Conversatia

    Brai,stormi,4

    -cuarele"-pensoane"-foi de desen"-servetele"-panouri pentruepunerealucrarilor

    '6e$iste,

    'atlase,

    'foarfece,

    '/oi pentru

    alum,

    'lipici$

    'Cuuri din lemn,

    'carton colorat,

    'carioca,culori,

    'foarfece,

    'lipici.

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    22/28

    toate acestea nu ar fi"nu ar mai eistanici oameni)

    O2ti,erea

    per5orma,tei

    oti copiii sunt activi"cooperea*a

    intre ei si urmaresc sa fie atinseo&iectivele propuse$

    Evaluareaactivitatii

    9ucrarile reali*ate"vor fiepuse"astfel incat toti copiii sa facaturul si sa le o&serve$.e va aminti copiilor ca toate acestelucrari vor a#une in tara lui6coloel"cu a#utorul 8ascotei 6C$

    Turul 4aleriei

    6plicatia

    Rete,tia sitra,s5erul

    oi cere copiilor sa descoperecuvintele lipsa din propo*itiile pecare le pre*int:)$Copacul"1iocelul"cartoful"prunul"sunt(pla,te>=$>rsul"cer&ul"iepurele"ariciul"sunt (a,imale>?$+in lumea vie fac parte

    plantele"animalele si(omul>$Pentru o viata sanatoasa tre&uiesa$$$$$ (ocrotim>natura$$8urdaria"infectarea aerulu" apelor"solului"se numeste(poluare>

    Conversatia

    6ercitiul

    Pro&lemati*a-rea

    I,c8eiereaactivitatii oi spune copiilor ca vom poposipentru cateva minute"dupa care vomporni iarasi in calatoria noastraimainara$TRAN#ITIE:+Cat# unu$ ,#carar#-c "u.ica$Pe aceasta melodie"copiii vor pornisi se vor ase*a pe scaunelele ase*atein forma de semicerc"pentrucontinuarea activitatii pe domeniieperentiale$

    Conversatia

    Aocul

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    23/28

    IIIACTIITATEA !I!ACTICApentru secventa A!E

    GRUPA:Pre4atitoare-Nivel II *(*F a,i>

    TEMA !E STU!IU: //CAN!/ CUM SI !E CE SE INTAMP$A6.

    TEMA ACTIITATII: ,,Pri(t(nii i ECOLOGEL$

    TIPU$ !E ACTIITATE: evaluare

    CATEGORIA !E ACTIITATE: !S *C>,.66 86+(>9>( !$C *6+>C6 9(8@A>9>( !EC *6+>C(6 8>=(C9

    MI0$OC !E REA$I#ARE: ctivitate interata

    "ORMA !E REA$I#ARE: frontal" pe rupuri" individual3

    SCOPU$:+e*voltarea capacitatii de a intelee atitudinile corecte fata de sine si fata de

    ceilalti"atitudini ecoloice active"po*itive si responsa&ile"care sa permita manifestarea unei

    conduite adecvate in relatia cu mediul natural si social$ Consolidarea si utili*area cunostintelor ecoloice in formarea unor deprinderi"comportameme si atitudini ecoloice in contete variate$

    OBIECTIE !E RE"ERINTA I#ATE: a> co4,itive*i,5ormatio,ale:

    sa ela&ore*e si sa desprinda idei intr-un scop dat3 sa preci*e*e ce importanta pre*inta natura pentru om3 sa enumere activitatile de inri#ire"de prote#are a mediului3 sa motive*e necesitatea prote#arii mediului de catre om3

    sa inteleaa efectele secundare"neative ale activitatii omului asupra mediului3 sa sesi*e*e comportamente neconforme reulilor de protectie a mediului$ sa alcatuiasca propo*itii simple si de*voltate despre comportamente ecoloice po*itive

    si neative3 2> psi8o*motorii:

    sa manuiasca cu ri#a materialul didactic3 sa se oriente*e corect in spatiul rupei$

    c> a5ectiv*atitudi,ale: sa manifeste atitudini de respinere si de*apro&are fata de actiunile de poluare a

    mediului3

    sa participe activ la ocrotirea mediului incon#urator$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    24/28

    STRATEGII !I!ACTICE: a Metode si procedee: conversatia" eplicatia" demonstratia"eercitiul ver&al" dialoul"lucrul in ec1ipa "#ocul" pro&lemati*area" aprecieri ver&ale" ""Calatoria misterioasa

    EA$UARE: evaluare continua prin te1nicile folosite3verificare orala" o&servarea

    permanenta a comportamentuli"aprecieri stimulative" anali*a raspunsurilor si a produseloractivitatii" corectarea imediata a raspunsurilor

    SCENARIU !I!ACTIC

    EENIMENT !I!ACTIC

    CONTINUT STIINTI"IC STRATEGII!I!ACTICE

    EA$UARE

    Mome,tor4a,i1atoric

    Preatirea climatului psi1o-afectiv necesardesfasuraii activitatii$

    .caunelele sunt ase*ate in forma de semicerc Copiii se asea*a pe scaunele dupa ce aueecutat #ocul mu*icalCate unul pe carare$ .e preatesc pentru continuarea calatorieiimainare$

    Participareatuturor

    copiilor

    Captareaate,tiei

    oi spune copiilor ca ii putem arataprietenului nostru 6coloel si alte lucruri pecare le-am invatat despre natura"despre fapte

    &une si fapte rele vi*avi de mediulincon#urator$.e va recita poe*ia:P&etena ne e nat$&a

    eplicatia sculta"retinecita poe*ia

    A,u,tareatemei si a

    o2iectivelor

    +aca in prima parte a *ilei"ati aratat practicce si cum stiti sa lucrati" acum vom purta oconversatie prin care fiecare copil va tre&ui saraspunda la cate o intre&are$aspunsurile pecare le veti da"se reasesc in lucrarile pe carele-ati reali*at pentru 6coloel$or firaspunsuri prin care veti arata ce repre*intanatura pentru om"dar si ce repre*inta omul

    pentru natura"pentru mediul in care traieste$ Pornim acum in a doua parte a calatoriei$ (( vom arata lui 6coloel cat de multelucruri stim si ca dorim sa facem o lume la felde frumoasa ca aceea in care el locuieste$

    Conversatia

    6plicatia

    &servareacomportamen-tului copiilor

    Pre1e,tareaco,ti,utului si

    diri7areai,vatarii

    Se va pre1e,ta u, set de i,tre2ari:-Cine este prietena noastra"a copiilor"aoamenilor?-Ce sunt:copacul"floarea"padurea"pasarile"animalele?-Ce alte elemente mai fac parte din natura?-Cum se numeste planeta pe care locuim?

    -+e ce i se mai spune si planeta vie?-Cine contri&uie la mentinerea vietii pe

    Conversatia precierearaspunsurilorsi a compor-tamentului$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    25/28

    O2ti,erea

    per5orma,tei

    Rete,tia sitra,s5erul

    Evaluareaactivitatii

    I,c8eiereaactivitatii

    pamant?-Cine contri&uie la distruerea pamantului?-Ce este poluarea?>nde o intalnim?-Care sunt sursele poluarii?-Care sunt efectele poluarii?

    -Ce tre&uie sa faca omul pentru preantampinapoluarea?-Ce pot face oamenii ca noi sa putem respiraaer curat?-Ce pot face oamenii ca pe pamant sa eisteape limpe*i?-Ce pot face ei ca pe pamant sa eiste :padurivesnic ver*i"parcuri pline de flori"deverdeata"copaci falnici"pasari"animale ?

    Copiii vor alcatui propo*itii cu cuvintele : natura3 padure3 parc3 ape cristaline" copaci falnici3 poluare3 ecoloi*are$

    Pe un suport de carton"se va desena"sau se valipi c1ipul unui om 'i prin se!i duse spremarine"copiii vor adresa oamenilor mesa#ede ocrotire a mediului:+NU RUPETI "$ORI$E.+OCROTITI NATURA.+RESPECTA NATURATRAIESTE SANATOS.+NATURA*PRIETENA OMU$UI.+ECONOMISESTE APA/ENERGIA/%ARTIA.+OMU$ TREBUIE SA "IE PRIETEN CUNATURA.+"ITI ECO$OGISTI.

    Pornind de la ultimul mesa# pe care doriti sail transmiteti oamenilor"vom canta +Im,ulecolo4istilor.

    oi face aprecieri cu privire la felul in care auparticipat la activitate"fara a uita sa amintesccopiilor rolul pe care il au in pastrareamediului

    Conversatia

    6ercitiulver&al

    %artaco,ceptuala

    precierearaspunsurilorsi a compor-

    tamentului$

    precieriver&ale

    precieriver&ale

    (ntonareacantecului

    preciereaver&ala

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    26/28

    PRIETENA NE E NATURA"( Marc(&a

    P(n(

    E o )inta i copac#&,

    Si *oar(a,gingaa apt#ra,O "oar( "aca 'ii pr( "ana

    C# n(nt(&(g(r( i #ra-

    S( p(ri( a"anc pa"#r(aV#in" "( t(a%a #n#i oc,

    N# t( gra.i ar#nci g#noai(!R(p(cta )(car( &oc!

    C( %an"r# canta paar(&(!D( c( a &( #ci/i0S( poat( 0

    Ac#&ta&( i &(nt(&(g( !Pri(t(n( t# &( ocoat(-

    Si apa c#rg( #n"#ioaaE &i%p("( ca o 'ioara,

    Pri'in" in (a t( og&in"(t(Si apta ing#r iti %aoara-

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    27/28

    Pri(t(na n( ( nat#ra,Pa"#r(a,crita&in( ap(,

    Sa ii "(cop(ri% apt#ra,Sa o i#.i%,ai )% aproap(-

    Scrisoarea &E*EI *E++

    deC$ anase

    -0rament- 4I$)

    m r%uri ce-'i adun ape+in nesecatele i*voare"9a care vin s se adape".tatornic" ra*ele de soare$

    Ji am c%mpii nemriniteJi cer cu nori catifela!i"

    C1iar pe'teri am" cu stalamiteJi mun!i" n minereu &oa!i$4I).unt sinura dintre suroriPe care-a ncol!it via!aJi .oarele" slt%nd pe *ri".e-apleac 'i-mi srut fa!a$4I)Pcat c oamenii nu vor.-mi ocroteasc atmosferaJi apa dulce de i*vor"ceanele 'i &iosefera$

  • 7/24/2019 PROIECT TEMATIC SI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA.doc

    28/28

    ltfel" pe-a Cosmosului 1art"oi deveni