Proiect Logopedie Grad 2 Batog

9
Centrul Scolar de Educatie Incluziva Data: 06 .05.2015 Profesor :Done Daniela Numele şi prenumele copilului:Batog Cristian Proiect de activitate Diagnostic:Dislalie polimorfa Activitatea: Terapie logopedica Etapa terapeutică-Consolidarea sunetului b Subiectul activităţii: corectiv terapeutica Durata: 35 min Obiective cadru: Formarea capacităţilor de articulare şi emitere a fonemelor şi cuvintelor cu scopul consolidării procesului de comunicare verbală la nivelul folosirii structurilor gramaticale simple Obiective de referinţă: 1. Educarea respiraţiei; 2. Dezvoltarea mobilităţii aparatului fono-articulator; 3. Educarea auzului fonematic; 4. Emiterea corectă a sunetului ,,b’’ Obiective operaţionale terapie generală: Pe parcursul activităţii copilul trebuie să fie capabil: O1. să execute exerciţii pentru dezvoltarea musculaturii generale;

description

logopedie

Transcript of Proiect Logopedie Grad 2 Batog

Grdinia special pentru hipoacuzici Gru

Centrul Scolar de Educatie Incluziva

Data: 06 .05.2015 Profesor :Done DanielaNumele i prenumele copilului:Batog Cristian Proiect de activitateDiagnostic:Dislalie polimorfaActivitatea: Terapie logopedicaEtapa terapeutic-Consolidarea sunetului bSubiectul activitii: corectiv terapeuticaDurata: 35 minObiective cadru:

Formarea capacitilor de articulare i emitere a fonemelor i cuvintelor cu scopul consolidrii procesului de comunicare verbal la nivelul folosirii structurilor gramaticale simple

Obiective de referin:

1. Educarea respiraiei;2. Dezvoltarea mobilitii aparatului fono-articulator;3. Educarea auzului fonematic; 4. Emiterea corect a sunetului ,,bObiective operaionale terapie general:

Pe parcursul activitii copilul trebuie s fie capabil:

O1. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii generale;

O2. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii implicate n actul respirator (inspiraie-expiraie);

O3. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii aparatului fono-articulator;Obiective operaionale terapie specific:

Pe parcursul activitii copilul trebuie s fie capabil:

O1. s emit corect sunetul b n onomatopee, prin imitaie i independent;

O2. s emit corect sunetul b n silabe directe prin imitaie;

O3. s emit corect sunetul b n cuvinte monosilabice i polisilabice n poziie iniial;Metode folosite:

explicaia, imitaia i exerciiul (sub form de joc);

dialogul, demonstraia; demonstratie articulatorieMijloace de realizare:

1. obiecte a cror denumire conin sunetul imagini care presupun denumiri individuale (cuvinte) care includ sunetul b n trei poziii: iniial, median i final;

2. poveste n imagini.

4 .oglinda logopedicaBibliografie;Verza,E(2003,Tratat de logopedie,ed.Fundatiei Humanitas,Bucuresti,vol.1

Stanica,C.,Vrasmas,E(1994)Terapia tulburarilor de limbaj,ed .de SSH BucurestiDurata leciei:35 minute.Obiective operaionaleDurata Momentele activitii Coninut Strategie didacticObservaii

1 minCaptarea ateniei i motivarea copilului- folosindu-se explicaia verbal se va face introducerea n activitate, astfel nct copilul s neleag de ce se afl n cabinet i se va ncerca motivarea acestuia prin diferite mijloace.Conversaia

1 minAnunarea temei Astzi o s nvm s pronunm corect cuvinte care conin sunetul bConversaia

TERAPIE GENERALO 12minCopilul execut exerciii pentru dezvoltare musculaturii generale- micri de rotire a trunchiului

- micri ale braelor i rotirea lor

- micri ale gtului i rotirea capului

Conversaia

Demonstraia

O 26minAchiziionarea deprinderii de respiraie corect (verbal i neverbal)a) inspiraie larg pe nas i expiraie puternic pe gur (Mirosim floarea!

-ex.de inspir pe nas si expir pe gura -stingerea unei lumanari

-suflarea cu paiul intr-un pahar cu apa

Demonstraia

Exercitiul

Imitatia

b) dozare a respiraiei n funcie de sarcina dat

- exerciiu de suflat : umflarea balonului

c)limba se va lipi cu putere de cerul gurii,iar prin dezlipirea ei brusca se va produce un pocnet(acesta va reprezenta zgomotul realizat de copitele unui cal,,Tropaitul calului:

d)copilul va sufla usor hartiutele din palma care datorita jetului slab nu vor cadea din palma(in cazul in care hartiutele cad din palma sunetul prununtat a fost p nu b.Demonstraia

Exercitiul

Imitatia

TERAPIE GENERALO 33minDezvoltarea motricitii aparatului fonoarticularMiogimnastic pentru buze, obraji i limb

Exerciii de imitaie n faa oglindei:

a)pentru mobilitatea fetei-clipirea ochilor

-imitarea rasului si a surasului

b)ex de mobilitate pentru limba,obraji si buze

-pisicuta bea lapte

-limba sterge dintii

-limba sterge buzele

-tic-tac cu limba

-miscari de sugere-umflare a obrajilor

-umflarea obrajilor cu dezumflarea prin lovireDemonstraia

Exercitiul

Imitatia

TERAPIE SPECIFICO 14 min

Exerciii de emitere a sunetului b

-,,motorul masinii pornim masina-,,brumm-brumm!-imitarea sunetelor din naturaOaia-bee-bee

Musca-bzz-bzz

-,,toba-se va cere copilului sa bata cu palmele in masa concomitent cu pronuntia zgomotului produs de toba:,,bum-bum

-,,tunetul-copilul va lovi cu pumnul in masa concomitent cu pronuntia cuvantului,,bum!Exerciii de imitaie

O 2 4minIntroducerea sunetului b n silabe directe i inverseExerciii cu silabe directe:

-ba,be,bi,bo,bu,ba,biExerciii cu silabe inverse:

Ab,eb,ib,ob,ub,ab,ib Exercitii cu silabe repetate:

Baba,bebe,bibi,bobo,bubu,baba,bibi

Bab,bebe,bib,bob,bub,bab,bibExerciii de imitaie

TERAPIE SPECIFICO 35min Introducerea fonemului b

In cuvinte

-cuvinte unde b este

iniial median final

broasca albastru cerb

balon toba porumb

baiat bomboana alb - exerciii de numire spontan sau dup model a imaginilor individuale;

- exerciii de recunoatere a cuvintelor folosind imaginile (ce este acesta?)

7 minEvaluarea capacitii de emitere a sunetului b,,baloane colorate-joc-avem trei baloane colorate ,fiecare balon colorat pe hartie cu alta culoare.In fiecare balon avem scrise cuvinte formate dintr-o silaba,doua silabe si trei silabe.Copilul va repeta dupa logoped fiecare cuvant scris.-se vor opera n fi notaiile corespunztoare

2minAprecierea activitii-este apreciat activitatea copilului- i se ofer copilului recompensa