Proiect Didactic Pronumele Definitivat

9
Proiect didactic Şcoala gimnazială Luna Profesor: Ana-Maria Cosma Clasa: a VI-a Data: 4.03.2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Pronumele Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor Valori şi atitudini: * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social. * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. Competenţe generale: * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competenţe specifice: 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5 participarea la diferite situaţii decomunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite; 4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse. Obiective operaţionale : a) cognitive : O .1 Să definească pronumele;

Transcript of Proiect Didactic Pronumele Definitivat

Page 1: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

Proiect didactic

Şcoala gimnazială LunaProfesor: Ana-Maria CosmaClasa: a VI-aData: 4.03.2013Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăTitlul lecţiei: Pronumele Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor

Valori şi atitudini: * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social. * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

Competenţe generale: * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice: 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5 participarea la diferite situaţii decomunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite; 4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse.

Obiective operaţionale :

a) cognitive :

O.1 Să definească pronumele;O.2 Să definească adjectivul pronominal;O.3 Să identifice pronumele din text;O.4 Să analizeze pronumele din enunţuri date;O.5 Să facă diferenţa între pronume şi adjectivul pronominal;O.6 Să formuleze enunţuri cu diferite pronume şi adjective pronominale.

b) afective: Formarea deprinderilor de exprimare corectă, concesivă şi fluentă.

c) psiho-motorii:

Page 2: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

Formarea deprinderilor de a opera în comunicarea scrisă sau orală cu noile concepte operaţionale.

Strategia didactică 

Metode şi procedee : conversaţia, Ghici ce e ?, metoda cubului, exerciţiul, metoda ciorchinelui.

Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi pe grupe.

Mijloace didactice : tabla, fişe de lucru, cubul, planşe, caietele elevilor, flipchart.

Bibliografie :

1. Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Manual de Limba română pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică ;

2. Adriana Hoaghea, Cristian Hoaghea, Caiet auxiliar de limba şi literatura română pentru clasa a VI-a, Editura Juventus Press, Piteşti, 2011 ;

3. Gramatica limbii române, Editura Academiei Române ;4. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura StudIS, Iaşi, 2008 ;5. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, 1999.

Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.

Spaţiu de lucru : sala de clasă.

Timp : 50 de minute

Scenariul didactic

Nr. Crt

Momentul lecţiei

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode Evaluare

1. Moment organizatori

c

1’ Se stabileşte ordinea în clasa, notarea absenţilor,

asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării

lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

2. Actualizarea cunoştinţelor

anterioare

2’ Profesorul adresează elevilor referitoare la

pronume:

Ce este pronumele ?

De câte feluri poate fi pronumele ?

Elevii răspund :

Pronumele este partea de vorbire flexibilă care ţine

locul unui substantiv.

Pronumele poate fi : personal,

posesiv şi demonstrativ.

Conversa-ţia

Aprecieri verbale

Page 3: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

3. Captarea atenţiei

6’ Profesorul are o cutie în care sunt nişte bileţele

colorate. Pe acestea sunt scrie tipurile de pronume şi de adjective pronominale

învăţate de elevi. Profesorul îi invită pe

câţiva elevi să îşi ia câte un bileţel din cutie.

Elevii citesc ceea ce scrie pe bileţele şi spun ce fel de

pronume sau adjectiv pronominal

sunt cuvintele respective.

Ghici ce e ?

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a

obiectivelor

1’ Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei : Pronumele - consolidare. Anunţă care sunt obiectivele lecţiei.

Elevii îşi notează titlul lecţiei în

caiete şi ascultă obiectivele.

5. Prezentarea sarcinilor de

învăţare

6’ Profesorul le explică elevilor că astăzi vor consolida noţiunile

referitoare la pronume prin metoda cubului. Imparte clasa în 6 perechi de câte doi sau trei elevi într-o

echipă (4 grupe cu 3 elevi şi 2 grupe cu câte 2 elevi). Profesorul a pregătit nişte bileţele pe care sunt scrise nume de personaje literare. Elevii vor extrage câte un bileţel şi se vor grupa în

funcţie de opera literară ale cărei personaje sunt.

Elevii se grupează.

6. Conducerea învăţării şi dobândirea

de noi cunoştinţe

25’ După ce a împărţit elevii pe grupe, profesorul le dă

cubul.

După ce se stabileşte activitatea fiecărei grupe, profesorul împarte fişe de

lucru pentru fiecare echipă.

Timpul necesar rezolvării

Un elev din fiecare echipă aruncă cubul şi ce faţă a acestuia se nimereşte, aceea va constitui sarcina

de lucru.

Toţi elevii îşi notează exerciţiile şi soluţiile acestora.

Metoda cubului

Exerciţiul

Conversa-ţia

Aprecieri verbale

Page 4: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

exerciţiilor este de 10 minute. După expirarea timpului de lucru, fiecare reprezentant de echipă explică soluţiile exerciţiilor.

7. Asigurarea feed-back-

ului

1’ Profesorul îi încurajează pe elevi prin aprecieri verbale

şi prin notarea elevilor activi.

Aprecieri verbale

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului

7’ Pe flip-chart se află desenat un ciorchine în centrul

căruia este scris PRONUMELE. Elevii vor

enunţa din bancă caracteristici ale acestuia, apoi vor veni şi vor scrie.

Elevii rezolvă exerciţiile.

Ciorchinele Note

9. Tema pentru acasă

1’ Profesorul dă ca temă : ex. 1, 3,4,5/pag. 126 din

Caietul elevului.

Elevii îşi notează tema.

Sarcini de lucru pentru metoda cubului

Page 5: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

1. DESCRIE

1. Scrie un scurt text în care să descrii pronumele personal, posesiv şi demonstrativ.

2. Descrie adjectivul pronominal.

2. COMPARĂ

1. Compară şi explică prin ce se deosebesc următoarele forme: Al tău - câinele tău

Aceea - fetiţa aceea

(pe) mine - mă

Aceştia - pomii aceştia

A sa - maşina sa

El - l-

3. ASOCIAZĂ

1. Completează coloanele tabelului cu următoarele pronume şi adjective pronominale: al meu,

ţie, acest (penar), ei, (mama) sa, acelaşi, vouă, ale tale, (primavara) aceasta, lui, asta, a

noastră, (fratele) tău, aceia, ale sale.

Pronume

personal

Pronume posesiv Adjectiv

pronominal

posesiv

Pronume

demonstrativ

Adjectiv

pronominal

demonstrativ

2. Asociază fiecărui pronume posesiv şi demonstrativ de la exerciţiul 1 câte un substantiv.

4. ANALIZEAZĂ

Page 6: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

1. Analizează pronumele şi adjectivele pronominale din textul următor:

- Aceasta e fotografia de la ziua mea, când ai mei m-au lăsat să invit mulţi copii.

- Pe noi ne-a prins în cadru?

- Sigur! În acestea suntem toţi.

5. APLICĂ

1. Aplică, în enunţuri:

- pronume personal, persoana a II-a, numărul plural:

- adjectiv pronominal posesiv, persoana I, numărul singular:

- pronume demonstrativ de apropiere, gen feminin, numărul plural:

- pronume posesiv, persoana a III-a, gen feminin, numărul singular:

- adjectiv pronominal demonstrativ de depărtare, gen masculin, numărul singular.:

- pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, gen feminin, forma neaccentuată.

6. ARGUMENTEAZĂ

1. Stabileşte funcţia sintactică şi cazul cuvintelor subliniate. Argumentează!

Mama mea este profesoară.

Eu nu vorbesc cu acest copil.

Rochia acestei fete îmi place mai mult.

I-am dat surorii tale un buchet de flori.

Vara aceasta vom pleca la munte.

Al meu unchi mă vizitează mereu.

PRONUMELE – Metoda ciorchinelui

Page 7: Proiect Didactic Pronumele Definitivat

PRONUMELE