Magia Povestilo Proiect Definitivat Definitivat

download Magia Povestilo Proiect Definitivat Definitivat

of 18

description

MAGIA POVESTILOR

Transcript of Magia Povestilo Proiect Definitivat Definitivat

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

MAGIA POVETILOR GRUPA: mic A

NIVELUL I

DATA:

EDUCATOARE:

TEMA ANUAL: ,,CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM? TEMA PROIECTULUI:,,N LUMEA COPILRIEI

TEMA SAPTAMANII: POVETILE, COMORI NEPREUITE! TEMA ZILEI:,, MAGIA POVETILOR ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

I.ADP(Activiti de dezvoltare personal):SCOP: Participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri ;

-s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n acelai timp numele;

-s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;

NTLNIREA DE DIMINEA:Cltorie n lumea minunat a povetilor!

SALUTUL:Bun dimineaa, prini i prinese!

CALENDARUL NATURII

PREZENA

NOUTATEA ZILEI: Avem un musafir!

MESAJUL ZILEI: ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via!

ACTIVITATEA DE GRUP:nfloresc grdinile ( cntec)

RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de lucru); TRANZIII:

,,Bat din palme!- joc cu text i cnt

Exerciii de nviorare

Alunelul - joc cu text i cnt

II.ALA 1 -(Jocuri i activiti alese) 1. JOC DE ROL Tema activitatii:,,O ajutm pe Alb ca Zpada s le fac prjituri piticilor!

2. ART Tema activitii: ,,Personajul preferat (desen n contur) SCOPUL: Stimularea imaginaiei creatoare a copiilor prin iniierea i desfurarea sarcinilor, precum i prin exprimarea originalitii, n scopul realizrii cerinelor propuse

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Joc de rol:

- s recunoasc obiectele folosite in cadrul jocului de rol;

-s mnuiasc cu atenie ustensilele de bucatrie;

-s exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului pentru realizarea temei date;

-s manifeste stri afective pozitive n relaiile cu cei din jur;

-s relaioneze cu partenerii de joc;

-s foloseasc formule de politee adecvate.

Art:

-s denumeasc ustensile de lucru accesibile vrstei;

- s coloreze fr s depeasc conturul;

-s-i dezvolte ncrederea n forele proprii i s manifeste stabilitate i perseveren n activitate

Materiale didactice: ustensile de buctrie, orulee, bonete albe, coc, forme de prjituri,desene cu personajele din poveti, creioane colorate.Metode si procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul de rol.Forme de realizare: pe grupuri

III. ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE Tipul de activitate: consolidare de deprinderi

Mijloc de realizare: divertisment Tema:,, Ridichea uria Joc distractiv

Printr-o tranziie copiii se aaza n semicerc.Se explic regulile de joc: ase copii vor fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd vin personajele povetii ca s scoat ridichea din pmnt. Un copil numit de educatoare va fi moul. Moul trage, dar nu poate scoate ridichea. si alege un copil care s fie baba i l cheam. Se nlnuie i trag amndoi. Baba cheam nepoata, nepoata cheam celul, celul pe pisic, pisica pe oricelul Chi. n final trebuie s reueasc s trag ridichea.

Se execut jocul de prob, apoi jocul propriu-zis de cteva ori, pana cnd toi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.

IV .ADE( Activiti pe domenii experieniale)DOMENII EXPERIENIALE:-DOMENIUL LIMB I COMUNICARE

-DOMENIUL ESTETIC CREATIV MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, picturTIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunotine

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici

SCOPUL ACTIVITII: Sistematizarea cunotinelor copiilor cu privire la personajele din povetile nvate; formarea deprinderii de a povesti;

Stimularea interesului pentru poveti i cri; educarea capacitii de a comunica i coopera cu membrii grupului din care face parte, stimularea i dezvoltarea creativitii.OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive: S recunoasc personaje din poveti, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori sau pe baza descrierii fcute de educatoare;

S participe la activitatea de grup, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor;

S repovesteasc pe baza imaginilor prezentate;

S recunoasc siluetele unor personaje din poveti cunoscute, denumind att personajul ct i povestea din care face parte;

S recunoasc instrumentele folosite la pictur;

S se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute.Psihomotorii: S selecteze corect materialele de lucru, valorificnd deprinderile de lucru nsuite;

S mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie;

S se grupeze conform cerinelor educatoarei;

S se deplaseze n funcie de cerinele grupului.

Socio-afective: S execute individual sau n grup tema data, manifestand spirit cooperant;

S diferenieze personajele pozitive de cele negative;

S respecte reguli i sarcini date.Sarcina jocului : identificarea personajelor i a povetilor prezentate, alegerea jetoanelor specifice povetii; clasificarea personajelor pe baza comportamentului acestora; descoperirea rspunsului la ghicitori recunoaterea personajelor i a povetilor din care fac parte anumite fragmente prezentate de educatoare; recunoaterea unor obiecte din poveti i indicarea personajelor crora le aparin;

Regulile jocului:

Copiii atini de bagheta fermecat vor rspunde la ntrebrile educatoarei.La formula Cine oare, cine oare / Trece prin pdurea mare?, copiii vor recunoate personajul i povestea din care face parte. La formula Ghici, cine e?, copiii vor rspunde la ghicitoare. Vor recunoate povestea, vor stabili personajele acesteia i le vor clasifica dup comportament.

Fiecare rspuns va fi aplaudat i recompensat.ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecata, inchiderea si deschiderea ochilor, ghicitoarea, aplauzele, mimica, limitarea timpului, imitarea personajelor din povesti, cufrul fermecat, aplauzele, folosirea versurilor, ghicirea.

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, observaia, metoda mna oarb, problematizarea, expunerea, aprecierea verbal, metoda cubului, turul galeriei.Mijloace didactice: scrisoare,plicuri, imagini din poveti, jetoane cu personaje din povetile nvate, scrisoarea din partea Znei, cutia fermecat, bagheta magic, ecusoane pentru constituirea grupurilor de lucru, siluete ale personajelor din povetile propuse cunoscute de copii, ,panou, acuarele, imagini de n contur din poveti.FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, n dou grupuri

BIBLIOGRAFIE:oCurriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, 2008

oFlorica, Mitu, (2005), Literatura pentru cei mici- Antologie de texte comentate, nsoite de sugestii metodice, Ed. Humanitas, Bucureti

otefania, Antonovici, Gabriela, Nicu, (2003), Jocuri interdisciplare- material auxiliar pentru educatoare, Ed. Aramis

www.didactic.ro

Copiii sunt aezai n semicerc.

Activitatea ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA: Cltorie n lumea minunat a povetilor ! , n cadrul creia ne vom aminti povetile nvate.

Exersm SALUTUL : Bun dimineaa, prini i prinese ! , apoi vom completa CALENDARUL NATURII:

Cum este astzi vremea?

Cum ne-am mbrcat astzi?

Vom face PREZENA folosindu-ne de jetoanele la panou.

NOUTATEA ZILEI : Avem un musafir !

MESAJUL ZILEI : ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via !

ACTIVITATEA DE GRUP : nfloresc grdinile ( cntec)

RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de lucru);

La un moment dat, cineva bate la u. Este Zna Povetilor care a venit la grupa noastr cu o cutie fermecat.Educatoarea deschide cutia i descoper o scrisoare de la Alb-ca- Zpada:

Dragi copii,

Numele meu este Alb-ca-Zpada i sunt convins c voi m cunoatei foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte cumini i, mai ales c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s v cer ajutorul.Eu m-am ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul vostru.Ce zicei,m putei ajuta?

Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu fluturi i flori.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei mpri n dou echipe:

Echipa Florilor m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil va primi cte un or alb i o bonet. Echipa Fluturailor va colora personajele preferate din poveti (ART)

TRANZIIE : ,, Bat din palme ! joc cu text si cant

Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).

De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca un joc numit Magia povetilor.Vei rmne mprii n cele dou echipe i va trebui s rspundei la toate intrebrile si ghicitorile mele.Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o bulin roie.Echipa cu cele mai mule buline roii ctig.

TRANZIIE:exerciii de nviorare

Sunt sigur c vei ti rspunsurile la toate ntrebrile!

Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia Cenuresei i coroana prinului.

TRANZIIE:Alunelul-joc cu text i cnt

V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.

Spor la treab!

Cu dragoste,

Alb-ca-Zpada

n ncheiere, copiii vor juca Ridichea uria.

DESFURAREA ACTIVITIIEVENIMENT

DIDACTIC CONINUT TIINIFICMETODE DIDACTICEEVALUA-

REA

1.Moment organizatoricCrearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:-aerisirea slii de grup;

-amenajarea spaiului de desfurare a activitii;

-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv;

-introducerea copiilor n sala de grup.

Global-observaia

2.Captarea

ateniei Captarea ateniei se face cu ajutorul Znei Povetilor.

Voi prezenta copiilor cutia fermecat pe care am primit-o din partea Znei. n cutie se afl o scrisoare(ANEXA 1) i materialele necesare desfurrii activitii.Voi citi scrisoarea primit de la Alb ca Zpada.

Expunerea

ConversaiaGlobal-observaia

3.Anunarea

temei i a obiectivelor

Astzi, vom ptrunde n lumea minunat a povetilor prin intermediul jocului didactic Magia povetilor. n acest joc trebuie s rezolvai mai multe sarcini pentru a o ajuta pe Alb ca Zpada s descurce povetile. V vei ntlni cu personaje din povetile cunoscute.Voi trebuie s le recunoatei, s spunei din ce poveste sunt, s dezlegai ghicitori.

n poveti ntlnim personaje bune i personaje rele, prietenoase i neprietenoase, care spun adevrul sau care iubesc minciuna iar voi va trebui s le clasificai n personaje pozitive( bune) i negative (rele).

Veti demonstra astfel c iubiti povetile care v nva multe lucruri bune i sunt adevrate comori.

,,V anun cu bucurie

C astzi vom face o cltorie

Fr maini i avioane

Fr autobuze i autocare,

Vom cltori cu mare zor

n lumea minunat a povetilor.

Aici ne vom distra,ne vom juca

Dar sigur vom i nva

Bagheta fermecat nu va lipsi

n timpul jocului ne va nsoi.Expunerea

Explicaia

Observaia

Observa-rea comportamentului copiilor

4.Prezenta-rea noului coninut i dirijarea nvrii

5.Obinerea performanei

EXPLICAREA JOCULUISe precizeaz regulile jocului, stabilindu-se criteriile de reuit i sistemul de eviden a rezultatelor.

Se va aprecia gradul de nelegere a regulilor i sarcinii jocului intelectual. Se fac precizri privind calitatea ndeplinirii sarcinii i a ncadrrii n timp.

JOCUL DE PROBSe realizeaz jocul de prob, oferindu-se explicaii suplimentare n cazul n care se constat c regulile sau modul de desfurare a activitii nu au fost nelese .

Aceast prob se desfoar cu ntrega grup de copii.Copilul atins cu bagheta va rezolva sarcina dat, exprimndu-se corect n propoziie.

La fiecare sarcin rezolvat ,echipa va primi o bulin roie.

Eu sunt feti

i am scufi

i la bunica

M-a trimis mmica

S-i duc mncare

n coul mare

La formula Cine oare, cine oare / Trece prin pdurea mare?, copiii vor recunoate personajul i l vor asocia cu povestea din care face parte.

Eu de munc nu m sperii,

Cur , perii i gtesc,

Doar mmuca mea i sora,

Tot mereu m necjesc. (Fata moului)JOCUL PROPRIU-ZISSe va mpri grupa de copii n dou grupuri mai mici pe baza ecusoanelor.

Educatoarea deschide primul plic i precizeaz sarcina ce trebuie ndeplinit:

Au fost odat ca niciodat

n lumea de poveste

i buni i ri, cum ne-a fost dat

Ghicii i spunei, cine este?Cu ajutorul baghetei i a cuvintelor magice: Bagheta la drum pornete i la..se oprete!, copiii vor fi numii pe rnd s dezlege diverse ghicitori despre personajele i povetile cunoscute.

Copiii atini de bagheta fermecat vor rspunde la ntrebare

PLICUL NUMRUL1Joc-exerciiu de ,,spargere a gheii

,,Atent dac vei fi,personajul vei ghici!prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute:

,,Personajul s-l ghiceti

e din carte cu poveti!

Pe mama capr o ascult

Ua eu nu o deschid,

Ghicii, oare, cine sunt?

(iedul cel mic-Capra cu trei iezi)

Cnd miros de pete mi-a venit

Eu moart-n drum m-am prefcut.

Ghicii, cine sunt?

(vulpea-Ursul pclit de vulpe)

n csua lor micu,

Repede face curat,

Farfurii, cecue, oale

Stau acum frumos pe raft.(Alb ca Zpada)

Zglobie i drgla,

La bunica a plecat,

Dar cnd a ajuns n pdure

De sfatul mamei a uitat.(Scufia Roie din Scufia Roie ).

PLICUL NUMRUL 2Iste de vei fi,

Sarcinile din centre le vei ndeplini!Copiii vor ndeplini sarcina date de Alb-ca-Zpada:vor lucra la cele dou centre:

La JOCUL DE ROL copiii vor primi oruri albe i bonete i o vor ajuta pe Alba-ca-Zpada s le fac prjituri piticilor.

La ART vor colora personajele preferate din poveti.

Se va face rotaia la centre.Tranziie :Dup ce am rezolvat sarcina ale jocului, voi face cteva aprecieri n legtur cu modul cum s-a desfurat activitatea pn n acest moment, iar copiii vor merge la baie recitnd versurile:Bat din palme: clap, clap, clap

Din picioare: trap, trap, trap,

Ne-nvrtim, ne rsucim

i cu toi ne nveselim!PLICUL NUMRUL 3Vai, dar ce s-a ntmplat?

Oare, vntul le-a-ncurcat,

Sau un cpcun grbit

nainte a sosit?

Vraja ca s-o dezlegm

Trebuie s le ordonm! Fiecare grup de copii va primi cte un plic n care sunt siluete ale personajelor din mai multe poveti.

Vor numi titlul povetii, numele personajelor i faptele care i fac buni sau ri. Vor observa c numrul personajelor pozitive este ntotdeauna mai mare dect numrul personajelor negative. i voi ntreba cu ce personaj din aceste poveti ar dori s semene i s motiveze alegerea fcut.

COMPLICAREA JOCULUI

PLICUL NUMRUL 4Alba-ca-Zpada ne-a trimis un cub cu imagini din poveti.

Pe fiecare faa a lui este o imagine dintr-o poveste cunoscut de voi.

Voi trebuie s ascultai cu atenie sarcinile pentru a nu grei!

Vei rostogoli cubul i vei recunoaste povestea!

Se continu jocul pn se epui-zeaz toate feele cubului.Pungua cu doi bani-Ce poveste reprezint imaginea?

-Care este personajul principal(cel mai important)?

Capra cu trei iezi-Ce poveste reprezint imaginea?

-Care sunt personajele din poves-te?

-Cntai cntecul caprei!

Ursul pclit de vulpe- Ce poveste reprezint imaginea?

-Cum l-a pclit vulpea pe urs?

Alb-ca-Zpada i cei apte pitici- Ce poveste reprezint imaginea?

-Care este personajul principal(cel mai important)?

Scufia roie-Ce poveste reprezint imaginea?

-Cine a salvat-o pe Scufia Roie?

Cei trei purcelui-Ce poveste reprezint imaginea?

-Din ce i-au fcut casele cei trei purcelui?

PLICUL NUMARUL 5Copiii merg la msue, unde vor picta rochia prinesei i coroana prinului.

TRANZIIE:Alunelul joc cu text i cnt

Intuim materialele primite pe msue i voi demonstra tehnica de lucru verbaliznd aciunile fcute.

Execut mpreun cu copiii exerciii de nclzire a muchilor fini ai minii: Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu spor/1,2-1,2/Facei toi la fel ca noi!/Pe mnue ne splam,/Curat noi ca s lucrm./1,2/1,2/Facei toti la fel ca noi!/La pian noi s cntam,/Linite!S ascultm! n timp ce copiii lucreaz, urmresc activitatea fiecruia oferind indicaii i ajutor celor care ntmpin greuti.Jocul didactic

Conversaia

Explicaia

Problema-tizarea

Jocul didactic

Expunerea

Mna oarb

Explicaia

Jocul didactic

Conversaia

Explicaia

Problema-tizarea

Jocul didactic

Observaia

Descoperi-rea

Joc de rol

Explicaia

Jocul didactic

Povestirea

Jocul didactic

Conversaia

Cubul

Explicaia

Problema-tizarea

Cubul

Exerciiul

Demonstra-ia

Turul galerieiEvaluare oral

Aprecierea rspunsurilor.

Chestionarea oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Observarea comportamentului copiilor

Observarea comportamentului copiilor

6.Asigurarea reniei i a feed-back-uluiRidichea uria Joc distractiv

Printr-o tranziie copiii se aaza n semicerc.

Se explic regulile de joc: ase copii vor fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd vin personajele povetii ca s scoat ridichea din pmnt. Un copil numit de educatoare va fi moul. Moul trage, dar nu poate scoate ridichea. si alege un copil care s fie baba i l cheam. Se nlnuie i trag amndoi. Baba cheam nepoata, nepoata cheam celul, celul pe pisic, pisica pe oricelul Chi. n final trebuie sa reueasc s trag ridichea.

Se execut jocul de prob, apoi jocul propriu-zis de cteva ori, pana cnd toi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.

ExplicaiaObserva-rea comporta-mentului copiilor

7.ncheierea activitii Voi reaminti copiilor mesajul zilei: Povetile ne nva, lucruri bune despre via.

Le voi adresa ndemnul: Iubii povetile, copii,

Pentru c ne-aduc bucurii

Din ele multe nvm

Putem s ne-ndreptm,

Frumos s ne purtmVoi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfurat ntreaga activitate.Drept recompens, copiii vor primi bomboane i baloane. Vom ncheia activitatea interpretnd cntecul ,,Rutele mele.ConvorbireaEvaluare verbal

ANEXA 1

Dragi copii,

Numele meu este Alb ca Zpada i sunt convins c voi m cunoatei foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte cumini i, mai ales c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s v cer ajutorul.Eu m-am ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul vostru.Ce zicei,m putei ajuta?

Sunt sigur c v vei descurca!

V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.

Spor la treab!

Cu dragoste, Alb ca Zpada

ANEXA 2

Plicul nr 1Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu poveti.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei mpri n dou echipe.

De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca un joc numit Magia povetilor.Va trebui s rspundei la toate intrebrile si ghicitorile mele.Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o bulin roie.Echipa cu cele mai mule buline roii ctig.

Plicul nr 2Echipa m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil va primi cte un or alb i o bonet.

Echipa va colora personajele preferate din poveti (ART)

Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).

Plicul nr 3Pentru c am amestecat povetile v-am trimis jetoane cu personajele din poveti.M ajutai s le gsesc povestea?

Plicul nr 4V-am trimis un cub fermecat cu imagini din povetile voastre preferate.Putei ghici despre ce poveti este vorba?

Plicul nr 5Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia Cenuresei i coroana prinului.

Scenariul zilei

17