proiect definitivat ianuarie

37
Profesor metodist: Dinca Iuliana Director: Stan Camelia Educatoare: Radu Iuliana Florentina 1

description

proicet de activitate integrata

Transcript of proiect definitivat ianuarie

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: I

TEMA: „ Cum a fost /este si va fi aici pe pamant? „

SUBTEMA: „ Jocurile copiilor iarna”

TEMA ZILEI: „ Hai copii la derdelus”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată (DLC şi DOS)

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal şi individual

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

STRATEGII DIDACTICE:a. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea,

exerciţiul, turul galeriei., demostraţia.

b. Resurse materiale: imagini cu copii ce practica jocuri de

iarna (fac un om de zapada, arunca bulgari, etc), cuburi,

trusa de constructii, poveste „Craiasa Zapezii”, imagini cu

povestea, hartie glasata, lipici, plansete.

c. FINALITATEA ZILEI: amenajarea unui colt dedicat

jocurilor pe care copii le intreprind in anotimpul iarna.

DURATA: 1 zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Largirea orizontului de cunoastere a anotimpului iarna

si a jocurilor care se pot desfasura in acest anotimp, prin

aplicarea acestora in diferite contexte de invatare.

Manifestarea sentimentelor fata de aceasta tema.

2

SCENARIUL DIDACTIC

Sala de grupa este impodobita cu un decor specific temei. Este amenajat centrul tematic pentru favorizarea accesului participantilor la realizarea proiectului. Acesta cuprinde imagini specifice jocurilor copiilor in anotimpul iarna. Activitatea zilei începe cu secvenţa 1, Întâlnirea de dimineaţă (ADP), prin salutul adresat de către educatoare şi continuat de copiii grupei, urmat apoi de împărtăşirea cu ceilalţi. Pentru a nu se creea nemulţumiri între copii, voi numi eu pe cei care-şi vor împărtăşi impresiile, experienţele etc.

- “Astăzi, copiii cu numele Anastasia şi Vlad ne vor povestii ce fac ei in anotimpul iarna, cum se joaca” Ei pot împărtăşii colegilor şi alte evenimente din viaţa lor. Copiii le pot pune întrebări.

În cadrul momentului noutăţile zilei se anunţă activităţile ce urmează să le desfăşurăm şi se prezintă musafirii din sala de grupă. Bucurosi ca si-au impartasit experientele, copiii vor aseza pe plansa, alaturi de Stirea zilei (“Avem musafiri”) si de mesajul zilei („Bucuriile iernii”), informatii reprezentate prin imagini despre vreme, calendarul naturii, sarcinile din ziua respectiva si vor separa copiii care sunt prezenti de cei absenti. Imitand zborul fulgilor de nea copiii se îndreaptă spre ariile de stimulare unde sunt familiarizaţi cu materialele şi sarcinile de lucru.

Educatoarea ii invita pe copii in spatele grupei unde sunt amenajate centrele de interes. Copiii sunt intrebati daca le place ce este pregatit. Educatoarea ii intreaba care sunt

3

jocurile lor preferate. Le sunt prezentate sectoarele amenajate, materialul didactic si ce s-ar putea realiza cu acesta. Copiii vor fi invitati sa isi aleaga sectorul in care doresc sa se joace:

Copiii care vor alege centrul Arta, vor colora imagini cu copii ce se dau cu sania, ce fac oameni de zapada, etc. dupa care vor realiza o miniexpozitie la panou.

Copiii care vor alege centrul Joc de masa, vor cauta si vor potrivi imaginile specifice temei.

Copiii care vor alege centrul Constructii, vor trebui sa construiasca cu ajutorul cuburilor si a trusei de constructii, saniute.

Educatoarea face aprecieri asupra participarii si implicarii copiilor in jocurile organizate.

Jocul cu text şi cânt “Fulgii de zapada ” realizează trecerea de la activităţile liber alese la cele pe domenii experienţiale. Educatoarea primeste de la Zana Iarna un plic, in care se afla o scrisoare (Anexa 1). Aceasta citeste scrisoarea cu voce tare : “Dragi copii, eu, Zana Iarna am sosit la voi si am pregatit multe bucurii . Vreau sa vad daca sunteti pregatiti pentru a ma imtampina asa cum se cuvine si de aceea v-am trimis cateva imagini despre prietena mea Craiasa Zapezii pentru a-i cunoaste si voi mai bine povestea. Sper sa va bucurati! Zana Iernii.” Educatoarea se bucura si ii intreaba pe copii daca stiu cine este Zana Iarna si dupa ce semne cunosc ei venirea acesteia. Se uita in plic si descopera plansele suport pentru povestea ce urmeaza a fi povestita copiilor.

Dupa ce vom face tranzitia prin jocul muzical „Miscam degetelele„ copiii se vor aseza in semicerc , pe pernute, pentru a asculta povestea educatoarei.

Copiii merg la toaleta si sa bea apa (deprinderi de igiena individuala si colectiva, deprinderi de disciplina, deprinderi de autoservire).

4

Copiii intra in clasa interpretand jocul cu text si cant „Daca vesel se traieste”, educatoarea ii invita la mese pe copii si apoi observa din intamplare cosul materialele necesare “oamenilor de zapada”. Aceasta exclama :“Priviti copiii, un cos cu multe materiale pe care le putem folosii pentru a realiza niste oameni de zapada. Credeti ca noi putem face niste oameni de zapada?”

Dupa intuirea materialului si demonstrarea modului de lucru de catre educatoare, copiii vor trece si ei lipirea imbinarea elementelor si mai apoi la lipirea lor pentru a realiza un om de zapada.

Dupa finalizarea activitatii educatoarea le propune doua jocuri: „Prinde si da mai departe” si “Alergam dupa fulgii de zapada”. Ziua se incheie intr-un moment de buna dispozitie copiii alegand ordinea in care cele doua jocuri se vor desfasura:

“ Prinde si da mai departe” Copiii vor fi asezati in cerc, iar unul dintre acestia va sta

in mijlocul cercului. Ceilalti copii arunca mingea de la unul la altul, iar cel din mijlocul cercului va incerca sa o prinda. Copilul a carui minge va fi interceptata de catre copilul din mijloc, va face schimb cu acesta din urma.

“Alergam dupa fulgii de zapada”Doi copii reprezinta soarele, iar restul fulgii de zapada.

Soarele si fulgii de zapada se aseaza la distanta unii de celilalti. In spatele fulgilor de nea sta Zana Iarna, care la un momentdat striga: „Ninge!” – iar fulgii de zapada alearga imediat catre ea. Soarele urmareste fulgii de zapada si incearca sa-i prinda. Fulgii de zapada care au fost prinsi ies din joc.

SECVENTE DIDACTICE:

I. INTALNIREA DE DIMINEATA : ADP

Salutul

5

Impartasirea cu ceilalti Noutatile zilei Activitatea de grup

II. ACTIVTĂŢI PE CENTRE DE INTERES : ALA 1

a)Construcţii:

”Saniute”

- Sa comunice între ei pentru realizarea unui plan de

construcţie;

- Sa construiască saniutele utilizând toată trusa de construcţii;

b)Artă :

„Imagini cu jocurile copiilor iarna - colorare”

- Sa realizeze exerciţiile de încălzire a muşhilor mici ai mâinii 

- Sa denumească materialele de lucru; - Sa coloreze imaginile cu culorile pe care le doresc;

- Sa realizeze o expozitie cu lucrarile lor.

c) Joc de masa:

„Cauta si potriveste”

- Sa denumeasca materialele de lucru; - Sa caute imaginile ce reprezinta jocuri ale copiilor

si sa le imbine cu anotimpul corespunzator..

6

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

DLC- „Craiasa Zapezii ” – povestea educatoarei

DOS- „ Bulgari de zapada”- activitate practica

(lipire si imbinare)

Obiective operaţionale:

DLC

- Sa urmareasca firul epic al povestirii concomitent cu prezentarea secventiala a planselor;

- Sa-si imbogateasca vocabularul folosind cuvintele noi;

- Sa-si exprime ideile, opiniile referitoare la personajele si actiunea textului;

- Sa raspunda la cerintele educatoarei;- Sa adopte o tinuta corecta pe parcursul activitatii.

DOS

- Sa denumeasca materialele puse la dispozitia lor;- Sa imbine si sa lipeasca elementele in spatiul dat;- Sa verbalizeze actiunile intreprinse folosind un limbaj

adecavt;- Sa raspunda la cerintele educatoarei;- Sa manifeste interes pentru activitate.

IV. ACTIVTĂŢI PE CENTRE DE INTERES : ALA 2

- „Un, doi, trei, saniuta-n casa ei”- joc de atentie

- “Soarele si fulgii de zapada” – joc de miscare

7

8

DESFASURAREA ACTIVITATII

ADP + ALA 1

Nrcrt.

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Voi pregăti condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- aranjarea mobilierului şi a materialului didactic pentru centrele de interes ; - intrarea ordonată a copiilor.

2. Captarea atenţiei

Se va realiza printr-o scurta conversatie despre aspectele vremii in aceasta perioada cat si de despre jocurile pe care le joaca copii in anotimpul iarna.

Conversatia

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi cu materialele pe care le-am pregătit pe măsuţe vom construi saniute,

Conversatia

9

vom colora imagini cu jocurile copiilor iarna si vom cauta si potrivi jocurile pe care le jucam iarna.

4. Dirijarea învăţării

Le sunt prezentate sectoarele amenajate, materialele didactice si ce s-ar putea realiza cu ajutorul lor. Copiii sunt intrebati daca sunt incantati de ceea ce li s-a pregatit. Se va face de catre acestia intuirea materialelor de pe masute dupa care vor fi invitati sa-si aleaga sectorul in care doresc sa se joace.La centrul Arta copiii vor colora imagini cu jocurile copiilor iarna, dupa care vor realiza o miniexpozitie cu lucrarile. La centrul Constructii copiii trebuie sa construiasca saniute. La centrul Joc de masa cauta imaginile cu jocuri specifice

Conversatia

Explicatia

Conversatia

-Explicatia

Frontala

10

anotimpului iarna si le vor asocia anotimpului.- Voi cere copiilor să se aşeze la sectoarele care doresc.- Copiii vor face câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor .

- Urez copiilor „Spor la treabă!”, după care ei vor trece la realizarea lucrărilor şi la desfăşurarea jocurilor. Voi trece pe rând pe la toate centrele şi voi supraveghea activitatea tuturor copiilor, voi da explicaţii suplimentare unde este nevoie.- Voi încerca să asigur motivaţia necesară pe tot parcursul activităţii şi voi avea grijă ca toţi copiii sa treaca pe rand , dacă vor, pe la toate centrele existente.

5. Obţinerea performanţei

Educatoarea indrumă indirect, prin sugestii copilul

11

care întâmpină greutaţi, pune la încercare imaginaţia copiilor în alegerea titlului pentru lucrările realizate.Lucrările sunt expuse într-o miniexpoziţie .

6. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri asupra participarii copiilor la activitate.Jocul cu text si cant ,,Fulgi de nea”, realizeaza trecerea de la activitatile liber alese la cele pe domenii experentiale , care are menirea de a destinde atmosfera si de a creea o buna dispozitie.

Conversatia

Frontala

12

13

DESFASURAREA ACTIVITATIIDLC

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

METODE SI

PROCEDEE

DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Voi asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii.- Aerisirea

salii de grupa;

- Aranjarea mobilierului;- Distribuirea materialului didactiv.

2. Captarea atenţiei

Educatoarea gaseste un plic in care se afla o scrisoare de la Zana Iarna, dar si o surpriza pentru copii: plansele ilustrative ale povestii ce urmeaza a fi expusaAceasta citeste

- Conversatia - Expunerea

14

scrisoarea cu voce tare: „Dragi copii, eu, Zana Iarna am sosit la voi si am pregatit multe bucurii . Vreau sa vad daca sunteti pregatiti pentru a ma imtampina asa cum se cuvine si de aceea v-am trimis cateva imagini despre prietena mea Craiasa Zapezii pentru a-i cunoaste si voi mai bine povestea. Sper sa va bucurati! Zana Iernii.”

3. Reatualizarea cunostintelor

Educatoarea se bucura si ii intreaba pe copii daca stiu cine este Zana Iarna si dupa ce semne cunosc ei venirea ei.- Cum ne dam seama ca a venit iarna? (ninge, este frig, etc)

- Conversatia

- Frontala

15

- Cum se pregatesc oamenii, copiii pentru venirea iernii?

4. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Le voi prezenta copiilor atat tema activitatii („Craiasa Zapezii”de Hans Christian Anderson), cat si obiectivele propuse spre realizare intr-un mod cat mai accesibil acestora.

5. Dirijarea procesului de

invatare

Voi expune continutul povestirii folosind gestica, mimica si inflexiuni ale vocii, urmarind logica momentelor principale. Pe masura ce voi povesti, voi prezenta si planse corespunzatoare fiecarei secvente.1. Prezentarea cadrului in

- Expunerea

16

care se petrece actiunea.2. Intalnirea lui Karl cu femeia imbracata in alb.3. Disparitia lui Karl.4. intalnirea lui Gretchen cu o cioara.5. Intalnirea fetei cu renul.6. Cei doi copii s-au intors acasa.Prin mimica si gestica voi reda starea sufleteasca a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi incerca sa creez o atmosfera propice captarii atentiei copiilor asupra ordinii in care apar personajele in actiunea desfasurata in povestire. In contextul

- Conversatia- Explicatia

- Conversatia

17

povestirii voi explica cuvintele si expresiile noi.

6. Realizarea feed-back-ului

Se va realiza o scurta conversatie pe baza povestirii si a materialului didactic”- V-a placut povestirea?- Ce personaje am intalnit in aceasta poveste?- Ce s-a intamplat cu oglinda fermecata?- Ce s-a intamplat cu Karl?- Unde a ajuns baiatul?- Cine la ajutat pe Karl?- Ce s-a intamplat cu Craiasa Zapezii?

- Conversatia

- Frontala si individuala

6. Obtinerea performantei

Se va realiza printr-o ghicitoare:„A venit acum din munti / Peste rauri facand punti /

- Conversatia

18

Si a prins spunand povesti / Flori de gheata la ferestri”. (Craiasa Zapezii)

7. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri generale asupra modului in care au participat la activitate.Vor iesi din sala de grupa intonand cantecul „Saniuta”

- Conversatia

19

DESFASURAREA ACTIVITATII

DOS

EVENIMENTULDIDACTIC CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Voi asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii:- Aerisirea

salii de grupa;

- Asezarea mobilierului;

- Distribuirea materialului didactic.

Se asigura un climat favorabil desfasurarii activitatii. Mobilierul este impartit in trei zone de lucru.

2. Captarea atentiei

Educatoarea descopera un cos cu materiale langa usa si spune uimita:

Conversatia

20

„Priviti copii, un cos plin cu materiale colorate si diverse! Haideti sa vedem ce gasim in cos.”(sunt descoperite materialele de lucru, hartie glasata, lipici, sclipici, etc).Educatoarea continua: „Vai, copii! Zapada este atat de pufoasa si de alba, ce ziceti, facem si noi niste oameni de zapada pentru a-i arata Zanei Iarna ca si noi stim sa ne jucam iarna?”

3. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Cu ajutorul materialelor de pe masuta, copii vor imbina si lipi oameni de zapada.

Conversatia

Pregatirea pentru activitatea propriu-zisa se Conversatia

21

4. Dirijarea invatarii

face cu un exercitiu de imaginatie care implica incalzirea mainilor: „Miscam degetelele / Batem bine palmele / Ne miscam picioarele / Inchidem guritele”. Voi ruga copii sa denumeasca materialele de lucru de pe mese. Explic si demonstrez modul de lucru: luam in mana lipiciul si intindem pasta de lipit, dupa care lipim pe suportul de hartie, materialele de pe masute.Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine, insistand asupra tehnicilor de lucru si ordinea

Demonstratia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

22

efectuarii lor.De asemenea trebuie sa aveti mare grija cand intindeti lipiciul, sa nu puneti prea mult ca nu va mai fi la fel de frumoasa lucrarea.Urez copiilor „Spor la treaba!”, dupa care se va trece la realizarea temei de catre copii. In timpul executarii temei voi pune un fond muzical.

5. Obtinerea performantelor

Voi supraveghea indeaproape activitatea copiilor, voi trece pe rand pe la fiecare copil si voi da explicatii suplimentare acolo unde este nevoie.

Explicatia

La finalul activitatii, educatoarea

Conversatia Frontala

23

6. Incheierea activitatii

exclama fericita: „Priviti dragii mei! Oamenii de zapada sunt gata! Haideti sa asezam lucrarile la panou si sa facem o expozitie pe care Zana Iarna o va vedea si va fi foarte buuroasa!”Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatii si voi impartii buline zambitoare.

24

DESFASURAREA ACTIVITATII

ALA II

EVENIMENTULDIDACTIC CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUARE-INSTRUMEN

TE ŞI

INDICATORI1. Momentul organizatoric

Dupa finalizarea activitatilor copiii sunt invitati in spatele clasei.

Conversatia

2. Captarea atentiei

Educatoarea ii invita pe copii sa se prinda de manute intr-o hora si le spune ca se vor juca doua jocuri distractive.

Conversatia

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Eucatoarea le propune doua jocuri „Un, doi, trei, saniuta-n casa ei” si “Soarele si fulgii de

Conversatia

25

zapada“5. Dirijarea invatarii

„Prinde si da mai departe”

Copiii vor fi asezati in cerc, iar unul dintre acestia va sta in mijlocul cercului. Ceilalti copii arunca mingea de la unul la altul, iar copilul asezat in mijlocul cercului va incerca sa o prinda. Copilul a carei minge va fi interceptata de catre copilul din mijloc, va face schimb cu acesta din urma.“Alergam dupa

fulgii de zapada”Doi copii

reprezinta soarele, iar restul fulgii de zapada. Soarele si fulgii de zapada se aseaza la distanta unii de

ConversatiaExplicatiaExercitiulJocul

26

celilalti. In spatele fulgilor de nea sta Zana Iarna, care la un momentdat striga: „Ninge!” – iar fulgii de zapada alearga imediat catre ea. Soarele urmareste fulgii de zapada si incearca sa-i prinda. Fulgii de zapada care au fost prinsi ies din joc.

6. Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra participarii si implicarii in jocurile organizate.

Conversatia Frontala

27