Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

10
Şcoala Gimnazială Frata Clasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana Proiect didactic Clasa: Pregătitoare Data: 16.05.2013 Aria curriculară: Limbă şi Comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Lumea desenelor animate Domenii integrate : Comunicare în limba română, Educaţie pentru societate, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi lucru manual, Muzică şi mişcare Subiectul lecţiei: Literele y şi Y, w şi W, q şi Q Forma de realizare: lecţie integrată Tipul lecţiei: Activitate de consolidare şi verificare a cunoştinţelor Competenţe generale : - Receptarea de mesaje orale în context de comunicare cunoscute ; Competenţe specifice : ( CLR) 1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar

description

ef

Transcript of Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Page 1: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

Proiect didactic

Clasa: PregătitoareData: 16.05.2013Aria curriculară: Limbă şi ComunicareDisciplina: Comunicare în limba românăUnitatea tematică: Lumea desenelor animateDomenii integrate : Comunicare în limba română, Educație pentru societate, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi lucru manual, Muzică şi mişcareSubiectul lecţiei: Literele y şi Y, w şi W, q şi QForma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: Activitate de consolidare şi verificare a cunoştinţelorCompetenţe generale :

- Receptarea de mesaje orale în context de comunicare cunoscute ;Competenţe specifice : ( CLR) 1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar 1.4 Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial, interior şi final în cuvinte clar articulate

2.2 Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte 3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tiparCompetențe integrate:

( ES ) 1.1 Identificarea unor norme elementare de conduită în contexte familiare 2.1 Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă

Page 2: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

( MEM ) 1.1 Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-31 1.4 Identificarea cardinalului unei mulțimi la care s-au adăugat / scos 1-5 elemente

( AVLM ) 2.2 Realizarea de compoziţii simple, pe baza interesului direct ( MM ) 2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

Obiective operaţionale :Cognitive :

să recunoască personajele din desene animate ; să recunoască literele W, Y, Q; să ordoneze silabele pentru a obţine un cuvânt; să recunoască numerele în concentrul 0-31; să resolve operaţii de adunare şi scădere; să recunoască încălcări ale unor norme elementare de conduită; să exprime mesajele educative ale desenelor animate ; să manifeste o implicare afectivă în realizarea cerinţelor.

Motrice:

să utilizeze corect instrumentele de lucru; să se deplaseze într-o direcţie indicată de către educatoare; să adopte poziţia corectă în bancă.

Afective:

să participe conştient în realizarea sarcinii de joc; să manifeste interes şi plăcere pentru acţiunile întreprinse; să coopereze în cadrul grupului; să ducă până la sfârşit o sarcină începută.

Page 3: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

STRATEGII DIDACTICE

1. Resurse procedurale Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, conversaţia euristica, jocul didactic. Forme de organizare : individual, pe grupe, frontal.

2. Resurse materiale : imagini cu personaje din desene animate şi o sală de bal, fişe de lucru, creioane colorate, calculator, video-proiector, stimulente, siluete personaje-abţipilduri.

3. Resurse temporale : 35 minute activitatea+15 minute activitate în completare.4. Resurse umane : 21elevi5. Resurse spaţiale : sala de clasă6. Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

Bibliografie :Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. , 2012. Învăţământul preşcolar şi primar nr. 3-4 /2012, Ed. Arlequin

Programa şcolară pentru disciplinele CLR, ES, MEM, AV/LM,MM; Cursul de formare “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici 2012”.

Page 4: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

Evenimentul didactic

Activități de învățare Metode și procedee

Mijloace de învățământ

Forme de organizare

Evaluare

1.Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a orei:-aerisirea sălii de clasă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ;-pregătirea materialului demonstrativ .

Conversaţia Frontal Aprecieri verbale

2.Captarea atenţiei

Pregătirea climatului afectiv- motivaţionalNoutatea zilei: Copiii se vor uita în spatele clasei pentru a-i cunoaşte şi a-i saluta pe invitaţi. -Acum că i-aţi văzut pe oaspeţii noştri, vreau să vă spun ceva. Pentru voi, copii este o zi specială. Vom merge din nou în lumea desenelor animate, iar în sala noastră de clasă va fi o atmosferă de sărbătoare.

Conversaţia Frontal Aprecieri verbale

3. Anunţareatemei

Astăzi vom „organiza” Balul Disney, având ca invitaţi personaje din desene animate, în special cele care conţin literele W, Y şi Q. Dar pentru a le ajuta să ajungă la bal, noi trebuie să rezolvăm câteva sarcini.

Conversaţia Imagine cu o sală de bal

Frontal Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

Page 5: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

Se anunţă obiectivele zilei:În acest scop trebuie să fiţi atenţi la sarcinile pe care vi le-am pregătit, să răspundeţi în propoziţii la întrebări

- vom lucra pe grupe,- ne vom juca cu sunetele W,Y,Q,- vom identifica secvenţe şi

personaje din desene animate,- vom număra şi vom aduna

numere.

4. Dirijarea învăţării

Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe luând dintr-un săculeț câte un jeton colorat: grupa roşie ( Mikey Mouse ), grupa galbenă (Daisy),grupa albastră (Woody),grupa verde ( Bugs Bunny).Prima sarcină–Recunoaşte personajul ! Copiii vor alege din mai multe personaje pe acela în a cărui nume se găseşte una din literele W, Y sau Q . Ei vor pune personajul găsit pe imaginea unei săli de bal. Sarcina 2 :Grupa Mikey Mouse: rezolvă exerciţii de Comunicare în limba română (Anexa 1).Grupa Daisy: rezolvă itemi specifici domeniului Matematică şi explorarea mediului (Anexa 2).

ExplicațiaObservarea Problematizarea Exercițiul

Fișe de lucru

Pe grupe Rezolvă fișele de lucru

Page 6: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

Grupa Woody : rezolvă itemi specifici Educației pentru societate (Anexa 3).Grupa Bugs Bunny: rezolvă sarcini specific Artelor vizuale și lucrului manual (Anexa 4).Fiecare grupă prezintă modul de rezolvare a sarcinilor de pe fișa de lucru ajutând astfel încă un personaj să participe la bal.

5. Asigurarea fedd-bakului

Exercițiu-joc: Labirintul literelor Elevii vor ajuta diferite personaje să găsească drumul prin labirint .(Anexa 5,6,7,8)Vom ,, invita ,, prietenii invitaților să participe și ei la bal.

Conversația Steluțe Frontal Aprecieri verbaleindividuale și pe grupe

6.Evaluarea activității

Se apreciază evoluţia şi comportamentul elevilor pe durata orei, dar şi activitatea lor individuală şi pe echipe.Vor primi steluțe galbene pentru modul în care au reușit să îndeplinească sarcinile.

Conversația Steluțe Frontal Aprecieri verbaleIndividuale și pe grupe

7. Încheierea activității

Voi adresa îndemnul: Iubiţi desenele, copii! Pentru că ne-aduc bucurii Din ele multe învăţăm Putem să ne-ndreptăm, Frumos să ne purtăm.

Conversația CalculatorVideoproiector

Frontal Observarea comportamentului copiilor

Page 7: Proiect Didactic Cerc 16 Mai BUN

Şcoala Gimnazială FrataClasa Pregătitoare Invăţătoare: Kelemen Maria Iuliana

Vom încheia activitatea cântând și dansând după cântecul ,, Hot dog ,, din desenul animat ,,Clubul lui Mikey Mouse”.