Proiect de Activitate

3
PROIECT DE ACTIVIT A TE DATA: GRĂDINIŢA : EDUCATOARE: GRUPA : Mijlocie ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIAL E  : Domeniul estetic şi creativ TEMA ANUALĂ:  Cine sunt / suntem ? SUBTEMA :” Corpul uman” TEMA: Fetiţ !i "#it$l TIPUL ACTIVITĂŢII  : Formare de priceperi şi deprinderi FORMA DE REALI%ARE  :pictură SCOPUL ACTIVITĂŢII  : Formarea unor priceperi şi deprinderi specifice picturii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să denumească obiectele pe care le vor utilia pentru realiarea lucrării! O"- să reproducă etapele pe care le vor strabate pentru realiarea lucrării ! O#- să respecte tema propusă in realiarea lucrarii ! O$- să e%prime impresii estetice şi artistice cu privire la lucrările cole&ilor! O'- să fie capabil să-şi autoevaluee lucrarea (n func)ie de criteriile de evaluare enun)ate. METODE &I PROCEDEE : Conversa)ia * e%plica)ia * demonstra)ia * e%erci)iul * lucrul individual * analia* turul &aleriei. MI'LOACE DE (NVĂŢAM)NT : acuarele * pensule * recipiente cu apă * +etoane cu feti)e şi băie)i * şerve)ele *fişe* stimulente. DURATA : ",-"' minute BIBLIOGRAFIE : 1. Curriculum pentru invatamantul prescolar #- / ani 0- ",,!

description

PROIECT DE ACTIVITATE

Transcript of Proiect de Activitate

7/21/2019 Proiect de Activitate

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-56d7e781b72e8 1/3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:GRĂDINIŢA :EDUCATOARE:GRUPA : MijlocieACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE : Domeniul estetic şi creativ

TEMA ANUALĂ: Cine sunt / suntem ?SUBTEMA :” Corpul uman”

TEMA: Fetiţ !i "#it$lTIPUL ACTIVITĂŢII : Formare de priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALI%ARE :pictură

SCOPUL ACTIVITĂŢII : Formarea unor priceperi şi deprinderi specifice picturii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să denumească obiectele pe care le vor utilia pentru realiarea lucrării!

O"- să reproducă etapele pe care le vor strabate pentru realiarea lucrării !

O#- să respecte tema propusă in realiarea lucrarii !O$- să e%prime impresii estetice şi artistice cu privire la lucrările cole&ilor!

O'- să fie capabil să-şi autoevaluee lucrarea (n func)ie de criteriile de evaluare enun)ate.

METODE &I PROCEDEE : Conversa)ia * e%plica)ia * demonstra)ia * e%erci)iul * lucrul individual * analia* turul

&aleriei.

MI'LOACE DE (NVĂŢAM)NT : acuarele * pensule * recipiente cu apă * +etoane cu feti)e şi băie)i * şerve)ele *fişe*

stimulente.

DURATA : ",-"' minute

BIBLIOGRAFIE :

1. Curriculum pentru invatamantul prescolar #-/ani 0- ",,!

7/21/2019 Proiect de Activitate

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-56d7e781b72e8 2/3

DEMERSUL DIDACTIC

E*e+i,e+t$l-i-ctic

Co+ţi+$t$l !tii+ţi.icSt/te0ii-i-ctice

E*l$/e

12Mo,e+to/0+i3to/ic

Crearea cadrului specific şi a condi)iilor optime stabilirii

climatului afectiv educativ al activitatii. 2re&ătirea

materialului didactic necesar desfaşurarii activită)ii

instructiv- educative.

Observa)ia

Observarea

comportamentului

copiilor 

42C5t/ete+ţiei

3omentul captării aten)iei se realieaă prin folosirea

unor +etoane pe care sunt repreenta)i diferi)i membri

ai familiei pe care copiii trebuie să (i recunoască

mama * tata * fratele * sora * bunicul * bunica etc0. 4or

fi intreba)i din c5)i membri este alcatuită familia lor *

dacă au fra)i sau surori şi să descrie un membru al

familiei din punct de vedere fiic.

Conversa)ia

Observarea

comportamentului

copiilor 

62A+$+ţ/ete,ei !i

o"iecti*elo/ 

După intuirea materialului primit pe măsu)e* copiii vor fi

anun)a)i că la 6duca)ie plastică vor picta Fetiţa

şi  Băiatul.

Conversatia

6%plicatia

72Di/ij/e 8+*#ţ#/ii

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru • 6ducatoarea va e%plica copiilor te7nica de

lucru pe care o vor folosi pentru a realia temapropusă.

•Efectuarea unor exerciţii pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâinii 

• Cu coatele spri+inite de masă* (nc7idem şidesc7idem pumnii !

• Cu coatele spri+inite * depărtăm şi apropiemde&etele!

• 2loaia- atin&erea mesei cu v5rful de&etelorimit5nd căderea stropilor de ploaie!

• 89 ieşit soarele”

Fixarea tehnicii de lucru 

6ducatoarea va fi%a cu a+utorul unui copil te7nica de

lucru.

Realizarea lucrării de către copii 

2e parcursul lucrului* educatoarea (i va suprave&7ea

pe copii şi (i va (ndruma pe cei care (i cer a+utorul.

De asemenea* educatoarea are &ri+ă ca (n timpul

lucrului copiii să aibă o poi)ie corespunătoare* le

asi&ură un fond sonor adecvat.

 Analiza lucrărilor realizate

După ce fiecare copil şi-a finaliat pictura* vor fi afişate

şi apreciate prin metoda turul &aleriei.

Conversatia

6%plicatia

Demonstra)ia

6%erci)iul

;urul &aleriei

Observarea

comportamentului

nonverbal

 9precierea

individuală a

e%ecutării te7nicii

de lucru

Observareacomportamentului

copiilor pe timpul

lucrului

7/21/2019 Proiect de Activitate

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-56d7e781b72e8 3/3

92E*l$/e5e/.o/,+ţei

6ducatoarea analieaă (mpreună cu copiii

corectitudinea cu care s-au realiat picturile şi (n ce

măsură s-au respectat criteriile de evaluare.

Conversa)ia 9precieri asupra

lucrărilor 

2 (+c;eie/e

cti*it#ţii

Copiii vor interpreta un c5ntecel şi vor primi stimulente.Conversa)ia 9precieri poitive