PROIECT DE ACTIVITATE

9
PROIECT DE ACTIVITATE Data : 01.04 2009 Unitatea de învăţământ : Şcoala de Arte si Meserii Zimnicea Clasa: a VIII-a B Disciplina: Consiliere şi orientare Modulul :Calitatea stilului de viaţă Subiectul lecţiei: Despre rădăcinile conflictelor Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Propunător: profesor consilier Potîng Alina Obiectiv cadru : Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate Obiective operaţionale : să îşi autoevalueze convingerile, atitudinile şi comportamentele definitorii pentru dezvoltarea personală să analizeze mecanismele eficiente de adaptare în situaţii de stres sau de criză să explice noţiunea ,,conflict’’; să identifice tipuri şi surse de conflict, căi de rezolvare şi evitare a conflictelor; să evidenţieze importanţa comunicării în evitarea şi rezolvarea conflictului. Strategia didactică : a) Metode şi procedee : conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, exemplificarea, comparaţia, lucrul cu textul, problematizarea, munca independentă, demonstraţia, studiu de caz b) Mijloace de învăţământ: schema la tablă, coli, fişe de lucru, texte literare (Balada unui greier mic de George Topârceanu , Greierele şi furnica de Marin Sorescu)

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 01.04 2009Unitatea de învăţământ : Şcoala de Arte si Meserii ZimniceaClasa: a VIII-a BDisciplina: Consiliere şi orientareModulul :Calitatea stilului de viaţăSubiectul lecţiei: Despre rădăcinile conflictelorTipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţePropunător: profesor consilier Potîng Alina

Obiectiv cadru : Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate

Obiective operaţionale : să îşi autoevalueze convingerile, atitudinile şi comportamentele

definitorii pentru dezvoltarea personală să analizeze mecanismele eficiente de adaptare în situaţii de stres sau de

criză să explice noţiunea ,,conflict’’; să identifice tipuri şi surse de conflict, căi de rezolvare şi evitare a

conflictelor; să evidenţieze importanţa comunicării în evitarea şi rezolvarea

conflictului.

Strategia didactică :a) Metode şi procedee : conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia,

exemplificarea, comparaţia, lucrul cu textul, problematizarea, munca independentă, demonstraţia, studiu de caz

b) Mijloace de învăţământ: schema la tablă, coli, fişe de lucru, texte literare (Balada unui greier mic de George Topârceanu , Greierele şi furnica de Marin Sorescu)

c) Forme de organizare : activitate frontală, activitate pe grupe de 5 elevi, activitate individuală.

Bibliografie : Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere şi orientare - Ghid de

educaţie pentru carieră, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004 Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere şi orientare- Ghid de

educaţie pentru carieră.Activităţi pentru clasele V-VIII, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004

George Topârceanu, Versuri şi proză, Ed. Porto-Franco, 1991 Marin Sorescu, Singur printre poeţi, Ed. Junimea

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE

Desfăşurarea activităţii

Secvenţele lecţiei Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1. Moment organizatoric

Pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii: fişe de lucru, flipchart, coli, markere

Elevii se pregătesc pentru activitatea de consiliere

2. Captarea atenţiei

Prezint elevilor o prezentare în power-point pe tema violenţei.

3. Anunţarea temei şi enunţul obiectivelor

Din materialul prezentat desprindem subiectul lecţiei propuse astăzi, precum şi unele obiective: identificarea surselor de conflict, căilor de rezolvare şi evitare a acestora.

4. Dirijarea învăţării

Port o conversaţie cu elevii despre definiţia cuvântului „conflict” şi sursele apariţiei acestuiaNotăm pe coli concluziile desprinse:Surse ale conflictului:-nevoi fundamentale (alimente, apa, aer)-valori diferite (de ex. religii diferite)-percepţii diferite-interese diferite-resurse limitate-nevoi psihologiceCând este vorba de un conflict, cei mai mulţi oameni...

Deci, de la conflict la violenţă nu e decât un singur pas. Pentru a nu se ajunge la o astfel de metodă de rezolvare a conflictelor, trebuie să găsim o metodă eficientă de rezolvare a lor. Cunoscând cauzele, putem determina modalitatea de intervenţie potrivită.Prezint elevilor un conflict existent în poeziiile lui G. Topârceanu şi M. Sorescu, conflictul bine cunoscut între greiere şi furnică.Folosind fişa de lucru (anexa 1), rezolvăm împreună cerinţele acesteia. (anexa 2)

Elevii răspund, găsind sinonime pentru acest cuvânt: confruntare, dezacord, dispută, ceartă, ciocnire de interese, neînţelegere.

-se ceartă-strigă unii la alţii-se mint- încearcă să obţină câştiguri reciproce-se învinuiesc-se înfurie-ajung la violenţă

5. Asigurarea retenţiei şi transferului

Folosind aceeaşi fişă de lucru, elevii grupaţi în echipe de câte 5 persoane, au ca sarcină să identifice cauzele şi să găsească modalităţile de rezolvare a

Elevii rezolvă sarcinile în grup.

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE

conflictelor apărute în cazurile descrise pe fişa fiecărei echipe.(anexa 3)

6. Incheierea activităţii

Fac aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat activitatea.

Elevii fac şi ei aprecieri asupra orei de consiliere, completând fişa clasei.M-am simţit...Mi-a plăcut...Nu mi-a plăcut...

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE
Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE
Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE
Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE

Anexa 3Studii de caz

Cazul 1 Când am ajuns în clasă bătaia începuse.Elevul C era plin de sânge pe faţă,iar elevul P avea nasul roşu şi sufla de parcă atunci ar fi sosit dintr-o cursă de alergare. -Ce s-a întâmplat? Am întrebat. -De mai multă vreme mi-a spus C,murdar de sânge P îmi spune” Lunganul”Face acest lucru nu numai când suntem între noi, colegii de clasă,ci şi în curtea şcolii,în pauze,încât au auzit şi elevii din alte clase şi încep să mi se adreseze cu „Lunganul.” L-am rugat odată, de două ori...degeaba...Azi aceeaşi situaţie.Dacă i-am spus să inceteze,m-a lovit cu capul în nas. -Şi? -I-am arătat eu cine-i Lunganul -Dar parcă eraţi prieteni?Suntem şi acum,dar asta nu înseamnă că pot să-l las să facă ce vrea. -Dar clasa n-a intervenit? -Ba da! Mi-au răspuns mai mulţi elevi.Dacă nu interveneau se băteau şi mai tare.

Cazul 2 Copiii vecinilor în cauză erau colegi de clasă şi de bancă.În clasa a V-a au învăţat amândoi foarte bine. Se jucau împreună, îşi făceau lecţiile împreună, erau buni prieteni. În clasa a VI-a, unul dinte ei a intrat într-o gaşcă cu băieţii din cartier şi a devenit tot mai slab la învăţătură.Tatăl lui îşi deschisese o afacere, era tot timpul plecat, nu ştia ce face fiul său. Mama a observat că pleacă foarte mult de acasă, i-a atras atenţia, dar lui nu-i păsa de ce spune mama. La şcoală, un coleg îi spunea într-o pauză: -De ce ai făcut asta? -Tata m-a învătat să nu mă las. Dacă nu-l pot întrece la învăţătură să-i dovedesc că sunt mai tare ca el... Şi a început să plângă.

Cazul 3 De câteva săptămâni”Van Damme”, un elev din clasa a VIII-a care se mândrea cu porecla ce-o avea datorită muşchilor pe care şi-i expunea, chinuia un elev mic din clasa a VI-a. Îi punea piedică, îl înghiontea , îl urmărea într-un loc mai retras din curtea şcolii şi îi lua banii. Acesta nu îndrăznea să spună nimic şi nimănui de teama bătăii promise de fiecare dată Până într-o zi când un coleg al vedetei îi atrage atenţia că nu aşa trebuie să se poarte cu elevii mai mici şi că-l va pune în discuţie la ora de dirigenţie dacă nu încetează. Acesta a fost motivul pentru care a început bătaia. Luaţi la întrebări de diriginte,”Van Damme” răspunde orgolios: -Dacă nu se uită la filme şi nu ştie să se bată?

Cazul 4 Părinţii elevului în cauză se certau tot mai des.Atmosfera din clasă era de nesuportat. Ca să scape de ea, Nicu pleca tot mai des de acasă, sub diferite pretexte: să înveţe la un coleg la istorie, să se pregătească la teză la alt coleg. Când rămânea acasă, singurul lui tovarăş era televizorul.Din elev bun,începe să ia note mici,în pauze era trist,se izola de colegii de clasă. Întrebat de diriginte dacă părinţii cunosc rezultatele lui şcolare răspunde: -Da le cunosc,dar părinţii nu-mi pretind note mari,au încredere în mine! Numai că după ce i se treceau mai multe note slabe în carnet acesta dispărea.Când s-a discutat mai serios cu el,explicându-i-se că pierderea carnetului duce la sancţionarea elevului,apare carnetul,dar avea toate notele slabe modificate. - Mi-a fost ruşine să-mi vadă tata notele.