Activitate Integrata MERE-Proiect

download Activitate Integrata MERE-Proiect

of 8

Transcript of Activitate Integrata MERE-Proiect

1

PROIECT DIDACTICGRUPA: mijlocie TEMA ANUAL: Cnd/ cum i de ce se ntmpl? TEMA PROIECTULUI: A sosit toamna SUBTEMA: Zana Toamna harnica si de roade darnica TEMA ZILEI: Merele vesele TIPUL ACTIVITII: Consolidare i verificare de cunotine CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE: Activiti pe domenii experieniale(ADE): - Domeniul om i societate -Activitate practic:Mere vesele- asamblare i lipire - Domeniul tiin- Activitate matematic-Exerciii cu material individual:Alctuire de grupe de obiecte dup culoare i mrime Activiti pe centre de interes (ALA): Joc de rol/buctrie: Salat de fructe Sarcini de lucru: -s spele fructele; - s curete fructele; -s utilize corect instrumentele de buctrie primite; - s amestece ingredientele. Materiale : fructe, toctoare, cuite de plastic, orulee, erveele, boluri, zahr,farfurii i lingurie de unic folosin. Construcii :Ldie pentru fructe Sarcini de lucru: - s comunice ntre ei pentru realizarea unui plan de construcie; -s costruiasc ladie mari i mici utiliznd trusa de construcie ; -s coopereze n grup pentru realizarea construciei. Materiale: trusa de construcii, fructe naturale i artificiale, camion, roab, couri. Bibliotec : dezlegare de ghicitori despre fructe i legume, citire de imagini despre toamn, elemente de limbaj citit scris Sarcini de lucru :2

-s dezlege ghicitorile prezentate ; -s denumeasc i s descrie elementele din imagini ; -s denumeasc i s coloreze fructul. Materiale : imagini cu aspecte de toamn, fie individuale, carioca, creioane colorate. Activiti de dezvoltare personal (ADP): deprinderi de autoservire, de ordine la masa de lucru. ntlnirea de diminea : Ce facem cu fructele inainte de a le manca ? Rutine : salutul, prezena, calendarul naturii. Tranziii : A,a,a, acum e toamna, da!

SCOPUL ACTIVITII : Sistematizarea, consolidarea i evaluarea cunostinelor despre anotimpul toamna; Consolidarea i sistematizarea cunotinelor matematice cu privire la gruparea obiectelor dup unul sau dou criterii; Consolidarea priceperii i deprinderii de a lipi i asambla diferite materiale pentru a realiza un accesoriu cu elemente de toamn; Stimularea creativitii, a inteligenelor multiple, a lucrului n echip, a cooperrii i a toleranei ; Dezvoltarea simului practic i estetic.

Activiti pe domenii experieniale (ADE) Domeniul om i societate: activitate practic : Mere vesele Obiective operaionale: -s combine elementele primite pentru personalizarea merelor; -s foloseasc corect tehnicile de lucru nsuite anterior: lipire, asamblare ; -s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei ; -s gseasc utilitate obiectelor realizate n cadrul activitii practice; -s pstreze ordinea i disciplina pe tot parcursul activitii ; -s exprime sentimente de bucurie, satisfacie, mulumire n legtur cu activitatea desfurat. Domeniul tiin: Activitate matematic-Exerciii cu material individual:Alctuire de grupe de obiecte dup culoare i mrime Obiective operaionale: -s alcatuiasc grupe de mere dup culoare i mrime ; -s denumeasc grupele formate i s le ncercuiasc prin gestul rotund ; -s realizeze sarcinile de lucru din fia individual ; -sa utilizeze un limbaj matematic adecvat.3

STRATEGII DIDACTICE : Metode i procedee: explicaia, demonstraia, conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, munca n echip, jocul. Mijloace de nvmnt : mti cu siluete de mere, elemente pentru personalizarea fructelor i decorarea lor, lipici, glitter-glue, erveele umede, CD cu muzic, coulee cu siluete de mere roii, galbene, verzi, mari i mici, coulee-suporturi pentru exerciii, fie de lucru individuale, creioane colorate. FORME DE ORGANIZARE: -frontal -pe grupuri -individual MATERIAL BIBLIOGRAFIC : 1.Revista nvmntul Precolar 1-2/2010, Editura Arlequin. 2. Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar , Editura Didactica Publishing House, 2009. 3. Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari , Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2008. 4. Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor cu vrsta cuprins ntre natere i 6/7 ani , 2008

Sosirea copiilor la grdini, explicarea i ndrumarea la centrele de activitate, rezolvarea sarcinilor didactice. Centre deschise: Joc de rol/Buctrie: ,, Salat de fructe Construcii :Ladie pentru fructe Bibliotec : ,,Surprizele toamnei Dup terminarea activitii pe centre, copiii vor face curat la locul de joac: Am lucrat i la centre fac curat! Tranziii Rutine: Formarea deprinderilor igienico-sanitare.Micul dejun. Ctre baie ne-ndreptm Minile s ne splm. Dm cu ap i spun, Mai curai suntem acum! ntlnirea de diminea ncepe cu salutul, realizndu-se prin intermediul versurilor:4

Dupa-amiaza a sosit Toi copiii au venit! Pe scaunele sa ne-asezam Frumos s ne salutm. Salutul: La semnalul dat, copiii se adun n cerc cu educatoarea pentru a se saluta: Bun dimineaa, fructelor! Bine ai venit la grdini!Astzi vei fi fructe din grdina Toamnei.De aceea vei primi toi n piept ecusoane cu mere roii, verzi i galbene. Se face prezena: Cte fructe sunt astzi la grdini? Se va stabili mpreun cu copiii ziua sptmnii i anotimpul, aspectele vremii din acea diminea, se completeaz calendarul naturii. Tema noastr de astzi se numete ,, Merele vesele. Copiii vor cnta Bate vntul frunzele, apoi se vor regrupa pentru activitile pe domenii experieniale. Medalioanele i vor ajuta pe copii s se grupeze la centre. Unu-doi, unu-doi, Mergem toi n pas vioi Prin livad ne plimbm, Fructele s le-adunm. Noutatea zilei: pentru c avem n piept ecusoane cu mere, astzi vom realiza mti pe care le vom folosi la sfritul zilei pentru carnavalul fructelor. La semnalul meu (o btaie din palme) copiii nchid ochii. ntre timp voi aeza couleele cu surprize. La dou bti din palme vor deschide ochii i i voi invita s descopere surprizele. Tranziie: prezint modelul de masc copiilor i le explic etapele realizrii unui Mr vesel. nclzirea musculaturii minilor se va realiza cu ajutorul unor exerciii: Mna este ca o floare i are cinci petale nchid pumnul i-l desfac, Nu e greu deloc ce fac Mna lebad o fac Care d mereu din cap Si cand soarele-a ieit Poezia s-a sfrit! Spor la lucru!Dup ce copiii vor realiza mtile, vor dansa i vor cnta dup o melodie de toamn.Apoi, pentru a le rsplti hrnicia, vor servi salata de fructe pregtit de ei.

5

SECVENELE CONINUTUL ACTIVITII INSTRUCTIV-EDUCATIV AL ACTIVITII 1. Moment Pregtirea materialului pentru organizatoric fiecare centru de activitate. Rutine : salutul, prezena, calendarul naturii. 2. Captarea ateniei Intlnirea de diminea : De vorb cu Zna Toamna Captez atenia copiilor cu o scrisoare de la ZnaToamna. Anunarea temei decurge din coninutul scrisorii: Eu sunt Zna Toamn Ce colind ntreaga ar Astzi am venit la voi Peste cmpuri i zvoi. Din livad, am neles C fructe multe ai cules! Pentru c este darnic i bun, Zna Toamna v-a pregtit n clas pe mese materialele cu care astzi vei lucra. Se anun tema activitii n termeni accesibili : astzi vom desfaura o activitate care se numete: Merele vesele. Vor fi anunate centrele pe care vor lucra i anume: -centrul Art unde vom realiza mti cu mere vesele ; -centrul tiin, unde vom nva s formm grupe de6

STRATEGII EVALUAREA DIDACTICE Conversaia Corectitudinea rspunsurilor.

Elementul Atenia, surpriz promptitudinea Zna Toamna rspunsurilor. Conversaia Explicaia

3. Enunarea scopului i a obiectivelor

Expunerea

Atenia cu care ascult

mere ; -centrul Joc de rol unde vom face o salat de fructe. Copiii se vor grupa pe centre n funcie de culoarea merelor din piept. 4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii La activitatea matematic (D)copiii vor intui materialul primit (mere mari i mici, roii, galbene i verzi)i-i voi solicita s le grupeze dup culoare i mrime.Voi insista s foloseasc gestul de ncercuire cu degetul a grupelor formate. La activitatea practic (DOS) vor realiza lucrarea cu titlul ,,Mere vesele. Voi purta o scurta discuie cu copiii referitoare la instrumentele de lucru pe care le vor folosi. Se realizeaz intuirea materialului (mtile-fructe, lipici, elemente decorative). Se va explica modul de realizare al lucrrii :fiecare copil va combina i asambla elementele primite pe care le va lipi n aa fel nct s realizeze chipul unui mr vesel.Apoi masca va fi nfrumuseat cu glitter glue. Se vor lua n considerare urmtoarele criterii: -respectarea tehnicilor de lucru -creativitatea i originalitatea -finalizarea lucrrii La Jocul de rol copiii vor pregti o salat de fructe. Copiii vor fi supravegheai, ndrumai i ajutai acolo unde este cazul . Voi interveni cu7

Exerciiul Conversaia

Explicarea Demonstraia

Mnuirea materialului dup indicaiile educatoarei Rezolvarea corect a sarcinilor Respecterea etapelor de lucru Realizarea intuirii materialelor de ctre copii

Respectarea acurateii lucrrii

Felul cum coopereaz i se ajut ntre ei

explicaii suplimentare acolo unde este nevoie, sugernd copiilor diverse soluii. 5.Obinerea performanei Dup desfurarea exerciiilor Problematide formare a grupelor de mere, zarea copiii vor primi fie individuale de lucru n care vor avea de rezolvat urmtoarele sarcini: s grupeze merele dup culoare;s coloreze cu rou merele mari i cu galben merele mici. La activitatea practic dup ce copiii au realizat chipul mrului, au libertatea de a decora mtile cu alte elemente i glitter-glue n aa fel nct s fie ct mai frumoase. Copiii i vor pune mtile de carnaval, se vor aeza n trei cercuri dup culoarea acestora, vor cnta i vor dansa cnteculToamna. Se va realiza evaluarea lucrrilor i a salatei de fructe, evideniind efortul individual i colectiv. n ncheiere copiii vor servi salata de fructe pregtit de ei. Exerciiul Rezolvarea corect a sarcinilor din fiele individuale de lucru

6. Realizarea feed-back-ului.

7.Evaluarea

Interpretarea expresiv a copiilor i executarea micrilor sugerate de text Aprecieri verbale

8. ncheierea

8