0 5 Proiect de Activitate Integrata

15
GRUPA PREGĂTITOARE GRĂDINIŢA NR1“ROSIA DE AMARADIA” INSTITUTOR: TRANCA MARIA 1

description

activitate integrată

Transcript of 0 5 Proiect de Activitate Integrata

GRUPA PREGTITOARE

GRDINIA NR1ROSIA DE AMARADIA

INSTITUTOR: TRANCA MARIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

INSTITUTOR: TRANCA MARIA

GRDINIA CU PROGRAM NORMAL NR.1 ROSIA DE AMARADIA

GRUPA: Pregtitoare (nivel II)

DATA:

TEMA ANUAL: Cand/Cum si de ce se intimpla ?

TEMA SPTMNII:PRIMAVARA SE ASTERNE-N TOATA TARA

TEMA ZILEI-PRIMAVARA INSORITA, FII LA NOI BINE VENITA

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare i verificare de priceperi i deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic concurs / aplicaie

DURATA: O zi

SCOPUL ACTIVITII:

Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor cu privire la anotimpul primavara; dezvoltarea spiritului de observaie, a rapiditii n gndire i aciune; verificarea cunostintelor matematice privind insusirea numaratului in concentrul 1-10;efectuarea unor operatii simple de calcul oral si scris cu diferenta de una si doua unitati; consolidarea deprinderii de a mnui corect materialul didactic care va fi utilizat.

ACTIVITI DE NVARE:

I.ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL

Rutine: ntlnirea de diminea: Salutul:,,Bun dimineaa, vestitori ai primverii!; mprtirea cu ceilali; activitatea de grup: Joc cu text i cnt: Soarele a rasarit, prezena copiilor, calendarul naturii, noutatea zilei: Zna Primvara; splatul pe mini, gustarea.

.

II. ALA 1: ACTIVITI LIBER ALESE:

Stiinta: Puzzle cu imagini de primvar- joc de mas

Joc de rol: De-a gospodinele-prepararea salatei de legume timpurii-activitate casnica

Biblioteca:Propozitii, cuvinte, silabe, sunete-joc-exercitiu

III. ADE. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE:

DS: Surprizele primaverii!- joc didactic-concurs

DOS:Tablou de primavara-aplicatie

IV. ALA 2: Program artistic:CINE A FURAT PRIMAVARA- sceneta in versuri

I. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL

ntlnirea de diminea

Obiective de referin:

- s se implice activ n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilalti, formrii comportamentului empatic la precolari.

Obiective operaionale:

s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;

s adopte un comportament adecvat n timpul salutului (mimica, gesturi, privire);

s sesizeze absena sau prezena unui coleg, cunoscndu-i chipul i numele;

s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;

s comunice pe baza unei idei elaborate;

s schimbe impresii, opinii, preri.

II. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1):

Stiinta: Puzzle cu imagini de primvar- joc de mas

Obiective operaionale:

- s imbine corect bucatile de puzzle pentru a reface imaginea initiala cu anotimpul primavara;

- s descrie continutul tabloului realizat;

- s prezinte interes pe parcusul activitatii.

JOC DE ROL: De-a gospodinele- pregatirea salatei de legume de primavara

Obiective operaionale:

-sa identifice materialele necesare prepararii salatei de legume;

-sa utilizeze adecvat materialele necesare(cutitas,legume de primavara,suportul pentru taiat legume.

-sa prezinte interes pe parcusul activitatii.

Biblioteca: Propozitii,cuvinte,silabe,sunete-joc-exercitiu

Obiective operaionale:

-sa formuleze propozitii simple si dezvoltate cu cuvintele date;

-sa se exprime in propozitii corecte si clar formulate;

-sa dovedeasca mentinerea atentiei pe parcusul intregii activitati.

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE):

D Activitate matematica

Tema: Surprizele primaverii!

Mijloc de realizare: joc didactic concurs

Reguli de joc:

Grupa este mprit n dou echipe;

educatoarea numete un copil de la fiecare echip, cu ajutorul baghetei fermecate, care va alege un plic din coul Znei Primvara;

Educatoarea citete sarcina adresndu-se copilului i echipei din care acesta face parte;

Copilul recepteaz ntrebarea i rezolv sarcina propus;

Fiecare rspuns corect este recompensat cu o floare rosie pe panoul de marcaj;

Echipa care nu rezolv corect, este corectat de cealalt echip, creia i se acord recompensa.

Elemente de joc:

ntrecerea, mnuirea materialelor, numirea copilului pentru a da rspunsul cu ajutorul baghetei aduse de Zna Primvara, stabilirea feed-back-ului prin aprecierea permanent a rezultatelor prin acordarea de flori rosii pe panou, aplauzele, surpriza, ghicitorile, urmrirea scorului.

Obiective operaionale:

O1 s recepteze corect regulile concursului;

O2 s numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;

O3 --sa sesizeze locul unui obiect intr-un sir numeric de obiecte;

O4 s utilizeze corect numeralul cardinal si ordinal;

O5 s rezolve probleme ilustrate alegand operatia corecta(adunare,scadere) ;

O6 s aseze cifrele crescator si descrescator formand scara numerica;

O7 s rezolve probleme sub forma de versuri ;

O8 s participe cu atentie si interes la activitate.

DOMENIUL OM I SOCIETATE (DOS):

Tema: Tablou de primavara

Mijloc de realizare: aplicaie

Obiective operaionale:

O9 s combine materialul primit potrivit temei;

O10 s foloseasc corect tehnicile de lucru nsuite anteror: lipire, asamblare;

O11 s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei;

O12 s analizeze din punct de vedere estetic lucrrile.

IV. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2):

Program artistic:Cine a furat primavara- scenet in versuri

Obiective operaionale:

- s recite expresiv versurile;

- s interpreteze corect cntecele;

- s execute micrile adecvate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul oral, munca independent, problematizarea, jocul, turul galeriei, cubul, aprecierea.

Mijloace de nvmnt:

ADP: ecusoane cu vestitori ai primverii, calendarul naturii, panou de prezen.

ALA: fie cu imagini, puzzle cu imagini de primvar, cubul,diferite imagini,legume de primavara,tacamuri,tocatoare,otet,ulei,sare,boluri,sortulete,etc.

ADE: ecusoane cu simbolurile echipelor (albinute, fluturai), bagheta, panou, flori roii, coul Znei Primvara, jetoane cu cifre si simboluri matematice,jetoane cu flori si fluturi, plicuri colorate, elemente specifice primverii, text ghicitori, lipici, hrtie glace si siluete cu diferite elemente specifice anotimpului primavara.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru nvmnt precolar (3 6/7 ani), M.E.C.I., Bucureti, 2008;

Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005;

Georgeta Toma, Marua Ristoiu .a., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 5-7 ani, Editura Deltacart, 2009;

Revista nvmntul Precolar nr.1-2/2010, Editura Arlequin, Bucureti, 2010;

Revista nvmntul Precolar nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureti, 2009

SCENARIUL ZILEI

Programul zilei ncepe cu ntlnirea de diminea. n timpul acestei activiti, copiii se aeaz n semicerc, pentru a se putea vedea mai bine i a relaiona n bune condiii. Pentru aceasta, vor fi recitate versurile:

Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit,

n semicerc ne aezm,

Cu toi s ne salutm.

Salutul pornete de la educatoare: Bun dimineaa, vestitori ai primverii!. Fiecare copil trebuie s-i salute colegul de lng el.

Dup salut vor urma discuiile de grup care cuprind:

Completarea la panoul de prezen i n Calendarul naturii.

Discuii despre tema sptmnii Primavara se asterne-n toata tara.

Educatoarea solicit copiii, s numere cte fete i ci biei sunt prezeni.

Se trece la completarea Calendarului naturii. Copii sunt solicitai s menioneze ziua, luna, anul i s prezinte vremea.

Activitatea de grup: Joc cu text i cnt: Soarele a rasarit.

ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES

mpreun cu copiii vom vizita centrele de interes i vom descrie materialele pe care le vom utiliza. La sectorul BIBLIOTECA ne vom juca mai multe jocuri exercitiu care toate la un loc poarta numele de Propozitii,cuvinte,silabe,sunete, la STIINTA vom reconstitui puzzle cu imagini de primvar joc de mas, iar la JOC DE ROL vom pregati salata de legume.

Dup rotirea copiilor pe sectoare, educatoarea fixeaz cunotinele copiilor prin ntrebri despre activitatea realizat de acetia.Vom merge sa ne spalam pe maini pentru a servi gustarea:

RUTINA: Imi ud mainile cu apa

Iau putin sapun si apoi

Il pun iarasi inapoi,

Mainile le spal indata

Cate una si- amandoua

In chiuveta parca ploua

Picaturi adevarate, peste mainile curate.

ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENIALE

Legtura dintre centrele de interes i activitatea pe domenii experieniale se va realiza prin sosirea Znei Primvara. Le propun copiilor un joc prin care s-i urm Znei Primvara Bun venit! i s o convingem s rmn cat mai mult timp la noi n ar. Acesta se numete Surprizele primaverii!.

Pentru a ne relaxa i a cpta fore proaspete pentru realizarea urmtoarei activitati vom canta un cantec despre primavara.

Ne vom aeza la msue pentru a realiza o aplicaie: Tablou de primavara.

PROGRAM ARTISTIC:

Ziua se va ncheia cu prezentarea de ctre copii a unui scurt program artistic.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grupa: pregtitoare

Durata: 60 minute

Activiti pe domenii experentiale(ADE):

DS-Activitate matematic:Surprizele primverii-joc didactic

DOS-Activitate practic:Tablou de primvar-aplicaie

Tipul activitii: verificare i consolidare de priceperi si deprinderi

Scopul activitii: Verificarea cunotinelor matematice privind nsuirea numratului n concentrul 1 10 ; efectuarea unor operaii simple de calcul oral si scris cu diferen de una i dou uniti; utilizarea simbolurilor matematice: plus, minus i egal;consolidarea deprinderii de a mnui corect materialul didactic care va fi utilizat.

Obiective operaionale:

O1. s numere cresctor i descresctor n concentrul 1 10 ;

O2. s sesizeze locul unui obiect intr-un sir numeric;

O3. s utilizeze corect numeralul cardinal i ordinal;

O4. s rezolve probleme ilustrate alegnd operaia corect (adunare, scdere);

O5. - s aeze cifrele cresctor i descresctor formnd scara numeric;

O6. - s rezolve probleme sub forma de versuri;

O7. s combine materialul primit potrivit temei .

O8. - s foloseasc corect tehnicile de lucru nsuite anterior.

O9.- s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei.

O10.-s analizeze din punct de vedere estetic lucrrile.

O11.-s manifeste interes pentru activitate.

SARCINA DIDACTIC:

Alctuirea grupelor dup criteriul stabilit, compunerea i rezolvarea de probleme de adunare i scdere cu una, doua uniti, aflarea vecinilor unui numr.

REGULILE JOCULUI:

La recitativul ,, Primvara minunat/ Vrea sa afle de ndat /Bine cine se gndete/ i rspunsul l ghicete, copilul indicat cu bagheta magic vine la masa educatoarei i alege din couleul Primverii un bileel. Educatorea citete sarcina iar copilul mpreun cu echipa rezolv cerina.

Elemente de joc: mnuirea materialului, aplauze, surpriza , ntrecerea, micarea,

acordarea de stimulente.

Strategii didactice: Metode i procedee:

conversaia

explicaia

demonstraia

instructajul verbal

problematizarea

exerciiul

jocul

Material didactic folosit: Bagheta, jetoane cu cifre, flori i fluturi, simboluri matematice ; fie cu probleme ilustrate (adunare i scdere),plicuri cu variantele de joc pentru fiecare echip, tabla magnetic, tabla de scris, cret, stimulente.

Bibliografie:

1. Magdalena Dumitrana, ,,Activitile matematice n grdini, Ghid practice, Ed. Compania, 2002.

2. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activiti matematice n grdini, Ed. AS'S, 1995.

3. Revista nvmntul precolar, nr. 1, 2007.

4. Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/ 7 ani),Bucureti, 2008

Scenariul didactic al activitii

Evenimentul

didactic

Coninutul tiinific

Strategii

didactice

Evaluare

Momentul

organizatoric

Captarea ateniei

Anuntarea

jocului i enunarea obiectivelor

Desfurarea jocului

Obinerea performanei

Asigurarea reteniei si a transferului

ncheierea activitii

Voi asigura condiiile i materialul necesar pentru buna desfurare a activitii.

Mobilierul va fi aranjat n forma de V.

Introducerea n activitate se va realiza prin elementul surpriz Zna Primvara care sosete n grdini cu un co avnd n el siluete cu fluturi i flori pentru numrat, jetoane cu cifre i simboluri matematice, plicuri cu problemele ilustrate, plicuri cu sarcinile jocului, stimulente. Aceasta va recita cteva versuri:Ce fericit sunt copii/C v-am adus doar bucurii/Flori i fluturi colorai/V-atept acum s v jucai

Astzi, vom desfura jocul matematic Surprizele Primverii prin care o s-i urm ZneiPrimvaraBun venit i s o convingem s stea ct mai mult timp la noi n ar. Vom arta c tim a numra corect nainte i napoi, vom afla vecinii unui numr, vom rezolva exerciii i probleme de adunare i scdere i vom realiza un Tablou de primvar.

Pentru ca jocul nostru s fie mai frumos iar Zna bucuroas, va trebui s ne mprim n dou echipe:

- echipa fluturailor i echipa albinuelor. La recitativul ,, Primvara minunat/ vrea s afle de ndat /bine cine se gndete/ i rspunsul l ghicete , copilul indicat cu bagheta magic vine la masa educatoarei i alege din couleul Primverii un bileel. Educatorea citete sarcina iar copilul mpreun cu echipa rezolv cerina.

Pe rnd, fiecare echip va rspunde cerinelor aflate n plicurile aduse n co de Zna Primvara. Cei care rezolv corect fr s greeasc vor fi aplaudai i recompensai cu cte o floare roie, la panoul de marcaj.

Va iei ctigtoare echipa care acumuleaz cele mai multe flori.Voi numi cte un copil de la fiecare echip s recite o poezie despre chipul cifrelor.Apoi voi trece la desfurarea propriu-zis a jocului.

a) Se vor face exerciii joc de numrat nainte i napoi n concentrul 1 10 i de la un numr dat:

de la 1 la 10 i de la 10 la 1;

de la 2 la 7 i de la 8 la 3;

de la 4 la 8 i de la 5 la 1;

b) Raportarea cantitii la numr ( cifr)

Astzi noi vom numra/i mulimi noi vom forma/Cu jetoanele lucrm/i frumos le ordonm

Se vor scoate din co flori,fluturi i cartonae cu cifre i se vor forma grupe dup criterii stabilite de educatoare, asociind fiecrei grupe cifra corespunztoare.

c) Voi ridica paleta cu cifra 4 iar copiii vor aeza pe mas o grup de flori cu tot attea elemente ct arat cifra. Se procedeaz la fel cu cifrele 5, 7, 9.

d) Voi invita cte un copil de la fiecare

echip s extrag cte un plic mare n care se afl probleme ilustrate, se ntorc la locurile lor i ncearc s rezolve problema n grup.

De la fiecare echip vor iei la tabl cte 2 copii. Unul citete i compune problema oral iar cellalt scrie enunul la tabl. Dac rezolvarea este corect fiecare echip va fi recompensat cu cte 2 flori roii. Se pot compune apoi probleme dupa un exerciiu dat( 7+1=; 8-2=).Se vor rezolva probleme sub form de versuri.

e) Voi numi un copil de la fiecare echip s numere sub aspect ordinal de la 2 la 9 i de la 10 la 1. Ali doi copii vor spune care sunt numerele pare respectiv impare. Voi solicita doi copii de la fiecare echip s formeze irul orizontal in ordine cresctoare i descresctoare la tabla magnetic.

Activitatea continu cu executarea jocului Caut vecinii

Se vor distribui jetoane cu cifre de la 1 la 10. La un semnal dat, copilul cu numrul cerut va veni n faa clasei. La al doilea semnal vecinii numrului anunat vor veni lng acesta. Jocul continu gsindu-se vecinii numerelor 2,4,7,9.

Se face corespondena florilor, stabilindu-se ctigtorii jocului.

Se va cnta un cntec despre anotimpul primvara dupa care vom trece la realizarea tabloului de primvar

- Dragi copii,pentru ca Zna Primvara a sosit la noi i ne-a facut numai surprize frumoase,v propun s-i pregtim i noi o surpriz plcut n aceast activitate.

Eu m-am gndit la nite tablouri cu flori i alte elemente ce ne duc cu gndul la acest anotimp frumos i mult ateptat de noi.

Vom arta Znei Primvara c jucndu-ne cu materialele pe care ni le-a druit vom realiza tablouri minunate pe care ntr-o alt activitate practic le vom nrma.

Se denumesc elementele necesare realizrii tabloului prin ntrebri-ghicitori puse pentru fiecare echip de Zna Primvara.

Copiii rspund la ntrebrile adresate de Zna Primvara i aleg elementele necesare realizrii tabloului.

Pentru o activitate judicios desfurat ,ndemn copiii s realizeze cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii.

Le urez spor la treab i voi supraveghea activitatea copiilor oferind indicaii acolo unde este cazul.

Se realizeaz Turul galeriei, fiecare echip spunnd care tablou este realizat corect i care le place cel mai mult, argumetnd alegerea. Tablourile alese vor fi expuse la panoul expoziional.

Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare a copiilor la activitate i a comportamentului acestora.

Zna Primvara, va oferi copiilor recompense.

Copiii vor prsi sala de grup interpretnd cntecul Primvara.

Expunerea

Conversaia

Instructajul verbal

Explicaia

Exerciiul-joc

Conversaia

Exerciiul joc

Conversaia

Problematizarea

Instructajul verbal

Exerciiul

Conversaia,

Joc-exercitiu

Conversaia

Jocul

Conversaia

Conversaia

Exerciiu

Turul galeriei

Instructaj verbal

Zna Primvar

(surpriza)

Ecusoane

Pe echipe

(flori)

Frontal, verificare, recompens (flori)

Participare n grup

verificare, recompens (flori)

Pe echipe, verificare, recompense

Participare afectiva

Participare afectiv

Stimulente morale i materiale

ALA I:

BIBLIOTEC:

Propozitii,cuvinte,silabe,sunetejoc-exercitiu

ALA I:

STIINTA:

Imagini de primavara-joc de masa

ALA I:

JOC DE ROL:

De-a gospodinele-pregatirea salatei de legume

DOMENII EXPERENIALE:

DS-Joc didactic-concurs

Surprizele primaverii

DOS-aplicatie

Tablou de primavara

ALA II:

PROGRAM ARTISTIC:

Cine a furat primavara- sceneta

PAGE

10