Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

26
Proiect de activitate integrata Data: 23.05 2012 Propunator: prof.inv. prescolar Anca –Elena PINTEA Unitatea: Gradinita cu Pr.Prelungit nr 4. Codlea Nivel I Grupa mica ,,Piticilor” Tema anuala: ,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim?” Tema activitatii: ,,In gradina cu flori” Domenii experientiale: DS (activ. Matematica-joc didactic)jocul florilor+DEC (ed.plastica- dactilopictura)gradina inflorita Forma de realizare: activitate integrata (pe grupuri mici, frontal, individual) Tipul activitatii: verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi Scopul activitatii: Verificarea si consolidarea cunostintelor legate de operatiile intelectuale prematematice studiate (numaratul in limitele 1-3, recunoasterea si identificarea cifrelor in lim 1-3, formare de multimi de elemente, sortare de elemente dupa criteriul culorii si al marimii, raportarea cantitatii la numar si a numarului la cantitate). 1

description

mijlocie

Transcript of Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Page 1: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Proiect de activitate integrata

Data: 23.05 2012

Propunator: prof.inv. prescolar Anca –Elena PINTEA

Unitatea: Gradinita cu Pr.Prelungit nr 4. Codlea

Nivel I

Grupa mica ,,Piticilor”

Tema anuala: ,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”

Tema activitatii: ,,In gradina cu flori”

Domenii experientiale: DS (activ. Matematica-joc didactic)jocul florilor+DEC (ed.plastica-dactilopictura)gradina inflorita

Forma de realizare: activitate integrata (pe grupuri mici, frontal, individual)

Tipul activitatii: verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi

Scopul activitatii:

Verificarea si consolidarea cunostintelor legate de operatiile intelectuale prematematice studiate (numaratul in limitele 1-3, recunoasterea si

identificarea cifrelor in lim 1-3, formare de multimi de elemente, sortare de elemente dupa criteriul culorii si al marimii, raportarea cantitatii la numar si a

numarului la cantitate).

Verificarea si consolidarea deprinderilor de a lucra pe grupe de copii, de a colabora si de a interactiona pentru a rezolva cerintele date.

Verificarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

1

Page 2: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Obiective operationale:

ADE

DOMENIUL STIINTE

Sa identifice florile de primavara, din cutia cu surprize, primite de la Zana Primaverii

Sa denumeasca florile de primavara primite de la Zana Primaverii.

Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul culoare, punandu-le in vaza care se potriveste.

Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul marimii pentru a fi asezate la vaza potrivita.

Sa numere in limitele 1-3, identificand apoi cifrele.

Sa raporteze constient numarul la cantitate si invers, folosindu-se de florile aduse.

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (ED.PLASTICA)

Sa redea teme plastice specifice desenului

Sa obtina efecte plastice ,forme spontane si elaborate prin tehnica dactilopicrturii astfel incat sa realizeze o gradina cu flori

Sa utilizeze cat mai corect instrumentele de lucru pentru a finaliza tema data.

ELEMENTE PSIHO-MOTRICE SI MUZICALE:

Sa execute cat mai corect miscarile executate pe muzica, tinand cont de ritmul si intensitatea miscarilor.

Sa cante cu dezinvoltura cantecele invatate, executand si diferite miscari atunci cand cere textul.

2

Page 3: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

ALA 1

ARTA

Sa lipeasca pe hartier partile componente ale lalelei (floare, frunze), pentru a realiza o lalea.

Sa lipeasca pe hartia de carton bilutele de hartie creponata mototolite pentru a finaliza o narcisa galbena

CONSTRUCTII

Sa realizeze o vaza din lego colorate, lucrand in echipa

Sa coopereze in timpul activitatii de constructie, pentru a finaliza cat mai corect vaza pentru flori

ALA 2

Sa intoneze cat mai corect cantecul prezentat, tinand cont de durata, intensitate si tonalitatea acestuia.

Sa formeze un cerc, deplasandu-se pe melodie si oprindu-se la semnal

Sa identifice colegul ales pentru a fi aplaudat.

Sa asculte cu atentie regulile jocului muzical pentru a putea fi aplicat

Sa manifeste spirit de cooperare si de intelegere in timpul jocului.

ACTIVITATI LIBER ALESE 1

ARTA: ,,Laleaua” si ,,Narcisa”- lipire,mototolire

CONSTRUCTII: ,,Vaza pentru flori”-lego

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

DOMENIUL STIINTA: ,,JOCUL FLORILOR”- joc didactic

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: ,,Gradina inflorita ”- dactilopictura

ACTIVITATI LIBER ALESE 2

3

Page 4: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

JOC MUZICAL: ,,Albinuta”

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

Intalnirea de dimineata: Salutul

Prezenta

Calendarul naturii

Noutatea zilei

Tranzitii:

,,Dimineata ne-am trezit,

La gradinita am venit.

In cerc sa ne adunam

Si frumos sa salutam.”

,,Cate unul pe carare”

,,Infloresc gradinile’’

,,Haideti cu totii sa vedem,

La masute ce avem?”

„Bat din palme, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap

Ne-nvârtim, ne răsucim

Si la baie noi pornim.”

4

Page 5: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Strategii didactice:

a). Metode si procedee:

Concursul, conversatia, explicatia, jocul, problematizarea, metoda ,,turul galeriei”, munca in grup, demonstratia, aplicatia, expunerea,

procedeu ,,mana oarba”, ,,comunicarea rotativa”.

b). Materiale didactice (mijloace):

Cutia cu surprize de la Zana Primaverii, saculetul fermecat, plicuri colorate, vaze din pet, narcise albe si galbene naturale, jetoane cu cifre (1-3),

flip-chart, 2 stupi, albine, ecusoane cu narcise albe si galbene, hartie de carton verde ,acuarele,model gradina inflorita , , , lalele si frunze decupate, bilute

de hartie creponata verde si galbena, lego, planse cu imagini din anotimpul primavara”, imagini cu flori, , apa, lalea,calendarul naturii.

c). Forme de organizare: pe grupe mari si mici, individual, frontal

Durata: o zi

Bibliografie:

1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008

2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”.

3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves.

4. Glava, A., Pocol, M.,Tataru, L-L., (coord), (2009), ,,Educatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar”, Ed. Paralela 45, P

5. Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , ,,Laborator preşcolar”, Ed. V&Integral

5

Page 6: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Scenariul activitatii

Intrarea copiilor in sala de grupa si formarea unul cerc la indicatiile educatoarei:

,,Dimineata ne-am trezit,

La gradinita am venit.

In cerc sa ne adunam

Si frumos sa salutam!”

Salutul intre copii se va realiza prin tehnica ,,comunicarii rotative”. Se va incepe de la educatoare care va tine in mana o lalea pe care o va da

copilului din dreapta pentru a-l saluta ,,Buna dimineata!” La finalul salutului atentia copiilor va fi indreptata spre musafirii din grupa pe care ii vom saluta.

Dupa salut se va realiza prezenta grupei se va completa . Calendarul naturii de catre copii prin intrebari precum : ,,In ce anotimp ne

aflam?” ,,Cum este vremea azi?” ,,Cum se numeste a doua zi din saptamana?”

Momentul de inviorare va consta in cateva miscari pe un cantecel invatat; miscari care vor fi executate in functie de linia melodica.

Dupa ce vom termina etapa de inviorare copiii se vor aseza in cerc pe covor, iar intre timp cineva bate la usa. Noutatea zilei va consta in gasirea la

usa a unui cadou. Se deschide cadoul in fata copiilor, iar in cutie este o scrisoare trimisa de la Zana Primaverii. Se citeste scrisoarea:

Dragi copii,

Am auzit ca sunteti foarte ascultatori si harnici. Am vazut ca ati invatat tare multe despre anotimpul Primavara si de aceea v-am adus o surpriza: o

cutie plina de jocuri si jucarii frumoase. Imi pare tare rau ca nu am putut sa vin sa va vad, dar a trebuit sa mai merg si la alti copii.

6

Page 7: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Sa fiti atenti la ce v-am adus, sa ascultati cu atentie toate scrisorile care sunt in cutie si pana ma intorc la voi sa imi pregatiti o ,,Gradina cu

flori”, iar eu am sa va aduc ceva.

Spor la treaba, Zana Primaverii

Se poarta o discutie cu prescolarii despre aceasta surpriza a Zanei Primavara si se deschide primul plic in care vor fi mai multe ecusoane cu flori.

Educatoarea va citi scrisoarea si apoi copiii, prin procedeul ,,mana oarba” vor extrage cate un ecuson pentru a se putea duce la centrul potrivit.

Tranzitia ,,Haideti cu totii sa vedem,

La masute ce avem!”

La fiecare centru educatoarea le va spune ce le-a adus Zana primaverii si ce au de facut:

Centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile componente ale lalelei pe hartie

-un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa galbena

Centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta

Dupa finalizarea activitatii pe centre vom realiza cu degetelele pe hartie ,,O gradina cu flori” pentru a fi vazuta de Zana Primaverii.

Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare...” copiii se vor duce la baie sa se spele pe maini, apoi se vor intoarce in grupa.

La revenirea in grupa educatoarea le aminteste copiilor ca in cutie mai sunt cateva scrisori. Se deschide prima scrisoare unde este un biletel, 2 stupi

de albine, mai multe albine si mai multe ecusoane (narcise galbene si albe). In biletel ni se explica de ce avem 2 stupi si atatea ecusoane. Copiii vor extrage

un ecuson si se vor imparti pe doua grupe ,,Grupa de narciselor albe” si ,,Grupa de narciselor galbene”. Fiecare echipa va primi cate un stup, iar echipa

care va fi cea mai harnica si va rezolva corect sarcinile din plicuri vor primi cate o albina pe stup. La sfarsitul jocului, echipa cu cele mai multe albine este

castigatoare.

Copiii sunt motivati sa incepem jocul, dar observam ca Zana Primaverii nu ne-a adus destule jucarii a uitat ceva: FLORILE. In timp ce descoperim

acest lucru cineva bate la usa. Un copil este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide usa vede un cos plin cu narcise galbene si albe. Cosul este

adus in grupa, iar pentru ca florile sa nu se ofileasca se pun in vaza adusa de Zana Primaverii.

7

Page 8: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Incepe ,,Jocul florilor” (Domeniul Stiinta-activitate matematica)

Se explica regulile jocului:

-sunt trei plicuri cu sarcini, iar dupa ce se citesc trebuie rezolvate corect pentru a primi o albina pe stup

-de la fiecare grup va veni cate 1 sau 2 copii pentru a rezolva sarcina

-sarcinile vor fi rezolvate pe rand catre ambele echipe

- va trebui sa verbalizeze ceea ce au facut

-daca rezolva corect sarcina copiii vor fi aplaudati

-la sfarsitul jocului se vor numara albinele si vom vedea cine a castigat

Desfasurarea jocului:

Proba 1

Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste continutul:

,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi

daca stiti. Se semneaza „Zana primaverii’

- Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa culoare.

- Fiecare echipa care a sortat corect florile primeste cate o albinuta care o asez pe stupul echipei.

Proba 2

Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se citeste continutul:

,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le

puneti in vaza mica , iar cele lungi in vaza mare.”

- Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa lungime

- Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute pe stupul echipei.

Proba 3

Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste continutul:

8

Page 9: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce

cifre sunt pe fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra.”

- La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare grupa pentru a putea rezolva sarcina

- Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe stupul echipei.

Dupa ultimul plic se numara albinele si se stabileste echipa castigatoare, vor primi ecusoane cu albinute pentru ca au fost harnici, iar apoi copiii vor

canta ,,Infloresc gradinile” (DEC), dupa care se duc la baie si cei care doresc beau apa.

La intoarcerea in sala de grupa copiii sunt rugati de educatoare sa se aseze la masute deoarece maia u parte de o surpriza de la zana primavara . Copiii

se aseaza la mese pentru a realiza fiecare prin tehnica dactilopicturii o gradina inflorita.. Pentru a lucra cat mai corect se executa cateva miscari de incalzire

a muschilor mici ai mainii pe versurile:

,,Palma mea e ca o floare.

Un boboc ea s-a facut,

Degetele mici petale

Care incet s-au desfacut.

La pian acum cantam

Ploaia o imitam.

Spargem tare nucile

Si aruncam cojile,

Pe maine apoi ne spalam,

Tare, tare le scuturam

Si de treaba ne apucam.”

9

Page 10: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Copiii vor privi modelul adus de Zana primavara, iar educatoarea le va explica cum trebuie sa lucreze, dupa care incepe treaba! Dupa finalizarea

lucrarilor acestea vor fi expuse la avizier iar apoi se va realiza turul galeriei de catre copii. In acest timp copiii vor interpreta cantecul ,,Copacelul din

gradina” (DEC)

Prin tranzitia: „Bat din palme, clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap,

Ne-nvârtim, ne răsucim

Si la baie noi pornim.”

La revenirea in sala ne vom juca jocul muzical ,,Albinuta”,

ACTIVITATI LA LIBERA ALEGERE 2

JOCUL CU TEXT SI CANT ,,ALBINUTA”

FORMA DE ORGANIZARE: in cerc

SCOPUL JOCULUI: -sa identifice, fiind legat la ochi/cu palmele la ochi) copilul ales

-sa execute corect miscarea de mers in cerc, fredonand cantecul

SARCINILE JOCULUI:

- copiii sa se tina de maini si sa se roteasca in timp ce canta

- la semnalul dat de educatoare se opresc si bat din palme.

- cand un copil este atins de albinuta, acesta trebuie identificat pentru a se schimba rolurile

- copilul (,,albinuta”) care a identificat ,,floarea” aleasa este aplaudat

Copiii for forma un cerc, in mijlocul cercului va fi un copil care este legat la ochi, iar la semnalul educatoarei copiii incep sa cante si se rotesc in jurul

albinutei.

,,Albinuta a zburat

Sa culeaga miere

10

Page 11: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Pe o floare s-a asezat

Si nectar ii cere

De-i ghici cum o chema

Albinita draga

Cu tine o vei lua

Albinita draga.” - copiii se opresc si ,,albinuta” se duce la un copil ca sa ghiceasca cine este

Daca a ghicit numele copilului care l-a prins se canta:

,,Ai ghicit, ai ghicit

Floarea cea aleasa.

Fericit, multumit

Ai s-o duci acasa.”

Daca nu ghiceste cine l-a strigat se canta:

,,N-ai ghicit, n-ai ghicit

Ce bine ne pare,

De acum ai sa fii

Ca si noi o floare”.

11

Page 12: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

ETAPELE

ACTIVITATII

CONTINUT ORGANIZATORIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE

/PROCEDEE

MIJLOACE FORME DE

ORGANIZA

RE

Moment

organizatoric

Pregătirea grupei pentru activitate.Aranjarea mobilierului, stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere propice pentru buna desfăşurare a activităţii.Se incepe activitatea prin intalnirea de dimineata cu salutul, apoi prezenta copiilor si calendarul naturii.

Observatia

Expunerea

Conversatia

Procedeul ,,c

omunicarea

rotativa”

Scaune

Masute

Calendarul

naturii

Frontal Observarea

comportamentului

verbal si nonverbal

al copiilor

Captarea ateniei Dupa incheierea momentului de inviorare ne vom aseza

pe covor, iar in acest timp cineva bate la usa. Un copil

este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide

usa va vedea in fata lui o cutie mare. Cutia este adusa in

grupa, se deschide pentru a vedea ce este inauntru.

Conversatia Cutia cu

surprizede

la ,,Zana

Frontal

Observarea

comportamentului

verbal si nonverbal

al copiilor in

12

Page 13: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Deasupra este un plic care se deschide si se citeste. Este

o scrisoare de la Zana Primaverii care isi cere scuze ca

nu a putut veni la noi azi, dar ne-a lasat un cadou ca sa

realizam o ,,Gradina cu flori” pana se intoarce ea. Langa

plic este un saculet cu jetoane, iar copiii trebuie sa ia cate

un jeton pentru a vedea ce ne-a pregatit Zana Primaverii

la mese.

Tranzitia: ,,Haideti cu totii sa vedem,

La masute ce avem!”

Explicatia

Procedeul ,,

mana oarba”

Primavara”

Scrisoarea

Sacul cu

jetoane

,,saculetul

fermecat)

timpul prezentarii

cadoului si in

timpul citirii

scrisorii.

Desfasurarea

activitatii

-Centre de interes

(ALA1)

Copiii se vor imparti pe centre in functie de ecusonul

ales:

La centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile

componente ale lalelei pe bete de frigarui

-un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie

creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa

galbena

La centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o

vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta

Dupa finalizarea activitatii pe centre toti copiii vor aduce

ceea ce a au facut pentru a realiza o ,,Gradina cu flori” ;

astfel copiii vor putea vedea ce au facut si alte grupe.

Explicatia

Demonstratia

Aplicatia

Explicatia

Demonstratia

Aplicatia

Explicatia

Demonstratia

Bete de

frigarui

Lalele si

frunze

decupate

Hartie

creponata

Lipici

Lego

Pe grupuri

mici

Observarea

comportamentului

verbal si nonverbal

Respectă cerinţele

Sunt perseverenţi

Îşi respectă

colegii

Realizeaza cat mai

bine sarcinile date

13

Page 14: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare…” copiii se vor

deplasa la baie pentru a se spala, iar apoi vor renevi in

sala pentru a vedea ce ne-a mai pregatit Zana Primaverii

in cutie.

Aplicatia

Turul

galeriei

Obtinerea

performantei

Jocul didactic

concurs

Sarcinile jocului

DOMENIUL

STIINTA –

Copiii se aseaza pe covor, iar din cutie se scoate o

scrisoare in care este un biletel, 2 stupuri de albine, niste

ecusoane si mai multe albinute. Se citeste biletul, dupa

care ne grupam pe cele doua echipe ,,Narcise albe”

si ,,Narcise galbene” .

Fiecare echipa va avea cate un stup de albine, iar daca

sunt ascultatori si atenti la fiecare raspuns corect vor

primi cate o albina pe stup.

In timp ce ne impartim pe grupe usa se deschide. In fata

usii este un cos cu flori de primavara. Un copil va aduce

cosul in sala, florile sunt puse in vaza si se va explica ce

trebuie sa facem cu ele.

Se explica sarcinile de joc:

-se citeste sarcina, iar cate un copil din fiecare grupa va

trebui sa o rezolve corect

-daca o rezolva corect primesc pe stup o albina

-echipa care aduna cele mai multe albine este

castigatoare.

-copiii trebuie sa fie atenti la fiecare scrisoare de la Zana.

Proba 1

Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste

continutul:

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Jocul

Scrisoare

2 stupi

Albine

Flip chart

Jetoane

narcise

Cos cu flori

Vaza

Apa

Vaza cu apa

Narcise albe

Frontal

Pe grupuri

Se observa

comportamentul

verbal si nonverbal

Se observa reactia

copiilor la cele

prezentate

Se observa modul

in care se grupeaza

pe echipe

Se observa daca au

inteles sarcina si

14

Page 15: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

activitate

matematica

Desfasurarea jocului

,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am

fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez

pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi daca stiti.

Se semneaza „Zana primaverii’

- Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza

florile dupa culoare.

- Fiecare echipa care a sortat corect florile

primeste cate o albinuta care o asez pe stupul

echipei.

Proba 2

Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se

citeste continutul:

,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de

lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le

aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le puneti in vaza

mica , iar cele lungi in vaza mare.”

- Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza

florile dupa lungime

- Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute

pe stupul echipei.

Proba 3

Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste

continutul:

,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa

le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa

pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce cifre sunt pe

concurs

Explicatia

Problematizar

ea

Aplicatia

Explicatia

Problematizar

ea

Aplicatia

si galbene

Vaza cu apa

Narcise albe

si galbene

Vaza cu apa

Narcise albe

si galbene

Jetoane

Frontal modul de lucru

Se observa daca au

inteles sarcina si

modul de lucru

Se observa daca au

inteles sarcina si

15

Page 16: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

DOMENIUL

ESTETIC SI

CREATIV-

ed.plastica

Exercitii de incalzire

a muschilor

fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra.”

- La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare

grupa pentru a putea rezolva sarcina

- Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe

stupul echipei.

Dupa ce se finalizeaza activitatea se numara toate

albinutele de la fiecare echipa pentru a vedea echipa

castigatoare si pentru a primi ecusoane cu albinute

harnicute.

Pe tranzitia ,,Infloresc gradinile” copiii se duc pana la

baie

Dupa ce se intorc copiii sunt rugati sa se aseze la masute

unde ii asteapta deja materialele pentru a realize o

frumoasa gradina cu flori, insa trebuie sa fie atenti pentru

a o realize corect.

Se executa un exercitiu de incalzire a muschilor mici ai

mainii

,,Palma mea e ca o floare.

Un boboc ea s-a facut,

Degetele mici petale

Care incet s-au desfacut.

La pian acum cantam

Ploaia o imitam.

Explicatia

Problematizar

ea

Aplicatia

Aplicatia

numere

Recompense

cu albinute

Foi colorate

acuarela

Individual

Individual

modul de lucru

Se observa daca au

inteles sarcina si

daca o rezolva

corect

Observarea

comportamentului

verbal si non

verbal

Observarea

modului in care isi

incalzez mainile

Se observa modul

in care folosesc

16

Page 17: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

Spargem tare nucile

Si aruncam cojile,

Pe maine apoi ne spalam,

Tare, tare le scuturam

Si de treaba ne apucam.”

Se prezinta modelul, se explica modul de lucru, iar apoi

copiii trebuie sa realize individual cate o gradina cu flori

Jocul

Explicatia

Demonstratia

Aplicatia

Modelul

prezentat

Foi colorate

acuarela

Frontal

Individual

instrumentele de

lucru si produsul

final

Asigurarea

retentiei si a

transferului

Desfasurarea ALA2

Fiecare copil va aseza la avizier lucrarea ,se va realize

turul galeriei, apoi vom juca jocul cu text si

cant ,,Albinuta”

Explicatia

Demonstratia

Jocul Turul galeriei

Cu intreaga

grupa de copii

Observarea

comportamentului

verbal si non

verbal

Evaluarea si

incheierea

activitatii

Copiii vor fi evaluati in functie de modul in care au

lucrat. Sunt apreciati verbal si vor primi surprise dulci de

la zana primaverii

Frontal Aprecieri verbale

pozitive

17

Page 18: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

18

Page 19: Proiect de Activitate Integrate Mate Flori

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

INTEGRATA

,,IN GRADINA CU FLORI”

GRUPA MICA ,,Piticii”

PROF. Anca-Elena PINTEA

GRADINITA CU PR. PR. NR.4 CODLEA

19