proiect de activitate

9
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit, nr. 12, Alba-Iulia GRUPA: pregătitoare, „ Piticii ” EDUCATOARE: Moldovan Iulia CATEGORIA DE ACTIVITATE: DŞ + DEC Cunoaşterea mediului – consolidarea cunoştinţelor despre insecte Educaţie plastică – desen pe o temă dată TEMA: „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ” SUBTEMA: „ Ce ştim despre insecte? ” TIPUL DE ACTIVITATE: activitate cu conţinuturi integrate FORMA DE REALIZARE: Tehnica Lotus - metodă activă FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea unor cunoştinţe referitoare la elemente caracteristice ale insectelor ( culoarea corpului, înfăţişare, hrană ); - dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia.

description

tehnica lotus

Transcript of proiect de activitate

Page 1: proiect de activitate

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit, nr. 12, Alba-IuliaGRUPA: pregătitoare, „ Piticii ” EDUCATOARE: Moldovan IuliaCATEGORIA DE ACTIVITATE: DŞ + DEC

Cunoaşterea mediului – consolidarea cunoştinţelor despre insecte Educaţie plastică – desen pe o temă dată

TEMA: „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”SUBTEMA: „ Ce ştim despre insecte? ”TIPUL DE ACTIVITATE: activitate cu conţinuturi integrateFORMA DE REALIZARE: Tehnica Lotus - metodă activăFORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea unor cunoştinţe referitoare la elemente caracteristice ale insectelor ( culoarea corpului, înfăţişare, hrană );- dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive- să enumere insecte cunoscute;- să denumească insecta extrasă;- să redea prin desen culoarea corpului acesteia, înfăţişarea şi hrana pe care o consumă;- să expună verbal sarcinile de lucru rezolvate;- să completeze răspunsurile colegilor cu informaţii noi.

Page 2: proiect de activitate

b) psiho-motorii- să mânuiască materialul în mod organizat.

c) afectiv-emoţionale- să colaboreze cu grupul de lucru în vederea rezolvării sarcinii primite.

STRATEGII DIDACTICE: ▪ Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observarea, descrierea, analiza, problematizarea, metode active „ Tehnica Lotus ”, „ Ghicitori” ▪ Mijloace de învăţământ: o floare de lotus mare, opt flori de lotus mici, jetoane cu insecte, creioane colorate ▪ Evaluare: - orală, frontală şi în echipă - observarea sistematică a copiilor în timpul activităţii

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - „ Activitatea integrată din grădiniţă ”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008- „ Metode interactive de grup ”, Editura Arves, Craiova, 2008- „ Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 - 6/7 ani ) ”

Page 3: proiect de activitate

Demers didactic

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

Copiii au primit în prealabil câte un jeton pe care era reprezentată insecta, urmând ca acasă să extragă cât mai multe informaţii despre insecta respectivă.Preşcolarii vor fi grupaţi în funcţie de insecta primită, formându-se aşadar mai multe grupe de lucru.Voi pregăti mesele de lucru, voi dispune materialul şi instrumentele necesare.

Jetoane cu insecte

Creioane colorate

Flori de lotus

2. Captarea atenţiei

Se va face prin intuirea materialului didactic, fiecare echipă primind câte o floare mică de lotus pe care vor lipi insecta primită în prealabil.

- conversaţia Flori de lotusJetoane cu insecte

3.Reactualiza-rea cunoştinţelor Se vor denumi insectele afişate pe

floarea mare de lotus, precum şi celelipite de ei pe florile mici.

- conversaţia

- observaţia

Flori de lotus

- Tehnica Lotus

Evaluare orală

Evaluare frontală

Page 4: proiect de activitate

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Preşcolarii vor fi anunţaţi că, pe baza informaţiilor selectate de ei acasă cu privire la insectele primite, vor învăţa lucruri noi despre acestea, despre înfăţişarea lor, hrană, culoarea corpului.

- conversaţia

- explicaţia

5. Dirijarea învăţării

În funcţie de insecta primită, se vor forma opt grupe de lucru: LIBELULA, CĂRĂBUŞUL, FLUTURELE, ALBINA, LĂCUSTA, GREIERELE, FURNICA şi MĂMĂRUŢA.Voi distribui fiecărei echipe flori de lotus cu imaginea insectei pe care o reprezintă. Pe petalele florii, vor avea desenate sarcinile de lucru: - un creion colorat pentru a determina culoarea insectei ( se vor face bulinuţe cu culorile corespunzătoare ); - o oglindă şi un chip pentru a desena conturul corpului insectei; - alimente, în dreptul cărora se va desena hrana pe care insecta o consumă;- un plus pentru a adăuga completările date de membrii echipei sau de colegii din celelalte grupuri de lucru.

Copiii vor desena cu creioane colorate pentru a rezolva cerinţele de pe floarea de lotus.

- conversaţia

- explicaţia

- demonstraţia

- observarea

- Tehnica Lotus

- problematizarea

Evaluare orală

Evaluare frontală

Evaluare în echipă

Page 5: proiect de activitate

Membrii echipei colaborează în vederea rezolvării sarcinii de lucru. Se oferă explicaţii suplimentare unde este cazul.

Se va alege un lider din fiecare echipă pentru a expune verbal, în faţa grupei, rezolvarea cerinţelor primite.

- demonstraţia

- munca în echipă

Evaluare în echipă

6.Obţinerea performanţei

Liderul ales va expune oral, sub forma unei prezentări, informaţiile reprezentate de ei prin desen.

Exemplu: GREIERELE – este o insectă de culoare maro cu negru, are un cap cu două antene şi mandibule pentru ruperea hranei, corpul este format din două părţi ( torace şi abdomen ), are şase picioare ( picioarele din spate fiind mai mari şi mai groase, pentru că se deplasează prin săritură ) şi se hrăneşte cu frunze, cereale, grăunţe, firimituri de pâine.

- conversaţia

- explicaţia

- Tehnica Lotus

- demonstraţia

Evaluare orală

Page 6: proiect de activitate

Completări: Îi place căldura, vara se poate auzi cântecul lui de dimineaţa până seara.

- observarea

- problematizarea

- Tehnica Lotus

- descrierea

- analiza

Evaluare frontală

Evaluare orală

Evaluare frontală

Evaluare în echipă

Page 7: proiect de activitate

7. Evaluarea activităţii

După ce au fost epuizate toate florile de lotus, se enumeră insectele prezentate.În vederea evaluării, copiii au de alcătuit ghicitori descriptive, pe baza informaţiilor prezentate de colegii lor anterior.

„ Are ochi mari, corp subţire şi trăieşte pe lângă bălţi.Ghici ce e? ” ( Libelula )

„ E roşie, are şase picioare şi buline negre.Ghici ce e? ” ( Mămăruţa )

„ E foarte colorat şi zboară din floare în floare.Ghici ce e? ” ( Fluturele )

- conversaţia

- explicaţia

- demonstraţia

- ghicitori

Evaluare orală

Evaluare frontală

8. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri privind activitatea copiilor pe parcursul lecţiei. Se împart autocolante în forma de insecte.

- conversaţiaAutocolante