proiect 1 septembrie2015.docx

16
PROIECT DIDACTIC LA DIRIGENȚIE 1 septembrie 2015 Propunător: Nina Mîndru, grad didactic superior, Orhei 1

Transcript of proiect 1 septembrie2015.docx

Page 1: proiect 1 septembrie2015.docx

PROIECT DIDACTIC LA DIRIGENȚIE1 septembrie 2015

Propunător: Nina Mîndru, grad didactic superior, Orhei

1

Page 2: proiect 1 septembrie2015.docx

„Chemarea

cărții”

2

Page 3: proiect 1 septembrie2015.docx

Subiectul lecției „Chemarea cărții”1

Clasa a III-aModulul III: dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în viaţa cotidiană.Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:O1 – să aprecieze valoric rolul cărții în viața omului;O2 – să elaboreze mesaje argumentate la subiect;O3 – să distingă valori esențiale ale vieții prin lectură și comunicare; O4 – să aprecieze efortul scriitorilor prin dezvoltarea lecturii și creației.

Strategia didactică:a)Metode și procedee: audiere meditativă, impresii din vacanță, (independent,

frontal), asocierea, (frontal), descoperirea brainstorming oral (frontal) înscrierea spațială ( pe razele soarelui), prezentarea, publicitate, lectura meditativă, exercițiul creativ

b) Mijloace instrucționale: frunză de toamnă (verde, galbenă, roșie, portocalie sau ruginie), coș, oglinda tablei, razele soarelui cu simboluri ale cărţii, file de carte, casetofon, cărți.

1 Notă: în proiect propunem mai multe activități care pot fi selectate și adaptate la clasa a IV-a

3

Page 4: proiect 1 septembrie2015.docx

Etapele activității

Activitatea elevilor și a dirigintelui Strategia didactică

EVOCAREA - Dragi elevi, mă bucur să vă revăd în Marele Altar al Cunoștințelor! Știm că vacanța e onoare, soare, mare, munte, culoare, dar școala e mare sărbătoare! Pentru început vă propun să adunăm în coșul toamnei frunze, amintindu-ne despre cărările vacanței mari. Fiecare elev are în față o frunză de toamnă (verde, galbenă,

roșie, portocalie sau ruginie) Li se propune să le ridice în sus, iar dirigintele recită:

Suntem în prima zi de toamnăCând valsul frunzelor ne-ndeamnă

Să scrie cu drag fiecareImpresii din vacanța mare.

Elevii scriu câteva impresii și adună frunzele în coșul din fața casei, apoi comunică unele momente colegilor. E foarte incitant să scrie și cadrul didactic de rând cu elevii.

- Priviți atent oglinda tablei și spuneți cu ce puteți asocia imaginea acestei case?

- Un cuib de înțelepciune, înger păzitor, patria mea, soare plin de lumină și căldură, izvor nesecat, darurile vieții, carte nestemată, vis cutezător, cuibușor de minunății, cetate de lumină, școală a vieții…

Notă: Dacă elevii întâlnesc dificultăți, putem să acroșăm pe ușă și geamurile casei unele expresii.

- Hulubul de pe acoperiș a adus subiectul orei de astăzi. Să-l

Audiere meditativă

Impresii din vacanță(independent, frontal)

Oglinda tablei: imaginea unei case

Asocierea(frontal)

Conversația euristică

4

Page 5: proiect 1 septembrie2015.docx

REALIZAREA SENSULUI

descoperim. (În ciocul hulubului este un sul de hârtie pe care e scris subiectul. Se desface și se citește.)

- Oare la ce ne cheamă cartea?- Să pășim frumos și sănătos prin viață! Să culegem înțelepciune.

Să ne hrănim mintea și sufletul. Să prelungim binele pe pământ. Să culegem lumină din lumină. Să învățăm pentru a trăi frumos. Să descoperim lumea.

Să împodobim razele soarelui cu simboluri ale cărţii.De exemplu: soare, izvor, castel, cetate, pasăre măiastră, înger păzitor, măr roditor, munte de idei,călăuză, vorbitor cult, profesor, etc.

Fiecare echipă primește sarcinile de lucru pe file de carte:

I – Prezentaţi oral o carte citită după algoritmul următor:* Denumirea cărţii şi autorul.* Personajele cărţii.* Ce v-a impresionat?* Ce învăţăminte aţi luat?Notă: Dacă elevii au participat la proiectul „Clasa noastră citește o carte” le va fi ușor să prezinte o carte citită și cunoscută de toți membrii echipei.

II – Faceţi publicitate unei cărţi, încât să dorească toţi să o citească. Demonstraţi că cartea este o hrană a sufletului. (le putem propune o anumită carte)III – Citiţi povestea populară „Cel mai preţios fruct”. A se vedea

Brainstorming oral(frontal)

Înscrierea spațială(pe razele soarelui)

Activitate în echipe

Publicitate

Lectura meditativă

5

Page 6: proiect 1 septembrie2015.docx

REFLECȚIA

anexă. Descoperiţi ideea principală a textului.

IV – Elaboraţi oral povestea unei cărţi. Puteți utiliza reperele: autor, manuscris, editură, redactor, pictor, tehnoredactor, corector, tipografie, file, coperte, carte.

Propune elevilor să prezinte produsele echipei și să le acroșeze pe pomul din fața casei.

Important! Dirigintele îndeamnă elevii să fie buni prieteni cu cartea, pentru că ea „dezvăluie toate comorile adunate de mintea omului”. Căci după cum spune M. Gorki „cartea e cea mai mare minune din toate minunile făurite de către omenire”.

Propune elevilor să fie atenți la audiție.- Dragă copile!

Soarbe cu nesaţ picătură cu picătură din paginile mele,căci eu sunt comoara ta, izvorul nesecat al ştiinţei.

Lasă-mă deschisă...Revino la mine...

- Ce aţi audiat?- O chemare a cărţii.- Ce doreşte cartea?- Să fie mereu citită.

Cu o deosebită plăcere putem exclama: „Carte frumoasă, cinste cui te-a scrisÎncet gândită, gingaş cumpănită;Eşti ca o floare, anume înflorită

Prezentarea

Audiere la casetofon

Conversaţie

Exercițiul creativ

Problematizare

6

Page 7: proiect 1 septembrie2015.docx

EXTENSIA

Mâinilor mele, care te-au deschis.” (Tudor Arghezi)- Imaginaţi-vă că aţi venit la şcoală şi nu aveţi nici o carte. Chemaţi cartea printr-un mesaj din 2-3 enunţuri. Învăţătorul prezintă o ladă mare cu cărți, zicând: „Cartea –

acest dar nepreţuit, această pâine a sufletului e la noi în clasă. Veniți și luați fiecare prima carte în dar în acest nou an școlar.

Li se oferă elevilor timp de a răsfoi cărțile, apoi formează un cerc cu cartea în mână.

Elevii scot concluzii în baza celor trăite în cadrul activităţii şi spun ultimele idei de suflet. Învăţătorul continuă: „Într-adevăr, de la carte trebuie să pornim şi tot spre carte trebuie să mergem. Cred că cartea nu se vinde , nici nu se cumpără, dar se câştigă cu inima şi sufletul... Cartea are o singură chemare: spre a ne face oameni buni, inteligenţi, deştepţi. Lăsaţi-o deschisă... Reveniţi la ea...”

Urmele din fața casei pot reprezenta secvența de autoevaluare.

Se comentează maxima lui Nicolae Iorga „O, sfintele mele cărţi, cât de mult vă datorez că sunt om, că sunt om cu adevărat”.

De elaborat pe parcursul unei luni o carte cu titlul „Cartea copilăriei mele”.

Se vor scrie momente importante atunci când doriţi.

Tehnica „Ultimul cuvânt”

Urmele

7

Page 8: proiect 1 septembrie2015.docx

Anexe:

8

Page 9: proiect 1 septembrie2015.docx

Anexa 1. OGLINDA TABLEI

Soare plin darurile vieții de lumină și căldură vis cutezător

înger păzitor cuib de-nțelepciune izvor nesecat

9

CHEMAREA CĂRȚII

Page 10: proiect 1 septembrie2015.docx

Anexa 2. Cel mai preţios fruct

Un tată avea trei feciori. Într-o zi tatăl i-a chemat pe fii la dînsul şi le-a spus:

- Iată vă dau la fiecare cîte o pungă cu galbeni. Plecaţi prin lume şi căutaţi cel mai preţios fruct. Care mi-l va aduce, acela va primi jumătate din bogăţia mea.Cei trei fraţi au luat banii şi s-au îndreptat în diferite părţi, să caute cel mai preţios fruct.Peste trei ani cei trei feciori s-au întors acasă.- Ei cum? l-a întrebat tata pe fiul cel mare. Mi-ai adus cel mai preţios fruct?

Acela îi răspunde:- Cel mai preţios fruct, tată, e acela care-i cel mai dulce decît toate. De aceea eu ţi-am cumpărat poamă. Dintre toate fructele pe care le rodeşte pămîntul, poama e cea mai dulce.- Îţi mulţumesc, fiule, zice tata, bun fruct mi-ai adus. Dar ce mi-i spune tu ? îl întreabă tata pe fiul cel mijlociu.- Eu cred, tată, că cel mai scump e acela, care se capătă cel mai greu. Am fost prin ţări străine şi am adus fructe care nu cresc pe la noi. Am cumpărat nuci de cocos, portocale, banane şi alte fructe rare – de toate cîte puţin. Iată-le: alege-ţi ce-i mai bun.- Şi fructele tale, fiule, sînt bune, zice tatăl.

Apoi îl întreabă pe fratele cel mic:- Da tu, fecioraşule, de ce te-ai întors cu mîinile goale?- Drept vorbeşti, tată. M-am întors cu mîinile goale. Însă banii pe care mi i-ai dat, nu i-am dat pe vînt. M-am dus la învăţătură. În toţi trei ani învăţătorii şi cărţile mi-au dat minte. Roadele, pe care le-am primit, nu se văd, ele-s în inima şi creierul meu. Cred că şi aceste fructe sînt scumpe.

Tatăl s-a bucurat foarte mult, ascultînd asemenea cuvinte.- Tu, fecioraşule, mi-ai adus cel mai preţios fruct! Tu meriţi să fii răsplătit, căci nu sînt fructe mai scumpe decît acelea pe care le dau omului cunoştinţele.(poveste)

10

Page 11: proiect 1 septembrie2015.docx

Anexa 3. Idei suplimentare

„Cartea ne învață cum să pășim prin viață”

„Deschide cartea ca să vezi ce au gândit alții, închide cartea ca să gândești tu însuți.” Heyde

Conversaţie în baza poeziei lui Vasile Romanciuc „Câteva lucruri ştiute despre carte şi cărţi”

Dragii mei copii deştepţi, Însă pe de altă parte,Înţelegeţi bine, foarte: Dragii mei copii deştepţi,Una este să ai cărţi, Cine vrea să aibă carteAlta este să ai carte. Trece mai întîi prin cărţi.

Demonstraţi în baza versurilor că e foarte important să citim cărţi. Găsiţi şi comentaţi versurile importante în viziunea voastră.

Lanţul proverbelor Elevii au format un cerc. Un elev începe să rostească un proverb despre carte, înţelepciune, învăţătură, iar altul continuă.

„Cartea mea este curată,Cartea mea e ilustrată,Cartea mea va fi mereuDoar învățătorul meu.

Cartea mea e ca o floare,Cartea mea e ca un soare,Cartea este ca o steaȘi veghează calea mea.”„Tipărită, frumos legată, cartea este un tovarăş de drum loial, răbdător, dornic să împartă cu tine tot ce ştie, fără ţâfne, fără supărări infantile, care te va urma oriunde vei dori, oriunde paşii te poartă şi în care, dacă vei vrea să cauţi, vei găsi toate răspunsurile la întrebările tale.Citind poţi afla răspunsurile pe care le cauţi.Citind poţi învăţa unde să cauţi răspunsurile corecte!În paginile cărţilor sunt întrebările la care omenirea a căutat răspunsuri de mii de ani.

11

Page 12: proiect 1 septembrie2015.docx

În paginile cărţilor sunt răspunsuri la întrebările tale de astăzi!În paginile cărţilor se aşterne toată istoria omenirii.În paginile cărţilor omenirea îşi scrie astăzi istoria.”

„Cartea – dar nepreţuit”

Cartea este una din genialele descoperiri ale omului.

Un vechi proverb spune: „Cine ştie carte, are patru ochi”. Adică vede

şi înţelege îndoit. Din cărţi aflăm cine ne-au fost strămoşii, cum au

luptat buneii şi părinţii noştri pentru dreptate şi viaţă fericită. În cărţi

găsim cele mai frumoase basme şi poeme, romane şi povestiri, piese

şi poezii ale scriitorilor clasici şi contemporani.

Din cărţi studiem limba maternă, învăţăm limbi moderne, care în

secolul nostru sunt absolut necesare pentru fiecare om civilizat.

Părinţii şi fraţii voştri mai mari muncesc pe ogoare, la uzine şi fabrici.

Voi învăţaţi la şcoală. Învăţătura este munca voastră, iar cartea este

cel mai bun ajutor, cel mai credincios prieten. Cu ea şi numai cu ea

veţi creşte buni feciori ai Patriei.

Îndrăgiţi de mici cartea!

Cartea, acest nepreţuit dar, această pâine a sufletului.

(Vladimir Beşleagă)

12

Page 13: proiect 1 septembrie2015.docx

13