Plan de Lectie Filosofie

6
PROIECT DIDACTIC Prof. BUZESCU MARIETA Clasa: a XII-a Data: 27.05.2014 Unitatea de invatare: FILOSOFIA Lectia: SPECIFICUL FILOSOFIEI ȘI IMPORTANȚA MITURILOR Locul de desfasurare: sala de clasa Tipul lecţiei: mixtă Evaluare: formativ-ameliorativa (achizitii, proces, produs) Obiective ale evaluarii: O1 – sa ințeleagă caracteristicile f ilosofului după Cicero și Socrate O2 – sa explice curentul trăirist al lui Nae Ionescu O3 – să înteleagă în ce constă iluminarea O4 - sa posede capacitatea de a formula , sustine, justifica opinii si solutii din perspectiva personala în urma discuțiilor pe marginea miturilor Valori si atitudini vizate: - Relationare pozitiva cu ceilalti, - Cresterea sistemului volitiv-motivational, gandire critica si flexibila Strategii didactice: explicativ-conversative

description

Plan de Lectie Filosofie

Transcript of Plan de Lectie Filosofie

Page 1: Plan de Lectie Filosofie

PROIECT DIDACTICProf. BUZESCU MARIETAClasa: a XII-a

Data: 27.05.2014

Unitatea de invatare: FILOSOFIA

Lectia: SPECIFICUL FILOSOFIEI ȘI IMPORTANȚA MITURILOR

Locul de desfasurare: sala de clasa

Tipul lecţiei: mixtă

Evaluare: formativ-ameliorativa (achizitii, proces, produs)

Obiective ale evaluarii:

O1 – sa ințeleagă caracteristicile f ilosofului după Cicero și Socrate

O2 – sa explice curentul trăirist al lui Nae Ionescu

O3 – să înteleagă în ce constă iluminarea

O4 - sa posede capacitatea de a formula , sustine, justifica opinii si solutii din perspectiva personala în urma discuțiilor pe marginea

miturilor

Valori si atitudini vizate:

- Relationare pozitiva cu ceilalti,

- Cresterea sistemului volitiv-motivational, gandire critica si flexibila

Strategii didactice: explicativ-conversative

Metode: M1 expozitiv-euristice

M2 explicatii

M3 conversatia euristica

Page 2: Plan de Lectie Filosofie

M4 comparatia

M5 problematizarea

Instrumente de evaluare: frontala,observarea sistematica, fisa de lucru

Forme de organizare a activitatii: frontala, pe grupe cooperante

Resurse: umane: 30

timp: 50 min

materiale: laptop, videoproiector, fise de lucru

DEMERS DIDACTIC

Secventele didactice Continuturi vizate Activitatea

profesorului

Activitatea

elevului

Resurse proced. EvaluareObservaţii

1. Moment organizatoric Absente, organizeaza clasa,

materialele, creeaza un climat

favorabil

Raspund cerintelor cadrului

didactic

2.Reactualizarea cunoş-

tinţelor anterioare

Ce este filosofia? -Solicita opinii despre continuturile

anterior studiate

-subliniaza diversitatea teoriilor

morale

-stimuleaza elevii sa-si exprime

opiniile filosofice

Evalueaza raspunsurile

(critica,noteaza, apreciaza)

Elaboreaza raspunsuri la cerinte

Analizeaza comparativ teoriile

morale discutate

M2

M3

M4

Frontala orala

3.Evocare Specificul filosofiei si Noteaza titlul pe tabla Noteaza in caiet M1

Page 3: Plan de Lectie Filosofie

importanta miturilor Expune problematizat ideile care vor

fi dezbatute pe parcursul lectiei

Asculta indicatii

4. Dobandire de noi

cunostinte

1. Cum este filosoful?

2. Filosofia ca știință

și iluminare

3. Importanța

miturilor filosofice

Asigura:

A.Cunoasterea/receptarea/

invatarea

-crearea de situatii problema

-opereaza cu diferite notiuni

-argumenteaza pro/contra

unele metode de solutionare

B.Intelegerea noilor

continuturi

-introducerea unor conceptii

filosofice pe baza unor situatii

concrete de viata

C. Analiza

Compara unele notiuni

filosofice

D.Sinteza

Combina si formuleaza idei,

-Opereaza cu diferite

notiuni

Argumenteaza pro/contra

Elaboreaza conceptii

filosofice pe baza unor

situatii date

-formuleaza si

argumenteaza opinii

-isi asuma

responsabilitatea opiniei

M2

M4

Frontal orala

Page 4: Plan de Lectie Filosofie

opinii filosofice

Atrage atentia asupra noutatii

opiniilor

5. Stimularea

performantei

Dezbaterea unor mituri Analizeaza poblema si

formuleaza opinii

M5 Frontal oral

6. Asigurarea

transferului

Coreleaza opiniile elevilor cu

cele discutate, fise de lucru

Formuleaza opinii M5 Frontal

oral

7. Tema

8. Evaluarea Adapteaza la contextul de

viata al situatiilor discutate

Se raporteaza la

aprecierile formulate