matematica PROIECT

17
PROIECT DE LECȚIE MATEMATICĂ Data:

Transcript of matematica PROIECT

Page 1: matematica PROIECT

PROIECT DE LECȚIE

MATEMATICĂ

Data:

Şcoala

Clasa: a III- a

Page 2: matematica PROIECT

Aria curriculară: Matematicã şi ştiințe

Disciplina: Matematicã

Unitatea de învãțare: Înmulțirea şi împãrțirea în intervalul 0-1000

Tema: Înmulțirea şi împãrțirea în intervalul 0-1000 (Recapitulare)

Tipul lecţiei: Mixtã

Obiective de referinţă:

O.R.1: Sa efectueze operații de înmulțire şi împãrțire cu numere naturale mai mici decat 1000O.R.2: Sã exprime clar şi concis semnificația calculelor fãcute în rezolvarea unor probleme.

Obiective operaţionale:

O1- să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale, în concentrul 0-1000;

O2- să folosească terminologia celor patru operaţii în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;

O3- să afle termenul necunoscut dintr-o înmulţire sau împărţire;

O4- să cunoască ordinea efectuării operaţiilor;

O5- să rezolve probleme cu cele patru operaţii;

O6- să alcătuiască o problemă după un exerciţiu dat.

Obiectiv afectiv:

Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul matematicii în contexte variate.

Resurse procedurale:

Page 3: matematica PROIECT

Conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, jocul didactic

Resurse materiale: Fişe de lucru, CD, calculator, video proiector, manualul,caiete,bilețele,baloane.

Resurse umane: 19 elevi

Resurse temporale: 45 minute

Resurse spațiale: sala de clasă

Forme de organizare: frontal

individual

pe grupe

Bibliografie:

M.E.C.T, C.N.F.- „ Programa scolara pentru clasa a III-a- Matematica”, Bucuresti, 2003;

Birgean, Simona & Lăutaş, Rodica – „În ţara matematicii“- Exerciţii şi probleme pe nivele de dificultate, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007;

Dimulescu, Maria & Dimulescu, Raluca – Culegere de exerciţii şi probleme – Clasa a III-a, Editura ErcPress Educativ, Bucureşti, 2006;

Neagu, Mihaela & Mocanu, Mioara – „Metodica predarii matematicii in ciclul primar”, Editura Polirom, Iasi, 2007.

Page 4: matematica PROIECT
Page 5: matematica PROIECT

Momentele lecţieiConţinutul lecţiei

Strategii didacticeEvaluareOb.

op.Metode şi procedee

Mijloace Forme de organizare

Moment organizatoric

1’Asigură condiţiile

optime pentru buna desfăşurare a

lecţiei: aerisirea sălii de clasă,

pregătirea materialului didactic

şi stabilirea liniştii.

conversaţia Frontal

Verificarea temei3’

Verific calitativ şi

cantitativ tema corectând eventualele greşeli.

explicaţia caiete Frontal Evaluare orală

Captarea atenției3’

O5

Le citesc copiilor

urmatoarea problemã, pe care o

vor rezolva individual pe câte o

fişã(Anexa1):

A fost o dată un împărat

care avea un fiu, pe nume Harap

conversaţia

explicația

fişaIndividual

Individualã

Page 6: matematica PROIECT

Alb. Când a împlinit vârsta de

4x5 ani a plecat în lume să-şi

caute norocul. A umblat mult şi a

trecut peste 3x3 mări şi tot atâtea

ţări până a ajuns la împăratul

Roşu. Acesta avea 30:10

fete.Rescrie problema fãrã a

folosi exercițiile matematice.

Anunțarea temei şi a obiectivelor

2’ Elevii sunt anunţaţi că în

această oră vor continua să

călătorească în Lumea lui Mate

efectuând exerciţii de înmulţire şi

împărţire cu numere de la 0-

1000,rezolvând şi compunând

probleme.

Se scrie data şi titlul la

tablă, iar elevii vor scrie în caiete.

Conversaţia

Explicaţia

Frontal

Frontal

Observareasistematicăa comporta-

mentuluielevilor

Page 7: matematica PROIECT

Dirijarea învãțãrii24’

O1

O2

O3

O4

Scaunul intervievatului

( exerciții şi probleme de calcul

mintal)

Vor veni pe rând în fațã câțiva copii. Aceştia vor trebui să se aşeze pe un scaun şi să răspundă la întrebãrile de pe bilețele.(Anexa 2)

Se împarte clasa în 5

grupe.(Grupa Narciselor, Grupa

Lalelelor,GrupaZambilelor,Grupa

Toporaşilor şi Grupa Ghioceilor).

Fiecare echipaj va primi

câte o fişã ce conține aceleaşi

exerciții şi probleme. Vor rezolva

în echipã cerințele, iar liderii vor

ieşi la tablã pentru a scrie

rezultatele la care au ajuns.

(Anexa 3)

Fiecare echipaj va

desemna, pe rând, câte un

reprezentant.Acesta va veni la

Explicaţia

Joc didactic

Exercițiul

Problematizarea

Exercițiul

Explicația

Problematizarea

Joc didactic

Bilețele

Fişã

Individual

pe grupe

Evaluare frontalã

Apreciere verbalã a rãspunsurilor

Evaluare globalã

Page 8: matematica PROIECT

tablã şi va rezolva câte o poezie-

problemã de pe bilețelele din

interiorul baloanelor colorate.

(Anexa 4)

Bilețele

Baloane

Obţinerea performanţei

5’

O4

Joc didactic:

„Scãrița”(Anexa 5)

Elevii vor primi o fişă de tip „scara”cu exerciţii în care primul număr al fiecărei operaţii este rezultatul obţinut anterior.

Joc didactic Fişã individualã

IndividualApreciere verbalã a rãspunsurilor

Asigurarearetenţiei şi atransferului

5’

O5

Se va prezenta elevilor

pe videoproiector problema”

Vrabiuța”.

Copiii vor rezolva

problema pe caiete şi apoi la tablã.

Se va menţiona de către

învăţător exerciţiul şi pagina

Explicația

Dialog

Conversatia

Problematizarea

VideoproiectorFrontal

Evaluare globalã

Page 9: matematica PROIECT

Evaluare şi aprecieri finale

2’

temei pentru acasă.

Voi face aprecieri

individuale şi generale asupra

lectiei.Explicația

Manualul

Caiete

Individual

Page 10: matematica PROIECT

ANEXA 1

A fost o dată un împărat care avea un fiu, pe nume Harap Alb. Când a împlinit

vârsta de 4x5 ani a plecat în lume să-şi caute norocul. A umblat mult şi a trecut peste

3x3 mări şi tot atâtea ţări până a ajuns la împăratul Roşu. Acesta avea 30:10

fete.Rescrie problema fãrã a folosi exercițiile matematice.

Rezolvare:

A fost o dată un împărat care avea un fiu, pe nume Harap Alb. Când a împlinit

vârsta de ……. ani a plecat în lume să-şi caute norocul. A umblat mult şi a trecut peste

…… mări şi tot atâtea ţări până a ajuns la împăratul Roşu. Acesta avea ……. fete.

ANEXA 2

● Cum se numesc numerele care se înmulțesc ?

● Care este triplul lui 6?

● Cum se numeşte primul numãr la împărţire?

● Află sfertul lui 16.

● Cum se numeşte al doilea numãr la impãrțire?

● Care este rezultatul împărţirii lui 8 la 2 ?

● Aflã dublul numãrului 10.

●Cât obțin dacã îl înmulțesc pe 35 cu 100?

●Cât obțin dacã îl înmulțesc pe 89 cu 10?

Page 11: matematica PROIECT

ANEXA 3

1. Mama Potopului a plecat cu treburi prin alte ţinuturi. Pentru a elibera

Primăvara din „Castelul Întunericului”, trebuie să te confrunţi cu 42 de slujitori ai ei şi cu de 7 ori mai puţine jivine.

O Cu câte jivine trebuie să te confrunţi?

O Socoteşte câte pericole sunt în calea voastrã în total!

2.

4.Rezolvã împãrțirile:

245:5=

174:9=

Deîmpărţit 666 268

Împărţitor 6

Cât 2

3. Calculează:

O 40 + 40 : 4 =

O 3 x 8 – 28 : 7 =

O 3 x (41 – 32) + 54 : 9 =

Totul se obţine

prin voinţă,

cunoştinţe şi efort!

Succes!

Grupa:

Page 12: matematica PROIECT

ANEXA 4

Găinuşa Cotcodac

Face ouă într-un sac

Ziua face 10 ouă

Iar noaptea 9.

O săptămână ea a aşteptat

Şi s-a întrebat :

Câte ouă am ouat ?

3 x 4 , 4 x 3

Socoteşte şi Andrei

Cât să fie se întreabă

Am făcut-o cam în grabă

Că produsul e la fel!

Spune , a greşit Andrei

Socotind pe 4 x 3 ?

Pe crenguțã-s 11 flori

Frunze, cam de 2 ori

Mai multe şi mai verzui

Câte-s în total sã-mi spui?

Am mãncat 9 bomboane

De 3 ori mai mult, banane.

Acum mã gândesc umflat

Câte banane am mâncat?

Page 13: matematica PROIECT

ANEXA 5-Scãrița

….

…. x 3

…. : 7

…. - 21

….. x 7

….. - 139

….. x 2

222 : 3

18

6x3

42:7

63-21

9x7

148-139

74x2

222:3